Ερωτηση για 3χορδο

γεια χαρα σε ολο το φορουμ…θα ηθελα να ρωτησω αν σε τριχορδο μπουζουκι με βεργα στο μανικι τριζει ι χορδη <ρε> τι πρεπει να κανω να σφηξω η να χαλαρωσω την βιδα στην βεργα???παντος το μανικι φενετε ολοισιο δεν δειχνει οτι περνει προς τα πανω η προς τα κατω

Καλο θα ηταν να πας σε καποιον οργρανοποιο να στο σεταρει το οργανο. Για να μην κανεις κατι λαθος.

φιλε μου σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση αλλα ειμαι απο νησι και αυτο που λες ειναι λιγακι δισκολο

Ή να επικοινωνήσεις με τον καταστευαστή του

εννοειτε οτι θα επικοινωνησω μαζι του απλα ελεγα αν καπιοσ ειχε οργανο με βεργα αν μπορουσε να μου δωσει τα φωτα του

Φίλε μου υπάρχουν οι βέργες του Μάτσικα που είναι μονής ρύθμισης και του Στάμκου που είναι διπλής. Εξαρτάται από που πήρες το όργανο. Άλλη η φιλοσοφία του ενός και άλλη του άλλου.

απο του σταμκου

Ωραία τότε. Ένα τηλεφωνηματάκι και θα σου λύσει αμέσως την απορία. Θα έχεις καλύτερο αποτέλεσμα παρά τη συμβουλή οποιουδήποτε από εδώ. [Για να μην το κάνουμε και chat και θυμώσουν οι συντονιστές (με το δίκιο τους)].

Αν τρίζει μόνο η ρε τότε πρέπει να θέλει ρύθμιση ο καβαλάρης του.και όχι από τι βέργα. Βάλε ένα κομματάκι ψηλού καπλαμά από κάτω από τον καβαλάρη από τι μεριά τις ρε και δες αν θα σταματήσει.

την βεργα δεν πρεπει να την πειραζουμε,εφοσον ειναι καλα ρυθμισμενη βοηθαει να ειναι σταθερο το μανικι…κανε οτι σου ειπε ο κιρμις…

Και εγώ θα σου απαντούσα , όπως σου απάντησε ο Ρινόκερος.