καλως σας βρηκα κυριοι...

(PAPETAS) #1

καλως σας βρηκα κυριοι…ειμαι καινουργιος στο φορουμ…εχω ενα μπουζουκι στην κατοχη μου που εχω να το πιασω στα χερια μου 15 χρονια…αποφασισα λοιπον να το πουλησω…ειναι σε αριστη κατασταση αλλα δε μπορω να το κωστολογισω…θυμαμαι το χα παρει το1999 290 χιλιαδες δρχ…αν μπορουσε να βοηθησει καποιος θα του ημουν υποχρεως…οριστε και μια φωτο που το τραβηξα σημερα…

(alexcr) #2

καλως ωρισες!!!
όμως,αντί να το πουλήσεις γιατι δεν το …ξαναρχιζεις να γουσταρεις και πάλι

(PAPETAS) #3

φιλέ μου το μυαλό πάει αλλά τα δάχτυλα δε…λυγίζουν,δε σπαν…ευχαριστω για το καλωσορισμα

(PAPETAS) #4

Κάποια γνώμη κύριοι;

(Νίκος Πολίτης) #5

Φίλε Papetas, όπως καταλαβαίνεις, κοστολόγηση μέσω πληκτρολογίου με κάποιαν ακρίβεια, δεν γίνεται. Δύο τινά, από τη δική μου πλευρά σκέψης: ή, το δίνεις όσο όσο να φύγει ή, επειδή είναι κάπως ακριβό κομμάτι, προσπαθείς να πιάσεις όσα περισσότερα μπορείς. Στην πρώτη περίπτωση πηγαίνεις στο πρώτο μαγαζί πώλησης οργάνων που θα βρεις κοντύτερα στον τόπο διαμονής σου (δεν θα είναι και πάρα πολλά), άντε και σ’ ένα ακόμα, ρωτώντας πόσα δίνουν. Στη δεύτερη περίπτωση, που μπορεί και να έρθει μετά την πρώτη, δεν βλέπω μεθόδευση άλλη από το να πας στη Θεσ/νίκη, άντε Καβάλα λέω γώ ή και στις δύο πόλεις, και να πάρεις σβάρνα όλους. Θα σου πάρει βέβαια κάποιες μέρες. Να ξέρεις πάντως ότι κάθε όργανο, όσο “αγρατζούνιστο” και να είναι, δεν επωφελείται και ιδιαίτερα από “καθησιό” δεκαπενταετίας…

Φίλε καλωσήρθες.

Αν κατάλαβα, αυτό που ζητάς γνώμη είναι πώς θα εκτιμήσεις το μπουζούκι. Είναι κάπως δύσκολο από μακριά. Αν χαζέψεις λίγο τις αγγελίες εδώ στο φόρουμ, θ’ αρχίσεις να παίρνεις μια ιδέα για το τι ζητήματα εξετάζονται. Κατασκευαστής, ηλικία και κατάσταση είναι τα προφανή. Από κει και πέρα παίζουν και λεπτομέρειες όπως τα ξύλα κλπ. (όχι μόνο για την εκτίμηση αλλά και γιατί δίνουν, όσο είναι δυνατόν, μια πρόγευση του πώς περίπου θ’ ακούγεται).

Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω πέρα από το να το δει κάποιος με πιο αξιόπιστη γνώμη. Αλλά αν ήξερες τέτοιον άνθρωπο δε θα μας ρωτούσες φαντάζομαι!

(PAPETAS) #7

Μια γνώμη ήθελα να πάρω τιποτα παραπάνω…αν σκεφτόμουν εκ του πονηρού θα τοβαζα κατευθείαν στις αγοραπωλησίες ότι τιμή μουρχοταν στο μυαλό και απλώς θα περίμενα…προτεινομενοι αγοραστές ήδη υπάρχουν…απλά έγραψα στο κ ρωτησα στο φόρουμ για να μη βρεθεί ριγμενος κανενας απ τους δύο μας…τώρα για το όσο κιοσο δε Συμφωνώ…καλύτερα αστο να κάθεται…ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και το χρόνο σου…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:56 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 21:50 —

Σευχαριστω φιλέ…το μπουζούκι ειναι αγορασμενο από τον καβατζικιωτη τον Σάκη από την αλεξ\πολη