Σύνδεση ηλεκτροακουστικής με κουρδιστήρι

Λοιπον προσφατα αγόρασα μια ηλεκτροακουστική κιθάρα και σήμερα την σύνδεσα μεσω καλωδίου με ενα κουρδιστήρι γιατί ειχα την απορία τι θα συμβεί. Μήπως χαλασαν τα ηλεκτρικά της???
(είμαι λίγο αρχάριος με τις ηλεκτροακουστικές)

Σας παρακαλώ απαντήστε…!!!

το πιο πιθανο,εως και σιγουρο ειναι οτι δεν επαθε τιποτα!!!δε θα ανησυχουσα στη θεση σου!

Σιγουρα??? Γιατί με έχει φάει το άγχος…

δεν εχω και πολλες γνωσεις στα ηλεκτρικα!!κανενα ενισχυτη δεν εχεις προχειρο να δοκιμασεις???δεν εχει μanual??οταν το δοκιμασες κουρδισες η δεν εγινε τιποτα??

Οχι ενισχυτή δεν έχω. Οταν το δοκίμασα δεν κουρδισα. Απο τι εψαξα στο ιντερνετ τα κουρδιστηρια τα συνδεουν στους ενισχυτες για να κουρδιζουν τις ηλεκτρικες κιθαρες…

Κοιτα πρωτα αν εβαλες στη σωστη θεση το καλωδιο, στο input του κουρδιστηριου. Μετα δες αν ανοιγει κανονικα, και ξαναπροσπαθησε. Αν παντως το κουρδιστηρι λειτουργει θα επιανε και τους ηχους χωρις ενισχυτη, παιζοντας και μονο σκετα.

Μα λειτουργει και χωρις καλώδιο απλως εγω σύνδεσα απο περιέργεια το καλώδιο με το κουρδιστήρι και την κιθάρα και επειδη ειμαι αρχαριος με τις ηλεκτροακουστικες φοβήθηκα μηπως και χαλασαν τα ηλεκτρικά…

Δες αν εχεις μπαταριά στην κιθάρα,και αν εχεις αν ειναι φορτισμενη.

έχει μπαταρία και είναι φορτισμένη…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 23:15 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 23:12 —

Βασικά δεν εχει κανενα προβλημα ειναι καινουρια απλως δεν ξερω πολλα απο ηλεκτρικα και φοβηθηκα μηπως η συνδεση της με το κουρδιστηρι δημηουργήσει κανενα προβλημα…

Δηλαδή όταν έβαλες το βίσμα το κουρδιστήρι δεν λειτουργούσε καθόλου

φίλε μην μπερδεύεσαι, η κιθάρα σου έχει αυτήν την έξοδο ακριβώς για την συνδέεις με ενισχυτή, DI (αν πάει σε κονσόλα) ή κουρδιστήρι. καλόπαιχτη!
και βάλε έναν πιο βοηθητικό τίτλο…

Ναι παιδια είχατε δίκιο… Σήμερα την έλεγξα και δουλεύει μια χαρά…

Δεν πειράζει καλόπαιχτη και καλή εξάσκηση