Κρατοσ-κωμωδια

Η μόνη μου ένσταση είναι αυτή, το κόστος νοσηλείας δεν το επιβαρύνεται κανείς, εγώ το επιβαρύνομαι γιατί τους το έχω χρυσοπληρώσει… Αν διαφωνούν ας μου βάλουν επασφάλιστρο, όπως οι ασφαλιστικές, να ξέρουμε τι κάνουμε και τι επιλέγουμε στη ζωή μας…
Αυτό προσπαθούν να μας περάσουν, φόρα τη ζώνη, μη πίνεις, μη καπνίζεις, μένε στο σπιτάκι σου ασφαλής, γιατί το κοινωνικό σύνολο πληρώνει… Κάνουν μία προσπάθεια να στρέψουν τους πολίτες εναντίον άλλων που δεν έχουν τα ίδια βίτσια…
Ζωή στη γιάλα… Σαν τα χρυσόψαρα…

ΥΓ
Οι τηλεκοντρολάκηδες είναι πιο επικίνδυνοι για το κοινωνικό σύνολο, γίνονται παχύσαρκοι και παθαίνουν εμφράγματα…

Για το νο. 1 Άρη, η απάντηση είναι «Ναι». Για το νο. 2 θα ήθελα μία πρόταση για το πώς θα οργάνωνες εσύ τα πράγματα ώστε να μην εισπράττει το κράτος αλλά, βεβαίως, ο προϋπολογισμός να εκτελείται, στο βαθμό που εκτελείται Και βεβαίως, προτάσεις για το πώς θα κατάφερνες να γίνεις κυβέρνηση. Για τα 3 και 4 η απάντηση είναι «αριστερός είμαι και εγώ, μόνο που έχω φάει κάποιες κατραπακιές περισσότερες από τους νεώτερούς μου».

Το τελευταίο σχόλιο μπορεί να συζητηθεί σε ένα άλλο σχετικό θέμα, όπως προτείνει και ο Μπάμπης. Εκεί θα υποστηρίξω ότι η άποψη ότι τη νοθεία των λαδιών την υποβοήθησε ενεργητικά το ελληνικό κράτος είναι λαϊκισμός .

Η φορμαλιστική, τυπολατρική και μονομερής ανάγνωση μιας απαγορευτικής διάταξης του ΚΟΚ και άλλων απαγορευτικών διατάξεων του Ποινικού Κώδικα οδηγεί στην παιδαριώδη, αφελή, στρεβλή και απλουστευτική ανάλυση ότι ένας υπαλληλάκος της δημοτικής αστυνομίας βγήκε στις 00.15 το βράδι στο Μοναστηράκι να κάνει το καθήκον του και κάποιος παραβάτης λαϊκίζει, συμψηψίζοντας, επιχειρώντας να αποδιώξει τις ευθύνες του και να τις αποδώσει στο κράτος.

Ωστόσο δεν είμαι εγώ που απολογούμαι…
Παρανομώ καθημερινώς, σταθμεύω παράνομα, ρυπαίνω, κυκλοφορώ αυθαίρετα, κάνω ότι μπορώ για να μπορέσω να κινηθώ με ταχύτητα και εγκαίρως από την Ιερά οδό, στην Μεσογείων και από εκεί στην Ευελπίδων και ούτω καθ’εξής, αδιαφορώντας για τον ΚΟΚ και άλλες απαγορευτικές διατάξεις. Δεν υπάρχουν στην Αθήνα αξιόπιστες αστικές συγκοινωνίες, συνεπώς για να εργαστώ παρανομώ, χωρίς να το θέλω. Δεν είναι επιλογή μου να μπλέκω στο κυκλοφοριακό κομφούζιο… Θα το ήθελα με 70-80 λεπτά και 15-20 λεπτά χρόνο να φτάσω από το Σύνταγμα στην Μεσογείων, στον Πειραιά, με το λεωφορείο χωρίς να παιδεύομαι και να οδηγεί και άλλος.

