Ερωτόκριτος: Ερμηνεία από το Μάνο Κατράκη

Έχοντας αναφερθεί με άλλη αφορμή πάνω στο θέμα. Έψαξα και βρήκα ένα απόσπασμα ερμηνείας του Ερωτόκριτου από το Μάνο Κατράκη. Θα παραθέσω αρχικά μια απαγγελία του, αν και στον συγκεκριμένο τομέα, όχι απλά είναι δεδομένη η αξία του, αλλά απλά ήταν και είναι ο κορυφαίος στην απαγγελία:109::109:

Το ενδιαφέρον είναι σε σχέση με την τραγουδιστική ερμηνεία του στον ερωτόκριτο, που δεν είναι καν ιδιαίτερα γνωστή, αλλά προσωπικά την θεωρώ την κορυφαία ερμηνεία. Έτσι βρήκα το παρακάτω απόσπασμα, αν και δεν ήταν αυτό που ψάχνω. Θα παρακαλούσα να δώσετε βάση και να ακούσετε με προσοχή τον μέγα Μάνο Κατράκη:

Δεν ξέρω ρε συ, Gogos, ίσως το αυτί μου να έχει συνηθίσει τις άλλες ερμηνείες (πχ των Ξυλούρηδων) αλλά, λίγο “γρήγορα” δεν τα λέει; Ο Ερωτόκριτος, χαιδεύει τ’ αυτιά. Θέλω να ‘χω χρόνο ν’ απολαμβάνω την κάθε λέξη. Ο Κατράκης, το τρέχει…

Γεια σου ρε μάγγα, τσάκωτο σε δίεση να γειάνης… :247:

//youtu.be/1HT-cIi3Pko

Πάντως εγώ η πρώτη φορά που είχα δει-ακούσει τον Κατράκη να τραγουδάει Ερωτόκριτο ήταν σε ένα αφιέρωμα γυρισμένο πριν χρόνια, και δεν ήταν ούτε καν προετοιμασμένο…απλά σε κάποια φάση ο δημοσιογράφος μίλησε για τον “Ερωτόκριτο” και ο Κατράκης το τραγούδησε με ένα τρόπο σπάνιο και αργό…προσωπικά εκείνη η ερμηνεία μου έχει μείνει…μακάρι να το βρω κάπου, θα δώσω link

Ναι, μακάρι να το ΄βρεις! Θα 'χε ενδιαφέρον να το ακούσουμε…:088:

Ψάχνω Δημήτρη…είναι αφιέρωμα της ΕΡΤ, το 1987 (ή '78?), για τα τότε 50χρονα της καλλιτεχνικής προσφοράς του Μ. Κατράκη, αν δεν απατώμαι. Πρέπει να έχει αναμεταδοθεί κάποια στιγμή από τον 902.

Κι εγώ όταν αναφέρθηκα πρώτη φορά στην ερμηνεία του Κατράκη, σε αυτή την εκπομπή αναφερόμουνα, γυρισμένη σε ένα ταβερνάκι δίπλα στη θάλασσα αν δεν κάνω λάθος. Που έπινε ρακές με κάτι μπαρμπάδες και άρχισαν να τραγουδάνε τον ερωτόκριτο.

Και αν δεν κάνω και γω λάθος πρέπει να βρίσκονταν στο Καστέλι (Κίσσαμος)…ή τουλάχιστον υπήρχαν κάποιες σκηνές από κει…δε θυμάμαι αν ήταν απλά τοπία ή είχε όντως γυριστεί εκεί η εκπομπή

Γειά σας
Είχε κυκλοφορήσει πριν χρόνια σε δίσκο (και αργότερα σε CD) ο Ερωτόκριτος από την ΛΥΡΑ.
Απαγγέλει ο Μ.Κατράκης ως ποιητής, η Β. Ζαβιτσιάνου ως Αρετούσα και ο Κ. Καρράς (πολύ νέος) ως Ερωτόκριτος.Μάλιστα στο εξώφυλλο γράφει “μπαλλάντα για τρεις φωνές και πέντε όργανα”.
Λύρα παίζει ο Μουντάκης.

Αυτό το απόσπασμα που ψάχναμε το έδειξε σήμερα η ΕΤ1, στις 13:30, είναι η εκπομπή “Μονόγραμμα”, και όντως είναι όπως τα είχαμε γράψει το Μάρτη…Μάνος Κατράκης σε πιο αργή και αξεπέραστη ερμηνεία Ερωτόκριτου, με συνοδεία λαούτου από το Γιώργο Κουτσουρέλη

ΥΓ. http://www.greek-movies.com/view.php?url=http%3A%2F%2Fwww.ert-archives.gr%2FwpasV2%2Fpublic%2Fp02-view.aspx%3Ftitleid%3D7089%26action%3DmView%26mst%3D00%3A00%3A00%3A00&param=bc

στο 25ο λεπτό είναι το τραγούδι, αλλα αξίζουν φυσικά και τα προγούμενα λεπτά.

οι δυο τους τραγουδάν και εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=0lSmtCSRPvE&feature=related

Γνωρίζεις φίλε μου αυτο το site? αν ψαξεις θα βρεις πολλα…

:slight_smile:

Μπράβο, σε όλους σας … πολύ ωραία πράματα… ωώωωχχχχχ !

1 «Μου αρέσει»