Η τροπική προσέγγιση της μουσικής του ρεμπέτικου - Ημερίδα του ρεμπέτικου φόρουμ

Καλά, το αν έχει εξαντληθεί ένα θέμα δεν είναι εύκολο να το πεις, αλλά το συγκεκριμένο, η τροπικότητα, ήταν χοτ τότε, και ακόμα. Βοηθάει φυσικά και ο διάλογος με τον χώρο του μακάμ. Πόσα βιβλία σχετικά με το θέμα έχουν βγει στην Ελλάδα τα τελευταία χρόνια;

Πολλά θέματα έχουν συζητηθεί , αλλά σε μια ημερίδα , οι ομιλητές , και με την σειρά τους όσοι συμμετέχοντες επιθυμουν ,μπορούν να εκφράσουν τις απόψεις τους , και να πουν τις γνώσεις τους , έτσι ώστε αυτοι που δεν γνωριζουν να μάθουν , κι εκεινοι (οι ομιλητές) να ακούσουν τις απόψεις / γνώσεις των άλλων , κι έτσι ίσως να καταφέρουν να διδακτουν κάτι . Πάρα πολλά πράματα σηζυτιουνται κάθε μέρα , αλλά όι απόψεις γύρω από το ρεμπετικο και την ιστορία του κτλ , διίστανται . Ε λοιπόν , κάτι τετοια θέματα , όσο ασχολούμαστε με αυτά δεν θα εξαντληθουν .

1 «Μου αρέσει»

Δεν θεωρώ ότι έχω το υπόβαθρο για να εκφέρω άποψη αφού τόσα χρόνια μελετούσα την δυτική μουσική, κυρίως κλασσική.
Όταν έκανα την μετάβαση στην ανατολίτικη μέσω του ρεμπέτικου και του λαικού ξεκίνησα μεταφέροντας αυτά που ήξερα από την δυτική μουσική σε έναν αντίστοιχο τρόπο μελέτης. Πλέον με αφετηρία την γνώση των μακάμ και της τροπικότητας, έστω και σε συγκερασμένο όργανο και ξανά μέσω του ρεμπέτικου αλλά πλέον και του σμυρναίικου και των παραδοσιακών μουσικών μας (αν κι εδώ δεν πιάνεται ολόκληρη η χώρα), πραγματικά διαπιστώνω ελλείψεις μου που ούτε φανταζόμουν πόσο πολύ μου στοίχιζαν. Δεν λέω ότι είμαι η μέρα με την νύχτα, αλλά οι διαφορές είναι τρανταχτές και συνομιλώντας με γνωστούς μου μπουζουξήδες ή βλέπωντας διάφορους στο youtube απορώ με πως μπορούν να μιλάνε για ρεμπέτικο ρεπερτόριο στο μπουζούκι μην έχοντας την πλήρη εικόνα αυτού που παίζουν. Ειδικά το έρμο το Χιτζάζ, νιώθω ότι το σφάζουν όταν ενοποιούν κάθετί που πατάει σε αυτό σε μια απλοποιημένη εκδοχή του.

Τα παραπάνω ξαναλέω ότι προέρχονται από την μικρή μου εμπειρία αλλά έχοντας μια σχετικά καθαρή εικόνα των δύο κόσμων. Βέβαια στο τέλος της ημέρας επειδή μιλάμε για μουσική και γούστο, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα

Αγαπητέ φίλε Pelekko, κακά είν’ τα ψέμματα, κανένας μας εδώ μέσα δεν έχει το στέρεο υπόβαθρο να εκφέρει αψεγάδιαστη άποψη σχετικά με την τροπική προσέγγιση της μουσικής του ρεμπέτικου, σμυρναίικου και συναφών μουσικών ειδών. Οι τρεις δάσκαλοι όμως που μίλησαν στην ημερίδα, είπαν πάρα πολλά ενδιαφέροντα πράγματα, καθένας απ’ τη δική του σκοπιά, και ο λόγος που ανοίξαμε αυτό το νήμα ήταν ακριβώς, όπως ο φίλος admin στην εισαγωγική του δημοσίευση σημειώνει, να καταθέσουμε τα σχόλιά μας αλλά και τις απορίες μας ή οποιεσδήποτε ερωτήσεις, σχετικά με όλα όσα ειπώθηκαν και κατατέθηκαν εκείνη την ημέρα.

Με μεγάλο ενδιαφέρον λοιπόν θα διαβάσουμε και την όποια δική σου συμβολή σχετικά με το θέμα αυτό, τις ερωτήσεις σου και ό,τι άλλο νομίζεις ότι είναι καλό να συζητηθεί.

4 «Μου αρέσει»

Να συμπληρώσω ότι στόχος δεν ήταν, ούτε θα είναι καμιά τυχόν επόμενη φορά, να βγει η Τελική Θεωρία, τόσο σωστή και πλήρης ώστε να μη χωράει συζήτηση σε κανένα σημείο της. Αυτό δεν μπορεί να γίνει, κι εδώ που τα λέμε αμφιβάλλω αν και σε οποιοδήποτε άλλο αντικείμενο έχουν βγει τέτοιες θεωρίες: πάντα απόψεις χωρούν, πάντα με τον καιρό οι θεωρίες τροποποιούνται.

Γίνεται όμως πρόοδος. Στο συγκεκριμένο ζήτημα γίνεται ούτως ή άλλως πρόοδος τα τελευταία χρόνια, και στην ημερίδα μπορούμε να πούμε ότι δόθηκε μια έγκυρη σύνοψη αυτής της προόδου, και μια ευκαιρία σχετικής συζήτησης σοβαρών αξώσεων.

4 «Μου αρέσει»

Σαφώς απλά φαντάζομαι είναι θέμα αντίληψης. Αν ο κόσμος πιστεύει ότι κάτι έχει συζητηθεί πάρα πολύ και η κουβέντα κάνει κύκλους το κατατάσσει στο εξαντλημένο. Ακόμα και για τέτοια θέματα μέσα απο τις ανακυκλώσεις στις ημερίδες κάτι νέο έχει να βγει. Και οι νεοι ωφελούνται πάντα.

Στον τομέα της πληροφορικής όπου και ασχολούμαι και παρακολουθώ διάφορες ημερίδες ακόμα και συνέδρια λόγω δουλειάς ανα 5’ετια ανακυκλωνονται τα ίδια θέματα συνεχώς. Δεν πειράζει κανέναν όμως γιατί δίνεται η ευκαιρία να μιλήσει και νέος κόσμος κάθε φορά, να γνωριστεί επίσης ο κόσμος κτλ.

Έχετε δίκιο, ξέχασα και το “κατάλληλοι”. Και εγώ μπορεί να είμαι πρόθυμος και διαθέσιμος αλλά σίγουρα δεν είμαι κατάλληλος για να μιλήσω σε μια τέτοια ημερίδα.

Στις ημερίδες και τα σεμινάρια πληροφορικής είναι σύνηθες να κανονίζονται σε ημερομηνίες που να βολεύουν κάποιους συγκεκριμένους ομιλητές.

2 «Μου αρέσει»