Ωστόσο, στην ελληνική πραγματικότητα υπάρχουν lobbies, ομάδες συμφερόντων υπό την ανοχή και ανημποριά του κράτους, που διαιωνίζουν την υπάρχουσα ανυπόφορη κατάσταση. Δείτε πόσο δειλά και άτολμα το κράτος προωθεί την χρήση αστικών μέσων μεταφοράς. Δείτε πόσο λίγο αστυνομεύονται ή δεν επεκτείνεται η χρήση των λεωφορειολωρίδων, δείτε πόσο ελέγχονται οι ταξιτζήδες που παρακωλύουν, “ψαρεύουν”, επιλέγουν κούρσες της αρεσκείας τους, δείτε το βράδι στην Πατριάρχου Ιωακείμ, στο Κολωνάκι, εκατέρωθεν του οδοστρώματος πόσοι παρκάρουν ανεξέλεγκτοι.

ΓΙΑΤΙ; Διότι ο Έλληνας δεν πρέπει να αφήσει το αυτοκίνητο! Πόσα εκατομμύρια κερδίζει το κράτος από τα τέλη κυκλοφορίας; Πόσα έσοδα κερδίζονται από τα πρόστιμα, την αφαίρεση πινακίδων; Πόσα κερδίζουν οι ασφαλιστικές εταιρείες, οι φαναρτζήδες, οι δικηγόροι, οι αυτοκινητοβιομηχανίες από τα μικροατυχήματα; Πόσα βγάζουν από τα αξεσουάρ και τα στερεοφωνικά οι έμποροι; Δεν γίνεται να περιοριστούν τα ταξί σε πιάτσες, να πεζοδρομηθούν οδοί, να αποθαρρυνθεί ο Έλληνας από την οδήγηση;

Το συμπέρασμα είναι απλό: Υπάρχουν προβλήματα, που παραμένουν αρρύθμιστα, υπάρχουν ζητήματα που ζητούν επίλυση, υπάρχει παθογένεια που απαιτεί αποφάσεις, αρωγή δυναμική και διευθέτηση κρίσιμων κοινωνικών θεμάτων που επηρεάζουν την καθημερινότητα. Αντ’ αυτού επιλέγεται η επιβολή προστίμων στην πλατεία Αβησσυνίας, όπου οι μόνοι που επηρεάζονται είναι οι θαμώνες των μπάρ και των μεζεδοπωλείων και οι καταστηματάρχες της περιοχής…Κανείς δεν ενοχλείται (δεν υπάρχουν κάτοικοι) αλλά είναι προφανώς ένας εύκολος τρόπος συγκέντρωσης εσόδων.

Οι νόμοι δεν αφαρμόζονται παντού και πάντα… Το πρωί στην Κατεχάκη, οι κινούμενοι οδηγοί στην αριστερή λωρίδα παρανομούν, αφού δεν προσπερνούν, αλλά οδηγούν πορεία!!! Οι τροχονόμοι μπροστά από το Υπουργείο Δημ .Τάξης ασφαλώς και δικαίως δεν τους γράφουν, διότι ΟΥΔΕΙΣ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΣΤΑ ΑΔΥΝΑΤΑ!!! Είναι πάγια αρχή της κοινής λογικής και όλων των δικαϊικών συστημάτων. Πρέπει να αποσυμφορηθεί η λεωφόρος, συνεπώς όλοι μπορούν να οδηγούν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ στην αριστερή και τα μηχανάκια να προσπερνούν ΠΑΡΑΝΟΜΩΣ ανάμεσα και δεξιά από τα ακινητοποιημένα αυτοκίνητα. Το ίδιο ισχύει σε όλες τις κεντρικές αρτηρίες όπως η Βουλιαγμένης, η Κηφισίας, η Μεσογείων κ.α.

