"Καλός ήχος" μουσικού οργάνου

{Τωρα κοστολογικα αν ψαξεις στο Ιντερνετ για καπακια εξαιρετικης ποιοητητας κοστιζουν καπου στα 150-250 τα πολυ ακριβα, 80-150 η επομενη ποιοτητα, 40-80, 1-40 τα πολυ οικονομικα} μη μπερδευεσαι φυσικα οταν αγορασεις απο ebay ενα ελατο το οποιο το εισαγει ο Αμερικανος και το αγοραζεις εσυ σαν ελληνας απο την Αμερικη εννωειτε οτι θα το πληρωσεις 100 ευρω και μεταφορικα , αν εισαι οργανοποιος εχεις δικο σου στοκ αγοραζεις το κομματι 1 ευρω και το αποθηκευεις… οσο για τα καπακια πιστευω οτι ενα καλο καπακι 30 ευρω φτανει για να βγει το super πετυχημενο οργανο .

υ.π καπακια ελατα και καρυδιες εχει σε αφθονια στην Ελλαδα και πιστεψε με πεφτει πολυ κοψιμο απο τους luthier (και οχι παντα νομιμα )

τωρα τα καπακια που βλεπεις ποιο πολυ προοριζοντε για κιθαρες , ισως εκει να παιζουν περισσοτερο σημαντικο ρολο , αλλα σας παρακαλω μη λετε τετοιες τιμες για καπακια γιατι λιγο το εχουνε να μας χρεωνουν το σουπερ ντουπερ καπακι 200 ευρω…

α και για να αγγιξει ενα οργανο την ψυχη μου θελω να ειναι ομορφο γεματο η λιτο οπως γουσταρει του καθενος ο νταλκας …

Φοβάμαι πως η συζήτηση, αν και έβαλα όσο πιό σαφώς μπορούσα το ερώτημα, πάλι τείνει να ξεστρατήσει. Και εξηγούμαι :

Τα ψυχακουστικά πειράματα, σκοπό έχουν να περιγράψουν όσο καλύτερα γίνεται το τι αντιλαμβάνεται ένα ειδικό κυρίως ακροατήριο ( ανθρώπων πολύ σχετικών με τη μουσική ) ως καλό η κακό ήχο ενός μουσικού οργάνου, ώστε στη συνέχεια, συσχετίζοντας τα αποτελέσματα με πιό «επιστημονικά» δεδομένα, να προκύψουν και χρηστικά συμπεράσματα γιά τον κατασκευαστή.Και πρώτα-πρώτα πρέπει να απομονωθεί ο συναισθηματικός παράγοντας. Το ακροατήριο δεν γνωρίζει ποιό όργανο ακούει, ο μουσικός είναι ένας, και το μουσικό κομμάτι με το οποίο δοκιμάζονται τα όργανα είναι πάντα το ίδιο.

Άνοιξα αυτή τη συζήτηση, έχοντας κατά νουν ένα προσεχές άρθρο γιά την Κλίκα, με θέμα τον ήχο των οργάνων και έκρινα πως θα ήταν ενδιαφέρουσα μια ροή απόψεων για τις παραμέτρους εκείνες που μας κάνουν να αναγνωρίζουμε ένα ήχο ως «καλό». Βέβαια δεν είναι και τόσο εύκολο να οργανώσουμε σε γραπτό λόγο κάτι που αντιλαμβανόμαστε εμπειρικά. Η απάντηση του Μπάμπη, για παράδειγμα, θεωρώ πως ήταν εκατό τοις εκατό μέσα στο πνεύμα της ερώτησής μου ( και του οκτάχορδου επίσης ).

