Επισκευη Τριχορδου

μπουζούκι
συντήρηση
(Λεοντιος Γιαννης) #1

Καλησπερα σας εχω το πρωτο μου μπουζουκι τριχορδο εμποριου περιπου εδω και τρια χρονια
το οποιο δεν θελω να πεταξω
ομως χρειαζεται οπωσδηποτε επισκευη γιατι τριζει αφου ειχα δοκιμασει καποιοα στιγμη να
του κατεβασω τον καβαλαρη και το παρακανα και θελει και αλλαγη των χορδων και
γενικα σερβις
Θα ηθελα αν ξερετε να μου προτεινεται καποιο μαστορα που να κανει τετοιου ειδους
δουλειες μιας και το μπουζουκι δεν ειναι χειροποιητο και σχετικα φτηνης κατασκευης ποιοτητας και τιμης
και δεδομενου οι περισσοτεροι καλοι μαστοροι που ξερω ασχολουνται κυριως με την
κατασκευη -επισκευγ δικων τους οργανων και με το δικιο τους …

(Sparus auratus) #2

Άλλαξε πρώτα χορδές (αν είναι παλιές κάνουν πιο έντονο το τρίξιμο) και μετά πήγαινέ το σε μάστορα. Αν μπορεί να σου σηκώσει τον καβαλάρη δε νομίζω ότι θα σου κοστίσει ακριβά η επισκευή. Πριν ένα χρόνο περίπου πήγα τον τζουρά μου για την ίδια επισκευή (αύξηση ύψους καβαλάρη) στον Χρήστο Σπουρδαλάκη και έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την επισκευή αλλά και από το χρόνο εξυπηρέτησης (σε τρεις μέρες ήταν έτοιμο το όργανο). Αφού μένεις στον Πειραιά μάλλον σε βολεύει και σαν απόσταση. Πάντως, απ’ όσο ξέρω, δεν κάνουν μόνο σε δικά τους όργανα επισκευές οι περισσότεροι μάστορες.

(Γρηγόρης (Fisherman)) #3

Ναι φιλε μου…Πηγαινε το στο Χρηστο…Σωστος μαστορας φιλε…
Επισης εαν θες να αποφυγεις το τριξιμο μιας και το οργανο ειναι φτηνο μπορεις να χρησιμοποιησεις καπλαμα…

εγώ που είχα πρόβλημα με 2 μπουζούκια που μου τρίζανε τα πήγα στον Κλεφτογιάννη.

Στο ένα άλλαξε καβαλάρη, και στο άλλο έβαλε κάτω από τον καβαλάρη αυτό το λεπτό φύλο ξύλου που βάζουμε (κόλλησε το μυαλό μου).

Αυτός και αν ήταν γρήγορος. Με ξεπέταξε σε 15 λεπτά.

Μπορεί βέβαια να ήταν τυχαίο.

Καλή τύχη σε όποιον και αν πας!

(Γρηγόρης (Fisherman)) #5

Καπλαμας,αυτο που ανεφερα παραπανω!

(Λεοντιος Γιαννης) #6

Κσλημερα μολις γυρισα απο το μαγαζι του Σπουρδαλακη
του πηγα το μπουζουκι και μου ειπε θα κανει οτι μπορει
την Δευτερα θα το παρω πισω
Με την ευκαιρια ειδα και κατι οργανα απο ηχο ηταν πολυ καλα
και μαλιστα μου εκανε εντυπωση ποσο δυνατα επαιζαν
απο σεβασμο δεν ζητησα να παιξω παντως αν δεν ηταν σκληρα
επαιζαν πολυ καμπανα…

(Γρηγόρης (Fisherman)) #7

Ωραια…Μπορεις ανετα φιλε μου να ζητησεις να δοκιμασεις τα οργανα που εχει στην εκθεση…
Θα συναντησεις καταπληκτικα οργανα εκει μεσα!