Ωστόσο, αδίκως δεν εφαρμόζεται η νομοθεσία ενάντια στους καταπατητές της παραλίας Αλίμου, όπου ο δήμαρχος και οι δημότες παλεύουν να τις αποδώσουν στο κοινό. Εκεί οι Νονοί, χωρίς άδεια λειτουργίας, κάνουν εγκαίνια στα σφραγισμένα καταστήματα τους. Το πιο γελοίο: Η αστυνομική δύναμη, παραλυμένη, αμήχανη: Να προστατεύσει τον δήμαρχο, μην τον δείρουν οι μπράβοι, να προστατεύσει τους μπράβους μην τους λιντσάρουν οι δημότες;;; Ούτε οι ίδιοι δεν ξέρουν ποιός και γιατί τους έστειλε…
Στην παραλία Λαγονησίου, παρά τις διαπιστωμένες παραβάσεις των πολυτελών κατοικιών επί του αιγιαλού και της παραλίας, το κράτος δεν μπορεί να άρει τις παρανομίες, να κατεδαφίσει τις παράνομες κατασκευές. Κωμωδία ή τραγωδία κύριοι;;;

Την δράση της δημόσιας εξουσίας διέπει η αρχή της αναλογικότητας μέσου και σκοπού, η αρχή της επιείκιας, της χρηστής διοίκησης, πέραν από την αρχή της τυπικής νομιμότητας. Η δημόσια διοίκηση πρέπει να κατατείνει στην επίτευξη ευρρυθμίας, ομαλότητας στην κοινωνική πραγματικότητα, να δίδει λύσεις, όχι να εισπράττει χαράτσια. Επι τω τέλει, επαναλαμβάνω ότι ΔΕΝ ΑΠΟΛΟΓΟΥΜΑΙ ΕΓΩ!!! Αν είμαι ξεβράκωτος μέχρι τον αστράγαλο και το Κράτος μέχρι το γόνατο δεν αλλάζει την κατάσταση!!! Αν η Πολιτεία είναι μαντρί και το Κράτος τσοπάνης, δεν σημαίνει ότι οι πολίτες είναι τα πρόβατα για να κάνουν ΜΠΕΕΕ…

Εύχομαι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί, οι ταγοί και οι θεματοφύλακες της νομιμότητας να επιδείξουν την ίδια ζέση, αποδοτικότητα, επιμέλεια και ενθουσιασμό και σε άλλα πεδία κοινωνικής παθογένειας, με εύστοχη δράση που θα έχει αληθινή κοινωνική χρησιμότητα και όχι επιλεκτικά να κινητοποιούνται. Ο επαρχιωτισμός τους πάντα θα είναι γελοίος και θα αντιμετωπίζεται με αγανάκτηση.

Οταν δόθηκε στη δημοσιότητα ο νέος Κ.Ο.Κ. (πέρυσι;) συνοδευόταν από ένα σημείωμα που εξηγούσε κυρίως ότι η λογική του νέου κώδικα δεν είναι εισπρακτική κλπ. κλπ. κλπ.
Στις πρώτες-πρώτες αράδες που ακολουθούσαν, περιγράφονταν τα της παράνομης στάθμευσης:
Πρόστιμο, λέει, …τόσα ευρώ και αφαίρεση πινακίδων για ένα μήνα. Αν πληρώσεις το πρόστιμο εις διπλούν, παίρνεις πίσω τις πινακίδες αυθημερόν (ο γράφων δυστυχώς το έκανε). Καθόλου εισπρακτικός ο κώδικας! Σαν να σου λέει: “Μεγάλε, άμα τα 'χεις, γράφτους όλους κανονικά. Πάρκαρε στη Σταδίου, έπειτα ρίξτους καμιά 300ριά ευρώ και δεν τρέχει τίποτα”.
Γενικεύοντας παραπέρα, σύμφωνα με τον κώδικα, μπορείς να έχεις όλους τους κανόνες “γραμμένους”, αρκεί να έχεις φράγκα να πληρώνεις. Ακόμη και σε ακραίες περιπτώσεις, όπου το θύμα δεν είναι ο Κ.Ο.Κ., αλλά κάποια ανθρώπινη ζωή.
Αυτά περί Κ.Ο.Κ.

