Η παλαιότερη θήκη μπουζουκιού

Έχω μια περίπου ίδια με μπλε τσόχα μέσα.
Πιθανών να τις φτιάχναν Ιταλία

4 «Μου αρέσει»

Alk
Έχει η δικιά σου καλύτερη κλειδαριά ;
Για να καταλάβω πως δουλεύει

Έχει κάτι ίχνη απο παλαιότερο μηχανισμό αλλα δεν καταλαβαίνω πολλά

Στα ίχνη του Σταθόπουλου
Μια νέα έρευνα σχετικά με της θήκες μπουζουκιών του εργοστασίου Σταθόπουλου

4 «Μου αρέσει»

Ενώ η αναζήτηση για την ανακάλυψη και τη διάσωση ιστορικών παλιών μπουζουκιών αυξάνεται, σχεδόν καμία έρευνα σε βάθος δεν έχει γίνει, σχετικα με τη συλλογη πληροφοριων για την κατασκευή και τη μεταπώληση θηκων μπουζουκιών από τους διάσημους κατασκευαστές οργάνων των αρχών του 20ού αιώνα.

Μια εκτενης ερευνα 5 μηνων για την συλλογη ολων τω επιμερους πληροφοριων κατασκευης ενος αντιγραφου θηκης μπουζουκιου Α.Σταθοπουλου του 1911

[The Odyssey of recreating an A.Stathopoulos original hard case]

5 «Μου αρέσει»

Γειά σου ρε Σπύρο, άπιαστος είσαι!

2 «Μου αρέσει»

Μέρος 2
Η αναζήτησή και η εύρεση των μεταλλικών εξαρτημάτων για την θήκη ρέπλικα του Αναστασίου Σταθοπουλου ήταν εξίσου ένα δύσκολο και όχι φθηνό εγχείρημα .

Πλέον έχουν συγκεντρωθεί όλα τα απαιτούμενα υλικά για την δημιουργία ακριβούς αντιγράφου όχι ενός αλλά δυο προπολεμικών θηκών μπουζουκιού . Πρώτα για εκείνο του Α Σταθοπουλου . 1911. Κατόπιν για το τριχορδο του Φώτη Βράκα 1910-15

To be continued !

5 «Μου αρέσει»

Μέρος 4
Λίγο πριν την ολοκλήρωση των δυο θηκών για μπουζούκια της δεκαετιας 1910

Επιτέλους σχεδόν φτάσαμε στην ολοκλήρωση αυτής της πραγματικά δύσκολης και μακροχρόνιας προσπάθειας

Ελπίζω το αποτέλεσμα να ανταμείψει και εμένα και τον Παντελή Αγκιστριωτη ( καβούκι θήκες ) ο οποίος έβαλε όλη την υπομονή και ταλέντο του στη δημιουργία αυτών των θηκών και που άλλαξε κατασκευάστηκα το τρόπο κατασκευής που έκανε μεχρι τώρα στις Θήκες του , για να ακολουθήσει όσο το δυνατό πλησιέστερα τον τρόπο με τον οποίο οι θήκες κατασκευάζονταν πάνω από 100 χρόνια πριν

Να παίρνεται σειρά εςεις οι φίλοι συλλέκτες και Σταθοπουλαικοι που σας ξέρω και έχετε παλιά όργανα
Μη δω τα όργανα σας μέσα σε τίποτε θήκες του 2022 :slight_smile:

Εδώ το τέταρτο μέρος της Οδύσσειας

https://memoriesoftheinnocentage.blogspot.com/2022/04/part-iv-odyssey-of-recreating-a.html

5 «Μου αρέσει»



Ίσως για πολλούς φιλους της αγαπημένης αυτής ομάδας, το ποστ αυτό είναι δευτερεύουσας / μικρής σημασίας!

Για τους λάτρες όμως των προπολεμικών οργάνων, τους φίλους όργανοποιους που κατά καιρούς έχουν συντηρήσει ιστορικής αξίας μουσικά όργανα με τόση ευλάβεια , τους φίλους συλλέκτες και ερευνητές , και τους παθιασμένους οργανοπαίχτες του πρώιμου ρεμπέτικου, πιστεύω πως το ποατ αυτό έχει αξία

Επιτέλους, μετά από 8 μήνες έρευνας η υλοποίηση αντιγράφων θηκών μπουζουκιών της Αμερικής της δεκαετίας του 1910 έφτασε στο τέλος της . Να ευχαριστήσω από καρδιάς τον φίλτατο Kavouki Cases- Καβούκι Θήκες / Παντελή Αγκιστριωτη για την αξιέπαινη προσπάθεια , και την υλοποίηση του δύσκολου αυτού εγχειρήματος

Εδώ για περισσότερες φωτογραφίες από τις δυο θήκες :

5 «Μου αρέσει»