Επισκευή στο καπάκι: συμφέρει;

Όπως ίσως έχω ξαναπεί, η επισκευή αντιμετωπίζεται κατά περίπτωση και όχι γενικά.
Πολύ σημαντικό είναι πριν κάνουμε οτιδήποτε, να κατανοήσουμε τις αιτίες που δημιούργησαν το πρόβλημα ώστε να επέμβουμε με τον κατάλληλο τρόπο. Όπως και στην ιατρική (!) , το ίδιο σύμπτωμα μπορεί να οφείλεται σε διάφορες αιτίες.

Στο παράδειγμα λοιπόν που αναφέρει ο Σπύρος, ακολουθήθηκε συνδυασμός των τρόπων που περιέγραψα. Προφανώς όμως στο συγκεκριμένο όργανο η γωνία που σχημάτιζαν οι χορδές πάνω στον καβαλάρη ήταν από κατασκευής μικρή, γι`αυτό και ο καβαλάρης κουνιόταν με το παραμικρό. Με την επισκευή, αυξήθηκε η γωνία της χορδής και πάτησε καλύτερα ο καβαλάρης. Στην περίπτωση, αυτή η επισκευή λειτούργησε. Σίγουρα θα βελτίωσε και τον ήχο.

Φανταστήτε όμως τι θα γινόταν σε ένα όργανο με σωστή γωνία χορδής στον καβαλάρη : η αύξηση της γωνίας (άρα και της πίεσης στο καπάκι) λόγω αυτής της επισκευής, θα μπορούσε πολύ εύκολα να αναιρέσει το πρόσκαιρο ξεβούλιαγμα, κάνοντάς το χειρότερο ! Και αυτή είναι η συνηθέστερη περίπτωση.

Φανταστήτε όμως τι θα γινόταν σε ένα όργανο με σωστή γωνία χορδής στον καβαλάρη : η αύξηση της γωνίας (άρα και της πίεσης στο καπάκι) λόγω αυτής της επισκευής, θα μπορούσε πολύ εύκολα να αναιρέσει το πρόσκαιρο ξεβούλιαγμα, κάνοντάς το χειρότερο ! Και αυτή είναι η συνηθέστερη περίπτωση.

Σ αυτη την περιπτωση η καταστροφη του καπακιου ειναι σιγουρη …


οι παραπανω φωτο που ανεβασα δειχνουν οτι αξιζει να δωσεις ζωη σε ενα οργανο που ηταν για πεταμα και κυριως αυτο το οργανο που ειναι κατασκευασμενο απο τον μεγαλο κατασκευαστη ΖΟΖΕΦ

Βασίλη θα μπορούσες να μας εξηγήσεις λίγο τις φωτογραφίες και τις εργασίες που πραγματοποίησες διότι δεν μπορώ να καταλάβω;

Εάν άλλαξες καπάκι όμως, μόνο Ζοζέφ δεν είναι.

Θα συμφωνισω με τον Δημητρη αλλα να μην ξεχναμε οτι θα ξαναγεννηθει ενα οργανο που μαλλον ηταν για πεταμα!
Παντως θα ηταν ωραιο να δουμε και πως ηταν το καπακι πριν ανοιχτει!

Ίσως επειδή δεν ανέβηκαν η Φώτο με την σωστή σειρά να μην μπορείτε να καταλάβετε τις εργασίες
Το όργανο αυτό υπέστη ένα ατύχημα με αποτέλεσμα να σπάσει ο ιδιοκτήτης προσπάθησε να το φτιάξει βάζοντας για καπάκι ένα απλό ξύλο κα κολλώντας τον τάκο με ανάποδη κλίση με αποτέλεσμα οι χορδές (χωρίς καβαλάρη) να βρίσκονται 2 εκατοστά πάνω από την ταστιέρα
Εγώ αφαίρεσα το καπάκι το κατέβασα όσο χρειάζονταν και προσάρμοσα ένα καινούριο καπάκι
Η επιλογή τις φιγούρας και η κατασκευή είναι δική μου

Σίγουρα ο ήχος δεν θα είναι Ζοζεφ αλλά σημασία έχει ότι το όργανο σώθηκε

Και πολλά όργανα που κυκλοφορούν με πραγματικό καπάκι ΖΟΖΕΦ,δεν είναι Μήτσο μου ΖΟΖΕΦ.Και για να εξηγηθώ θα πω μια ιστοριούλα.Κάποιος μπουζουκτσής κάτοχος ενός οργάνου ΖΟΖΕΦ,είχε αλλάξει κόκαλα στον καβαλάρη,σε άλλο οργανοποιό,αλλά το όργανο δεν απέδιδε όπως πρώτα.Το πάει στον ΖΟΖΕΦ, και του το δίνει για φτιάξιμο,λέγοντάς του, “μάστορα το όργανο δεν παίζει καλά”, “μα δεν είναι δικό μου όργανο αυτό” του απαντάει,“μα πως δεν είναι δικό σου,αφού από εσένα το πήρα έτσι όπως είναι,δεν το θυμάσαι;”,“πως δεν το θυμάμαι παιδί μου,το όργανο το έφτιαξα εγώ,αλλά αυτές δεν είναι οι δικές μου φωνές” του απάντησε.Το θέμα λοιπόν δεν είναι αν αλλάχτηκε το καπάκι,αν δεν γινόταν αλλιώς -τα έχουμε ξαναπεί αυτά,σε τέτοια όργανα πως πρέπει να γίνονται οι επισκευές- το θέμα είναι αν ακολουθήθηκε η φιλοσοφία του κατασκευαστή.Και τότε που ξέρουμε.Μπορεί και να βγει ήχος ΖΟΖΕΦ,ή και γιατί όχι και καλύτερος.