Καράβι τσακισμένο

(maria)
Ακουσα σήμερα ένα τραγούδι και κατασυγκινήθηκα!.Οι στίχοι ήταν στο ρεφρέν κάπως έτσι…’‘Είμαι κι εγώ ένα καράβι τσακισμένο και από σένα λίγη αγάπη περιμένω…’'Χασάπικο είναι.Παιδιά αν ξέρει κανείς τι ποιός και πότε ας μου πει!Το ερωτεύτηκα το τραγούδι.Συγνώμη για την ασχετοσύνη μου!

Βίρβος - Τσιτσάνης, απ’ τα “καινούργια”.

Στίχοι

Ο καθένας άνθρωπος, μοιάζει με καράβι
που θαλασσοδέρνεται βράδυ και πρωί
Κι ο βαρύς ο πόνος του, το κορμί του σκάβει
ώσπου το λιμάνι του κάποτε θα βρει

Είμαι κι εγώ ένα καράβι τσακισμένο
κι από σένα λίγη αγάπη περιμένω
Στη μεγάλη θάλασσα, που ζωή τη λέμε
μας χτυπούν τα βάσανα με απανθρωπιά

Στη μεγάλη θάλασσα, κάθε μέρα κλαίμε
Όμως υπομένουμε, μα ως πότε πια
Είμαι κι εγώ ένα καράβι τσακισμένο
κι από σένα λίγη αγάπη περιμένω

(Michael)
Μα δεν υπάρχει κανένας λόγος να πεις συγνώμη, Μαρία. :wink:

Το τραγούδι λέγεται “Το καράβι”.

Πρώτη εκτέλεση το 1957 με μια τραγουδίστρια ονόματι Λάουρα.

Καινούργια (και πιο γνωστή) εκτέλεση το 1982 με την Αλεξάνδρα (στο δίσκο “Η Αλεξάνδρα τραγουδά Μάνο Χατζιδάκι - Βασίλη Τσιτσάνη” που κυκλοφορεί και ως CD). Ο ίδιος ο Τσιτσάνης συνοδεύει την τραγουδίστρια σε αυτή την ηχογράφηση.

… “Λάουρα, η αγαπημένη των ναυτικών μας”, ήταν το σλόγκαν της εποχής …

(Michael)

Ξέχασα να το αναφέρω: Η ηχογράφηση με τη Λάουρα περιλαμβάνεται σε ένα CD-αφιέρωμα στο στιχουργό: “Κώστας Βίρβος - Μια ζωή τραγούδια”. (Δυστυχώς – όπως όλα τα κομμάτια αυτού του CD – μόνο αποσπασματικά!)

(…)

Ωραιοι εισαστε ολοι…
Το κοριτσι γραφει ‘‘χασαπικο’’ και ειναι ζειμπεκια…
Καλα ο Μιψηαελ, αλλα ο φρανκ κ ο ΚΚ δεν το ειδε???

“ΤΟ ΚΑΡΑΒΙ”. Γράφτηκε κατά παραγγελίαν, γιά την ταινία του Γιώργου Ζερβουλάκου “Γιά το ψωμί και γιά τον έρωτα”, που μετονομάστηκε αργότερα σε “Συννεφιασμένη Κυριακή”. Παίζουν ο Μιχάλης Νικολινάκος και η Δάφνη Σκούρα, και εμφανίζεται τόσο η Λάουρα όσο και ο ίδιος ο Τσιτσάνης. Γιά την ταινία μάλιστα, ο Τσιτσάνης έγραψε όλο το soundtrack (μουσική υπόκρουση), παίζοντας στο μπουζούκι του ενώ έβλεπε σε προβολή την ταινία. Χρησιμοποίησε, ανάμεσα στα θέματά του, και το “Νύχτωσε χωρίς φεγγάρι” του Καλδάρα!!! Την ίδια δουλειά την ξανάκανε γιά το “Σπίτι της ηδονής” του ίδιου σκηνοθέτη, θαυμάσια ταινία, με πρωταγωνιστή (γιά πρώτη φορά) τον Νίκο Ξανθόπουλο. Πως τα ξέρω όλα αυτά; Μα την ίδια εποχή, συγκατοικούσα με τον Δήμο Θέο σ’ ένα πλυσταριό στην πλατεία Κάνιγγος, που τόσο ο Ξανθόπουλος όσο κι ο Ζερβουλάκος, χρησιμοποιούσαν ως γκαρσονιέρα, με… την ίδια γκόμενα, εναλλάξ, και εν αγνοία αμφοτέρων!!!

