Καλούπι Τρίχορδου

Αντε με το καλο:)

Θαρρω οτι συμφερει το γκαζακι,ολοκληρωσα το σκαφος μου,ξηλωνοντας το μια φορα στις 7-9 ντουγες και φτου κ απ την αρχη ξοδευοντας 5-6 γκαζακια…δλδ περιπου 3,5 ευρω.Αν ειχα την πειρα θα χαλουσα λιγοτερα γκαζακια:)

σημερα πηγα τις δουγιες ,εχουν παχος 4 χιλιοστα.
εχω διαβασει οτι πρεπει να ειναι 3 χιλιοστα.
ειναι σωστο να τις λυγιζω σαυτο το παχος ή πρεπει να τις τριψω;

τριψε γιατι θα φας πολυ ζορι να λυγισεις 4 χιλιοστα!!

με γυαλοχαρτο τριβω;

Εγω θα σου ελεγα να παρεις μια πλανη π.χ. αυτην…
http://www.e-shop.gr/show_main.phtml?id=TLS.050037

αυτην εχω και ειμαι πολυ ευχαριστημενος.

Μπορεις να τις τριψεις σε γυαλοχαρτο που θα το εχεις στερεωσει π.χ. σε παγκο
αλλα θα σου βγει η πιστη…ειδικα αν εχεις καποιο σκληρο ξυλο.
Βασικα καλα εκανες και τις εκοψες 4 χιλιοστα γιατι πολλες φορες ξεφευγουν λιγο στην κορδελλα…οποτε τις φερνεις στα ισια τους με την πλανη.

Οπως ειπε ο φιλος ρεμα…για να λυγισεις 4 χιλιοστα παιζει να φας ζορι,σε αυτη τη φαση και το ενα χιλιοστο παιζει ρολο:)

δεν την εκοψα,ετοιμη την πηρα απο τον κωσταντελλο.
βασικα δεν θελω να παρω ηλεκτρικη γιατι κοστιζει,θα ψαξω να βρω καμια μηχανικη ,για πιο φθηνα το λεω.
κανα τετοιο
http://www.stanleytools.gr/product_info.php?cPath=2_318_110&products_id=6701

Κι αυτο θα κανει δουλεια αλλα θα σου βγαλει την ψυχη κομματακι.

Το συγκεκριμενο ροκανι το εχω και ειναι μια χαρα,ευχρηστο και αποτελεσματικο οταν πλανιζω πλευρικα τις ντουγες…τωρα για να πλανισεις ολοκληρη προσοψη ντουγας ειναι καπως μεγαλη η επιφανεια…ενα λιγο μεγαλυτερο απο αυτο θα εκανε πιο ευκολη τη δουλεια πιστευω.Με τιποτα ομως τοσο ευκολα οσο η ηλεκτρικη πλανη…μιλαμε για δουλεια δευτερολεπτων.Εχε την κατα νου γενικως,αξιζει.

Αυτο το ροκανι της stanley το πηρα 18 ευρω απο τοπικο καταστημα και ενας φιλος πηρε ενα μεγαλυτερο απο ενα καταστημα (profi) τυπου praktiker με 12 ευρω.Σε πληροφορω πως και το δικο του ειναι αψογο…οποτε τσεκαρε και ενα τετοιο πολυκαταστημα.Εχε και το νου σου στις προσφορες των Lidl(τις παρακολουθω :slight_smile: ) δεν ειναι λιγες οι φορες που βγαζουν διαφορα εργαλεια που μας χρειαζονται σε καλες τιμες…βεβαια ειναι δικες τους μαρκες,αλλα εχω ακουσει παρα πολυ καλα σχολια.Εννοειται για ερασιτεχνικη χρηση.

Y.γ-Προσεξε το ροκανι που θα παρεις να ειναι πληρως και ευκολα ρυθμιζομενο…οπως αυτο της Stanley,κυκλοφορουν και κατι πατατες που για να αλλαξεις τη λαμα η να ρυθμισεις το υψος της πρεπει να εισαι χειρουργος…ριξε τη ματια σου και θα με θυμηθεις.

