Κλοπη 3χορδου μπουζουκιου

μπουζούκι
τρίχορδο

(thanoskou) #1

ΚΑΛΗΣΜΕΡΑ,ΜΕ ΠΟΛΥ ΛΥΠΗ ΑΝΑΚΟΙΝΩΝΩ ΠΩς ΜΟΥ ΚΛΕΨΑΝΕ ΕΝΑ ΤΡΙΧΟΡΔΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ,ΚΑΤΑΣΚΕΥΗΣ ΝΑΣΤΟΥ.
ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΣΤΑ ΕΞΑΡΧΕΙΑ ΕΙΧΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΣΤΟ ΠΟΡΤ ΠΑΓΚΑΖ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΠΑΡΚΑΡΑ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΓΙΑ ΜΙΑ ΡΑΚΙ.
ΟΤΑΝ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΙ ΕΛΕΙΠΕ.
ΤΟ ΜΠΟΥΖΟΥΚΑΚΙ ΕΙΝΑΙ ΣΚΑΦΤΟ ΣΦΕΝΤΑΜΙ ΜΕ ΚΑΠΑΚΙ ΕΠΙΣΗΣ ΣΦΕΝΤΑΜΙ.ΤΟ ΧΡΩΜΑ ΕΙΝΑΙ ΦΥΣΙΚΟ ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΓΙΑ ΔΙΑΚΟΣΜΙΣΗ ΣΤΟ ΣΚΑΦΟΣ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΜΕΡΟΣ ΤΡΙΑ ΔΕΛΦΙΝΙΑ.
ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΕΝΑΣ ΤΟ ΔΕΙ ΑΣ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΗΣΕΙ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ
ΘΑΝΟΣ

Από συντονιστική ομάδα: φωτογραφίες σε επόμενο μήνυμα (#7)

(Κώστας Παναγιωτακόπουλος) #2

Φίλε μου καλό είναι να βάλεις κάποια εικόνα να έχουν οι αναγνώστες καλύτερη άποψη. Εύχομαι να το βρεις το μπουζούκι σου.

(thanoskou) #3

δυστυχως δεν εχω φωτογραφιες.το χαρακτηριστικο γνωρισμα ειναι οτι εχει 3 δελφινια στο σκαφος και επισης οτι ειναι σκαφτο ,ενα κομματι.

(ΤΑΚΟ) #4

προσοχη προσοχη στα εξαρχια πεζη καπια σπηρα που βουτα μπουζουκια
φηλε μου στεναχορεθηκα για αυτο που επαθες καλο γενηκος να βαζετε το αμαξη
καπου εχτος εξαρχιον οχη κοντα στην πλατοια τορα αν θα το πουλαγανε σηγουρα
στην μαβρη αγορα κητα δεν ξερο που ακρηβος αν θα τα πουλανε κανε καμια γηρα
μοναστηρακη, η καπου προς τα εκη περα, αν ξερη κανης αλος που να τα πουλανε,
τα μπουζουκια που , να ξερουν που να ψαξουν στην μαβρη αγορα σηγουρα μπαντος
οχη σε οργανοπιο να τα πουλησουν.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #5

Θα το ξαναπουμε… Ποτέ μα ποτέ, παιδι σκυλί και όργανο μέσα στο αμάξι!
Έχουν παραγίνει οι κλοπές οργάνων (και μοτοσυκλετών, αλλά αυτό είναι άλλο θέμα), ειδικα στην περιοχή. Επειγόντως βόλτα στα παζάρια και στα παλιατζιδικα, και ενημέρωση οργανοποιων. Εστω και μια φωτογραφία θα βοηθούσε, καθώς και μάρτυρες στην περιπτωση που βρεθει.
Καλη τυχη…

