Η προσευχη ενός μάγκα

Έχω βάσιμες υποψίες ότι αναφέρεσαι στο “Θε μου μεγαλοδύναμε”. Έχει συζητηθεί εκτενώς εδώ πέρα (απ’ό,τι είδα δηλαδή, κι εγώ καινούργια είμαι), κάνε ένα search και ο ζητών ευρίσκει.

Περίληψη: παρεΐστικο είναι και δεν έχει επίσημη ηχογράφηση, αλλά αν πετύχεις καμιά συναυλία του Μπακιρτζή, μπορεί και να το πει.

Πολιτακι ευχαριστω πολυ!

φιλε piliopou γεια σου!αν ενοεις το θεε μου μεγαλοδυναμε το μονο που εχω ειναι τα λογια αν θελεις:063:

Σε κανένα CD του Κοντογιννη κοιτα φίλε piiopou

το τραγουδι λεγεται και Θεε μου μεγαλοδυναμε.Παλιό ρεμπέτικο (μουρμούρικο), που τραγουδιέται ως τελευταίο τραγούδι, πριν κλείσει ο τεκές και απ’οσο ξερω δεν εχει ηχογραφηθει το κομματι.

Θεέ μου μεγαλοδύναμε
που ’σαι ψηλά κει πάνω
Ρίξε λιγάκι τουμπεκί, Θεούλη μου | 2x
στον ναργιλέ μου επάνω. | 2x

Εκεί ψηλά στης εκκλησιές
στις στρογγυλές καμάρες
Αρχίσαμε τις ντουμανιές, Θεούλη μου | 2x
σαν να ’τανε λαμπάδες. | 2x

Να, κι ο Αϊ Σπυρίδωνας
με τ’ άσπρα του τα γένια
Τράβηξε μία ντουμανιά, Θεούλη μου | 2x
και ξέρασε απ’ τα γέλια. | 2x

Όταν φουντώσει ο αργιλές
κι αρχίσει το ντουμάνι
φώναξε τους αρχάγγελους, Θεούλη μου | 2x
να πουν το νάνι-νάνι | 2x

Άντε πάλι!! Ξανά μανά! Ρε μάγκες κάντε και καμιά αναζήτηση! Το θέμα αυτό έχει κλειδώσει, έχει ξανανοιχτεί, έχει ξανακλειδώσει! ΕΛΕΟΣ!

κωστα εισαι ο μηχανικος αεροσκαφων αν δεν κανω λαθος?

ΑΜΑΝ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΟ!! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΑΣΤΕ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΑΧΛΟΤΡΑΓΟΥΔΟ!!!

ΝΙΚΟ, ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΜΗΝ ΓΡΑΦΕΙΣ ΜΕ ΚΕΦΑΛΑΙΑ, ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΦΩΝΑΖΕΙΣ

ΜΑ, ΦΩΝΑΖΩ!!!

Κατασκευαστής θα έλεγα…:019:

Λες και δε μου έφτανε η κουφόβραση, η κίνηση στον Μ4 και οι έξι ώρες μέσα στο carina χωρίς ερκοντίσιο.

Παλιό μουρμούρικο…

Οπως λέμε τσιπούρικο ή φαγκρίδικο;

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΚΑΡΒΟΥΝΟ…
ΟΧΙ Α-ΑΛΛΟΟΟΟΟ ΚΑΑΑΑΑ-ΡΒΟΥΝΟΟΟΟΟΟΟ…
:258::258::258:

(επίκαιρη σοφή ρήσις παλαιάς ελληνικής ταινίας)

Υ.Γ. ΚΙ ΕΓΩ, ΦΩΝΑΖΩ εδώ

:019:
Τελικά αυτό το σαχλοτράγουδο έχει δύναμη που κανείς δεν έχει λογαριάσει.
Θα μας στείλει όλους στο Δαφνί αν δεν το αντιμετωπίσουμε εμπράκτως.
Π.χ. να γράψουμε την “Προσευχή ενός Κουραδόμαγκα”.

Ε, ακριβώς, για να μην πάμε όλοι μαζί στο Δαφνί…αλλά και επειδή “περί ορέξεως…Καρβέλας”,
πάρτε το [b] εδώ [/b]
για να ησυχάσουμε… :092:

Παίξανε αυτή την παπαριά στο σταθμό και δεν το πήρα χαμπάρι; Θα γίνουμε κώλoς και με το Μήτσο και με το Μήτσου…

:019::019::019::019:

Η αντίδραση του Βελήκαρη είναι όλα τα λεφτά!

Ο δε ποντίκαρος του Αρκάς στο avatar… τα ρέστα!

Ήθελα εδώ και κανα μήνα να το γράψω αλλά βαριόμουνα μιας και έχει συζητηθεί πάρα πολλές φορές το συγκεκριμένο τραγούδι που εχει καταντήσει αηδία:079:. Έλεος δηλαδή με την τελευταία μόδα όλο αυτό ζητάνε και παντού (αυτό και την πριγκηπέσσα). :mad::mad:έχει γίνει τσιχλόφουσκα και σιγά το τραγούδι σε τελική ένα συμπαθητικό τραγουδάκι είναι και τίποτα περισσότερα τίποτα λιγότερα. Πατέρα δεν έχει, την ιστορία του δεν τη βρίσκεις, ηχογραφημένο δεν το βρίσκεις. ΤΕΛΟΣ.
Και θα με ρωτήσει κάποιος εύλογα τι σχέση έχει η παράθεση με τους στίχους. Απλά σε μια εκτέλεση από τους Δαρνακες έχει και την παρακάτ στροφή:

Κι αν έρθουνε κι οι φίλοι μου, που μείνανε χαρμάνια
Κι όλες οι πίκρες μʼ αργιλέ να φύγουν στα ουράνια

Να και ένα video με την εκτέλεσή τους: http://www.youtube.com/watch?v=2XCUl1L5TyU

Και θα παρακαλούσα να μην ξαναασχοληθούμε με το συγκεκριμένο τραγούδι ειλικρινά είναι βαρετό (τουλάχιστον αν είναι να ξανασυζητάμε για το πότε γράφτηκε από ποιον και τα ρέστα). Γιατί ακόμα και αν έχει κάποια ομορφιά το τραγούδι χάνεται μέσα σε τετοιες συζητήσεις.

Εμ, τώρα ρε Gogos τι θες και ξύνεις τούτη την άθλια πληγή;
Αφού βλέπεις ότι απ’ τον Ιούλιο του 2008 έχει να πέσει μήνυμα εδώ.
Επειδή είναι ευθύνη σου, αν ξανανοίξει, η ποινή που σου επιβάλω είναι να απαντάς μόνον εσύ.
:108: