Ηλεκτρική ενίσχυση παραδοσιακών εγχόρδων

Εγω θα πρότεινα κάψα διότι στη περίπτωση του μαγνήτη πιστεύω οτι δεν πρέπει να κάνουμε πρόσθετες τρύπες στα όργανα και στην περίπτωση του μικροφόνου επειδή έχω παίξει με μικρόφονο πιστεύω οτι είναι εξαιρετικά δύσκολο διότι δεν έχεις ελευθερία κινήσεων και υπάρχει πάντα κίνδυνος να μην ακούγεσαι…

Κύριοι σας ευχαριστώ όλους. Θα λάβω σοβαρά υπόψη όλες αυτές τις γνώμες και …θα δούμε.

…Χαιρετώ την ομορφη παρεα σας…και ως νέο μελος …φυσικά…

παίζω και και γω ούτι…και αντιμετόπιζα τα ίδιο πρόβλημα…με την ενταση βασικά …αλλά και με την ποιότητα του ήχου…
…τελικά για να μην τα πολυλογώ έκανα μια πατέντα…με …κάψα…(…το μικρόφωνο…κατα την ταπεινή μου γνώμη αποριπτεται…εκτός αν υπάρχει ηχολήπτης και καλά μηχανήματα…)…γιατι σημειωτέον δεν ήθελα να τρυπήσω το όργανο…και νομίζω πως λειτουργει καλα…

Να προσθέσω ότι πήρα για προενισχυτή ένα Zoom A2 που είναι σχετικά φτηνό και με λίγο ψάξιμο (και πολύ διάβασμα του μάνιουαλ) μπορώ να βελτιώσω αρκετά τον πιεζοηλεκτρικό ήχο της ηλεχτροκλασσικής μου. Κανονικά προωρίζεται για ακουστικές κιθάρες και έχει διάφορα μοντέλα κιθάρων (martin, gibson, dobro, ovation κλπ) καθώς και διάφορα εφφέ, ενώ είναι συμβατό και με μαγνήτες single coil ή humbucker. Ίσως κάποιο από τα μοντέλα με λίγο πείραγμα να δουλέψει για μπουζούκι, ούτι, λαούτο ή άλλα όργανα.

Γειά σας παιδιά. Λοιπόν τελείως εμπειρικά θα σας πώ τι έχω κάνει εγώ για να βγάλω όσο πιο φυσικό τον ήχο της κρητικής μου λύρας σε live. Το πρώτο πράγμα που έκανα ήταν ξαναβάλω στο κουτί το πολύ ωραίο πυκνωτικό μικρόφωνο που αγόρασα γιατί υπήρχε πολύ φασαρία εκει πάνω και ‘‘άρπαζε’’ εκνευριστικά. Στο studio ενός φίλου μου που το χρησιμοποιώ είναι απίστευτο δεν λέω. Ύστερα πήρα μια κάψα barcus-berry η οποία είναι καλή αλλά κάτι δεν μου άρεσε στον ήχο. Δεν αποδίδουν οι κάψες την συμπεριφορά του ξύλου ως προς τον ήχο. Απο ένταση δεν είχα παράπονο. Με τον καιρό για να μην πολυλογώ κατέληξα στο εξής: Κράτησα την κάψα πάνω στο όργανο την οποία κάρφωνα σε DI και μετά στην κονσόλα και πήρα ένα δυναμικό μικρόφωνο shure sm57 το οποίο είναι σχεδιασμένο για μουσικά όργανα για να πιάνει τις πιο φυσικές συχνότητες το οποίο καταλήγει απ’ ευθείας στη κονσόλα. Έτσι ούτε ιδιαίτερο πρόβλημα έχω με τις κινήσεις, ούτε πρόβλημα έντασης έχω και το σημαντικότερο μπορώ πλέον να φτιάξω τον ήχο σύμφωνα με τις δυνατότητες του οργάνου μου και όχι σύμφωνα με τις δυνατότητες της κάψας ή του ηχολήπτη ή οποιουδήποτε άλλου παράγοντα. Ελπίζω να βοήθησα λίγο!

ΕΓΩ ΘΑ Σ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΡΦΙ ΣΤΟ ΟΡΓΑΝΟ ΑΝ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ DI
ΘΑ ΕΙΣΑΙ ΚΟΜΠΛΕ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΡΥΘΜΗΣΗ ΗΧΟΥ

Από συντονιστική ομάδα: Παρακαλώ, όχι κεφαλαία.

Έχει δοκιμάσει κάποιος το μαγνήτη fishman rare earth blend σε μπουζούκι ;
Αποδίδει φυσικό ήχο και σε υψηλές εντάσεις ;
Τον έχω ακούσει σε λαούτο και το αποτέλεσμα ήταν αρκετά καλό.

εγω στο λαουτο μου χρησιμοποιω μαγνητη και μικροφωνο.τον emg που μου δινει τον ογκο που θελω και ενα μικροφωνο πυκνωτικο πετου για φωνη Audio technica pro 70 111 ευρω εχει τωρα το οποίο μου δινει την φυσικη χρεια του οργανου το βαζω κι αυτο μεσα στο οργανο.(δοκιμασμενο στο ιδιο οργανο με το dpa των 425 ευρω σε βιολι και σε ουτι και δεν του λειπει τιποτα).τα μιξαρω και πριν απο την εκαστοτε κονσολα περνανε απο το “αερακι”(aer compact 60 II)μου.

Καλή χρονιά σε όλους. Έχω χρησιμοποιήσει το μικρόφωνο cx 500 της JTS στο λαούτο, είναι τύπου electret lavalier με αυτοκόλλητη βάση που κολλά πάνω στο όργανο. Πολύ ικανοποιητικός ήχος για μικρής κλίμακας/έντασης περιστάσεις, σε μεγάλες εντάσεις μάλλον θα υπάρχει θέμα feedback.