Η δημοσκόπηση είναι βέβαια πολύ ενδιαφέρουσα, όμως δεν ήταν ακριβώς αυτό το θέμα της ερώτησής μου. Να πω εδώ πως έχουν γίνει πολλά πειράματα και έχει αποδειχτεί και με πιό επιστημονικά δεδομένα, πως είναι τελείως διαφορετικός ο τρόπος που πολλοί καλοί μουσικοί διεγείρουν το ίδιο μουσικό όργανο, παράγοντας όπως είναι φυσικό, διαφορετικό ακουστικό αποτέλεσμα. Είναι κάτι που εμπειρικά , λίγο-πολύ όλοι το αντιλαμβανόμαστε και έχουμε πλήθος παραδειγμάτων.

Θα παρακαλούσα για όσο γίνεται περισσότερες απαντήσεις πάνω στην αρχική ερώτηση( παράλληλα με τη δημοσκόπηση ), ώστε συγκεντρώνοντάς τις να γίνει προσπάθεια να βγούν κάποια ενδεικτικά συμπεράσματα.

1 «Μου αρέσει»

Καλό έγχορδο όργανο θεωρείται αυτό που: 1. …“μιλάει”, δηλαδή έχει ένταση 2. …“μιλάει” καθαρά 3. έχει όγκο η φωνή του(πλούσιες αρμονικές) και 4. ισχύουν τα 3 πρώτα, για όλη την έκταση της φωνής.

Σα να μιλάω για τον Καζαντζίδη μου φαίνεται…:slight_smile:

1 «Μου αρέσει»

Κατά την άποψή μου δεν υπάρχει ένας ήχος που να είναι καλός για τους πάντες και τα πάντα. Κάποιοι γενικοί παράγοντες που μπόρούν να επηρεάσουν ή να δημιουργήσουν τον καλό ήχο σε ένα όργανο έχουν ήδη αναφερθεί από άλλους. Όπως

  1. Ο όγκος και η καθαρότητα του παραγόμενου ήχου
  2. Δυναμική περιοχή για κάθε νότα
  3. Η χροιά των ήχων (ηχοχρώματα ή παλέτα ήχων) που μπορεί να παράγει και να αποδώσει όταν παίζεται με διαφορετικούς τρόπους (δυνατά - σιγά, στρογγυλά, πιτσικάτα, διπλοπενιές, τρίλλιες,κτλ) ή όταν οι χορδές διεγείρονται με διαφορους τρόπους (όπως με τα δάχτυλα ή με πένα).

Σημαντικός παράγοντας είναι το είδος μουσικής για το οποίο προορίζεται το όργανο. Διαφορετικός είναι καλός ήχος για κάποιον που παίζει μπασοκίθαρο, διαφορετικός γι αυτόν που παίζει blues με τα δάκτυλα, διαφορετικός αν παίζει με πένα και διαφορετικός αν παίζει Country blues ή folk, ή ακουστικές μπαλάντες και πάει λέγοντας.

Επίσης διαφορετικά ακούει το όργανο ο μουσικός που το παίζει και διαφορετικά ο ακροατής του. Είναι πιθανό, ένα όργανο όταν το παίζουμε εμείς να μη μας αρέσει, ενώ αν το παίζει κάποιος άλλος να μας αρέσει. Φυσικά ακόμα και η διάθεση της στιγμής παίζει ρόλο.

Όμως ακόμα και αν βγάλουμε τους παράγοντες “είδος μουσικής” ή “μουσικός” όπως υποθέτει ο Ν.Φρονιμόπουλος, υπάρχουν και αρκετοί άλλοι παράγοντες που μπορεί να καθορίζουν την αξιολόγησή μας ως προς τον ήχο ενός οργάνου. Αναφέρω ένα-δυό.

