Καλοκαίρι και «ρεμπετόραμα»

Συνήθως μετά το Πάσχα τα ταβερνάκια που παρουσιάζουμε στο «ρεμπετόραμα» σταματούν να μας προσφέρουν ζωντανή μουσική και οι φίλοι μουσικοί παίρνουν τα όρη και τα νησιά και περνούν αυτοί καλά και οι παραθεριστές ακόμη καλύτερα…
Επειδή αυτό γίνεται σταδιακά και δεν ξέρω ποια μαγαζιά συνεχίζουν και μέχρι πότε, παρακαλώ θερμά τους φίλους που είναι ενημερωμένοι (μουσικοί και μη ) να μου στείλουν μηνύματα για 2 λόγους:

1. Να αναθεωρήσω το «ρεμπετόραμα» της Αθήνας, ώστε να γνωρίζουμε ποια μαγαζιά συνεχίζουν μετά το Πάσχα και σε ποια καλοκαιρινά μαγαζιά της Αθήνας θα παίζεται ρεμπέτικη μουσική το καλοκαίρι και
  2. Να μας ενημερώσουν σε ποιά μαγαζιά της επαρχίας θα παίζουν οι συμφορουμίτες μας μουσικοί αλλά και γενικότερα, πού θα παίζεται ρεμπέτικη-παραδοσιακή μουσική το καλοκαίρι ώστε να ανεβάσω το «ρεμπετόραμα» του παραθεριστή, γιατί, πού ξέρετε, κάποιοι μπορεί να επιλέγουν τον τόπο των διακοπών τους ανάλογα με τις μουσικές προτιμήσεις τους ή κάποιοι άλλοι να ρωτούν απεγνωσμένα τους ντόπιους εάν υπάρχει κανένα καλό μουσικό στέκι και να τους στέλνουν σε σκυλάδικα (μου έχει συμβεί πολλές φορές…) ή να μη γνωρίζουν ότι κάπου κοντά παίζουν ρεμπέτικα!
  3. Επίσης μπορούμε το καλοκαίρι, όσοι μείνουμε στην Αθήνα, να οργανώνουμε ρεφενέ τις μαζώξεις μας σε πλατείες και ακρογιαλιές (ένεκα και η κρίση…) και να «τακιμιάζουν» οι μουσικοί (ερασιτέχνες και μη ) για τις πρόβες της «κομπανίας του φόρουμ»……
    Τι λέτε??? Συμφωνείτε??? :088:

πολύ καλή ιδέα …