Εντυπωσιακά κακοφτιαγμένο όργανο

Εντάξει δεν ξέρουμε υπο τι συνθήκες φτιάχτηκε, ούτε πως ακούγεται…
Μια φορα είδα ένα τετράχορδο, όχι πολύ διαφορετικό στην όψη απο αυτα. Κάπως πρόχειρο και άδειο.Μετά έμαθα οτι το έφτιαξε ένας άνθρωπος που είχε χάσει εντελώς την όραση του.
Το όργανο ήταν εξαιρετικό και ολόσωστο( και με compensated καβαλάρη παρακαλώ!!!).Πέρα απο το πόσο συγκινητικό ήταν ως ιστορία, σκότωνε και σε ήχο…

4 «Μου αρέσει»

Ανετότατα έδινα ένα 30άκι για ΄ένα διακοσμητικό όργανο για κάποιον τοίχο, κι ας μην έβγαζε νότα. Το συγεκριμένο όμως αποτυγχάνει ακόμα και για αυτή την χρήση!

Πέρα από την πλάκα όμως, σκέφτομαι πως (αρκετά) παλιότερες εποχές που το επάγγελμα “οργανοποιός” στην ουσία δεν υπήρχε, και ο καθένας κουτσά στραβά έφτιαχνε αναγκαστικά μόνος του ότι έπαιζε, πολλά όργανα θα ήταν αντιστοίχου εμφανίσεως.

1 «Μου αρέσει»

Ε, δυο – τρεις αιώνες πριν, μπορεί να έβλεπες περίεργα πράγματα αλλά αυτό το κατασκεύασμα, σίγουρα όχι! Πάντως, από 19ο αιώνα και μάλιστα σχετικά πρώιμα, αρχίζουν να υπάρχουν επαγγελματικά εργαστήρια με πολύ υψηλό επίπεδο οργανοποιητικής τέχνης και στην Αθήνα, και αλλού. Φυσικά, η συνήθεια να φτιάχνει ο καλλιτέχνης το όργανο μόνος του, κράτησε μέχρι και βαθειά μέσα στον 20όν αιώνα. Όμως τέτοια κακογουστιά, τέτοια προχειρότητα κατασκευής, τέτοια παντελή έλλειψη έστω στοιχειώδους καλλιτεχνικού αισθητήριου, δεν έβλεπες ποτέ.

1 «Μου αρέσει»

Έχω προλάβει (και υπάρχουν ακόμη) τοπικές λαϊκές παραδόσεις όπου δεν υπάρχουν οργανοποιοί και ο κάθε οργανοπαίχτης φτιάχνει το όργανό του μόνος του. Και ναι, δεν ήταν έτσι, ούτε κατά διάνοιαν.

συγνώμη που φλυαρώ αλλά δεν καταλαβαίνω το πρόβλημα…Εγώ δεν ξέρω καν να φτιάξω όργανο μέχρι εκει.Αν έφτιαχνα κάτι τέτοιο, για μένα θα ήταν πρόοδος…Δεν καταλαβαίνω τις αποδοκιμασίες.

όσο για το ότι πουλιούνται,σίγά ρε παιδια, μάλλον θα θέλει να κάνει χώρο ο άνθρωπος και είπε να χρεώσει τις χορδές και τα κλειδιά.

Σα να λέμε δεν ξέρω να μαγειρεύω, αλλά παρά ταύτα μαγειρεύω και πουλώ φαγητό (που δεν είναι φαγητό) στην τιμή των υλικών.

Χμ… σάμπως δε συμβαίνει κι αυτό;

Ναι, τώρα που το σκέφτομαι έχεις δίκιο Αλέξανδρε.

Παιδιά, μην τρελαθούμε! Αλέξανδρε, δεν ξέρεις να φτιάξεις όργανο. Ξέρεις όμως πολύ καλά, πώς είναι φτιαγμένα τα όργανα τα απ΄ όλους αποδεκτά. Οπότε, αν έπρεπε οπωσδήποτε να φτιάξεις όργανο και σου προέκυπτε τούτο, θα έλεγες σ’ αυτόν που σε υποχρέωσε: «-Ορίστε! Έφτιαξα αυτό!»; Είμαι 1000% σίγουρος πως όχι, θα το πέταγες και θα προσπαθούσες να πετύχεις κάτι καλύτερο. Αν δεν τα κατάφερνες (δικαίωμά σου είναι να μην τα καταφέρεις!) τότε, το πολύ πολύ, θα ευχόσουν να ανοίξει η γή και να σε καταπιεί, που δεν μπορείς να φτιάξεις όργανο της προκοπής. Έτσι δεν είναι; Κι αν ήθελες να κάνεις χώρο στο εργαστήριό σου, θα ντρεπόσουν να χρεώσεις χορδές και κλειδιά για τέτοιο άχρηστο πράγμα και απλά, θα πέταγες κάτι. Μέχρι να πεισθείς ότι… δεν.
Ε δεν νομίζω, ο κατασκευαστής των συγκεκριμένων οργάνων να σκέφτεται με αυτή τη λογική.

Ναι, συμβαίνει, αλλά δεν δίνει δίκιο στον Αλέξανδρο, γιατί πώληση αυτού του «φαγητού» δεν θα επιτευχθεί. Απλά, ο συγκεκριμένος μάγειρας δεν θα βγάλει το ψωμί του και καλά θα κάνει, να προσπαθήσει μπας και μάθει κάποιο άλλο επάγγελμα.

Γειά σου Αλέξανδρε!

Μην το παίρνεις τόσο βαριά το ζήτημα, δε νομίζω οτι χρειάζεται, κουβεντούλα κάνουμε… το πράγμα έχει πλάκα…και την πλάκα μας κάνουμε. Δε νομίζω οτι αν έσκαγε εδώ μέσα ο άνθρωπος αυτός θα τον άρχιζε κανείς στο κράξιμο.

Πέρα απο την πλάκα όμως, για τα δικά μου κριτήρια (κ όχι μόνο απ’ότι φαίνεται) χωρίς να σημαίνει οτι είμαι καλύτερος στην κατασκευή τα όργανα δείχνουν κακοφτιαγμένα και κακά απο άποψη αισθητικής.

Παρ’όλα αυτά καλά κάνει και φτιάχνει ο,τι γουστάρει και το πουλάει, μαγκιά του και μπράβο του. Άσχετα με το αν αυτά τα όργανα είναι καλά σε ήχο κλπ κλπ…για τα δικά μου γούστα δεν κάνουν…κι όποιος αγοράσει με γειές και καλόπαιχτο να είναι. :wink:

2 «Μου αρέσει»

Για όσους τυχαίνει να έχουν την περιέργεια τι απέγινε το εν λόγω όργανο, ο “μάστορας” του το αναβάθμισε και το πουλάει σε νέα τιμή :
https://www.facebook.com/marketplace/item/3310003889045689

(@chrispanag εάν κρατάς ιστορικό αποθήκευσε και αυτές τις φωτογραφίες)

Όπως παρατηρεί κανείς ανέβηκε η τιμή του από τα €30 στα €50 και αυτό δικαιολογείται ως εξής:

  • Βάψιμο μάνικου και σκάφους σε μαύρο (για να ταιριάζει με το τετράχορδο … θα έλεγα εγώ)
  • Βάψιμο στο καράολο (για να ταιριάζει με το σκάφος και το μανίκι)
  • Νέες φιγούρες στο καπάκι (μοιάζουν βαμμένες (!!!) πάνω από τις υπάρχουσες)

Ίσως υπάρχουν κι άλλες αλλαγές αλλά με μια πρώτη γρήγορη ματιά δεν τις αναγνωρίζω.


  • Thanks to @D33P που για άλλη μια φορά αναγνώρισε το έργο του “μάστορα”.
3 «Μου αρέσει»

Το αστείο είναι ότι στον τίτλο της αγγελίας τώρα γράφει: “Μπουζουκι 4 χορδο εξαιρετηκη κατασκευη λουστραρισμενο.”

Εδώ, η ταστιέρα “πετάει”; ή είναι η ιδέα μου; :sweat_smile:

Τί φινέτσα, άλλο πράμα! Ειδικά αυτό το προσεγμένα λεπτό λουστράρισμα….

2 «Μου αρέσει»

Με αυτό το νέο βάψιμο πάνω στο ήδη υπάρχον η μπογιά πρέπει να έχει κάνει νέο καλούπι εξωτερικά του σκάφους με τόσα χέρια…

1 «Μου αρέσει»

μην κοροϊδεύετε, ό,τι πληρώνεις πετάς στην θάλ… σόρρυ ό,τι πληρώνεις παίρνεις.

1 «Μου αρέσει»

Προφανως ο ανθρωπος ειναι ερασιτεχνης…αλλα απο τη στιγμη που ουτως ή αλλως τα χρηματα και τον χρονο που εδωσε για να φτιαξει αυτο το τερατακι δε θα τα παρει πισω,ξεφτιλα να το πουλησει για 30 ευρω.Ας το κανει καλυτερα διακοσμητικο για το τζακι και τον κερναω εγω 30 ευρω για να φτιαξει το επομενο καλυτερο.Ο πιτσιρικας που θα προσπαθησει να μαθει με αυτο τι φταιει που θα το παρατησει στη μια εβδομαδα επειδη δε θα ακουγεται και θα νομιζει πως φταιει ο ιδιος?

Σε γενικές γραμμές τα έχουμε πει πιο πάνω, πάντως να προσθέσω ότι κατά τη γνώμη μου θεωρώ πολύ δύσκολο να προχωρήσει κανείς σε μια τέτοια αγορά: Τα θέματα είναι ‘‘αρκετά’’ φανερά επομένως μιλάμε για την περίπτωση τόσο μεγάλου ενθουσιασμού να πάρει όργανο, συνδυαστικά με το να μην έχει ιδέα από ‘‘μαστορέματα’’; Επίσης στα λεφτά αυτά, σαν τι είδους αποτέλεσμα να αναμένει ακόμη και ο πιο ανυποψίαστος; Βρίσκω ακραίο το συνδυασμό τόσων παραγόντων.
Καλύτερα να πάρει ένα ουίσκι με αυτό το ποσό να βγει και κάτι καλό.