Καθυστερεί το πληκτρολόγιο μου

(Ισαάκ) #1

Τελευταία έχω ένα πρόβλημα. Ξεκινάω να γράψω κάτι και φαίνεται σαν να καθυστερεί λίγο το πληκτρολόγιο μου, μετά από λίγο το κείμενο εμφανίζεται.

Επίσης όταν κάνω scroll από το pad του mouse (έχω λαπιτόπιον) πολλές φορές καθυστερεί να ξεκινήσει να κατεβαίνει ή ν’ ανεβαίνει.

Ακόμα και το ποντίκι, καθυστερεί να δείξει για λίγο και μετά είναι οκ.

Τα παραπάνω συμβαίνουν στο internet και στο mail (microsof office outlook), και όχι σε εφαρμογές του τύπου word, excel, κλπ.

Γιατίιιιιιιιιιι;:mad:

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #2

Μπορεί να έχεις κολλήσει spyware. Κατέβασε κανένα spyware remover.
http://www.download.com/sort/3150-8022-0-1-4.html

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό
http://www.spywarewarrior.com/rogue_anti-spyware.htm

(Κώστας Κ.) #3

Χμμ, το spyware δύσκολα θα πρόδιδε την παρουσία του. Το σύμπτωμα μου μυρίζει ελλιπή μνήμη. Για κάνε δεξί κλικ στο My Computer και δες πόση έχει το λαπιτόπιον. Αν είναι κάτω από 1 GB έχεις τις εξής εναλλακτικές:[ul]
[li]αν είναι νέου τύπου να προσθέσεις περισσότερη (τουλάχιστον άλλο 1 GB)[/li][*]αν είναι παλιότερου τύπου είτε το τρως στη μάπα χωρίς γκρίνιες, ή το τρώει η μαρμάγκα και χτυπάς ένα quadra core που ανοίγει τον explorer πριν καν κατευθύνεις το βελάκι στο εικονίδιό του.[/ul]Καλό θα ήταν να τρέξεις κάποιο προγραμματάκι registry cleaner για να σου καθαρίσει το σκουπιδαριό από παλιότερες εγκαταστάσεις. Στείλε μου ΠΜ για περισσότερα.

κανένα προγραμματάκι “registry cleaner” για να καθαρίζει το σκουπιδαριό από ανθρώπινα μυαλά έχουμε, ρε μάστορες?:085:

(aegeos) #5

theos1960,
“registry cleaner” για να καθαρίζει το σκουπιδαριό από ανθρώπινα μυαλά δεν βρήκα, για υπολογιστές κάτι βρέθηκε.:slight_smile:

Aπό τα καλύτερα και πιο εύκολα προγράμματα αυτού του είδους είναι το CCleaner , θα το βρεις εδώ για να το κατεβάσεις.
Μετα από κάθε επίσκεψη στο ίντερνετ, πέρασε και μια “σκούπα” με το CCleaner, και θα δεις πόση βρόμα και πόσα tempfiles θα σου βρεί στον υπολογιστή σου…

ΥΓ. δεν είναι μονο tempfilescleaner αλα και registry. klp.!

Eδω το λίνκ και για το CCleaner στα γερμανικά.
CCleaner in German

copy paste…
multiple language…[i]German, Greek, Hebrew…

[/i] CCleaner is a freeware system optimization and privacy tool. It removes unused files from your system - allowing Windows to run faster and freeing up valuable hard disk space. It also cleans traces of your online activities such as your Internet history. But the best part is that it’s fast (normally taking less than a second to run) and contains NO Spyware or Adware! :slight_smile:

Ο Ισαάκ το ζήτησε… πάντως aegeos σε ευχαριστώ, θα μου φανεί και μένα χρήσιμο μα θα το δω άλλη ώρα. Τώρα την κάνω για χαιρετούρες και τα σχετικά! :127::102:

(aegeos) #7

εχεις δικιο theos 1960, δεν προσεξα…
καλες χαιρετούρες… :102::102::102:

(Ισαάκ) #8

φιλλεν ντανκ, Χερ Γιοργκέν. Τσούς:088:

(Ισαάκ) #9

Τελικά, πρόσθεσα 1.5 GB Ram, εγκατέστησα και έτρεξα το registry cleaner, και τα ίδια το πληκτρολόγιο. Τί να συμβαίνει άραγες;:mad:

(Kostas(tm)) #10

Ισαάκ, καινούργιο πληκτρολόγιο σκέφτηκες ποτέ να… εγκαταστήσεις;

(Γιώργος Παναγιωτακόπουλος) #11

Αν είναι ασύρματο μπορεί να έχει τελειώσει η μπαταρία…

(Κώστας Κ.) #12

Έχει laptop ρε παιδιά, τι πληκτρολόγιο;

Ισαάκ, αμέλησα να σου στείλω αυτό που μου ζήτησες, αλλά είδα ότι το φρόντισες.
Δεν καταλαβαίνω αυτό που γράφεις: “πρόσθεσα 1.5 GB Ram”. Δηλαδή, πόσα slots έχει το laptop σου; Λογικά μάλλον δυο, οπότε αφαίρεσες τα 512 που είχε και έβαλες δυο των 1024, έτσι δεν είναι; Γιατί στην περίπτωση που κράτησες αυτά που είχε και του έβαλες άλλα 1024+512, υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να μην συγχρονίζονται και να έκανες μια οπή εις το ύδωρ. Οι μνήμες που προσθέτουμε σε οποιαδήποτε αναβάθμιση, εκτός από συμβατές με τον επεξεργαστή/motherboard, πρέπει να είναι και συμβατές μεταξύ τους.