Γενικότερα, για τη συμμόρφωση (αηδιαστική λέξη, μου θυμίζει το “διότι δεν συνεμορφώθη” του Μίκη) του πολίτη ως προς του νόμους, κάνω τον εξής συλλογισμό:
Ένα από τα πιο προοδευτικά χαρακτηριστικά του ανθρώπου είναι η τάση του να παραβαίνει κανόνες και νόμους. Φανταστείτε την υπακοή του ανθρώπου στους νόμους του Ναβουχουδονόσωρα, όπου έκλεβες και σου ‘κοβαν το χέρι (προοδευτικότατοι για την εποχή τους, καθώς πρωτύτερα έκλεβες και σε σκότωναν). Μία απόλυτη υπακοή σ’ αυτούς τους νόμους θα σήμαινε πιθανότατα την έλλειψη αναγκαιότητας να αλλαχθούν με άλλους, πιο προοδευτικούς.
Να ‘ρθούμε στο σήμερα.
Μακριά από μένα οι νομοταγείς, π.χ. της Βρετανίας, που σέρνονται πιωμένοι, πρεζωμένοι στα κατώφλια της παμπ, αλλά (προς θεού!) δεν καπνίζουν γιατί απαγορεύεται απ’ το νόμο!
Μακριά από μένα οι νομοταγείς Αθηναίοι, που γουστάρουν τις χαφιεδοκάμερες και τον “μπάτσο της γειτονιάς τους”, επειδή (νομίζουν ότι) έτσι είναι πιο ασφαλείς, αδιαφορώντας για το αν μοιράζονται με τα “λαγωνικά” (χα χα) της Ασφάλειας τις προσωπικές τους στιγμές.
Είναι κοντά μας η εποχή (τη βλέπουμε ήδη στις χολιγουντιανές Κασσάνδρες) που αν το σύστημα δε σε γουστάρει, θα σου κλέβει μία τρίχα από τα μαλλιά σου κι ύστερα θα πιστοποιείται μέσω DNA η συμμετοχή σου σε οποιαδήποτε εγκληματική πράξη.
Οι νομοθέτες, σε όλη την Ιστορία της ανθρωπότητας, λειτούργησαν ως υπάλληλοι των “λίγων” για να ελέγξουν τους “πολλούς”, υπάλληλοι των “πάνω” για να ελεγχθούν οι “κάτω”. Όσο μικρότερη είναι η συμμετοχή των “κάτω” στην εξουσία, τόσο μεγαλύτερη θα είναι η αδικία εις βάρος τους από τους νόμους.
Θα μου πείτε:
Εσύ δεν υπακούς στους νόμους;
Απαντάω:
Προσπαθώ. Σε όσους θεωρώ δίκαιους (με το φτωχό μου το μυαλό) προσπαθώ να υπακούω. Δεν τα καταφέρνω πάντα. Σε όσους θεωρώ άδικους, προσπαθώ να μην υπακούω. Επίσης δεν τα καταφέρνω πάντα.

ΥΓ. “Θεία Δίκη” είναι για την κοινωνία μας οι διαρρήκτες (Έλληνες, Ρουμάνοι, Αλβανοί, όπως το κεφάλαιο, έτσι και το έγκλημα δεν έχει πατρίδα) που λυμαίνονται (σύμφωνα με τα δελτία των Μέσων Μαζικής Εξημέρωσης) τις πλούσιες γειτονιές.

Ναι μεν συμφωνώ με πολλά απο τα παραπάνω αλλά η κίνηση δεν είναι δικαιολογία για το κομφούζιο και την αναρχία στους δρόμους. Ξέρετε πόση κίνηση τρώνε στην μάπα οι Ολλανδοί κάθε μέρα; Παρόλα αυτά οδηγουν σαν άνθρωποι μειώνοντας τον εκνευρισμό και τις άσκοπες καθυστερήσεις.