Ένας σημαντικός παράγοντας κατά τη γνώμη μου, είναι η δική μας προυπάρχουσα ιδέα ή αντίληψη, για τον αναμενόμενο ήχο. Επίσης η αντίληψη που έχουν και όλοι οι άλλοι γύρω μας (κυρίως βέβαια οι μουσικοί ή οι μουσικόφιλοι) που σίγουρα επηρεάζουν και δική μας αντίληψη περί καλού ήχου ενός οργάνου. Ο Νίκος Πολίτης σε προηγούμενο μήνυμα, ήθελε ένα όργανο που να μοιάζει στα όργανα που είχε ακούσει, στη μουσική που έχει αγαπήσει (ανέφερε τον Μάρκο και τον Τσιτσάνη). Όμως θα πρέπει να λάβουμε υπόψη ότι μια τέτοια αντίληψη, εμπεριέχει και όλες τις συνθήκες κάτω από τις οποίες έχουμε ακούσει τα όργανα, που χωρίς ίσως να το συνειδητοποιούμε, επιδρούν καθοριστικά σε αυτή μας την αντίληψη. Για παράδειγμα, αν η ιδέα μας για τον καλό ήχο προέρχεται κυρίως από ηχογραφήσεις, θα πρέπει να λάβουμε σοβαρά υπόψη μας ότι ο ήχος που έχουμε στο μυαλό μας μπορεί να προέρχεται από τα μηχανήματα ηχογράφησης ή από την ίδια την τεχνολογία της ηχογράφησης. Ως γνωστόν τα ρεμπέτικα ηχογραφήθηκαν με την “πρωτόγονη” τεχνολογία ηχογραφήσεων της εποχής τους, με κακής ποιότητας μικρόφωνα σε πρόχειρα στούντιο ηχογράφησης (π.χ. δωμάτια ξενοδοχείων)
και άρα η ηχογράφηση επέδρασε καθοριστικά πάνω στο ηχητικό αποτέλεσμα, πάνω στο οποίο το αυτί μας “εκπαιδεύτηκε” στο συγκεκριμένο μουσικό είδος. Αν ήταν δυνατόν να ηχογραφούσαμε πάλι τον Μάρκο με τα σύγχρονα μηχανήματα είναι σίγουρο ότι εκείνο το παληό μπουζούκι του θα ακουγόταν εντελώς διαφορετικά ακόμα και αν η ηχογράφηση γινόταν flat, χωρίς καθόλου επεξεργασία.

Από την άλλη, τα σύγχρονα μηχανήματα ηχογραφήσεων μπορούν να λουστράρουν, ακόμα και να αλλοιώσουν τελείως τον ήχο οποιουδήποτε ακουστικού οργάνου. Άρα λοιπόν δεν είναι καθόλου βέβαιο ότι ένα όργανο ζωντανό ή γυμνό από εφφέ και χωρίς ψηφιακή επεξεργασία θα ακουγόταν το ίδιο καλό με αυτό που εμείς ζαχαρώνουμε ως το τέλειο όργανο, ακούγοντας ένα δίσκο.

Ένας ακόμα μη αμελητέος παράγων είναι και το marketing των οργάνων. Οι εταιρείες μας παραμυθιάζουν ότι για να έχουμε τον καλό ήχο πρέπει να αγοράσουμε ένα ίδιο με αυτό που παίζει ο Χ ή ο Υ μεγάλος μουσικός.

Συγνώμη για το μακροσκελές αλλά τέτοια θέματα που βάζει ο Φρονιμόπουλος πως να τα πεις με δυό λόγια!! :slight_smile:

Για το θέμα θα ήθελα να αναφέρω και μια προσωπική εμπειρία, με αφορμή και κάτι που ανέφερε ο ΚΚ™ για τις Ovation (ίσως σε κάποιο άλλο thread). Τυγχάνει να είμαι κάτοχος μιας κιθάρας Ovation Custom Legend κατασκευής 1983 (αυτής που έχουν παίξει κατά καιρούς διάσημοι μουσικοί όπως ο Al Di Meola, ο John McLaughling, ο Paul Simon και πολλοί άλλοι μεταξύ των οποίων και ο εξαποδώ). Έχωντας στον μυαλό μου τον ήχο που έβγαζε στους δίσκους αλλά και στην καταπληκτική συναυλία που έκανε στην Ελλάδα το τρίο DiMeola, Mc Laughling και Paco De Lucia (οι δύο πρώτοι έπαιζαν με αυτή την κιθάρα), την είχα παραγγείλει από την Αμερική με μια φίλη που έτυχε να ταξιδέψει προς τα εκεί, εκείνη τη χρονιά, (έτυχε μάλιστα να την βρει σε τρομερή ευκαιρία).

