Η απλή ερώτηση θέλει απλή απάντηση

ΘΕΜΑ 1.
ΔΕΔΟΜΕΝΑ
Υπολογιστής στο σαλόνι με σύνδεση Adsl που πρίν ήταν Isdn.(Δηλ. έχω δυό κουτιά ένα μόντεμ και ένα ρούτερ).
ΠΡΟΒΛΗΜΑ
Πώς μπορώ να δώσω σύνδεση στον γιό μου που το δωμάτιο του είναι γύρω στα 10μ μακριά.
Σημ.
Υπάρχει τηλ.μπρίζα στο δωμάτιο του.
ΥΓ.Απαντήστε όσο πιο απλά γίνεται γιατί απο ΙΡΡ και πιρι πιπι δεν σκαμπάζω γρί.

Με ένα καλώδιο 10 μέτρων και μία κάρτα δικτύου (που πιθανότατα έχεις). :slight_smile:

:019:
Ωραίο αυτό με το καλώδιο.
Αρα πρέπει να πάρει μια κουλούρα καλώδιο + κλιπάκια + την πένσα που τα προσαρμόζει. Διότι πρέπει να ξετρυπησει τοίχους και να περάσει το καλώδιο ΠΡΙΝ το κλιπάκι.
Μετά πρέπει να του πεις για το πως πάνε του καλωδίου τα καλωδιάκια χρώμα-χρώμα για να τα περάσει στα κλιπάκια στις δύο άκρες.
Και γιατί δεν του λες τώρα τις ρυθμίσεις του router και του μηχανήματος του παιδιού (ip, subnet mask, gateway).
Μετά θα του πεις πως να κάνει ΣΩΣΤΑ share εκτυπωτές και διάφορα folders στα pc.

… τα υπόλοιπα σιγά - σιγά. Στην πορεία βγαίνουν τα δύσκολα. Ως εδώ ήταν τα εύκολα.


Εγώ έστησα παρόμοιο lan στα δωμάτια των παιδιών κάνοντας “απλές” ερωτήσεις και παίρνοντας “απλές” απαντήσεις. ΧΑ!

Δημήτρη, διάβαζε να μάθεις την ιστορία ενός ερασιτεχνικού lan:

Τα καλώδια είναι όλα ίδια cat5e τεσταριμένα καμωμένα απ’ τα χεράκια μου με ολοκαίνουργη τανάλια.
Ο router της zoom έχει ip 10.0.0.2 και το lan είναι το 10.0.0.0
Τα pc είναι από 10.0.0.3 μέχρι 10.0.0.5 - subnet 255.255.255.0 και gateway το 10.0.0.2
Τα λειτουργικά είναι winxp(en)pro-sp2 όλα ίδια - φωτοτυπία.
Το workgroup είναι παντού το ίδιο PAIDIΚΟ
Εχω παντού shares με “Full control” to “Everyone”

… δεν θυμάμαι τι άλλο.
Ρωτήστε με…

Αποτέλεσμα:
Ο shared εκτυπωτής συνήθως τυπώνει τις 3 απ’ τις 10 σελίδες της εργασίας του σχολείου και σταματάει.
Κάνουν copy από pc σε pc ένα mp3 των 3 ΜΒ και κάνει 20 λεπτά.
Το dsl πάει καλά. Είναι το μόνο που δουλεύει σωστά. Το έχουν τσακίσει το limewire.

Γμτ. Κάποτε έστηνα novel δίκτυα απ’ το μηδέν έτσι για πλάκα. Σε ένα απόγευμα όλα… Καλώδια, hub, ξετρυπήματα, κανάλια, στήσιμο server, στήσιμο των pc, δικαιώματα κλπ. Και όλα αυτά σε dos και win 3.11. Το καλό ήταν ότι αν δούλευε, δούλευε στο 100% και για πάντα.
Αν δεν δούλευε, απλά… δεν δούλευε. Τελεία. Εψαχνες να βρεις το λάθος, το διορθωνες και μετά… δούλευε.

Τώρα ΓΙΑΤΙ είναι όλα ΤΟΣΟ δύσκολα και τόσο στο ΠΕΡΙΠΟΥ.Εμ δουλεύει, αλλά δουλεύει λίγο. Εμ δείχνει να έχουν γίνει όλα σωστά στο τεστάρισμα, εμ μετά από 1 μέρα όλα πάνε αααρρργγααα…
Εχεις πεντακόσιους wizards να σου ζαλίζουν το έρωτα και στο τέλος να μην κάνουν τίποτα ή να σου πετάνε εκείνα τα ΑΣΧΕΤΑ troubleshooting που απαντάς σε 40 ερωτήσεις για να πάρεις την απίστευτη απάντηση “contact your administrator”.
Δηλαδή, έτσι μουρχεται να κάνω αυτό που λέει και να πάρω τηλέφωνο τον admin. Παναγιωτακόπουλε, ετοιμάσου!

ΥΓ.
Είμαι και στην Κούβα τελευταία και δεν έχουμε κάλυψη vodafon.
Μόνο roaming στην NobelCom…

Δινεις τη λυση με ενα access point και ασυρματη συνδεση στο γιο σου. Ουτε καλωδια, ουτε τρυπες, ουτε τιποτα. Και για να μην πηζεις με ακατανοητες πληροφοριες, πγαινε σε ενα “Πλαισιο” και πες στον πωλητη αυτα ακριβως. Θα σε κατευθυνει και θα λυσεις το προβλημα τακα-τακα.
Πιο ευκολα ακομα, μιλα με τον Σωτο ο οποιος εχει κανει το ιδιο πραγμα.

Ξέχασα να γράψω το πιο σημαντικό.Αυτό που είπε ο μάστορας ,ότι πρέπει να είναι ασύρματο διότι με δύο κουτσούβελα και ένα σκύλο δύσκολα κρατάς καλώδιο μέσα στο σπίτι.Άρα Σώτο ΒΟΗΘΕΙΑ…