Όλα τα άλλα σωστά εν μέρη αλλά δεν υπάρχει μέση λύση; Δεν μπορούμε και εμείς να βελτιωθούμε (και όχι να συμμορφωθούμε); Δεν χρειάζεται καν να να κάνουμε copy-paste την βρετανική κοινωνία (Καμία χώρα δεν είναι παράδεισος αλλά υπάρχουν και καλυτερα παραδείγματα). Αλλά κάποια εξόφθαλμα στραβά μας μπορούμε να τα διορθώσουμε αντι να εθελοτυφλούμε. πχ βλέποντας τι κάνουν καλύτερα και τι χειρότερα οι “άλλοι”. Όχι για τους πολιτικούς…για εμάς τους ίδιους. Από την πλήρη αταξία (που οφελεί τα λαμόγια) μέχρι την “βαρετή” τάξη της Σουηδίας δεν υπάρχει και η “χρυσή” τομή;

Πάντως Άρη το να επιλέγουμε ποιοι νόμοι είναι σωστοί και ποιοι όχι δεν αναιρεί κάθε λόγο ύπαρξης των νόμων;

Ωραίος ο Παναγιώτης. Οταν έγραφα το παραπάνω κείμενο, δεν είχα διαβάσει το δικό του. Μου δίνει την αφορμή να συμπληρώσω, όσον αφορά την υποκρισία των κρατούντων.

Ανεβαίνοντας προς το Αρτεμίσιο (κάτι που κάνω συχνά) συναντάς τα (ατελείωτα) έργα για την κατασκευή των νέων τούνελ. Ένα τούνελ πολλών εκατομμυρίων ευρώ για την αποφυγή μίας (1) στροφής!
Θα μου πεις: Κακό είναι;
Οχι! Καλό και ασφαλές είναι να οδηγείς χωρίς στροφές.
Μοιάζει όμως με πολυτέλεια για την Πελοπόννησο με το σιδηροδρομικό δίκτυο του Τρικούπη (κυριολεκτικά). Με ανάλογα χρήματα θα μπορούσε να έχει φτιαχτεί ένα σιδηροδρομικό δίκτυο, έτσι ώστε το ταξίδι π.χ. Αθήνα - Καλαμάτα να διαρκεί δύο ώρες, με ασφάλεια, άνεση, οικονομικά, χωρίς ρύπανση κλπ. κλπ. κλπ. πλεονεκτήματα. Υπάρχει κανείς που γουστάρει να κάνει τη διαδρομή Μέγαρα - Αθήνα σε δυόμισι ώρες;
Παρόλα αυτά επιδοτούν ΚΤΕΛ, οδηγώντας τον ΟΣΕ σε οικονομικά αδιέξοδα. Είναι φοβερή η σκηνή να βλέπεις να περνάει το τρένο, μία μηχανή που σέρνει ένα (1) βαγόνι με τρία άτομα…

Μεγαλύτερη πλάκα έχουν οι τροχονόμοι στην είσοδο της Αθήνας από Κόρινθο. Στέκονται στο φανάρι (για να μην σταματούν τα αυτοκίνητα στο κόκκινο) και φωνάζουν στους διερχόμενους οδηγούς που πηγαίνουν με ταχύτητα 80 χιλιομέτρων: “Αντε ρε! Ξεκολλάτε! Πιο γρήγορα! Πάτα το ρεεεε!”. Το δε όριο ταχύτητας στο συγκεκριμένο σημείο είναι 50 χιλ.

