"Καπετανάκης"

Ο Στέλιος καί ο Καπετανάκης…

//youtu.be/6ydBuZQGRgA

μπράβο ρε κώτσο, τί πάλκο είναι αυτό! παρά τον ηλεκτρισμό, είναι αξιοπρεπή τα παιξίματα, έχει και σαντούρι μέσα. ο κερομύτης με χαρακτηριστική άνεση και απαράμιλλο στυλ, η κώχ με μαζεμένη φωνή ακόμα.

Δεν ξανακάνω φυλακή μες την παλιά στρατόνα,καλοκαίρι και χειμώνα.ΑΥΤΑ ΕΙΝΑΙ ΡΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ.

Εδώ είναι όλη η ουσία! Κι άσε τους άλλους να…τρίβουν (σ)τη Βιλαρίμπα!

Να ζήσεις Κώτσο! Γειά σου Κερομύτη ασίκη! Γειά σου Πετσά Gallagher!

Αυτό κι αν είναι ντοκουμέντο. Ποιας χρονολογίας είναι το βίντεο, ξέρουμε;
Ευχαριστούμε που το ανέβασες!!!

Από το 1976 φίλε.Από τήν ΕΡΤ.Είχα ολη τήν εκπομπή ,αλλά δέν το είχα πάρει χαμπάρι οτι εκρυβε μέσα, ενα τόσο μεγάλο θησαυρό.

Προχθές ανακινήθηκε το ζήτημα του Καπετανάκη σε άρθρο του Σαραντάκου:

Εκεί λοιπόν ένας σχολιαστής παρέπεμψε στο ιστολόγιο της Ιωάννας Σφακιανάκη («Νόστιμον ήμαρ») η οποία σε άρθρο της (2022) αποκάλυψε πολλές πληροφορίες, ακόμα και φωτογραφίες του περιβόητου Καπετανάκη!

2 «Μου αρέσει»

Λοιπόν, κοίτα να δεις!

Τα τσακίσματα που μαύρισα είναι διαφορετικά από της δισκογραφημένης εκτέλεσης. Νομίζω ότι μετά από αυτό δε χωρεί αμφιβολία για την ανάγνωση που πρότεινα, ότι δηλαδή:

Γιατί πώς αλλιώς εξηγείται αυτή η διαφοροποίηση;

Ο Πετρόπουλος σίγουρα και μάλλον και ο Σχορέλης το κατέγραψαν από προφορικό τραγούδισμα. Αν η κάθε καταγραφή είναι ακριβής, τότε το άκουσαν από πληροφορητές που δεν τους ένοιαζε να συνάψουν συγκεκριμένα τσακίσματα σε συγκεκριμένο στίχο, παρά διέθεταν μια νοερή καβάντζα από διάφορα τσακίσματα και έβαζαν όποιο θυμόντουσαν όπου να 'ναι.

Αν τυχόν πάλι η καταγραφή είναι λάθος, τότε κι οι ίδιοι οι καταγραφείς είχαν εξοικειωθεί (ίσως και ασυνείδητα ακόμη!) με αυτή την τεχνική, και ενώ άκουσαν έναν στίχο μ’ ένα τσάκισμα δεν ασχολήθηκαν να απομνημονεύσουν τον συνδυασμό, και όταν έπιασαν το χαρτί και το μολύβι ανακάτεψαν μόνοι τους, χωρίς πρόθεση, τα τσακίσματα.

Προφανώς το πρώτο είναι πολύ πιθανότερο, το δεύτερο το αναφέρω απλώς για να καλύψουμε και τις πιο απίθανες περιπτώσεις. Αλλά είτε ΄τσι είτε αλλιώς, αποδεικνύεται ότι τα τσακίσματα ούτε σταθερά είναι ούτε συνδέονται ιδιαίτερα στενά με τους στίχους.


Υ.Γ. : Πάπια χήνα μου / να 'χεις το κρίμα μου. Το -ς χάθηκε από τυχαίο λάθος.

Eγώ τον επίμαχο στίχο τον ξέρω ως “Πού ΄χει Ντούγκλα το μουστάκι”, όπου υπονοείται το μουστάκι που είχε ο τότε πασίγνωστος αμερικάνος ηθοποιός Melvyn Douglas

1 «Μου αρέσει»

Μόνο “ντούγκλα” δεν είχε το μουστάκι κοτζάμ Καπετανάκης, μπούκλα το είχε (όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες του που αποκαλύφθηκαν)