Καλώς σας Βρήκα.

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ) #1

Καλησπέρα Κ& Κ. καλώς σας βρήκα.
Δοκιμαστικό ποστ.
Στέλιος από Βύρωνα.

(Νίκος Πολίτης) #2

Καλώς τον! Καλές συζητήσεις!

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ) #3

Νίκο σε ευχαριστώ.
Για να μην σας κουράζω όμως επειδή όπου το έψαξα ιντερνετικα με έβγαλε εδώ.
εξου και η εγράφη.
Ερώτηση: έχω μια κιθάρα ΑΠΑΡΤΙΑΝ του 49. θέλει Κανά 2 μικρό κολλήματα.
Έχετε κάποιον μάστορα να μου προτείνετε.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #4

καλώς ώρισες! είσαι πολύ τυχερός που είσαι κάτοχος τέτοιου οργάνου!
προτείνω ανεπιφύλακτα τον μιχάλη μουντάκη (κολωνού 17 στο μεταξουργείο, 2105245283). είναι εξαιρετικός μάστορας και σωστός άνθρωπος, ιδιαίτερα σε επισκευές παλιών οργάνων (και δη απαρτιάν). εκεί πηγαίνω και την δικιά μου του '62.
ελπίζω να μην είναι κάτι παραπάνω από δυο κολλήματα, ποτέ δεν ξέρεις τί κρύβεται από πίσω…
νίκος

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ) #5

Φίλε Νίκο σε ευχαριστώ.
Δεν βλέπω να αμφισβητείτε η πρόταση σου οπότε εκεί θα καταλήξω. Να είστε όλοι καλά.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #6

χαίρομαι που κατέληξες στον μουντάκη, είχαμε μάλιστα τη κουβέντα σου τις προάλλες. του ανέφερα την ημερομηνία, γιατί δεν έχουν βρεθεί όργανα αυτής της περιόδου (κατοχή-εμφύλιος). μου ανέφερε ότι εκείνα τα μαύρα χρόνια οι οργανοποιοί έφτιαχναν τσόκαρα για να επιβιώσουν, και μάλιστα από εκλεκτή ξυλεία που είχαν για τα όργανα! πολλοί πρέπει να πεθάνανε τότε, γιατί χάνονται τα ίχνη τους μετά τον πόλεμο…

(ΣΤΕΛΙΟΣ ΡΑΓΚΟΥΣΗΣ) #7

Νίκο καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
ίσως σαν μη γνώστης να κάνω και λάθος.

Σε ένα εσωτερικό αυτοκόλλητο που έχει μέσα κάτω από τα στοιχεία του κατασκευαστή γράφει 194 και είναι συμπληρωμένο με στυλό το 9.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #8

έτσι τα έγραφε ο απαρτιάν. στην δικιά μου (1962) του είχε μείνει ετικέτα από τη δεκαετία του '50 οπότε με στυλό είναι διορθωμένο και το 5 (σε 6) εκτός από συμπληρωμένο το 2. δεν ξέρω αν είναι κατανοητό, δυσκολεύει πολύ η φωτογράφηση με τον μαγνήτη…

(ΤΑΚΟ) #9

καλος ηρθες και απο μενα, φηλαρακη, καλες σηζητησης.
και καλες αναζητησης…