Δεν το 'πιασες. Η ουσίας της στάσης μας απέναντι στους νόμους δε βρίσκεται στην καταπάτησή τους, αλλά στην ανατροπή του παρακάτω:

Από ένα εμαιλ που έλαβα πρόσφατα με συνθήματα από τους τοίχους της Αθήνας, ξεχώρισα το παρακάτω που περιγράφει την (σκατό)κατάσταση:

«Η χώρα καταστρέφεται από την αδιαφορία, αλλά τι με νοιάζει εμένα;»
(λόφος Στρέφη, Αθήνα)

Εχω κι ένα πιο καλο! (Τόσους μπάτσους και ποδοσφαιρο έχουμε να δουμε απ τη χούντα)
πισω απ το ιπποκράτειο νοσοκομείο

Δεν είναι έτσι φίλε μου! Η ανοησία ορισμένων, “αυτόχειρων” και επικίνδυνων για τη δημόσια ασφάλεια, που οδηγούν μεθυσμένοι ή χωρίς κράνος ή ως εάν βρίσκονται σε φρενίτιδα, ζημιώνει το κοινωνικό σύνολο… Οι αναπηρικές συντάξεις και οι πολυδάπανες νοσηλείες που προκύπτουν από τέτοιου είδους τροχαίες συμπεριφορές επιβαρύνουν (μεταξύ άλλων…) το ασφαλιστικό σύστημα και επιβαρύνουν το κοινωνικό σύνολο.
Η απώλεια της ανθρώπινης ζωής είναι απώλεια της κοινωνίας

Σε επιβεβαίωση αυτών που λέει ο Παναγιώτης και ο Άρης … δείτε την υποβάθμιση του προαστιακού! Στην τουριστική περίοδο αραίωσαν τα δρομολόγια και εκτελούνται με παλιά τρένα… τα καινούργια τρένα που πήγαν;
Το ΚΤΕΛ Κορινθίας, από την άλλη, δεν έχει δρομολογήσει κανένα αστικό δρομολόγιο από και προς τους σταθμούς του προαστιακού στην Κόρινθο και Κιάτο και υπονομεύει απροκάλυπτα τη λειτουργία του… μάλιστα δημοσιεύει στον τοπικό τύπο δυσφημιστικά δημοσιεύματα περί σκόπιμης ζημιογόνου λειτουργίας του προαστικού και άλλα χαριτωμένα για να προτιμήσει το επιβατικό κοινό τα καινούργια και άνετα λεωφορεία τους…
Οι δε Φοιτητές του Πανεπιστημίου της Κορίνθου που μένουν Αθήνα, αναγκάζονται καθημερινά να πηγαινοέρχονται με ταξί στο σταθμό… Μάλιστα ταξιτζής της Κορίνθου δήλωσε ότι “θα περάσει πάνω από το πτώμα μας ο Δήμαρχος αν επιχειρήσει να βάλει αστικό για το σταθμό!”
Αυτά και άλλα ωραία συμβαίνουν στην Ελλάδα με την ανοχή μας!
Εν τέλει ποιος μας φταίει σ’ αυτή τη χώρα; η κακή μας μοίρα; Καίγονται τα σπίτια μας και επιβραβεύουμε τους φταίχτες!:112:
Οχι φίλοι μου! η ανοχή είναι συνενοχή. :026: Κατά τα σ κατά και το φτυάρι λέει μια παροιμία…

Υ.Γ
Αμάν με την αυτόματη λογοκρισία…

Ετσι είναι… Κατά την ταπεινή μου άποψη… Αυτός που οδηγάει χωρίς κράνος ή ζώνη είναι επικίνδυνος μόνο για τον εαυτό του. Επιλογή του… Αυτός που οδηγάει μεθυσμένος ή σε φρενίτιδα είναι επικίνδυνος για τους υπόλοιπους… Πρέπει να τιμωρείται αυστηρότατα…
Η άποψη του κοινωνικού συνόλου ουδόλως με απασχολεί, πόσο μάλλον η τσέπη του…
Τα κοινωνικά σύνολα δέχονται ότι τους πασάρει η πολιτικά ορθή κοινωνία, η οποία δέχεται τις μίζες της Ζήμενς αλλά δεν συγχωρεί τον άλλον που του επιβαρύνει το ασφαλιστικό σύστημα…