φιλε μου προσπαθω να φτιαξω με οσο γινεται λιγοτερα εξοδα./
θα αγορασω αυτο της stanley αλλα απο εδω με 13.5 ευρω.:slight_smile:
3 ευρω φθηνοτερα και πιο κοντα στο σπιτι μου ,ε ρε φτωχειες.:019:
[http://www.kentrovidas.gr/showprod.php?id=3485](http://www.kentrovidas.gr/showprod.php? id=3485)

Φιλε arxarios δεν μπορεις να πλανισεις τις δουγιες με αυτο το πλανακι. Αυτο το εχω και εγω αλλα για αλλες δουλειες
Γενικα μου φαινεται λιγο δυσκολο να κατεβασεις το παχος με πλανη χειρος. Απο την αλλη η ηλεκτρικη φορητη πλανη ειναι ενα ακρως επικινδυνο εργαλειο!!
Ουτε κατα διανοια να την στερεωσεις αναποδα και να πλανιζεις εκει με τα χερια σου!
Τωρα αν στερεωσεις τη δουγα και την πλανισεις μεχρι ενα σημειο γινεται δουλεια!
Καλυτερα να πας σε ενα ξυλουργο να στις περασει στον ξεχονδριστηρα και να στις κατεβασει στα 2,5 - 3χιλιοστα και να κανεις τη δουλεια σου ανετα!!

Αλλη εναλλακτικη να παρεις ενα τριβειο φτηνο και να τις κατεβασεις!

Αναλογως το ξυλο πρεπει να την κανεις τοσο λεπτη ωστε να λυγιζει ευκολα.

λες να της παω σε ξυλουργιο να τις κατεβασει ε;σωστο ακουγεται.:241:
το ξυλο ειναι καρυδια ,αμα τις κατεβασω στα 3 χιλιοστα λες να ειμαι ενταξει στο λυγισμα;
φοβαμαι εκει μην τους πω 2.5 και του ξεφυγει του μαστορα και τις παει 2 χιλιοστα.:082:

Δεν εννοηθηκε ουτε κατα διανοια η αναποδη στερεωση της πλανης…αυτο ειναι τρελα!!!
Ειναι ενα πολυ δυνατο και κοφτερο εργαλειο…και εξισου επικινδυνο!!!

Η ηλεκτρικη πλανη πλανιζει μια χαρα τις ντουγες.Βαζουμε τη ντουγα πανω στον παγκο,με δοκιμες απο το μικροτερο βαθος πλανισματος και ανεβαινοντας βρισκουμε το ιδανικο μας,αυτο δλδ που δε θα φαει παρα μονο τις ανωμαλιες της ντουγας.Κραταμε τη ντουγα στο ενα ακρο και απο το αλλο ακρο σερνουμε την πλανη πανω της,λιγο πριν φτασουμε στο τερμα…ΚΑΙ ΣΕ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΔΑΧΤΥΛΑ ΜΑΣ (αν και εχει προστατευτικο σκαλοπατακι…δεν παιζουμε με αυτα!!!),φερνουμε το μπροστινο μερος της ντουγας στην πισω μερια και επαναλαμβανουμε τη διαδικασια πλανισματος,κανουμε το ιδιο και απο την αλλη πλευρα της.περναμε οσες φορες χρειαστει για να φτασουμε στην επιθυμητη ομοιομορφια και παχος!

Με λιγη εξοικειωση αρκουν 2-3 περασματα απο καθε οψη και εχουμε ωραιοτατα πλανισμενες ντουγες.

Ο Δημητρης εχει δικιο.Και το τριβειο οντως αποτελει μια πολυ καλη λυση,περισσοτερο χρονοβορα απο την ηλεκτρικη πλανη χειρος αλλα λιγοτερο ακριβη.Μπορεις να βρεις φτηνο ηλεκτρικο τριβειο που να σου κανεις για τη δουλεια αυτη.Δωσε βαση στα watt που αποδιδουν και βρες το φτηνοτερο με τα περισσοτερα watt.Συν το οτι δεν ειναι επικινδυνο σαν εργαλειο…το πολυ αν σου ξεφυγει να λιμαρει τα νυχια σου :slight_smile:

2,7 πες του να στα φτιαξει και με τα τελικα τριψιματα εχεις περιθωριο να σου φτασει και 2,5mm
O ξεχονδριστηρας δεν εχει προβλημα να του ξεφυγει και να τα φτασει 2mm

Αν ερθεις προς τα μερη μου στα φτιαχνω και εγω!!