Αυτή η κιθάρα είναι καταπληκτική σε πάρα πολλά πράγματα. Είναι μαλακή σαν βούτυρο, παίζεται πανεύκολα, έχει καταπληκτικό ήχο όταν παίζει σε P.A., είναι στερεοφωνική, δεν χάνει ποτέ το κούρδισμά της κτλ κτλ. Ε! Αυτή η καταπληκτική κιθάρα έχει ένα τρομερό μειονέκτημα. Όταν παίζει ακουστικά, η ηχητική της ποιότητά πέφτει κατακόρυφα και σίγουρα δεν έχει “καλό ήχο” (δεν είναι κατάλληλη) για την παρέα και την ταβέρνα. Έτσι στα 25 χρόνια που την έχω τον περισσότερο καιρό αναπαύεται στη θήκη της, αναπολώντας το ένδοξο όνομά της. Και πάντοτε είμαι στο τσάκ να την πουλήσω γιατί μου πιάνει και τον χώρο “η άχρηστη”.:mad:

Όσον αφορά το βασικό ερώτημα θα συμφωνήσω με τα κριτήρια που θέτει ο Μπάμπης καθώς είναι απολύτως ξεκάθαρα και μετρήσιμα μεγέθη. ΄Οσον αφορά τη δημοσκόπηση νομίζω πως αφού μιλάμε για τον καλό ήχο ενός οργάνου πρέπει αποκλεισυτκά να αναφερόμαστε στο όργανο και όχι στον παίχτη. Ενας καλός μουσικός εαν παίζει ένα όργανο που τρίζει δεν μπορεί να βγάλει το ίδιο υψηλό αποτέλεσμα που παράγει παίζοντας ένα καλό όργανο. Ο καλός παίχτης είναι απαραίτητος για να αναδείξει την υψηλή ποιότητα ενός οργάνου και maximum του καλού ήχου του.

Ο Δημήτρης βάζει πολύ σωστά το ζήτημα.
Μιλάμε για τον καλό ήχο του οργάνου και όχι για το ηχητικό αποτέλεσμα που μπορεί να παράγει ένας δεξιοτέχνης ή αντίστροφα ένας άσχετος π.χ. ένα καλό όργανο στα δικά μου χέρια θα βγάλει κακό ηχητικό αποτέλεσμα, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τον ήχο του οργάνου.
Οι περισσότεροι προλαλήσαντες συναρτούν τον καλό ήχο με το καλό όργανο και τον καλό οργανοπαίχτη και ψηφίζουν το 50% - 50%. Αυτή είναι λάθος προσέγγιση του θέματος, εάν η δεξιοτεχνία του οργανοπαίχτη υπερκαλύπτει τη μετριότητα του οργάνου, αυτό είναι άλλο θέμα.
Ο καλός ήχος, όπως προανέφερα, δημιουργεί ευχάριστα συναισθήματα στην εκάστοτε στιγμή, ανάλογα με τη ψυχολογική διάθεση του καθενός.
Ο προσδιορισμός του καλού ήχου είναι το ζητούμενο!
Ας αφήσουμε λοιπόν την ερμηνεία του εκτελεστή κατά μέρος και ας υποθέσουμε ότι δοκιμάζουμε τρία (α,β,γ) όργανα με ρομπότ. Το αν ο α’ ήχος, ο β’ ήχος ή ο γ’ ήχος δημιουργούν διαφορετικά συναισθηματικά ερεθίσματα αυτό είναι σχετικό και υποκειμενικό. Αντικειμενικά όμως το καλό όργανο θα παράγει καλό ήχο, το μέτριο όργανο θα παράγει μέτριο ήχο και το κακό άσχημο ήχο. Αυτό λοιπόν είναι αναγνωρίσιμο όχι μόνο με το αυτί, αλλά είναι μετρήσιμο και αποδείξιμο! Ο καλός ήχος ορίζεται σαφώς από μετρήσιμες παραμέτρους, όπως πολύ σωστά προαναφέρθηκε από τους Μπάμπη, Αποστόλη και Παναγιώτη. :088:

