Εμφάνιση του μπουζουκιού στη σμύρνη(;)

Είναι, αλλά η καθεμία με τον δικό της χαρακτήρα. Για την Προύσα δεν ξέρω πολλά, αλλά της Πόλης η κουλτούρα ήταν άλλη από της Σμύρνης. Ενδεικτική λεπτομέρεια, ότι υπάρχει πολίτικη λύρα και πολίτικο λαούτο. Τη λύρα όσοι μαρτυρείται να την έπαιζαν ήταν όντως Πολίτες, όχι Σμυρνιοί ή άλλοι.

Αλλα λέει η Wikipedia.

συγνώμη orfrebetis.
διαβάζω ολα τα ποστιν σου, αλλά, βοήθησε μας λιγο.
ποια ειναι η άποψη σου για να συζητήσουμε πανω σ’αυτή.
Άλλως, πέφτουν πολλά θεματα στο “τραπέζι” και δε βγαίνει συμπέρασμα.
ενα-ενα τα θέματα.

1 «Μου αρέσει»

Λες εδώ;

Δε λέει και πολλά:

It was mainly used by Greek immigrants from Asia Minor and in classical Ottoman music.

Ευχαριστώ πολύ…

Και:

The instrument was also used earlier for popular music, such as early “Smyrna-Style” Rebetiko

Ναι, επειδή έχει μπει αυτή η ταμπέλα, «σμυρναίικο στυλ» (σχολή). Κι η ίδια η Βίκη βάζει εισαγωγικά! Πρόκειται όμως για τον Λάμπρο Λεονταρίδη, που ήταν Πολίτης. Οι ελάχιστες ηχογραφήσεις που έχω υπόψη μου από άλλους Έλληνες είναι με τον αδερφό του τον Παράσχο, με τον πατέρα τους που ξεχνώ το όνομα, και νομίζω ότι υπήρχε κι ένας Μπατζανός που πάλι ξεχνώ το όνομα, αδερφός του Γιώργου, Πολίτης πάλι.

Το άρθρο δεν είναι πλούσιο, και δείχνει να είναι γραμμένο από Έλληνα αλλά όχι πολύ βαθύ ερευνητή.

1 «Μου αρέσει»

Αλέκος, το θυμήθηκα! :slight_smile:

Τέλος πάντων, ότι ρώτησα στο θέμα απαντήθικε. Δεν νομίζω πως θα μας βγάλει σε τίποτα, ίσως να τα συζητήσουμε αυτά σε ένα άλλο θέμα στο κοντινό μέλον, αλλά σε αυτό το θέμα δε θα μας βγάλει πουθενά. Γράφτε Αν θέλετε να φτιάξω-φτιάξετε ένα νέο θέμα για να συζητήσουμε αυτά, όσο για το άρθρο της Wikipedia εγώ δεν το έχω δει αυτό το άρθρο.

Δεν θα το ζητήσουμε εμείς, οι συντονιστές. Ο καθένας σε αυτόν το χώρο μπορεί να δημιουργεί όποιο νήμα θέλει με οποιονδήποτε τίτλο και να ανεβάζει οτιδήποτε που να είναι σχετικό με το χώρο. Η δουλειά του, βέβαια, θα κρίνεται από τους αναγνώστες.

Πολύ ωραία, αλλά καλύτερο το θέμα να κλείσει εδώ.

Ποιο άρθρο εννοούσες στο #42;

Υπήρχε και η ενδιάμεση κατάσταση, το μιλλέτι των καθολικών «Φράγκων» που ήταν ντόπιοι/αιγαιοπελαγίτες αλλά υπό την προστασία της Γαλλίας/Ιταλίας/Αυστρίας κλπ.

Εδώ μάλλον παίζει ρόλο το ότι στην Πόλη η ενδοχώρα είναι η Θράκη, έστω και η Προποντίδα, στην Σμύρνη η ενδοχώρα είναι το βιλαέτι του Αϊδινίου, και τα διαφορετικά νησιά που γειτνίαζαν στην κάθε περίπτωση. Αλλά και το ότι η Πόλη ήταν η πρωτεύουσα, με την αυλή του σουλτάνου, το Πατριαρχείο κλπ, και η Σμύρνη το κύριο λιμάνι για το εμπόριο.

Νομίζω ότι ήταν μεν Πολίτες αλλά όχι αποκλειστικά, π.χ. με καταγωγή από Σηλυβρία κλπ. δες και το πρηγούμενο μου σχόλιο για Θράκη σαν ενδοχώρα της Πόλης

Έχω μια διάχυτη αίσθηση ότι η Πόλη ήταν πιο συντηρητική και η Σμύρνη πιο ανοιχτή. Στην Πόλη ορισμένα όργανα υπήρχαν, άλλα δεν υπήρχαν. Στη Σμύρνη νομίζω πως οτιδήποτε μπορούσε να υπάρξει.