Κρατοσ-κωμωδια

Εχτές το βράδι πήγα μια βόλτα στον Άλκη Μαύρο στην ‘‘Ποικίλη Στοά’’ στο Μοναστηράκι. Στις 00.15 με ‘‘έγραψαν’’ από την Δημοτική Αστυνομία επειδή πάρκαρα παρανόμως στην πλατεία Αβησσυνίας όπως και πολλοί άλλοι παράνομοι και εγκληματίες.

Πριν από ένα χρόνο περίπου, το περυσινό καλοκαίρι, περί τις 11.00 το βράδι, παρά το ότι κυκλοφορούσαν εκατοντάδες άνθρωποι και αυτοκίνητα, δεν πρόλαβα να παρκάρω το σαραβαλάκι μου στην Ερμού, στο ύψος της πλατείας Αβησσυνίας, για να πάω στο ίδιο μαγαζί, και με πλησίασε κάποιος μαυριδερός-εξωτικός τύπος ζητώντας μου 3 ή 5 ευρώ ως “παρκαδόρος-φύλακας-νταβατζής”, τα οποία και κατέβαλλα γιατί δεν ήθελα να βρώ ξεφούσκωτο λάστιχο ή κανένα σπασμένο καθρέπτη στην αποχώρηση μου.

Ρωτώ λοιπόν τον υπουργό Δημόσιας Τάξης, τον Δήμαρχο Αθηναίων, τον προϊστάμενο της Εισαγγελίας Πρωτοδικών Αθηνών, που προΐστανται των δημοτόμπατσων και των άλλων μαντρόσκυλων: Με τι μούτρα διώκεται με τόση θέρμη και πρεμούρα κάποιος μικροπαραβάτης στις 00.15 το βράδι, επειδή πάρκαρε στο Μοναστηράκι, Παρασκευή, ενώ παράλληλα αδυνατεί το κράτος και οι διωκτικοί μηχανισμοί να ελέγξουν μια εξόφθαλμη, προκλητικότατη, εγκληματική ενέργεια, των εκβιαστών, των Νονών, των νταβατζήδων, των ανθρώπων της νύχτας, μέσα στο κέντρο της Αθήνας, σε ακτίνα λίγων μέτρων από το τμήμα της Ακροπόλεως, και σε απόσταση λίγων εκατοντάδων μέτρων από το Ελληνικό Κοινοβούλιο…;;;;

Δεν σας θυμίζει κύριε Υπουργέ, Δήμαρχε, την ξεσκισμένη π…άνα που έχει κάνει παρθενορραφή και καμώνεται την αθώα παιδούλα…;;;; Τι θρασύδειλη Πολιτεία είναι αυτή;;; Κύριε Υπουργέ των Οικονομικών, έτσι θα μαζέψετε τα ασυμάζευτα του Δημ. Ταμείου που κλυδωνίζεται από τον καλπάζοντα πληθωρισμό και την εκτίναξη του ελλείματος και του Δημοσίου χρέους;;; Ρε κράτος της ξεφτίλας, της χοντροπετσιάς, που δεν μπορείς να ασκήσεις εξουσία στους Νονούς και τα κυκλώματα, πας και κάνεις το μάγκα με πρόστιμα 80 ευρώ στους παραβάτες του ΚΟΚ, όταν υπάρχει κόσμος που δουλεύει μεροκάματο για 25 ευρώ;;;

Ρε κοινοβουλευτικά γαιδούρια, που κωλυσιεργείτε (μέχρι τον Οκτώβριο είναι το όριο νομίζω) για να παραγραφούν τα αδικήματα των Υπουργών και να κλείσει ανώδυνα το ζήτημα, που θα φτάσει ο κατήφορος και το ρεζιλίκι;;; Πως κυκλοφορεί ελεύθερος (ούτε δίωξη δεν του έχει ασκηθεί, όχι να αποφασίσουν την προσωρινή του κράτηση!!!) αυτός που ομολογεί ότι δωροδοκούσε αξιωματούχους, κρατικούς λειτουργούς για να κερδίζει η εταιρεία του διαγωνισμούς και προμήθειες, δουλειές του δημοσίου;;; Η ποινική δίωξη έχει ασκηθεί κατά αγνώστων, κατά παντός υπευθύνου, δεν ξέρουμε ποιός τα έχωνε, κανείς δεν ξέρει, θα ξεκινήσει κύρια ανάκριση, θα καλούνται μάρτυρες για να εντοπιστεί κάποτε (μήπως όταν θα παραγραφεί το αδίκημα;;:wink: ποιός παρανομούσε, η Βουλή θα επιληφθεί κάποτε (αν και αρμόδια για τη ποινική δίωξη Υπουργών κατά την ποινική δικονομία) και όλοι είμαστε ήσυχοι και ευτυχισμένοι.