Φαίνεται αγαπητοί μου λίγο αστείο και χιουμοριστικό αυτό που θα πώ, αλλά ένα καλό όργανο είναι σχεδόν πάντα αυτό που όταν το αγκαλιάζεις και παίζεις τρέμει ολόκληρο και ιδιαίτερα το σκάφος του παλλόμενο σου δίνει κλωτσιές στην κοιλιά!!!
Αγάπιος μετά απο πολύ καιρό!

Συμφωνώ 100% με την τοποθέτηση του προηγούμενου ακροατή!
Welcome back George!

Αλλά έτσι δεν μπορούμε να απαντήσουμε κατά τον επιθυμητό - για τον Νίκο Φρονιμόπουλο - τρόπο.
Ας είναι…
Κάτι θα σκεφτούμε στη πορεία.

ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ ΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΚΩΣΤΑ. ΑΛΛΟ ΟΡΓΑΝΟ ΑΛΛΟ ΠΑΙΚΤΗΣ.

Α ! ρε Ισαακ τι μου΄κανες ρε φίλε νυχτιάτικα νάσαι καλά.:102:

Γεια σας κυριοι επι του θεματος, οσο αφορα τον ηχο του μπουζουκιου πιστευω πως ολα ειναι μια μαγικη συμπτωση, δηλαδη τυχαινει ο μαστορας να παρει καλα ξυλα και τυχαινει ολα αυτα τα ξυλα να δεθουν μαζι αρμονικα και να βγαλουν ενα καλο μπουζουκι.

Βεβαια ενα μεγαλο ποσοστο επιτυχιας βρισκεται στα χερια του μαστορα, αλλα η υπερβαση παντα ερχεται απο κει που δεν το περιμενεις π.χ ενας μαστορας εχει τυχει να ετοιμαζει 3 μπουζουκια και να πονταρει σ ενα απ αυτα οτι θα βγει το καλυτερο και τα αλλα δυο οχι τοσο καλα αλλα στην ιδια ποιοτητα και τελικα το πονταρισμα του να μη βγει οπως το περιμενε και το ενα απ τ αλλα δυο να βγει το καλυτερο.

Ο κυρ Αντωνης στη Λαρισα μου ειχε πει: Εχω απ τον ιδιο κορμο φτιαξει μπουζουκια ακριβως τα ιδια κι ομως ηταν η μερα με τη νυχτα, δεν ξερεις ποτε πως θα σου βγει.

Φυσικα εφοσον μιλαμε για τον ηχο του μπουζουκιου δεν ανακατευουμε τον παιχτη μεσα, αυτο ειναι ενα αλλο θεμα, η απαντηση ομως ειναι αρκετα δυσκολη στο ποιο μπουζουκι εχει καλο ηχο και θα ελεγα οτι εκτος απ τα προφανη που ισχυουν για να ειναι κατι καλο, η αποφαση ειναι απολυτα προσωπικη και μοναδικη για τον καθενα, οπως και μοναδικος ειναι ο καθενας μας, οπως και μοναδικο ειναι το καθε μπουζουκι.

Μήπως θα μπορούσε να βρεθεί τρόπος ώστε, σε θέματα που περιλαμβάνουν δημοσκοπήσεις, το σύστημα να μην εκλαμβάνει μία σκέτη επιπλέον ψήφο ως νέο μήνυμα;

Βεβαίως και θα μπορούσε.

