Καλύτερα να μασάς παρά να μιλάς

καλησπέρα σας
Πριν απο μισή ώρα επισκεφτηκα τον Γιάννη Καρβούνη στα πλαίσια της κατασκευής του καινουργιου μου μπουζουκιου… Αλλα έκανα μια μεγάλη γκάφα… και είπα να σας τη διηγηθώ να με παρηγορήσετε…

Λοιπον… μπαίνω μεσα … καλησπερα, καλησπέρα ολα καλα; μια χαρα να και το μπουζούκι σου κλπ κλπ πολυ ωραια…

Ηταν και ενας κυριος μεσα στον οποιο δεν είχα δωσει σημασία…

Μου λεει ο Γιάννης… ξερεις ποιος είναι αυτος; Απανταω ΟΧΙ… :112:
μου λέει είναι ο Ταδε (δε σας λεω ονομα να δω αν μονο εγω δεν τον ξερω) Εχει παίξει με τους παντες… και μου αραδιάζει ενα σωρο τραγουδιστες φιρμες …
Η πρωτη γκαφα εγινε… Αντε να το σωσω τώρα…

Λεω να σας βγάλω μια φωτογραφία … κλπ κλπ
Ποζάρει… και λεω δε παίρνετε και ενα μπουζούκι μιας και είστε μπουζουξης…
Τι το ήθελα…
Παίρνει το ποιο ασχημο μπουζουκι του κόσμου… Πρασινα κιτρινα κοκκινα σχεδια παρθενώνες κλπ
Του λεω … πηρατε το ποιο ασχημο μπουζούκι που έχω δει , δε παίρνετε κανένα ομορφο…
Απαντηση… πηρα αυτο γιατί είναι το δικό μου…!!! :019::112:
Αυτη ήταν η τρίτη γκάφα. Τη δευτερη δε σας την είπα γιατί θα προδωθεί το όνομα. Θα σας την πω αυριο…

Τέτοια ντροπή δεν έχω ξανανιώσει… :106:
Ρε παιδια τον ξερετε εσεις;

Παρτε και τις φωτογραφίες μαζί με το μπουζούκι του

Ε λοιπόν το ίδιο ακριβώς είχα πάθει και γω στον δικό μου μάστορα, τον Παναγιώτη τον Βάρλα στην Κωλλέτη. Μπαίνω μέσα πριν καμιά δεκαριά χρόνια και εκτός από τον Παναγιώτη ήταν και ένας άλλος κύριος και χάζευε την μαεστρία του.

Κάποια στιγμή και μετά από λίγη συζήτηση τον ρωτάω: “Εσείς ξέρετε να παίζετε καθόλου?” Και μου λέει :“Άκου να δεις πιτσιρίκο, εγώ όταν μπαίνω μέσα στο σπίτι και σφυρίζω το μπουζούκι έρχεται μόνο του στα χέρια μου.”

Αφού έφυγε ρωτάω τον Παναγιώτη ποιος ήταν και μου λέει ο Γιάννης Μωραίτης:019::016:

Υ.Γ. Δεν πιστεύω να γέλασε κανείς ε:mad:

πολλές φορές έχω βρεθεί στον ίδιο χώρο με κάποιον “επώνυμο”, είτε τον αναγνωρίζω είτε αναγνωρίζω το δέος που πλανάται γύρω του. όποτε μου πετάει κάποιος το μπαλάκι “γνωρίζεις τον τάδε;” λέω στον τάδε “συγγνώμη, δεν έχω τηλεόραση σπίτι μου”. αν έχω κάτι καλό να του πώ θα το πώ, μα στα άσχημα συνήθως σιωπώ. κακώς όμως σιωπώ, γιατί αν είναι ψώνιο, ας φανεί αυτό, ενώ αν είναι εντάξει θα έχουμε ωραία κουβεντούλα. δεν ξέρω αν σας φαίνομαι εγώ ψώνιο, αλλά άνθρωποι είμαστε όλοι και αποδεικνύουμε την αξία μας κάθε ώρα και στιγμή.

έχουν πλάκα οι ιστορίες αυτές, αν θυμηθώ θα σας πώ καμιά, μη με περάσετε και για σοβαρό!

Συντονιστη Κωστα

μη μου πεις λεξη για ο,τι γραψω απο δω και κατω , το πολυ πολυ σβηστο !!!

Γιωργαλα , Γιωργαλα
μορτη μπουζουκοβιε
κανε μια λιστα στα γερα
μουσικε πλανοδιε …

Αφεριμ βρε αφεντη μου
και αν δε ξερεις ρωτα
μη προτρεχέτω του νοός
η σκανδαλιαρα γλώττα !!!

δεν ηξερες τον παιχταρα
κρατα κλειστη την μπόκα
τωρα θα τρως απ` την ντροπη
μαρουλι με την ροκα …

εφερες σ’ αδιεξοδο
τον μαστορα Καρβουνη
που απ’ το κακο του το πολυ
πεταξε και βυζουνι …

παναθεμα σε Γιωργαλα
προεκυψες ρεπόρτερ
να βγαλεις και εσταντανε
μιας κι ησουνα στο φορτε …

τον μοστραρες και εις διπλουν
σε τουτο το ποστακι
μονο το ονομα δε λες
κι εμενα την θεομουρλη
θα τρωει το σαρακι …

αποψε δε θα κοιμηθω
θα σκεφτομαι η δολια
πως να τον λεν τον παιχταρα
Αναργυρο η Κολλια ???

Είναι ο ΧΑΡΗΣ ΚΡΗΤΙΚΟΠΟΥΛΟΣ. Μπουζουξής με την ίσως μεγαλύτερη συλλογή μπουζουκιών ΖΟΖΕΦ,και ΟΝΙΚ ΤΣΑΚΙΡΙΑΝ.

Υ.Γ. Έχουμε δουλέψει και παρέα.

Λετε να είναι ζοζεφ και αυτο;

Αυτός είναι πράγματι μπράβο…
και να σας πω τώρα και τη δεύτερη γκάφα
Εκει που μου είπε το ονομα του και κανοντας εγω ότι τον ξερω φυσικα…
του λέω να σας βγάλω μια φωτογραφία κύριε Χρυσικόπουλε;
Κρητικόπουλος μου απαντάει

πελαγία πολυ καλό…

Ο Χάρης Κρητικόπουλος έχει παίξει μπουζούκι γι’ αρκετό καιρό και στη “Σπηλιά” (“Grecian Cave”) στο Νιου Γιόρκι, αν δεν απατώμαι…

Ε εσύ το παράκανες αδερφάκι μου.

εχουμε τιποτα οπτικο-ακουστικο υλικό ; Γιατί το μπουζούκι παραπεμπει σε στιλ … :106:

Τώρα ασχολείται πιο πολύ με τα κρουαζιερόπλοια.(συρτάκι ντανς πλήζ)

Επιστημονικη ερωτηση …

Εαν δεν παρενεβαινε ο Νικος Ν. , οτι προκειται για τον κ.Κρητικοπουλο , οταν επροκειτο
να κανεις την αποκαλυψη του ονοματος , θα μας τον συστηνες σαν Χρυσικοπουλο ???

Βγαινοντας απο το μαγαζί εγραψα το όνομα στο κινητό για να μην τον ξεχασω και σας τον παρουσιασω ως Περδικόπουλο ή κάτι άλλο…