γαμωτο ,εχω μπερδευτει,βρηκα κιαυτο εδω το τριβειο και σκεφτομαι να το παρω ,αλλιως να παω σε ξυλουργειο .
http://www.ergaleioagora.gr/index.php?main_page=product_info&cPath=32_20_21&products_id=3529

δεν ξερω ,οι δουγιες ειναι πολυ σκληρες ή μου φαινεται.
λυγιζουν πολυ λιγο με τα χερια.
Ανδρεα σευχαριστω ,αλλα για να ερθω Κορινθο θελει λεφτα για βενζινες -διοδια ,γαμω τις αφραγκιες μου.:mad:

καλησπερα.
χθες αγορα το ροκανι και μπορω να πω οτι κανει καλη δουλεια,εκανα μια βλακεια στην αρχη,εβαλα την λαμα αναποδα και δεν εκοβε σωστα,οταν ομως την εβαλα σωστα εβγαζε φλουδες 15 εκ μηκος.
οριστε και μια φοτω πως ηταν η δουγα κα ιπως εγινε με το ροκανι,εχει πεσει κατω απο 3 χιλιοστα.
](http://imageshack.us/photo/my-images/706/sam0019b.jpg/) Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

:110:Εγω δεν μπορω να το κανω με το ροκανι αυτο…βγαινει εντελως ανομοιομορφο!

Αντε αντε καλο ξεκινημα…μετα να δεις γλεντια:088:

Μεγάλε, αν κατάφερες τέτοιο πράγμα με το ροκάνι είσαι Θεός !!!
Επειδή όμως σίγουρα θα υπάρχουν γωνίες, κορυφές και κοιλότητες στη μεριά της ντούγας που ροκάνισες, πριν την τοποθετήσεις τρίψε την και ίσιωσέ την όσο μπορείς περισσότερο με γυαλόχαρτο κολλημένο ή προσαρμοσμένο σε μεγάλο τάκο (25 εκ. ελάχιστο μήκος). Θα σε γλυτώσει από πολλά.

Δηλαδή αν κατάλαβα καλά, έχεις κατεβάσει ολόκληρο τάκο ξύλου με το ροκάνι και το έκανες μια δούγα;
Θα μπορούσες από αυτό το ξύλο να βγάλεις 5 - 6 δούγιες με πριονοκορδέλα στο κατάλληλο πάχος και μετά να επεξεργαστείς τις δούγιες.

Κατα τη γνώμη μου πρέπει να πας σε μαραγκό, αφού δεν διαθέτεις πριονοκορδέλα, ο οποίος θα σου βγάλει όλα τα τμήματα για τη σκάφη του οργάνου σύμφωνα με τις οδηγίες σου και μετά να τα επεξεργαστείς κατάλληλα.

Η χρησιμότητα και ο ρόλος του ροκανιού έρχεται στο στάδιο που θε έχεις λυγίσει την δούγα πια και θα χρειαστεί να την πλανίσεις στο πλάϊ για να ταιριάσει με την διπλανή της.

οχι,τις δουγιες τις αγορασα ετοιμες αλλα επειδη εχουν παχος 4 + χιλιοστα πηρα το ροκανι για να τις λεπτυνω στα 3 χιλιοστα και πιο κατω.
στην φωτο που εβαλα φαινονται οι διαφορες μετα το τριψιμο.

Αυτό ήθελε να σου πει ο κος Χαλιός.Αγοράζουμε το ξύλο,και πάμε σε πριονοκορδέλλα,όπου μας τις κόβουν στο επιθυμητό πάχος.Αποφεύγεις έτσι μεγάλο κόπο,γιατί στο πλάι το ξύλο δεν πλανίζεται εύκολα με το χέρι.Στην περίπτωσή σου,υπάρχουν εργαστήρια που έχουν τριβεία,και αναλαμβάνουν να σου κατεβάσουν τις ντούγιες, στο επιθυμητό πάχος,εύκολα,γρήγορα,σχετικά φθηνά,και το κυριότερο, με ασφάλεια.

καλησπερα.
σημερα τελειωσα τον τακο,ο οποιος ειναι απο πευκο (το ξερω μαλακια ).
εφτιαξα την πρωτη δουγα ,ετοιμη λυγισμενη,στο πλαι την κοβω με το μαχαιρι .
το προβλημα ειναι οτι μπροστα στον τακο δεν εφαρμοζει σωστα με αποτελεσμα να σηκωνει στο παραπετι που ειναι πριν τον τακο.
πρεπει να φαω κιαλλο τον τακο γιατι δεν γινεται δουλεια σωστα.
…και βαριεμαι το τριψιμο γαμωτο.

το ροκανακι μεχρι στιγμης μεχει βγαλει παλικαρι.

τα υπολοιπα αυριο με φωτογραφιες,φευγω να πιω κανα ουισκακι.
ευχαριστω πολυ,γεια χαρα.

1 «Μου αρέσει»