Οπως οι παχύσαρκοι, ή οι καπνιστές ή οι πότες… Που είναι υπό διωγμόν από τις αφαλιστικές εταιρείες γιατί αυτές πληρώνουν… Κοινωνικός φασισμός που περνάει απαρατήρητος αλλά μια μέρα θα μας πνίξει… Επιλογή των Δυτικών κοινωνιών είναι η ομοιομορφία, έτσι για να μας ελέγχουν καλύτερα…:106:

Στο συγκεκριμένο υφιστάμενο πλαίσιο κοινωνικής οργάνωσης το ασφαλιστικό σύστημα αποτελεί την βασικότερη έκφραση του κράτους πρόνοιας, (όποιο και αν είναι αυτό…).
Ζούμε σε καπιταλιστικό σύστημα κοινωνικής οργάνωσης και αν θεωρείς ότι η κοινωνική ασφάλιση και το κράτος πρόνοιας γενικά εξυπηρετούν τον κοινωνικό έλεγχο, είναι βάσιμη και σεβαστή η άποψή σου… Δικαίωμά σου να θέσεις εαυτόν εκτός… όμως το σύστημα αυτό θα σου παρέχει τις (έστω και μη ικανοποιητικές) υπηρεσίες του, σε περίπτωση ανάγκης (κτύπα ξύλο…). Τις υπηρεσίες αυτές τις πληρώνουμε κατά κύριο λόγω οι εργαζόμενοι, όπως και εγώ… εμέσως λοιπόν η “επιλογή” σου αφορά αρκετούς …
Για να καταλάβεις την αντίθεσή μου στα περί ελευθερίας επιλογής κ.λ.π. θα σου φέρω ένα προσωπικό παράδειγμα για να κατανοήσεις το κοινωνικό κόστος της “επιλογής”… Ο πατέρας μου, όντας θεριακλής καπνιστής και πότης, (η επιλογή που λέγαμε …), πέθανε όπως ήταν αναμενόμενο, από τσιγαροκαρκίνο… Το κόστος νοσηλείας του επί τρία χρόνια ξεπέρασε τα 15 εκ. δρχ. και το πληρώσαμε όλοι, ακόμα και εσύ… γιατί μέρος των εισφορών του ΟΓΑ καλύπτεται από κοινωνικούς πόρους, οι οποίοι χρηματοδοτούν και το ΕΣΥ.
Λοιπόν, ο καθένας είναι ελεύθερος και μπορεί να επιλέξει να συμπεριφέρεται αυτοκαταστροφικά… αλλά αναρωτιέμαι ποια διεστραμμένη αίσθηση ελευθερίας νομιμοποιεί την αποστέρηση του εαυτού του από τους αγαπημένους του;

επιλογή και ‘‘δικαίωμα’’(όπως φαίνεται πως πιστεύετε μερικοι)είναι να οδηγεί καποιος χωρίς ζώνη,χωρίς κράνος<επίσης να συμπληρώσω,χωρίς κράνος και χωρίς φώτα!(συχνά βλέπω εγώ στην περιοχή μου)>.σε τροχαίο λίγο καιρό πρίν σκοτώθηκε ένας άντρας νέος (αφήνοντας γυναίκα με 3στον αριθμό, κάτω των 8 χρονώ παιδάκια)ο οποίος δεν φορούσε ζώνη.δεν φορούσε επίσης ούτε ο οδηγός,αλλα΄εκείνος ευτυχώς σώθηκε!ο άντρας που σώθηκε είναι παντρεμένος με την αδερφή του παιδιού που σκοτώθηκε.ποιός θα ρίξει πού το φταίξιμο?ήταν επιλογή και δικαίωμά του να διαλυθούνε πόσες οικογένειες?πως θα συνεχίσουνε όσοι μείνανε πίσω?μπορεί και να μην γλύτωνε?μπορεί και να ζούσε όμως.χτυπατε ξύλο άν μια μέρα καποιος οδηγός δεν προλλάβει να δεί το μηχανάκι που κινείται χωρίς φώτα σε δρόμο χωρίς φώτα!πώς θα ζήσει ο οδηγός που μπορεί να σκοτώσει παιδάκι?(οι οδηγοί όχι πάνω από 16 που συνήθως κινούνται χωρίς κράνος και χωρίς φώς)δεν θα φταίει?και πιστεύεται πως αυτό θα βοηθήσει?