Εγώ θα προτιμούσα να μείνει ως έχει για να ξέρω πόσο ζωντανή είναι η δημοσκόπηση.
Αυτές τις default ρυθμίσεις με τα χρόνια έχω μάθει να τις εξετάζω καλύτερα πριν κάνω αλλαγές.

Άκρως ενδιαφέρουσα η ερώτηση του ΝΙΚΟΥ.Αυτό που έχω να πώ είναι ότι ο ήχος του οργάνου ανήκει εξ’ολοκλήρου και 100% στον κατασκευαστή.Ο ήχος που φθάνει σε εμάς είναι απ[οτέλεσμα της ικανότητας του μουσικού που χειρίζεται το όργανο.Κάπου διάβασα παραπάνω ότι μεγάλος παίκτης έπαιζε με “μπακατέλα” παρ’όλα αυτά ό ήχος του ήταν το κάτι άλλο.Διαφωνώ.Άν κουνιέται ο καβαλάρης,σε ένα όργανο,λίγων ημερών αυτό είναι ευθύνη του παίκτη που δεν πρέπει ένα “φρέσκο” όργανο να το βγάζει απ’ευθείας στην σκληρή χρήση για τον λόγο ότι δεν έχει “στανιάρει” το έλεγαν οι παλιοί.Δηλαδή δεν έχει πάρει την τελική του μορφή,σε επίπεδο κλίσεων,και αυτό μπορεί να χρειαστεί και μερικές ψιλοεπεμβάσεις όπως είναι για παράδειγμα η καμπύλη ή το ύψος του καβαλάρη.Αυτό το αναφέρω, γιατί μου φάνηκε παράξενο,επειδή ο συγκεκριμένος μουσικός δουλεύει με όργανα δύο συγκεκριμένων οργανοποιών,οι οποίοι τέλως πάντων, θεωρούνται γενικής εκτιμήσεως για την εργασία τους.Όσον αφορά το θέμα μας,ειπώθηκαν πολλά για τον ήχο που με καλύπτουν,ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ, πρέπει να τα έχει ένα καλό όργανο,εμένα όμως αυτό που με συγκινεί είναι όταν το όργανο έχει τον ήχο “ΕΞΩ” δηλαδή όταν σου δίνεται η εντύπωση ότι ο ήχος δεν βγαίνει μέσα απο το σκάφος αλλά λίγο πάνω από την τρύπα.Το δεύτερο που αποζητώ είναι το εμφανές του “χεριού” του οργανοποιού,δηλαδή να βλέπεις το όργανο και να λές κατ’ευθείαν Α ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ π.χ. ΤΟΥ ΦΡΟΝΙΜΟΠΟΥΛΟΥ,ή του ΚΑΡΒΟΥΝΗ.ή του ΣΠΟΥΡΔΑΛΑΚΗ,(Χρησιμοποίησα ονόματα φίλων μόνο προς αποφυγή κάθε παρεξήγησης).Στο κάτω κάτω της γραφής αυτό είναι που πληρώνεις και δεν πληρώνεται με τίποτα.Η ΑΙΣΘΗΣΗ!!!

Θα συμφωνησω και εγω ( κατα την γνωμη μου παντα ) πως ο ηχος ενος οργανου ειναι αποκλειστικα εργο του οργανοποιου.

Αυτο φαινεται ευκολα αν βαλεις τον καλυτερο η τον χειροτερο παικτη να παιξει ακριβως το ιδιο πραγμα σε 2-3 οργανα διαφορετικης ποιοτητας.

Ο παικτης μπορει να δωσει συναισθημα να “χρωματισει” τον ηχο αλλα ο ηχος αυτος αρχικα ερχεται απο την κατασκευη του οργανοποιου.

Και βάλε δύο παίχτες με το ίδιο μπουζούκι να σου παίξουν τις ίδιες νότες…
Υπάρχουν βάσιμες πιθανότητες ο ήχος ποιοτικά να μην είναι ο ίδιος.

