Κλοπή λαούτου στην Αθήνα

λαούτο
αθήνα

(Στελιος Π) #1

Δυστυχώς το Σαββάτο τα ξημερώματα είχαμε μία νέα κλοπή οργάνου, λαούτου συγκεκριμένα στην περιοχή του Γκάζι.Το όργανο εκλάπει μέσα από αυτοκίνητο και απ’ ότι φαίνεται η κλοπή οργάνων πάει να γίνει μάστιγα στην Αθήνα.Το μεγάλο ερώτημα τελικά είναι εάν πρέπει να αγοράζουμε μεταχειρισμένα όργανα από αγγελίες αφού υπάρχει ο κίνδυνος να είναι κλεμένο…

Σωστό από τη μια πλευρά το ερώτημα σου (όσον αφορά τα μεταχειρισμένα). Από την άλλη να θέσω κι εγώ ένα μεγάλο ερώτημα που πρέπει να μας προβληματίσει όλους μας και ταυτόχρονα η απάντηση του θα μας βγάλει από τη δύσκολη αυτή θέση και από τις στενάχωρες καταστάσεις : “Τι γυρεύει ένα όργανο μόνο του μέσα σε ένα αυτοκίνητο;”

(Νίκος Σαρηγιάννης) #3

τα μεταχειρισμένα και οι αγγελίες πάντα θα υπάρχουν, αλίμονο αν σταματήει αυτό. από κει και πέρα, σε κάθε κλοπή καλό είναι να ενημερώνονται όσοι περισσότεροι γίνεται, με φωτογραφίες και στοιχεία. παίχτες, οργανοποιοί, καταστήματα με μεταχειρισμένα, φόρουμ, κοινωνικά δίκτυα, κλπ.
τσέκαρε συνέχεια τις αγγελίες, κατέβα και μοναστηράκι το συντομότερο -αν και φοβάμαι ότι θα πουλήθηκε εκεί κυριακή πρωί, όπως και κάποια όργανα του μπρά. γιαυτό φαίνεται να προτιμούν σάββατο.

για το αμάξι συμφωνώ και επαυξάνω. παιδιά σκυλιά και όργανα ποτέ σε αμάξι! μα η υγρασία, μα ο ηλιος, μα οι άνθρωποι, θα την κάνουν τη ζημιά…
καλή τύχη φίλε μου!

(Στελιος Π) #4

Καταρχήν να διευκρινίσω ότι το όργανο που κλάπηκε δεν ήταν δικό μου αλλά ενός φίλου,επίσης να πω ότι κι εγώ είμαι κατά του ν αφήνουμε όργανο στο αυτοκίνητο αλλά ο άνθρωπος μόλις είχε τελειώσει από live, σταμάτησε κάπου να φάει και στο διάστημα αυτό έγινε η κλόπη.Θέλω να πιστεύω ότι εκτός από το facebook όπου έχει αναρτήσει την κλόπη κι έχει βάλει φωτογαφίες του οργάνου θα έχει ενημερώσει και διάφορους οργανοποιούς και πωλητές μουσικών οργάνων.Εγώ απλά μετάφερα την είδηση ώστε να ενημερωθούν οι φίλοι στο forum και να παρουσιάσω τον προβληματισμό μου για το πως θα είμαι σίγουρος ότι το μεταχειρισμένο όργανο που θ’ αγοράσω δεν θα είναι κλεμένο…

(Νίκος Σαρηγιάννης) #5

σωστός ο προβληματισμός σου, σε επώνυμα όργανα είναι εύκολο να διαπιστωθεί η πορεία του οργάνου από τον μάστορα στους διάφορους κατόχους (νόμιμους ή μη). αλλιώς τρέχα-γύρευε, τουλάχιστον όποιος ψάχνει όργανο ας κάνει ένα ψάξιμο για ανακοινώσεις κλοπών πιο πριν. τώρα για “ψάρεμα” του πωλητή νομίζω είναι υπερβολικό, εκτός και αν υπάρχουν υποψίες -που και πάλι ο παθών έχει τον πρώτο λόγο.
αν μπορείς βάλε φωτογραφίες κι εδώ, ή έστω κάποιο λινκ. αλλιώς πώς να βοηθήσουμε;

(Στελιος Π) #6

Έχω ενημερώσει τον ιδιοκτήτη του οργάνου και πιστεύω ότι θα βάλει φωτογραφίες,πάντως την Κυριακή στο Μοναστηράκι δεν υπήρχε το όργανο γιατί όλη την ημέρα την έβγαλε εκεί το παιδί…αυτά από μένα αναμένουμε φωτογραφίες κι ελπίζω ευχάριστα νέα για το λαούτο του φίλου