Έχει πιο κάτω κύριοι, ή πρέπει να τρυπήσουμε τον πάτο του βόθρου για να βρούμε σκ…ά;;; Ως ποτε η άσκηση της Δημόσιας εξουσίας θα φαντάζει ως καπρίτσιο, φάρσα, καψώνι για τους πολίτες και όχι ως θεσμική λειτουργία συνταγματικά και έλλογα δομημένη;;;

Και λίγα τους λες! Ελπίζω να αλλάξουν τα πράγματα και μάλιστα γρήγορα γιατί δεν πάει άλλο! Δυστηχώς εγώ έχω χάσει τον έλεγχο και τα βάζω κάθε μέρα πολλές φορές και με κάποιους που δεν φταίνε, είμαι διαρκός με μια τσαντίλα απίστευτη.

Ωιμε καημενε Ελληνα που πα’ να σε ταισουν
κανταρια το κουτοχορτο …θελοντας να σε πεισουν
πως εχει χρωμα η διαφθορα…και κλεφτες ειν’ οι “αλλοι”
κι’ ας πεσανε στην αρπαχτη …ΟΛΟΙ με το κεφαλι !!
Λαδωνει αβερτα ο λαδωτης…κρυβεται ο λαδωμενος
κι’ αν δεν τον ξεσκεπασουνε …ειν’ εξασφαλισμενος…!!
Ατεγκτος προς τη διαφθορα …δηλωνει ο “κυβερνητης”
μα… προχωρει αδιαντροπος …προς την παραγραφη της…!
Γιωργη αν τον λενε… η Κωστη …Μιχαλη…η Τσουκατο
ετσι κι’ αλλιως το ΕΛΛΑΔΕΞ…παει να πιασει “πατο” …!!
Μα οταν σωθει η υπομονη …κι’ αρχισει το «σιχτιρι»
ουτε τη πορτα θε να βρουν… ουτε το παραθυρι …!!
Λιγακι ακομα ο φουκαρας αν σφιξει το ζωναρι
και πρασινους …και γαλανους…ο ΔΙΑΟΛΟΣ θα τους παρει…!!

Φιλαράκι όσο η εξουσία θα είναι στα χέρια των λίγων θα δουλεύει γ αυτούς έτσι γινόταν πάντα λιγότερο ή περισσότερο η ουσία ήταν αυτη!
Εσυ τι νομίζεις ότι εχουν φτιάξει την αστυνομία για να προσέχει εμένα και σενα!
σκέψου πόσους αποσπασμένους αστυνομικούς έχουν στην υπηρεσία τους οι επιχειρηματίες!
εσενα αν σε απολύσουν αυριο επειδη έτσι τους κάπνισε θα ρθει νομίζεις καμιά αστυνομία να σε υπερασπιστει? :083:
εχουν το μαχαίρι έχουν και το πεπόνι και μεις μάλλον τρώμε τις φλούδες:)

αλλα το λέω συνέχεια θα ρθουν καλύτερες μερες και θα γυρίσει ο τροχος και θα <<γελάσει>> κι ο φτωχος:108:

φιλε Παναγιωτη χθες που σε ανταμωσα κιολας στην Ποικιλη Στοα, εγω προτιμω να παρκαρω μακρια και να επιστρεφω με Ταξι. Δεν ειναι να ρισκαρουμε με αυτους που κυκλοφορουνε και καιροφυλακτουν να μας ξηλωσουνε οικονομικα με το παραμικρο.
φιλικα,
Βαγγελης

Ρε ΑΣΜ, ποιες φλούδες? ούτε τα κουκούτσια δε μας δίνουν…

Εγώ ξέρω ότι όλοι τα ίδια λέμε αλλά στο τέλος όλοι πάμε και τους ψηφίζουμε.