Το μπουζούκι κρεμασμένο στον τοίχο ή στην θήκη δεν ηχεί. Ο παράγοντας “παίχτης” διαδραματίζει σημαντικό ρόλο ως πως το πως αντιλαμβάνεται τον ήχο και κάνει το μπουζούκι να βγάλει τον ήχο του.
Δηλαδή δεν συζητάμε για την πενιά και το ύφος (πχ ότι ο Στουραίτης κοπανάει ενω ο Τετραχορδιλόπουλος χαϊδεύει τις χορδές), αλλά από το πόσο ο παίχτης έχει καταλάβει τον ήχο του οργάνου και τις δυνατότητές του.

1 «Μου αρέσει»

Συμφωνώ , με την διαφορά ότι το θέμα μας είναι ΚΑΛΟΣ ΗΧΟΣ ΜΟΥΣΙΚΟΥ ΟΡΓΑΝΟΥ.Βέβαια ο παίκτης κάνει την διαφορά όμως εδώ το ζητούμενο είναι πως πρέπει να είναι ο ήχος ενός οργάνου,αφαιρώντας τον παράγοντα παίκτη.Θυμάμαι σε κάτι σεμινάρια του Σ.Φ.Κ.Ο. περί ακουστικής ,με τον Κο ΧΑΡΑΛΑΜΠΟ ΣΠΥΡΙΔΗ, καθ.φυσικής ,τμήματος ακουστικής της ΦΙΛΟΣΟΦΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ του ΠΑΝ.ΑΘΗΝΩΝ όπου έλεγε ότι οι ΙΣΠΑΝΟΙ -ίσως και όχι μόνο - όταν δοκιμάζουν εργαστηριακά τις κλασσικές κιθάρες, έχουν ένα μηχάνημα όπου “νύχια” κτυπούν τις χορδές μα την ίδια δύναμη,χρόνο,ένταση κ.λ.π. αφαιρώντας τον παράγοντα άνθρωπο για να μπορέσουν να έχουν όσο το πιό δυνατόν αντικειμενικότερα συμπεράσματα,για το τελικό αποτέλεσμα.Είναι βέβαιο ότι ένα μουζούκι π.χ. θα ακουστεί απείρως καλύτερα από τα χέρια ας πόυμε του ΠΑΠΠΟΥ παρά απο τα δικά μου.Μα όποιο όργανο αν πιάσει ο ΜΑΝΩΛΗΣ ακόυγεται αλλιώς.Έτσι όμως δεν μπορείς να έχεις βέβαια συμπεράσματα.

Νομίζω είπα για πιό λόγο έβαλα το ερώτημα * για το τι θεωρούμε «καλό ήχο» ενός οργάνου.

Ενώ πάει να τελειώσει ο χρόνος για απαντήσεις στην ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση ( που όπως ξαναείπα δεν αφορά τη συγκεκριμένη ερώτηση ), μπορούμε νομίζω να κάνουμε την πρώτη παρατήρηση:

  1. 85 άτομα μέχρι στιγμής απάντησαν στη δημοσκόπηση
  2. Μόνον 4 απαντήσεις στο ερώτημα ήσαν 100% εντός θέματος, και 7 ακόμη περιέχουν στοιχεία, χωρίς να ολοκληρώνεται η απάντηση. (Προσωπική εκτίμηση βέβαια, αλλά δεν νομίζω να απέχει πολύ απ`την πραγματικότητα).

Φαίνεται, νομίζω, πόσο εύκολα μπορούμε να εκφράζουμε απόψεις, και πόσο δύσκολο είναι να οργανώσουμε σε γραπτό (ίσως και προφορικό ? ) λόγο , αντικειμενικές αλλά και υποκειμενικές ιδιότητες μιας έννοιας που πάντοτε, στις συζητήσεις μας, θεωρούμε δεδομένη.

  • Συσχετισμό των απαντήσεων με μετρήσιμες ιδιότητες και έρευνες γύρω από τον ήχο των οργάνων, για μελλοντικό άρθρο στην Κλίκα.
1 «Μου αρέσει»