Καφετζοπουλος - Μπρας

Το αχλαδόσχημο είναι φτιαγμένο από το Μάστορα το 1997.
Το έχων επίπεδο σκάφος το 2009.
Το τζουραδάκι δεν θυμάμαι (αγοράστηκε μεταχειρισμένο)…

Οι φωτογραφίες από τα όργανα …
Λεπτομέρειες στην ομάδα: Κάτοχοι οργάνων Π. Καφετζόπουλου

1 «Μου αρέσει»

Vasilisgr καλώς όρισες!

Να χαίρεσαι τα οργανάκια κι ευχαριστούμε που πλουτίζεις την ομάδα με υλικό!

Πες μου και μ έφαγε η περιέργεια: τί ήχο έχει πάνω-κάτω το επίπεδο (ιρλανδέζικο) μπουζούκι;!

Θα κάνω το σχετικό νήμα στην ομάδα και το συζητάμε εκεί…όσοι πιστοί προσέλθετε!

Θα μπορούσα να πω ότι έχει πιο γεμάτο ήχο ,με πιο πλούσια μπάσα και αρμονικές σε σχέση με το αχλαδόσχημο και τα ρεμπετο-τρίχορδα του Καφετζόπουλου γενικότερα.

ΑΝ δεν το βλέπεις δεν μπορείς να καταλάβεις ότι ο ήχος του προέρχεται από τέτοιο σκάφος.

Μετά από τα τρίχορδα με συμπαθητικές ειναι μια ακόμα απίστευτη κατασκευή απο το μάστορα.

Μην ξεχνάμε την υποκειμενικότητα που εμπεριέχει η προσπάθεια περιγραφής-ερμηνειας των ήχων…
Ίσως και για αυτό το λόγο ο Καφετζόπουλος δεν παίρνει παραγγελίες,τελειώνει πρώτα το όργανο,βλέπεις,ακούς και εάν προκύψει ειδύλλιο και αίσθημα αγοράζεις…

[b]Ο Άλκης Μαύρος με το μπουζούκι , ο Πάνος Διαμάντης με την κιθάρα

Βαγγέλης Κορακάκης[/b]
http://www.youtube.com/watch?v=3ScuuiRu57k&feature=related

[b]Γιώργος Κοντογιάννης
http://www.youtube.com/watch?v=GowJcXeJxPo&feature=related

Γιάννης Λεμπέσης [/b]

Μεταφέρω μερικά ακούσματα από όργανα του Π.Καφετζόπουλου.

1 «Μου αρέσει»

Κι αλλα λιγα ακουσματα απο Καφετζοπουλο, αυτο που παιζω εγω ειναι του φιλου Νικολα(PiniosBlues) που παιζει κιθαρα, αποκτηθηκε προσφατα και τα λογια ειναι περιττα τι να πεις.

Καταπληκτικός ήχος, αλλά και πολύ όμορφα παιγμένο…
Εύγε!

Ηλία και Νίκο συγχαρητήρια.-

Το δοκίμασα το σκούρο όταν αγόρασα το δικό μου, διαμάντι σκέτο και ευκολόπαικτο! Η φιγούρα μόνο με χάλασε αλλιώς παίζει και να ήταν στο σπίτι μου τώρα :slight_smile:

H «Πεταλούδα» είναι ή κάνω λάθος;!

νομίζω είναι το σεπτεμβριάτικο μπουζούκι, που πολύ το γούσταρα…
για πείτε ρε παιδιά, που το έχετε κρύψει το γραμμόφωνο;

Ευχαριστουμε πολυ ολους. Το μπουζουκακι σε ολη του την διακοσμηση εχει σελιλοιντ, ειναι το γνωστο σε ολους υλικο που μοιαζει με ταρταρουγα, απ αυτο φτιαχνονται και οι πενες (οχι η φτηνες πλαστικες) που αμα εχετε καψει καμια ποτε θα εχετε παρατηρησει οτι φουντωνει αμεσως και δεν μενουν καθολου καταλοιπα. Προσωπικα εγω τη βρηκα πολυ γουστοζικη τη διακοσμηση.

Να κάνω και εγώ την ερώτησή μου.Έχω μια κιθάρα ακουστική αρκετά παλιά Echo.Έχω διαβάσει για τις λαϊκές κιθάρες του Π.Καφετζόπουλου.Θέλω να πάω την κιθάρα η οποία είναι 30 + χρόνια ατσεκάριστη,για συγύρισμα(ξεσκεύρωμα ,τρίψιμο τάστων,αλλαγη καβαλάρη).Επειδή είμαι άσχετος από κιθάρες μπορεί κάποιος που ασχολείται με τις λαϊκές να δουλέψει πάνω σε μια ακουστική;

από τον οκτώβρη πήγαινα τακτικά στον μάστορα, με σοβαρό σκοπό και αγωνία για κάθε καινούριο οργανάκι. μόλις είχα χάσει ένα ταιριαστό μου τον σεπτέμβρη, περάσανε από μπροστά μου κάποιοι εξαιρετικοί τζουράδες, αλλά περίμενα το μπουζούκι που θα με ρίξει κάτω…
ε, λοιπόν, παρασκευή που το είδα σχεδόν έτοιμο τρελλάθηκα, πολύ προσωπική διακόσμηση. ανυπομονούσα να έρθει δευτέρα να το παίξω αρματωμένο. ενθουσιάστηκα αλλά ξαναπήγα τρίτη και τετάρτη να το ξαναπαίξω, να το ακούσω και από άλλους, να πάρω την απόφαση με καθαρό μυαλό… ήχος χαλκιά, και άριστη συμπεριφορά στα ντουζένια. μόλις έβγαλα το “μουρμούρικο” που το ζήλευα χρόνια, και απολαμβάνω όσα έπαιζα τόσο καιρό -με τελείως άλλο τρόπο πλέον.
είμαι πλέον πανευτυχής κάτοχος οργάνου καφετζόπουλου!!! θα το χαρούμε στη μάζωξη την κυριακή, για την ώρα πάρτε φωτογραφίες στην σχετική δημόσια ομάδα.
ζητώ συγγνώμη για τον εγωισμό μου, που δεν έγραψα τίποτα τόσες μέρες που το ζαχάρωνα, για να μη μου το πάρει άλλος…

Καλές γεμάτες ψυχή πενιές…

ευχαριστώ βασίλη, έζησες κι από κοντά το ειδύλλιο!
έβαλα και στο προφίλ μου φωτό. χαζομπαμπάς…

Χαζομπαμπά, το παιδί σου, σου μοιάζει !
εννοώ φυσικά ότι όπως σε ξέρουμε σου ταιριάζει αυτό το όργανο, είναι ό,τι χρειαζόσουνα. Παναγία μου αρρώστησα. Μείον ένας κιθαρίστας, αφού φίλε Λίγκα Ρόσα, δε σε βλέπω να το αφήνεις έυκολα! Με γειά και χαρά, να είσαι πάντα στα ντουζένια σου να το ακούς να λαλάει!
Και φυσικά θα μας βάλεις βίντεο!

Άψογο και πανέμορφο!!!

ε όχι και να παρατήσω την κιθάρα -δεν με ξέρεις τόσο καλά φαίνεται…
ελπίζω να σας δω στη μάζωξη, και τους επαρχιώτες!

μια και πιάσαμε το θέμα, χρωστάμε και μια απάντηση. απ’ότι ξέρω γενικά δεν ασχολείται με επισκευές -αλλά ένα τηλεφώνημα θα σου λύσει την απορία.

Καλόπαιχτο Νικόλα,με τρελλά γλέντια.