Το ότι λέω “πάμε” και όχι “πάνε” το λέω γιατί η πλειοψηφία κάνει κουμάντο…
Και αφού εμείς δεν προσπαθούμε να πείσουμε την πλειοψηφία να τους μαυρίσει,
είμαστε και οι ίδιοι συνένοχοι…

Αν δεν εξηγήσεις στο κάθε απλό άνθρωπο ότι οι θέσεις και οι διορισμοί που τάζουν
δεν σημαίνουν τίποτα για αυτούς και ότι γραμμένους μας έχουν…τότε τι να λέμε;

Όταν η ΓΣΕΕ ζητάει και παίρνει αύξηση απο τον ΣΕΒ 1 ευρώ και πανυγηρίζουν κιόλας,
ενώ δεν μπορείς να πάρεις ούτε ένα γάλα με αυτή την αύξηση και η βενζίνη έχει φτάσει
στον ουρανό, και εμείς εξακολουθούμε να μην κάνουμε τίποτα, τότε εμείς φταίμε και
καλά μας κάνουνε. Βρίσκουν και τα κάνουν!!!

Φιλε γιώργο δεν ήταν μόνο η ΓΣΕΕ που χαιρότανε υπήρχαν και υπάρχουν δυνάμεις με ταξικό χαρακτήρα που δεν είπαν ευχαριστώ στον ΣΕΒ πως να το κάνουμε. Οταν αυτοι χαιρόντουσαν στο πεδίο του Αρεως καποιοι ονοματι ΠΑΜΕ διεκδικούσαν κατώτερο μισθό 1400 Ευρω ε και δεν ήταν και λίγοι…

Αγαπητέ κ Φωλιά…
Πιστέψτε με…έχω πάει τόσες φορές σε διαδηλώσεις του ΠΑΜΕ…
Τα χέρια μου έχουν βγαλει κάλους από τα πανό που κουβαλάμε…

Μόλις προδόθηκα ε;;;:slight_smile:

Πανέμορφη προδοσία φιλαράκι μου καλή αντάμωση λοιπόν!!!
ΦΜΣ ολέ:088:

