Κηρομύτης - Η μόνη μου παρηγοριά

Μηπως μπορει καποιοςνα βοηθησει? στο τραγουδι του Στ. Κηρομυτη η μονη μου παρηγορια παιζει ο Ανεστος Δελιας μπουζουκι?μηπως η μελωδια “θυμιζει” πολυ δικο του κομματι?

https://youtube.com/watch?v=FrdX5wQ5hTk

Ο Κηρομύτης δεν νομίζω να είχε ανάγκη κανέναν για να του παίξει μπουζούκι τα τραγούδια του.
Ηταν μπουζούκαρος κι αυτός σα τον Ανέστο. Ούτε… “τσιμπούσε” μελωδίες άλλων.
Επιπλέον, ο ήχος στο “Η μόνη μου παρηγοριά” είναι τυπικός Κηρομύτικος.

Τον θυμάμαι το 1976 στη μπουάτ “Αιγόκερως” στη Πλάκα. ( ήμουν τότε έφηβος… :230:)
έπαιζε μαζί με τους επιζώντες τότε ρεμπέτες Καλφόπουλο, Μοσχονά, Μπαγιαντέρα, Ρούκουνα, Γεωργακοπούλου και θυμάμαι επίσης στη κιθάρα αλλά και στο τραγούδι τον εντυπωσιακό τότε νέο Δημήτρη Κοντογιάννη.
Θυμάμαι το μαύρο του γυαλί και το “ψαρωτικό” νευρικό του παίξιμο. Κεντούσε στη κυριολεξία. Έκλεβε συνεχώς την παράσταση κάνοντας ταξίμια και παίζοντας τα τραγούδια με το εντελώς δικό του “Κηρομύτικο” τρόπο. Μπουζούκαρος δεν θα πει τίποτα!
Στο τέλος του προγράμματος έκανε ταξίμι συνοδευτικό σε μανέ όπου ο Ρούκουνας μας έδωσε τη “χαριστική βολή”…!:109:

2 «Μου αρέσει»

Εδω μια εκτελεση απο τον Νικο Βραχνα.Φιλου και μαθητη του Στελιου Κερομυτη!!!:089:

Να συμπληρώσω και την ανεπανάληπτη ερμηνεία του Ρούκουνα στα “παιδιά της γειτονιάς σου”, που θυμάμαι έντονα μέχρι σήμερα.

Βραδιά μυσταγωγία μάγκες.

Και εδώ.

Υ.Γ. Για το 1977 μάλλον το θυμάμαι πάντως. :089:

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 22:57 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 22:32 —

Πράγματι. Οι ομορφότερες επανεκτελέσεις τραγουδιών του Κηρομύτη ήταν από τον Μουστάκια.