Κιθαριστες του Τσιτσανη...;

(huzzam) #1

Μηπως γνωριζετε ποιος/ποιοι επαιζαν κατα κυριο λογο κιθαρα στα τραγουδια του Τσιτσανη;
Οι τυποι δεν παιζονται(κυριολεκτικα).

Κάτι μουσικάκια της σειράς ήτανε. Προπολεμικά ο Περιστέρης, ο Σκαρβέλης (ίσως κι ο Καρίπης), μεταπολεμικά ο Χρυσίνης, ο Δέδες κι άλλοι.

Προσθέτω στον Άρη: Περδικόπουλος (Προπολεμικά), Σουγιουλτζής, Χιώτης, Σταμούλης (Μεταπολεμικά). Και βλέπουμε…

(huzzam) #4

Η απορια μου δημιουργηθηκε ξανακουγοντας τελευταια τα τραγουδια “Αντιλαλουνε τα βουνα” και καμποσα που’χε πει ο Τσαουσακης.
Πραγματικα αναζωπυρωσαν το ενδιαφερον μου και τις -όποιες- γνωσεις μου για κιθαρα.
Ενδιαφερουσες οι πληροφοριες και πηγη εμπνευσης οι προαναφερθεντες, οι οποιοι υποθετω θα διαμορφωσαν κ τη “σχολη” της συνοδευτικης λαϊκης κιθαρας;

(ΣΤΑΥΡΟΣ Κ) #5

Να πω εδω οτι στα περισσοτερα προπολεμικα κομματια του τσιτσανη παιζει κιθαρα ο χρυσινης και μπαγλαμα ο αδερφος του πανος ,ειδικα για τις ηχογραφησεις της columbia για την odeon πιθανοτατα ο καριπης μιας και ο τσιτσανης τον θεωρουσε τον κορυφαιοτερο ολων.

(Χασκίλ) #6

Ναι, έπαιζε και ο Καρίπης. Μάλιστα (από προφορική παράδοση, κοντινού ανθρώπου του Τσιτσάνη), όταν πέθανε ο Καρίπης, ο Τσιτσάνης είχε πει ότι έπρεπε να αλλάξει τρόπο παιξίματος στο μπουζούκι!