Φίλε tritsibidas το δικό σου δεν ήταν τίποτα μπροστά σε αυτό που έπαθα εγώ την περασμένη Τετάρτη. Πήγα κι εγώ όπως όλος ο κόσμος στην Αστυνομία της περιοχής μου για να βγάλω νέα ταυτότητα. Πήγα μάλιστα το μεσημέρι για να τρέχω την άλλη μέρα το πρωί.
Όλα εντάξει νόμιζα , μπήκα μέσα στο γραφείο ,΄εδωσα τα στοιχεία μου , ότι χρειάζονταν και άντε λέω γρήγορα τελείωσα. Η κοπελιά όμως που με εξυπηρετούσε πολλές περίεργες ερωτήσεις έκανε κι άρχισαν να μπαίνουν ψύλλοι στ΄ αυτιά μου. Την προηγούμενη εβδομάδα είχε πάει μια γνωστή μου και για συνωνυμία την κράτησαν εκεί τρεις ώρες. Μόλις τελείωσαν με την ταυτότητα πήγαμε στον αξιωματικό υπηρεσίας.
Όπα λέω τι γίνεται εδώ ;; Είστε φυγόποινος κύριε και συλλαμβάνεστε μου λέει αυτός. Ρε τι λέτε λέω εγώ είστε σίγουρος ;; Ναι λέει ο άλλος και μου δείχνει ένα σήμα που έλεγε ότι είχα τιμωρηθεί ερήμην από δικαστήριο της Θεσσαλονίκης το 2000 για υγειονομική παράβαση ( Δεν είχα άδεια να πουλάω παγωτά , κανένα περίπτερο δεν είχε τότε) .Ρε λέω εγώ το 2000 έμενα Κύθηρα , κοιτάω η παράβαση ήταν το 1996. Τότε είχα ένα περίπτερο στη Θεσσαλονίκη και άρχισα να ψάχνομαι. Δε θυμόμουν κάτι , είχαν περάσει και δώδεκα χρόνια. Έπρεπε να πληρώσω 280 ευρώ για να μ΄αφήσουν. Το πρωί όμως γιατί το απόγευμα ήταν κλειστά κι έτσι έπρεπε να παραμείνω κρατούμενος.
Τελικά παρ όλη τη φασαρία , αν και τα παιδιά εκεί ήταν εντάξει μαζί μου κατάφερα να φύγω το μεσημέρι της Πέμπτης από εκεί και όταν μετά πήρα την απόφαση του δικαστηρίου τι να δω . Είχα δικαστεί ερήμην άλλα οι ηλίθιοι του πρωτοδικείου είχαν στείλει την κλήση για τη δίκη σε άλλη διεύθυνση , του Δήμου Θεσσαλονίκης και όχι του δήμου Συκεών που ήμουν εγώ και αφού δε με βρήκαν το επέδωσαν στο Δήμο Θεσσαλονίκης , που θα με έβρισκαν λοιπόν.
Πήρα τηλ . στο πρωτοδικείο που έβγαλε την απόφαση και μου έλεγαν άλλα αντ΄άλλα. Τους έριξα ένα χ… και το έκλεισα .
Πήρα στο συνήγορο του πολίτη αλλά δεν μπορούν να ελέγξουν το δικαστήριο μου είπαν , το μόνο που μπορώ να κάνω είναι προσφυγή κατά του δικαστηρίου :019:.
Περιμένω όλη τη δικογραφία που έχω ζητήσει και μάλλον θα κάνω την προσφυγή έτσι για να δω τι θα γίνει. όχι πως περιμένω κάτι αλλά να μου δοθεί η ευκαιρία να τους τα πω λιγάκι.
Ου να μου χαθούν …μου έφαγαν είκοσι πολύτιμες ώρες.

Για μένα καλώς σε γράψανε φίλε μου (θα έπρεπε όμως αυτό να γίνεται δίχως εξαιρέσεις) αλλά καλώς διαμαρτύρεσαι για τα υπόλοιπα.

Όπως με γράψανε πριν λίγες μέρες στην Ολανδία επειδή σταμάτησα κυριολεκτικά 2 δευτερόλεπτα σε μικρό δρομάκι για να βγεί η κοπελιά μου να πεταχτεί στο σούπερ μάρκετ. Και καλά κάνανε βέβαια.

Νομίζω όμως ότι κακώς μας φταίνε (μόνο) οι υπουργοί και το κράτος. Πέρα από το ότι έχουμε τους πολιτικούς που μας αξίζουν…Πέρα από το ότι εμέις ανατροφοδοτούμε αυτό το σύστημα…η πλειοψηφία αυτού του νεοελληνικού κράτους με την τσαπατσουλιά της στην εργασία του δεν φέρει ευθύνη πχ για την οικονομική κατάσταση της χώρας; Η ακραία ανυπακοή του μέσου νεοέλληνα σε στοιχειώδες κανόνες που έχουν νόημα και λόγο ύπαρξης δεν ευθύνεται για την ζουγκλοποίηση της καθημερινής ζωής;

Δεν μπορεί να είναι τυχαίο ότι κάποια κράτη προοδεύουν και άλλα όχι.

Στα διαγραφέντα από την παράθεση, συμφωνώ πλήρως με τον cumbus, κυρίως με το ότι το χάλι αυτό εμείς οι ίδιοι, με τις συμπεριφορές μας, το ανατροφοδοτούμε άρα, έχουμε ακριβώς τους πολιτικούς που μας αξίζουν. Για τα μη διαγραφέντα, πότε στην παγκόσμια ιστορία, από πλειστοκαίνου και μετά, υπήρξε άλλο (ενιαίο) ελληνικό κράτος, ώστε να χρειάζεται για το σημερινό ο προσδιορισμός “νεοελληνικό”;

ΠΡΟΟΔΟΣ; Από ποιόν και για ποιον πρόοδος; και η δική μας χώρα παρουσιάζει αναπτυξη όπως λενε και μάλιστα τεράστια την τελευταία 10ετία ταυτόχρονα η ζωή των εργαζομένων δυσκολεύει Δάνεια για να σπουδάσεις Δάνεια για να ζήσεις νταβατζιλίκια στην παιδεία απ τα φροντηστήρια και διάφορα τέτοια .
Αυτοί που ληστεψαν τα ταμεία καλούν τους εργαζ’ομενους να τα πληρώσουν δουλεύοντας σα σκλάβοι στα βαθειά γεράματα, για πια πρόοδο μιλάς

πρόοδος είναι να ζητάς απ τον μεροκαματιάρη να πληρώνει απ την ώρα που ξυπνάει μεχρι την ώρα που κοιμάται, τη στιγμή που τώρα βγαίνουν στη φόρα [b]πωλήσεις πολιτικής ασυλίας τύπου siemens;
πρόοδος είναι να ζητάς 400 ευρω πρόστιμο για ζώνη και καλα για την ασφαλειά μας, τη στιγμή που εις γνώσην τους και με τις πλάτες τους, έχουμε πιει ορυκτελαιο που κοντεύουμε να γίνουμε formula 1

[SIZE=2]και στις ξένες χώρες μην νομίζεις πάντως ότι είναι καλύτερα τα πραματα εμεις βλέπουμε την γκλαμουριά την αγανακτηση δεν τη δείχνουν και όταν αναγκάζονται να τη δείξουν βλ. Γαλλία τη δείχνουν όπως τους γουστάρει

δεν υπάρχει κανένας λόγος να αυτομαστιγωνομαστε πιστεψε με, θα έλεγα πως κάτι τέτοιο είναι και επικυνδινο

Δε λέω πως είναι σωστό να γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια τον ΚΟΚ αλλα αυτούς τους νοιάζει να γεμίσει η τσεπούλα
[/SIZE][/b]

Πως θέλεις φίλε μου με συμψηφισμούς να βγάλεις άκρη; Με ποιά μέτρα θα ζυγήσεις την παρανομία του άλλου γιά να καλύψεις τη δική σου; Δεν νομίζω ότι είναι σωστή η επιχειρηματολογία σου.:106:

και ποιος νομοθετει εν τέλει; και για ποιον;

δεν είπα σε καμία περίπτωση ότι επειδη υπάρχουν αυτά που υπάρχουν εμείς να κανουμε ότι μας καπνίσει
απλα σου λέω ότι οι νόμοι σε καμία περίπτωση δεν φτιάχνονται σήμερα με γνωμονα το συμφέρον του Λαου, αν γινόταν αυτό θα είμασταν ευτυχισμένοι:)

Θα συμφωνήσω με τον Manoschr, Άρη. Ορυκτέλαιο, κατʼ αρχήν, ήπιε όλη η ΕΕ από Ισπανία μέχρι Πολωνία. Αυτό τώρα, τι σημαίνει; Μέχρι να τιμωρηθούν εκείνοι που μας ταΐσανε ορυκτέλαιο, να ανασταλεί ο ΚΟΚ και να μην πέφτουν πρόστιμα; μήπως να αναστείλουμε και τις δίκες διαρρηκτών, απατεώνων κλπ. επειδή τα εγκλήματά τους είναι σαφώς μικρότερα από εκείνο του ορυκτελαίου; Να δόσουμε δίκιο στον πωλητή της λαϊκής που, όταν η ζυγαριά του υπουργείου εμπορίου έβγαλε λιποβαρή ζύγιση άρχισε να ωρύεται «ας πιάσουν πρώτα εκείνους της Siemens και μετά ας έρθουν και σε μένα»; Μα, μέχρι να πιάσουν εκείνους της Siemens θα εμφανιστούν εκείνοι της Γερμανός, μετά οι παρακάτω. Στο μεταξύ, στη λαϊκή θα αποσύρουμε τη ζυγαριά του υπουργείου και θα μας κλέβει ο «παραγωγός»;

