Κόψιμο στο δάχτυλο

Καλησπερα παιδια, πριν απο εναμιση περιπου μηνα εκοψα τον αριστερο μου δεικτη, απο το μισο νυχι και περα περιπου (αυτο που λεμε ‘‘ρωγα’’). ξερω πως ειναι νωρις για να πιασω κιθαρα, αλλα θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει αντιμετωπισει ή συναντησει παρομοιο περιστατικο, ποσο καιρο θα μου παρει για να μπορεσω να ξαναπαιξω κλπ. προς το παρον η αισθηση που εχω οταν ακουμπαω κατι ειναι σαν μουδιασμα-ηλεκρισμος…

περαστικά ρε φίλε… όταν λες έκοψες, εννοείς εντελώς; αφαιρέθηκε όλη η ρώγα;
το ξέρεις κι εσύ, πολλοί παιχταράδες μετά από ατύχημα συνέχισαν να παίζουν εξίσου καλά με την κατάλληλη προσαρμογή της τεχνικής τους. κάποιοι γράφουν και εδώ μέσα.
θα την βρεις την άκρη σου, καλή δύναμη!

ναι το κοψιμο ειναι μεχρι το κοκκαλο. συνεπως η ρωγα εφυγε… βεβαια μου το εχουν ραψει, μοιαζει με πριν καπως αλλα ειναι λιγο πιο κοντο (το υπολογιζω κανα 3 χιλιοστα κοντυτερο απο το δεξι). η απορια και αγωνια μου ειναι αν θα μπορω και πότε, να το χρησιμοποιησω ( ειναι και ο δεικτης δυστυχως). να σαι καλα για τις ευχες σου

μακάρι! γιατί όχι άλλωστε; θα δέσει, πού θα πάει. λυγίζουν κανονικά όλες οι αρθρώσεις;
η ευαισθησία και το μούδιασμα περνάει με τον καιρό. είχα κι εγώ σε ράμματα σε κεφάλι (επεκτεινόταν ακριβώς στο μισό κρανίο) και πόδι (μόνο πάνω στην ουλή) για μήνες αλλά μετά πέρασε και όλα κομπλέ.

ναι οι αρθρωσεις λυγιζουν μια χαρα. απ’ ό, τι καταλαβαινω θελει λιγο περιμενε η κατασταση! μαλλον θεμα χρονου ειναι. εγω φοβηθηκα μηπως το μουδιασμα ειναι μονιμο!

Καλησπέρα και περαστικά ,το πιο σημαντικό και επικίνδυνο σε αυτές τις περιπτώσεις είναι η μόλυνση και η φλεγμονή στο τραύμα μετά τη

συρραφή , αν δεν υπάρξει κάτι τέτοιο η αίσθηση θα επανέλθει σταδιακά και το άκρο θα διαμορφωθεί ξανά ,ίσως λίγο διαφορετικό

αισθητικά. Ένας παράγοντας που μπορεί να παίξει ρόλο εφόσον έχει επηρεαστεί από την κάκωση είναι το νύχι , θέλει προσοχή στο κόψιμο και ίσως περιποίηση από γνώστη. Με εκτίμηση.

Αυτό το “ηλεκτρικό” το μούδιασμα το ένιωθα κ εγώ σε επέμβαση που έκανα στον δείκτη του αριστερού λίγο πιο κάτω από την ρώγα ,επάνω στην πρώτη άρθρωση.μετα από ενάμιση χρόνο περίπου παίζω κανονικά.χωρις προβλήματα

Περαστικά και υπομονή. Αφού δουλεύουν οι αρθρώσεις σου, δε βρίσκω λόγο να ανησυχείς! Είναι θέμα χρόνου φαντάζομαι και δε θα σε βάλει κάτω. Σκέψου και πόσοι μεγαλούργησαν υπό χειρότερες συνθήκες και νομίζω σε λίγο καιρό θα παίζεις καλύτερα :slight_smile:

Περαστικά και δώσε χρόνο στον εαυτό σου, χρειάζεται, είναι απαραίτητος για την επούλωση.

