Η παραδοσιακή μουσική στην εποχή μας

Ναι, τη θυμάμαι, αλλά εκείνη «απέπνεε ζεστασιά» που λένε. Οι εικόνες με τα πολλά λαούτα, οι πολύ πρόσφατες σχετικά μ’ εκείνη, μου φέρνουν προς επίδειξη (ίσως να συμβάλλει σ’ αυτό και το μέγεθος των οργάνων…).

οι ποντιοι παντως ζουν στο σημερα. κανουν μεχρι και βιντεο κλιπ με καινουργια κομματια.

Είμαι σίγουρος πως και οι Κρητικοί επιδίδονται με την ίδια ζέση σ’ αυτό το σπόρ.

3 «Μου αρέσει»

Το λέει και ο Σκουλάς μετά το 43:10 στο βίντεο.

Άαααχ, γέλασα πολύ… Ναι, το εξήγησε ο Σκουλάς το γιατί προστέθηκε δεύτερο λαούτο στα μαγαζιά, άλλο αν εγώ δεν το πολυκατάλαβα. Όμως γέλασα, γιατί; Λίγο νωρίτερα, εξηγήθηκε από τον (Πόντιο) Παπαδόπουλο η προέλευση της ονομασίας των Λαζών του Πόντου:

“Οι Πόντιοι λέγονταν Λαζοί. Γιατί; Γιατί όταν τους έσφαζαν οι Τούρκοι, αυτοί φώναζαν -Η Ελλάς ζεί!”.

Βασικά λέει ότι για να θεωρηθεί το μαγαζί «κέντρο διασκέδασης» θέλει τουλάχιστον τριμελή ορχήστρα, ενώ παλιότερα το ένα λαούτο έπαιζε ταυτόχρονα ρυθμό και μελωδία, το γνωστό μας κυπρο-σιφνέικο στυλ :slight_smile:
Λίγο μετά λέει επίσης ότι έπαιξε λύρα σε πανηγύρι όταν ήταν 14ων χρονών, αυτό και ένας μπουζουξής, αυτό που λέγαμε αλλού για μπουζούκι στο ρόλο λαούτου.

1 «Μου αρέσει»

Δε νομίζω ότι εννοεί αυτό. Τέτοιο παίξιμο δεν έχω ακούσει ποτέ σε κανενός είδους κρητικά (παλιότερα ή πιο πρόσφατα, επαγγελματικά ή από καταγραφές, ανατολικά ή δυτικά…). Μάλλον εννοεί ότι ο ένας λαουτιέρης εναλλάσσει τα δύο παιξίματα, καθαρή μελωδία με καθαρή βούρτσα, πράγμα που άλλωστε γίνεται τακτικότατα και σήμερα, ακόμη κι αν υπάρχουν δύο λαούτα.

Για να βγάλεις σίγουρο νόημα απ’ όσα λένε λάβε υπόψη σου ότι δεν υπάρχει και πολλή συνεννόηση μεταξύ των συζητούντων. Είναι πολύ ενδεικτικό το σημείο όπου αναφέρουν τα μπουζούκια: ο Παπαδόπουλος ρωτάει «μπουζούκι σε γλέντι ποτέ, ε;» εννοώντας «πάντα κρητικά, όχι λαϊκά, ε;», ενώ ο Σκουλάς καταλαβαίνει «μπουζούκι για συνοδεία της λύρας» και απαντάει με το απροσδόκητο «ναι, μια φορά πολύ παλιά». Τουλάχιστον όμως εδώ στο τέλος βγήκε η συνεννόηση. Αντίθετα, στη συζήτηση περί μαντινάδας στον συρτό και στην κοντυλιά, ο μεν Σκουλάς είναι σαφέστατος, ο Παπαδόπουλος όμως, νομίζοντας ότι ο όρος «μαντινάδα» αφορά μουσική φόρμα και όχι ποιητική, μάλλον τελικά δεν κατάλαβε τι είναι η κοντυλιά.

Ήταν φυσικά.

Τώρα πλέον βασική ζυγια είναι το λαγούτο και η λύρα. Ισως και να αλλάξει λιγο στο μέλλον. Απο οτι βλέπω δεν υπάρχει φόβος ούτε ταμπού στην ενορχήστρωση.

Μεγαλύτερο ταμπού θεωρώ ότι έχουν να δεχτούν “γυναίκες που τραγουδούν Κρητικά” (μεγάλο θέμα αυτό και εκτός θέματος σε αυτο το νήμα) παρά ακόμα και μπουζούκι (και τετράχορδο χιχι) σε παρέα/γκρουπακι.

1 «Μου αρέσει»