Καλησπέρα με αρχάριες πενιές!

(mnk90) #1

Καλησπέρα σε όλες & όλους!

Συγχαρητήρια για το forum σας, το οποίο γνωρίζω πολλά χρόνια και χαίρομαι που το διατηρείτε :slight_smile:

Είμαι η Μαρία από Αθήνα, και έχω ασχοληθεί λίγο με τα κρουστά. Κυρίως με djembe και ρυθμούς από τη Δυτική Αφρική.

Τώρα αποφάσισα να μάθω νότες και μουσική, ξεκινώντας με ένα τρίχορδο μπουζούκι, μιας που με εκφράζει πολύ το ρεμπέτικο ρεπερτόριο.

Επίσης, αργότερα θα 'θελα να ασχοληθώ πολύ και με το Ούτι, όπου κατέχω ήδη ένα αξιοπρεπές μαθητικό όργανο.

Αν γνωρίζετε κάποια/ον δάσκαλο για το τρίχορδο, και μπορείτε να μου προτείνετε, θα ήταν πολύ χρήσιμο!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μαρία

(Νίκος Σαρηγιάννης) #2

καλώς ήρθες!
πολύ καλά κάνεις και θες να ασχοληθείς εξαρχής με δάσκαλο, ειδικά στο ούτι είναι απαραίτητος. είναι σημαντικό που έχεις ασχοληθεί με κρουστά, γιατί ο ρυθμός είναι το βασικό στην μουσική.
τί περιοχή είσαι και τί οικονομική δυνατότητα έχεις; (αν θες απαντάς βέβαια, απλά θα βοηθήσει στις προτάσεις). όταν λες ρεμπέτικο εννοείς από σμυρναίικο μέχρι χιώτη, ή έχεις πιο συγκεκριμενες προτιμήσεις;
νίκος

(mnk90) #3

Καλησπέρα σε όλες/ους,
Καλησπέρα Liga Rosa,

Θα ήθελα να δώσω το πολύ 400EUR, καθότι είμαι αρχάρια. Μένω Αθήνα. Έχετε να μου προτείνετε ένα καλό οργανοποιείο με προσιτές τιμές;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

(Νίκος Σαρηγιάννης) #4

καλησπέρα! σε αυτήν την κατηγορία τιμής πηγαίνεις σε μάτσικα (βιοτεχνία) ή σε μεταχειρισμένο. οπωσδήποτε με κάποιον που ξέρει, τον δάσκαλό σου ή κάποιον φίλο σου.