Ναι, Άρη, και καλά για την ασφάλειά σου, και εκείνη των παιδιών σου, αν έχεις, μπαίνει το πρόστιμο των 400 ευρώ. Και αν δεν είμαστε από μόνοι μας σε θέση να καταλάβουμε πόσο σημαντικό είναι το να φοράμε ζώνη, κάποιος άλλος πρέπει να μας το πεί με τον τρόπο του. Αν εσύ εμπλακείς σε τροχαίο όπου δεν φορούσες ζώνη, μπορεί να χρειαστείς μήνες παραμονής στο νοσοκομείο (ελπίζω να την έχεις γλυτώσει δηλαδή τη ζωή σου) αλλά το κόστος της νοσηλείας θα το επιβαρυνθούν όλοι οι άλλοι που πληρώνουν κοινωνική ασφάλιση.

Και για να τελειώνω: εκείνο το «με τις πλάτες τους» τι σημαίνει; Έλληνες κυβερνητικοί αξιωματούχοι βοήθησαν, δηλαδή, τους Ουκρανούς να προωθήσουν το ορυκτέλαιο σε όλη την ΕΕ; Τι είναι Λαϊκισμός;

Νά ενα θέμα για συζήτηση . Τί είναι λαικισμός?:241:

ωραία για να μην γεικευω σε λάθος κατευθυνση!

1)πρεπει να τιρούμε τον ΚΟΚ για την ασφαλεια τι δική μας και των γ’ύρω μας

  1. τα πρόστιμα του ΚΟΚ έχουν εισπρακτικο χαρακτήρα απ την πλευρα της κυβέρνησης

3)αυτοί που νομοθετούν, νομοθετούν με αξονα το συμφέρων των λίγων και όχι των πολλών

4)αγαθά όπως η υγεία η παιδεία ο πολιτισμός, θα έπρεπε να είναι αποκλειστικά δημόσια αγαθά

(επισιμανε μου φίλε Νίκο σε ποια απο τις παραπάνω αριθμιμένες φράσεις διαφωνείς)

οσο για το ορυκτελαιο μαλλον η συγκριση μου ήταν λίγο αδόκιμη και δε βοηθα τον αλλο να καταλάβει τι θέλω να πω, όχι λαικιστικη ομως
:):):slight_smile:

Εγώ Άρη συμφωνώ με το 1 και το 4.

  • Το 2 κατα τη γνώμη μου δεν θα πρέπει να μας ενδιαφέρει. Το σκεπτικό τους δεν είναι εισπρακτικό. Ο τρόπος εφαρμογής τους ίσως είναι. Όπως και να έχει αν τους τηρούσαμε σε μεγαλύτερο ποσοστό θα είχαμε λιγότερα θύματα, λιγότερα κόστη για την δημόσια οικονομία και πιο ανθρώπινη πόλη (πχ δεν παρκάρουμε σε γωνίες εμποδίζοντας τον πεζό)

  • το 3 ισχύει σε όλο τον κόσμο. Και παντού οι πολιτικοί θα τσιμπίσουν το κατι τις τους. Σε λίγες χώρες όμως αποτελεί η διαφθορά και η λογική της ατιμωρησίας κοινωνικά αποδεκτό κομμάτι της καθημερινότητας. Αλλά αυτούς τους νόμους που έχουμε με τις όποιες ατέλειες τους, αν τους τηρούσαμε ως κοινονικό σύνολο δεν θα ζούσαμε καλύτερα; Δεν θα είχαμε μεγαλύτερη ελευθερία προστατευόμενοι απέναντι στην αυθαιρεσία του γείτονα μας (γιατί αυτό θα πρέπει να είναι το σκεπτικό.Να προστατεύουν οι νόμοι την ελευθερία του καθένα μας); Το μεγάλο στοίχημα είναι βέβαια να σεβόμαστε τον συνάνθρωπό μας χωρίς τον μπαμπούλα του νόμου. Αλλα για αυτό έχουμε δρόμο ακομα…