παιδες ευχαριστω…οποτε θα υπολογισω και εγω αρκετους μηνες μαλλον…δεν πειραζει το θεμα ειναι οτι θα ξαναπαιξει το δαχτυλο…τα καλυτερα και σε σας ευχομαι

εχω εγω φιλε μου το ιδιο κοψιμο στοναριστερο μεσο…οταν αρχισα με το μπουζοιυκι βοηθησε γιατι “ψηθηκε” καπως εκανε καλο και παιζω…χαθηκαν και κατι παρανυχακια π φυτρωνανε…απλα η αισθηση αυτη του οτι νοιωθεις μικροσκοπικα πραματακια…δεν αλλαζει.εω χω π το εκοψα ακριβως 14 περιπου χρονια!

εγω παντως βλεπω τις χορδες της κιθαρας και τρεμω…το καλο ειναι οτι με ενα κουρδισματακι το Μ καντινι σε Φα μπορω και πιανω μερικα ακκορντα με τα υπολοιπα δαχτυλα. με ενα ψαξιματακι βρηκα και μια ‘‘δαχτυλιθρα’’ ειδικη για μουσικους
https://www.galaxyguitar.com/ft1.html
ειναι σαν αυτα που φοραει ο κιθαριστας των Black Sabbath

1 «Μου αρέσει»

Kalispera
Den ksero an to deis Afto to minima :frowning: efxome na to deis,epatha akrivos to idio me Esena prin 2 mines mou ekanan tin plastiki Kai Exo akoma afton Ton ilektkrismo.poso akoma tha kratisi??? :worried::worried::worried::worried::worried::worried::worried:

Είσαι εδώ Τάκη; Θέλω την βοήθεια σου

Καλησπέρα είσαι γνωστης επι του θέματος ; Έπαθα ακριβώς το ίδιο με τον Τάκη και χρειάζομαι τις γνώσεις σας παιδιά

αν ο γιατρός σου λέει πως πήγε καλά η επέμβαση τότε μην ανησυχείς, όλα φτιάχνουν με τον καιρό.

Η επέμβαση πήγε καλά αυτό που με ανυσηχει είναι το τίναγμα και ο ηλεκτρισμός που νιώθω όταν ακουμπάω πράγματα Γιαυτο θέλω να μιλήσω με τα παιδιά που πέρασαν κάτι αντίστοιχο διότι οι οι γιατροί δεν δίνουν σαφή απάντηση για το θέμα της αφής :frowning:

1 «Μου αρέσει»

Μιλένα καλησπέρα.

Δεν έχω καμία ειδική γνώση (ούτε καν γενική) επί του θέματος, ούτε γιατρός είμαι ούτε παθός. Το μόνο που μπορώ είναι να σου ευχηθώ περαστικά.

Όμως, μην προσπαθήσεις να υποκαταστήσεις τη γνώμη του γιατρού με εκείνην του πρώην ασθενούς. Ο γιατρός, η δουλειά του είναι να ξέρει πολλές περιπτώσεις. Αν σου πει «δεν ξέρω», δεν ξέρει. Οπότε δεν ξέρεις κι εσύ. Αυτό δε θα αλλάξει με το να σου πει ένας πρώην ασθενής «σ’ εμένα συνέβη το και το»: και πάλι δεν ξέρεις. Η δική του περίπτωση μπορεί να είχε κάποια μικρή αλλά χαρακτηριστική διαφορά από τη δική σου.

Υπομονή. Εύχομαι θερμά να επανέλθεις πλήρως στο φουλ των δυνατοτήτων σου, αλλά μη βιάζεις τα πράγματα.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα , στα ακροδάχτυλα υπάρχουν πολλές απολήξεις νεύρων , ίσως λόγω του τραύματος να έχουν επηρεαστεί σε ένα βαθμό ανάλογα και με το βάθος, και υπάρχει αυτή η αισθητική ανωμαλία , όπως σωστά πιστεύω αναφέρθηκε και πιο πάνω χρειάζεται υπομονή .Με εκτίμηση.

2 «Μου αρέσει»

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας και το ενδιαφέρον,απλά να ξεκαθαρίσω δεν Προσπαθω να κάνω τίποτε αλλο από το να πάρω μια γνώμη από κάποιον που έχεις περάσει σχετικά»ακριβώς» το ίδιο με εμένα,είναι άλλο να μιλας με έναν Γιαυτρο σε μια πιο γενική βάση και άλλο με κάποιον που έχει την εμπειρία και μπορεί να σου δώσει μια συμβουλή για το πως μπορείς καντο χειριστείς διότι δεν είναι ένα χτύπημα στο γόνατο
Ευχαριστώ