Γρίφος

Γιατί θα μπορούσε παρολιγο να με γράψουν σήμερα::::::::::

Για ελλειπές Φαρμακείο στο αυτοκίνητο:112::112:

επειδη στο φαρμακείο είχα Μερκουχρωμιο αντι ιωδιου
και έχει καταργηθει μου λέγαν και κάτι τέτοια:112:

Καλά δεν τόξερες; Που ζεις χριστιανέ μου!

βρε το ξερα αλλα κοιτα να δεις τι μπορει να βρουν αμα είναι να πάρουν λεφτά:082::082:

//youtu.be/7feiuZQxtDs&feature=related

ΜΟΝΗΣ ΒΑΤΟΠΕΔΙΟΥ… ΤΟ ΑΝΑΓΝΩΣΜΑ …ΠΡΟΣΧΩΜΕΝ/ SEPT 2008

Η μονη Βατοπεδιου …φημισμενη Αθωνιας
Μοναχους αγιους εχει … και οσιους ασκητας…!!
Εν καιρω νυν Ηγουμενου …του Εφραιμ του Σεβαστου
Ακρως ικανου ποιμενος…κι’ ακραιφνως «πνευματικου»
Θειαν εντολην τηρουντος…και αυτην ακολουθων
Κανει αλισιβερισι …οικοπεδων και λιμνων…!
Διεκδικει ιδιοκτησιες …κι’ αλλα τετοια Θε’ι’κα
«Του Κυριου δεηθωμεν» …να’ ρθουν ολα βολικα…!
Κι’ ω του θαυματος !!..Το Κρατος ευμενως γνωμοδοτει !!
Που ως κι’ η λιμνη Βιστωνιδα…καταληγει στη Μονη…!
Ω ! Ελλας του «μεγαλειου» …κορωνις της λαμογιας
Στα «παραλογα» κοιμασαι…και στη μιζα κολυμπας…!

Η μετατροπή της λέξης “αλισβερίσι” σε “αλισιβερίσι” για την τήρηση του μέτρου είναι πραγματικά εμπνευσμένη! Γεια σου Γρηγόρη με τις πενιές σου!

Στίς 15/9/08 Δευτέρα εξω απ΄τα Φιλιατρά μου πήρε η αστυνομία το διπλωμα οδ.γιατί είχε λήξει ,επαγγελματικό γαρ.Υποτίθετε οτι θα το έστελνε στό υπουργείο Συγκ/νιων
και αφού θα πλήρωνα 3 παράβολα γιά γιατρούς ,δηλ 45 & 45 &18 ΕΥΡΟ θα το επαιρνα
ανανεωμένο.Ο μήνας εχει 13/10 και δίπλωμα πουθενά.Το υπουργειο δε το έχει ,αυτοί απο τα Φιλιατρά το εστειλαν από τις 19/9 .Οπως καταλαβένετε έιναι βασικό εργαλείο της δουλειάς μου.Οι τυποι με εξωθούν να παρανομήσω,να δηλώσω δηλ απώλεια ναπάρω αυθημερόν
το νέο διπλωμα ,οπως μου εξήγησαν τα τσακάλια απ έξω ,ξέρεται εκει στα κιόσκια που σου κάνουν τη ¨δουλειά¨στο φτερό. Ομως, αν και οταν έρθει το διπλωμα μπορεί να με τρέχουν
λέει για ψευδή δήλωση!!!