Επίλογος: Ο Ζερβουλάκος έγινε ο παραγωγός μου στο “Ρεμπέτικο”, κι είναι σ’ αυτόν που ο Τσιτσάνης παραπονέθηκε πως δεν τον φωνάξαμε να γράψει τη μουσική, και προτιμήσαμε τον Ξαρχάκο…

Επίλογος Β: Η Λάουρα, γκομενάρα, ο Τσιτσάνης την κοίταγε… στο στήθος! Πολύ την πήγαινε…

1 «Μου αρέσει»

(maria)

Ευχαριστώ ευχαριστω!!Θα ψάξω για την εκτέλεση με την Αλεξάνδρα,αν και άπαντες μου κινήσατε την περιέργεια γι αυτήν τη Λάουρα!Φυσικά…ζειμπέκικο!Ρόμπα έγινα πάλι!(Να γιατί το συγνώμη της ασχετοσύνης μου Michael)
Υ.Γ.Ωραία τα εκ των έσω στοιχεία κ.Φέρρη!Ετσι,να μας λέτε τα παρασκηνιακά της εποχής,να μαθαίνουν οι νεώτεροι!Απίστευτη η ιστορία με το πλυσταριό-σπίτι-γκαρσονιέρα!

Συμπλήρωμα:

  1. Στη "Συννεφιασμένη Κυριακή εμφανίζεται και ο Γρηγόρης Μπιθικώτσης.
  2. Στο “Σπίτι της ηδονής” εμφανίζονταν επίσης η χαμένη ταλεντάρα Βούλα Αβραμίδου, και ο Ανέστης Βλάχος ως τραγουδιστής (με τ’ όνομα Ορφέας) που “τραγουδούσε” το “Στρώσε μου να κοιμηθώ” ντουμπλαρισμένος με εκπληκτική φωνακλάδικη ερμηνεία από κάποιον νεαρό γύφτο, ανακάλυψη του Τσιτσάνη, που χάθηκε από τότε. Στην ίδια ταινία, βοηθοί σκηνοθέτες ήσαν ο Δήμος Θέος κι ο Σταύρος Τορνές.
  3. Ο Ζερβουλάκος γύρισε πρόσφατα την ταινία “Με τον Ορφέα τον Αύγουστο”, με την… Βάνα Μπάρμπα!

Γιά περισσότερα, πρέπει να περάσω σε κανένα… Σθνεμά-Φόρουμ.

Επί τη ευκαιρία, επειδή ρωτήηκα παλιά γιά την πρώτη μου μικρούς μήκους ταινία “Τα ματόκλαδά σου λάμπουν” (1961), έχω αυτή την ανακοίνωση:

Κυκλοφόρησε το “Ρεμπέτικο” σε διπλό DVD, με πλήρη αποκατάσταση των χαμένω σκηνών, και ψηφιακό ήχο και εικόνα. Το δεύτερο δισκάκι, έχει 9 Giga Extras, “ένας πολιτιστικός θησαυρός” έγραψε κάποιος, και μέσα σ’ αυτά περιλαμβάνεται και ολόκληρη η ταινία μου “ΤΑ ΜΑΤΟΚΛΑΔΑ ΣΟΥ ΛΑΜΠΟΥΝ”.

Μετά από 4-5 χρόνια γκρίνιας (από μέρους μας) θα δούμε επιτέλους αυτή την ταινία. Μας τα 'πρηξες, αλλά “κάλλιο αργά παρά ποτέ”.
Από πού θα προμηθευτούμε το εν λόγω DVD; Πού θα πουλιέται;
ΑΝ

Ερώτηση σχετική…

Υπάρχουν υπότιτλοι στο ΝΤΙΒΙΝΤΙ?Και αν ναι τι γλώσσες?Και ντουμπλάρω την ερώτηση του ʼρη…

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νίκος

(kwstas_salonikios)

Re paidia mporei na proteinei kaneis kamia lista me tainies sxetika me to rempetiko? Idaniko paradeigma h tainia tou Ferri. An einai dynatona vroume kai apo poy tha tis promhtheytoume akomh kalhtera.
Na stai kala.
To forum pernaei mhnymata…
Ta links einai apaixta…
Eyxaristw sas olous.

Καθαρόαιμη “ρεμπέτικη” ταινία, δεν υπάρχει άλλη.

Αλλά οι πιό σχετικές, είναι οι εξής:

  1. “Δράκος” του Νίκου Κούνδουρου.
  2. “Στέλλα” του Μιχάλη Κακογιάννη.
  3. “Ευδοκία” του Αλέξη Δαμιανού.
  4. “Ο πύργος των ιπποτών” του Νίκου Τσιφόρου.
  5. “Στο σπίτι της ηδονής” του Γιώργου Ζαρβουλάκου.