Τσέκαρέ το: κάνε δεξί κλικ στο My Computer, πήγαινε Properties και στο tab “General” δες κάτω από τον τίτλο “Computer” πόση RAM αναγνωρίζουν τα Windows. Αν σου γράφει 2 GB of RAM, τότε είσαι ΟΚ και το πρόβλημα έγκειται στο ότι κάποιο software ή plugin σου κάνει τη “ζημιά”.

Έχεις ελέγξει αν με άλλο browser έχεις το ίδιο πρόβλημα; Επίσης, σε άλλα sites συμβαίνει το ίδιο ή μόνο στο Φόρουμ; Τέλος, δοκίμασε να απενεργοποιήσεις το Antivirus για λίγο, μπες στο Φόρουμ και δες αν σου κάνει ακόμη τσαλίμια.

(Ισαάκ) #13

Λοιπόν, κάτι συμβαίνει με το πληκτρολόγιο μου σίγουρα.

Ανακεφαλαιώνω:

1. Έβαλα μνήμη από Infoquest 1GB γιατί δεν είχαν 2. Άνοιξα το πορτάκι πίσω και έβαλα τη μνήμη.
  2. Δεν αφαίρεσα στην 512.
  3. Η συνολική μνήμη που αναγράφεται πλέον είναι 1.49GB.
  4. Το πρόβλημα παρατηρείται σε όλα τα προγράμματα και όχι στο ίντερνετ ή στο MS Office, αλλά παντού.
  5. Μερικές φορές ακόμα και για να γυρίσει από Αγγλικά σ’ Ελληνικά θέλει να κάνεις τρείς φορές Alt-Sft.

Τί να παίζετε; Στα διάλα, βαρέθηκα. :mad:

Κώστα, κερνάω Glemorangie 10 ετώνε, Grand reserve, 57% αλκοόλ, και τα μυαλά στα κάγκελα. Δύο ποτήρια πίνεις, και θέλεις μια προβατίνα για να χορτάσεις…

(Κώστας Κ.) #14

Σε ποιόν Κώστα αναφέρεσαι ακριβώς ρε κουμπάρε; :089:

(yiorgosv) #15

Ισαακ περσυ τετοια εποχη πηρα ενα καινουριο pc, desktop στο γιο μου, απο τη γνωστη αλυσιδα … rama μαρκας …rama, cuore duo και τα συναφη, μια καλη αγορα !! Μεσα σε ενα 3μηνο-4μηνο, το πληκτρολογιο αρχισε να κανει χαζα. Δεν εβγαζε αγγλικα, καποια γραμματα δεν βγαινανε στην οθονη κλπ Δε θυμαμαι αν εγινε σταδιακα αυτο ή με τη μία …
Ευτυχως ειχα ενα παλιο πληκ/γιο, το εβαλα και ολα καλα, καταλαβα οτι φταιει το πληκτρ/γιο !! Το πηγα στο σερβις, το τσεκαρανε, οντως ετσι ητανε, ο τυπος ψιλοκουφαθηκε γιατι δεν του ειχε ξανατυχει κατι τετοιο και λογω εγγυησης μου δωσανε μετα απο κανενα μηνα, ενα καινουριο !!
Αρα μπορει ναναι βλαβη πληκτρολογιου … λαπτοπ !!

Απροπόνητο σε βρίσκω. Σε τέτοιες προτάσεις δε ρωτάνε! Πάνε εκεί και το διευκρινίζουνε επιτόπου τρώγοντας και πίνοντας!

(Σώτος) #17

Στους φορητούς συμβαίνει καμμιά φορά να τα παίζουν τα kbrds απο σκόνη , σύνδεσε ενα εξωτερικό usb η ps2 kbrd (5 euro σε κανα πλαίσιο αλλά κοίτα τι θύρες έχεις ) και εάν λειτουργεί κανονικά το pc xρειάζεσαι απλα ένα καινούργιο μαμίσιο και τοποθέτηση (60-80 euro) εαν δεν λειτουργεί τη γα…σες μπορεί να ναι απο virus εως mthrboard η να μην παίζει καλα ο συνδυασμος μνημών που έκανες (σε έναν απο τους ελέγχους αφαίρεσε διαδοχικά τις μνήμες) για κάθε άλλη βοήθεια έλα σπίτι και φέρτο μαζι με το malt κερνάω την προβατίνα.:019:

(Κώστας Κ.) #18

Έτσι όπως περιέγραψε το πρόβλημα ο Ισαάκ, δε μου φαίνεται ότι είναι θέμα προβληματικού πληκτρολογίου. Δεν είναι ότι πατάει “Α” και του βγαίνει “Μ”, ούτε ότι δεν “ακούει”, αλλά ότι έχει καθυστέρηση απόκρισης από αυτά που πληκτρολογεί. Το ίδιο συμβαίνει και με το ποντίκι του, ο κέρσορας αποκρίνεται με διαφορά φάσης. Κάτι τρέχει στο background που το γονατίζει, αν και πάει και κάπου αλλού το μυαλό μου.

Παρότι άσχετος κι ας με κράξουν οι ειδικοί, θα ρισκάρω να το πω, γιατί αντιμετωπίζω μήνα παρά μήνα τέτοια προβλήματα.
Την ώρα που που “σέρνεται” το ποντίκι ή το πληκτρολόγιο ή το μηχανάκι γενικότερο, πάτα ένα “ctrl+alt+delete” και πηγαίνοντας στη διαχείριση εργασιών κοίτα αν τρέχει κανένα πρόγραμμα “ρουφώντας” πολύ μνήμη.