'Εφυγε ο Τάσος Σοφόπουλος..

Φίλες και φίλοι

Σήμερα ξημερώματα πέθανε ο παλιός μπουζουκτσής Τάσος Σοφόπουλος σε ηλικία 79 ετών. Θα σας ενημερώσω για την κηδεία του μόλις μάθω λεπτομέρειες.

Κρίμα !

Θυμίζω μια [u]παλιότερη συζήτηση στο φόρουμ[/u] για τον Τάσο Σοφόπουλο που είχε ανοίξει ο Θοδωρής, μάλιστα.

Και 3 βίντεο από το αφιέρωμα στον Ιορδάνη Τσομίδη, όπου είχε παίξει:
[u]Η ξελογιάστρα.[/u]
[u]Σόλο μπουζούκι.[/u]
[u]Για μας ποτέ μην ξημερώσει.[/u]

Κρίμα !

Η κηδεία του Τάσου Σοφόπουλου θα γίνει τελικά αύριο Πέμπτη 22 Νοεμβρίου στις 11.45 στο μικρό εκκλησάκι του Τρίτου Νεκροταφείου.
Ένα μικρό βιογραφικό για όσους δεν τον γνώριζαν μπορείτε να διαβάσετε εδώ

http://www.ert.gr/news-politismos/item/25757-Efyge-apo-th-zwh-o-dexiotechnhs-toy-mpoyzoykioy-Tasos-Sofopoylos

Ο Τάσος ήταν ένας πολύ μελαγχολικός άνθρωπος ο οποίος πάλευε παλλικαρίσια τη μοναξιά του απόμαχου όπως πολλοί άλλοι λαϊκοί μουσικοί που ενδεχομένως δεν γνωρίζουμε.

Ας είναι και ο τελευταίος…

Να ρωτήσω όποιον ξέρει. Σε μια αναζήτηση που έκανα σε αρκετές σελίδες στο ίντερνετ για τραγούδια, αναφέρετε συνέχει οτι σαν β μπουζούκι μαζί με τον Μπέμπη έπαιζαν ή ο Σοφόπουλος ή ο Τσομίδης π.χ το “Έλα κάνε μου παρέα” , το “Μουσταφά” , “never on sunday”
Ξέρουμε τι ισχύει;;
Δίνω και 2 που με μπέρδεψαν: http://www.facebook.com/photo.php?fbid=10150292722997338&set=a.10150208564067338.312273.177880217337&type=1&theater

Ο συγκεκριμένος μουσικός είχε δώσει συνέντευξη στο περιοδικό ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ, δεν θυμάμαι σε ποιό τεύχος. Νομίζω ότι εκεί έλεγε ότι έπαιξε δεύτερο μπουζούκι στον Μπέμπη. Θα το κοιτάξω και θα επανέλθω…

Μια και το έχω μπροστά μου και για να μην ψάχνει ο Μπάμπης :slight_smile: ,
στο τεύχος 21 το αναφέρει.
2ο μπουζούκι στον Μπέμπη στο “Έλα κάνε μου παρέα” και στο περίφημο “Σόλο” ή “Παράπονο” του Μπέμπη και μπαγλαμά στο “Κουβέντα με το Χάρο”.

Τη συνέντευξη μάλιστα στο “Λαϊκό Τραγούδι” από τον Τάσο Σοφόπουλο είχε πάρει ο Θοδωρής Ζέης.

Ευχαριστώ Ελένη, ήδη για τα στοιχεία το βρήκα στην βιβλιοθήκη το τεύχος, θα το διαβάσω.