(Στελιος Π) #6

Γεια σας κι απο εμενα…
Ειναι σιγουρο οτι υπαρχει καποια σπειρα στην περιοχη των Εξαρχειων η οποια ασχολειται με την κλοπη μουσικων οργανων κι οχι μονο μπουζουκιων, μαλλον πρεπει ολοι μας να γινουμε πολυ πιο προσεχτικοι απ οτι ειμασταν μεχρι τωρα.Το σιγουρο ειναι οτι αυτοι οι τυποι κλεβουν τα οργανα για να τα πουλησουν το πιθανοτερο ειναι μεσω αγγελιων αφου τωρα με την κριση εχουν γεμισει οι εφημεριδες και τα sites με αγγελεις πωλησης μεταχειρισμενων μουσικων οργανων…!!!Επισης υπαρχει και μια φημη οτι καποια οργανα πωλουνται στο εξωτερικο μεσω ιντερνετ…φιλε μου ευχομαι να βρεθει το μπουζουκακι σου αν και ειναι δυστυχως πολυ δυσκολο οπως επισης ευχομαι οτι αυτο με τις κλοπες οργανων δεν θα συνεχιστει για πολυ…!!!

(thanoskou) #7

Σας ευχαριστω πολυ ολους

Το μπουζουκακι κλαπηκε στα εξαρχεια χαμηλα στην Μπενακη στις 14-4-15 ημερα Τριτη.
Δυστυχως 67αρη,με σκαφτο σκαφος ,καπακι και μανικο ολα σφενταμι.
Τα ξυλα ειναι στο φυσικο τους χρωμα.
Επανω στο καπακι υπαρχει ενα λουλουδι μεσα σε ενα κομματι σκουρου ξυλου.
Στο πισω μερος στο σκαφος υπαρχουν 3 δελφινια στο ιδιο σκουρο χρωμα με το στολισμα στο εμπρος.
καβαλαρης ψηλος και μεγαλος.
Στο εσωτερικο του σκαφους υπαρχουν τα στοιχεια του κατασκευαστη.
Ναστος το ονομα του οργανοποιου ο οποιος εδρευει θεσσαλονικη.
επισης αναγραφεται και η ηλικια του καπακιου (1896 νομιζω)
ΔΙΝΕΤΑΙ ΑΜΟΙΒΗ.
Παρακατω παραθετω δυο φωτογραφιες ,οχι και τοσο ξεκαθαρες μα οι μοναδικες που μπορεσα να ξεθαψω.
IMG_7065.jpgIMG_7065.jpgIMG_7064.jpg

θα εχουμε ολοι το νου μας…
Ευχομαι να βρεθει γρηγορα!

(rebetis28) #9

Ακριβώς ίδια περίπτωση και σε μένα.Με είδαν προφανώς οτι το άφησα μέσα στο πορτπαγκαζ και μετά από δέκα λεπτά τους είδα με το όργανο να φεύγουν .Παιδιά όποιος ακούσει η δει κάτι θα είναι χρήσιμο για όλους.
Επίσης η άλλη λύση είναι να γίνει κάτι σαν ενέδρα και να βρούμε ποιος είναι ο υπεύθυνος για τόσες κλοπές με τον ίδιο τρόπο (μπενακη -πορτπαγκαζ κτλπ).

(ΤΑΚΟ) #10

εγο διατηθομε και το σκεφτηκα και εγο μαληστα σκεφτομε οτη καπου θα
εχουν την καβατζα καπιο σπητη καπου στα εξαρχια λεο αν την στησουμε και βρουμε που βρησκοντε.
να δουμε και που μενουν να τους κανουμε μετα μια επησκεψη να τα πουμε και απο κοντα,
σηγουρα θα εχουν κιαλα οργανα μεσα στο σπητη, εγο βρησκομε σε
διαθεση, οποτε γηνη κηνηση αυτη, εγο μεσα ημαι.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #11

τέτοια κανονίσματα με πμ ή από κοντά ρε παιδιά! πιθανότατα μας διαβάζουν κι εδώ, μια που έχουν μπει τόσα θέματα.

Πολυ λυπηρα γεγονοτα ευχομαι να βρεθούν . Να σαs παραθεσω την εμπειρια του δασκαλου μου του Β.Λιολιου που του πηραν το καλο του οργανο μεσα απο το αμαξι στο στενο μετα το ΡΕΧ . Ευτυχωs τουσ πηραν χαμπαρι οι ταξιτζηδεs , το πεταξαν και εφυγαν , ο δασκαλοs το πηρε πισω με ενα σπασιματακι στο σκαφοs.