Κλειδώματα και άλλα

(Νίκος Πολίτης) #1

Έλειπα για αρκετές μέρες, χωρίς Ιντερνέτ.Γυρίζοντας, βλέπω το θέμα «Νέα βιβλία του Διονύση Μανιάτη» κλειδωμένο στο μήνυμα #46, καθώς και κάποια διαμαρτυρία της Ιωάννας για διαγραφή μηνύματός της και απάντηση του Webmaster όπου παραπέμπει σε συγκεκριμένο λόγο, που εμφανίζεται στην αιτιολογία της διαγραφής. Διαβάζοντας τα μηνύματα μέχρι το 46, δεν βλέπω το λόγο για τον οποίο κλειδώθηκε το θέμα καθώς επίσης, δεν βλέπω πουθενά δημοσιευμένη την αιτιολογία για τη διαγραφή του μηνύματος της Ιωάννας. Θα με διαφωτίσει κάποιος;

Δηλαδή ανάμεσα στα μηνύματα Νο 30 και 31 εσύ δε βλέπεις το:

24.04.2008, 19:23 Ιωάννα
"Αυτή η δημοσίευση διαγράφηκε από τον admin. Αιτία: Προσβλητικό - υβριστικό δημοσίευμα…"

(Νίκος Πολίτης) #3

Μεταξύ #30 και #31 δεν βλέπω τίποτα απολύτως. Το 30 είναι παρέμβαση της Ελένης και αναφέρεται στον κ. Λαμπρόπουλο, στο 31 ο Αδμίν παραθέτει το #29 της Ιωάννας και το σχολιάζει, αρνητικά αλλά χωρίς να το σβήνει. Κλικάροντας στον πρώτο σύνδεσμο που παραθέτεις, Άρη, η σελίδα μένει κενή. Στον δεύτερο βγαίνει (βεβαίως) το προφίλ της Ιωάννας. Ίσως εσύ να αναφέρεσαι σε προγενέστερο status, εγώ μπήκα στο φόρουμ χτές το βράδυ.

Δεν θα δώσω, πάντως, συνέχεια.

ΥΓ. Τώρα, την ώρα της διόρθωσης, η σχετική ειδοποίηση έχει εμφανιστεί.

Το #30 είναι της Ελένης και το #31 του αντμιν. Ενδιάμεσα εγώ πάντως δεν βλέπω τίποτα!
Μήπως είναι κάποια ρύθμιση στο firefox;

Με πρόλαβε ο Νίκος!

(Πάνος Καραγιώργος) #5

Αυτό, όπως και όλα τα διαγραμμένα, είναι ορατό μόνο στην διαχειριστική ομάδα.

Όσο ζεις μαθαίνεις! :slight_smile:

Ο διαγραφόμενος το βλέπει τουλάχιστον;

(Κώστας Κ.) #7

Δεν υπάρχει περίπτωση να μην το βλέπεις. Έλεγξε ξανά. Μπορεί να σου ξέφυγε επειδή, ανάλογα με τη σελιδοποίηση που έχεις επιλέξει στο προφίλ σου, να στο βγάζει στο τέλος της σελίδας, ή κάπου χαμένο στη μέση. Πάντως, μεταξύ των δημοσιεύσεων #30 και #31 υπάρχει η ένδειξη της διαγραφής του μηνύματος της Ιωάννας με την αιτιολογία.

Ο μόνος λόγος να μην το βλέπεις είναι αν δεν έχεις συνδεθεί στο Φόρουμ και διαβάζεις το θέμα σαν επισκέπτης.

(Κώστας Κ.) #8

Ο μόνος λόγος να μην το βλέπεις είναι αν δεν έχεις συνδεθεί στο Φόρουμ και διαβάζεις το θέμα σαν επισκέπτης.

(Κώστας Κ.) #9

Παραπάνω διέγραψα ένα δικό μου μήνυμα και έδωσα μια αιτιολογία διαγραφής. Φαίνεται ή όχι;

Το δικό σου το βλέπω! Τώρα κοίταξα ξανά και είδα και της Ιωάννας … Περίεργο, μόλις πριν από μιά ώρα είχα κοιτάξει με αφορμή το ποστ του Νίκου και θα ορκιζόμουν ότι δεν υπήρχε. Αλλιώς δεν θα έγραφα το πιο πάνω #4 μήνυμα.

Ερώτηξη προς το μαθηματικό:
Εγώ που τα ξέρω όλα, μήπως με κάποια μαθηματική συνεπαγωγή του παραπάνω ρητού διατρέχω κάποιο κίνδυνο, π.χ. να μη ζω;:044:

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #12

Φυσικός είναι ο άνθρωπος μην τον υποβιβάζεις…

(xrgeo4) #13

καλημερα.ηθελα και εγω να ρωτησω καπου για ενα μηνυμα μου που διαγραφικε στο θεμα για τον ΣΤΑΜΚΟ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ.ποιος ο λογος που διαγραφικε το μηνυμα μου?

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #14

Σου έστειλα προσωπικό μήνυμα που σου εξηγώ το λόγο.

(xrgeo4) #15

ζητω συγνωμη.δε το ειχα προσεξει.και συγνωμη για την λεξη…τωρα καταλαβα…ευχαριστω…

(Kostas(tm)) #16

Υπάρχουν κάποια αξιοσημείωτα παράδοξα εδώ πέρα και πρέπει να τα δούμε λίγο.

Οσο ζω μαθαίνω
(Αξίωμα του Μπρίστολ)

Από το Αξίωμα Ι προκύπτουν δύο θεωρήματα προς απόδειξη:

Αν πεθάνω => Σταματώ να μαθαίνω.
Tip: Βγαίνει άνετα με εις άτοπο απαγωγή + με λίγες πράξεις απ’ τις δυο μεριές.

Αν σταματήσω να μαθαίνω => Εχω πεθάνει.
Tip: Βγαίνει με την βοήθεια του 1ου θεωρήματος + λίγες πράξεις.

1ο ερώτημα: Αν έχω πεθάνει, πως θα ξέρω αν ξέρω περισσότερα απ’ τους ζωντανούς; Ισχύει το Αξίωμα του Μπρίστολ ανεξαρτήτως αν ζεις ή αν πέθανες; Κάτι σαν την c του φωτός;

2ο ερώτημα: Αν δεν έχω πεθάνει, και σταματήσω να μαθαίνω, μήπως έχω απλά πάψει να ζώ πρόσκαιρα και με (black-box) corpse reanimation procedures να έχω περάσει στη “κατάσταση ζόμπι”;

3ο ερώτημα: Τα ζόμπι γράφουν καλύτερα στις εξετάσεις;

4ο ερώτημα (γνωστό και ως “ερώτημα Αρη”): Αν τα ξέρω όλα => Τι είναι πιο πιθανό: να έχω πεθάνει ή να είμαι ζόμπι;

5ο ερώτημα: Η πίτσα χατ μετά από πέντε μέρες στο ψυγείο έχει χαλάσει ή δεν πειράζει να φάω άλλο ένα κομμάτι;

(Κώστας Κ.) #17

Αγαπητέ Denny, τα flamingo ποτέ δεν πεθαίνουν. Λάβε αυτό ως δεδομένο, συνδύασέ το με τις τρελές αγελάδες και ιδού: η απάντηση θα εμφανιστεί μπροστά σου ωσάν από θαύμα.

Για την pizza hut δεν ξέρω, αλλά η αξεπέραστη portofino τρώγεται απροβλημάτιστα μια εβδομάδα μετά, συνοδεία πρωινού φραπέ. Ανατριχιαστική λεπτομέρεια: το πανιασμένο κρεμμύδι όταν το μασάς μαζί με ένα κόκκο αχτύπητου καφέ. Η μέρα ξεκινά θαυμάσια.

(Πάνος Καραγιώργος) #18

Όχι ρε, εσύ δεν έχεις ανάγκη. Θα μακροημερεύσεις. Αφού οι εξισώσεις το προβλέπουν καθαρά: είναι γραφτό να δεις την Προοδευτική να σηκώνει κούπα.:019:

Χεχε… φαντάζομαι έχεις υπόψιν σου τα λόγια του Φάινμαν, “Physics is to Mathematics what sex is to mastrubation”.

ΚΚ, το παρόν αξιωματικό σύστημα, συμπεριλαμβανομένων της αρχής των φλαμέγκο και του νόμου των τρελλών αγελάδων, νομίζω σε καλύπτει σε ό,τι αφορά τα 1-4 (modulo Godel). Όσο για το 5, πράγματι πρόκειται για κάτι πέραν της γνώσης μας… σίγουρα χρίζει περεταίρω επιστημονικής έρευνας. Θα σας κρατώ ενήμερους. :244:

ΥΓ - Ρε μάστορα, προσπαθώ να αποφασίσω αν κάνεις οικονομία σε τρόφιμα/καφέ ή απλά βαριέσαι να πεταχτείς το πρωί στον μπακάλη.:257:

(Κώστας Κ.) #19

Φλαμίνγκο. Το φλαμένγκο είναι άλλο πράμα.

Και τα δυο.

(Πάνος Καραγιώργος) #20

Και το φλαμένκο επίσης.:089: