Ελληνικη αριστερα

(νικος χιος) #1

ποια ειναι η γνωμη σας για την κατασταση τησ αριστερας στην ελλαδα σημερα ???

cool :088:

για κλάματα…:016:

(ΣΠΥΡΟΣΣ) #4

Και τι να κάνει με αδιάφορη νεολαία και φοβισμένους εργαζόμενους ;

(νικος χιος) #5

το ζητημα ειναι η αριστερα να δειξει το δρομο να βγει απο την περιχαρακωση της να μπει μεσα στο λαο.ειναι αναγκη πιστευω η δημιουργεια ενωσ αριστερου πολου οπου ολες οι δυναμεις χωρις να διαληθουν να παλεψουν εναντια στους κοινους εκθρους τους.ειναι μονοδρομος η ενωτητα της αριστερας.η αριστερα πρεπει να μαθει να συζηταει μεταξυ της μεσα απο το διαλογο μπορουν να πρικειψουν πολλα.πρεπει μερικοι να αφεισουν της καρεκλες τους που εχουν στρογκυλοκαθησει η αριστερα δεν ειναι ιδιοκτησια κανενος.Η ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΑΝΑΜΠΕΙ ΣΤΟ ΠΡΟΣΚΥΝΙΟ.

ΙΔΙΑ ΠΟΛΙΤΗΚΗ ΠΑΣΟΚ Κ ΔΕΞΙΑΣ ΜΟΝΟΔΡΟΜΟΣ Η ΕΝΩΤΗΤΑ ΤΗς ΑΡΙΣΤΕΡΑΣ.

(katrin) #6

Αδιάφορη νεολαία;;;Επειδή είμαι φοιτήτρια,άλλο έδειξαν τα αποτελέσματα των φοιτητικών εκλογών!Μεγάλη άνοδο της αριστεράς στα Πανεπιστήμια,ποσοστά που είχαμε να δούμε από το 1990!!!Δεν μπορούμε πλέον να μιλάμε για αδιάφορη νεολαία αφού πάνω από μία δεκαετία είχαμε να δούμε τόσους χιλιάδες φοιτητές να κατεβαίνουν σε πορείες,να συμμετέχουν σε γενικές συνελεύσεις των τμημάτων τους και να παίρνουν αγωνιστικές αποφάσεις και να διεκδικούν τα δικαιώματά τους.Ας μη μοιρολατρούμε και ας προσπαθήσουμε όλοι μαζί να διακδικήσουμε αναφαίτερα δικαιώματά μας,όπως πτυχία με αξία,8ωρο,ασφάλιση,ικανοποιητικούς μισθούς!Όσον αφορά την ενότητα της αριστεράς αυτό δε γίνεται και δεν μας συμφέρει να γίνει σαν λαός καθώς υπάρχουν αριστεροί και δήθεν αριστεροί με συντηρητικό προσωπείο!!!:089:

(νικος χιος) #7

το κινημα εδειξε πως μπορουμε να συνηπαρξουμε πως μονο ενωμενοι μπορουμε να αλλαξουμε τα πραγματα οπως αναθεωριση 16 νομος πλαισειο κ.α. και η αριστερη ενωτητα πηγε πολυ καλα στις φοιτητικες εκλογες ηταν η μονη που αυξησε τους ψηφους της κατα πολυ:110:

εμπρος λαε μην παραδινεσαι ειναι δικαιο να εξεγειρεσε

(ΣΠΥΡΟΣΣ) #8

katrin εύχομαι ν’ αλλάξει κάτι έστω και τώρα γιατί έρχονται δύσκολα χρόνια. Αγώνες χρόνων για τη διεκδίκηση οκτάωρου και πενθήμερου δείχνουν να πηγαίνουν χαμένοι. Ο σεβασμός στον εργαζόμενο πάει περίπατο κι όμως ο εργαζόμενος έχει πέσει σε λήθαργο . Του είπαν ότι πρέπει να είναι ευχαριστημένος έχοντας εργασία(όποιος έχει οι άλλοι να πάνε να …) και ας δουλεύει από νύχτα σε νύχτα κι αυτός το έχει πιστέψει κι έχει βολευτεί. Δε θέλει να δει τις στρατιές ανέργων , την καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων , την αγωνία για το αύριο, τους επιτήδειους, τους εισοδηματίες (άκου επάγγελμα).
Τι άλλο να πω σκέτη απογοήτευση.

ρε νικος χιος Θες να κάνουμε το ρεμπέτικο φόρουμ αμφιθέατρο?
τι θές να κάνεις…εσοδισμό στο φόρουμ?
εγω θα ρίξω μια αρπα κόλα απάντηση αλλά καλύτερα να μην το τραβήξουμε…

Δεν μπορείς να λες πως είσαι αριστερός αν δεν είσαι ενάντια στα μονοπώλια και τον ιμπεριαλισμό! ο Ιμπεριαλισμός δεν ανατρέπεται από την ενότητα δυνάμεων που αγωνίζονται για να τον ανατρέψουν με δυνάμεις που αρκούνται στο να τον ρετουσάρουν (ψευτοαριστερούς)!

κι όσο για την “αριστερή συγκόληση” ΣΥΝ κλπ, καπηλεύεται τον όρο “αριστερός” που γεννήθηκε για ανθρώπους που έδωσαν τη ζωή τους ενάντια στον καπιταλισμό, για να ντύσει τη γύμνια πολιτικών που ζητάνε απαιτητικά την ισοτίμηση των ΑΕΙ με τα ΚΕΣ (βλ.Αλαβάνος, ΣΥΝ), την πιο αριστερούτσικη διαχείρηση της βαρβαρότητας.

Με την τακτική “της ενότητας της αριστεράς” πετά στην απέξω εκατομμύρια λαού που δεν αυτοροσδιορίζονται έτσι και προσσεγγίζει το ζήτημα των συμμαχιών με βάση όχι την ταξική καταγωγή των ανθρώπων αλλά με βάση το επίπεδο της συνείδησής τους(!!!) είναι βουτηγμένη από την κορφή μέχρι τα νύχια στον ελιτισμό και τη ανάθεση της λύσης των προβλημάτων στους “ειδικούς” του κινήματος τους ανώτερους από την πλέμπα αριστερούς…που προσκυνάνε την ευρωπαϊκή ένωση και την ίδια ώρα που χύνουν φαρμάκι και μπαίνουν σε ευρωπαϊκά προσκυνήματα (ΚΕΑ) και καταριούνται το σοσιαλισμό που γνωρίσαμε και που η όποια κριτική ασκούν γίνεται με αφετηρία την υπεράσπιση του καπιταλισμού κι όχι το καλυτέρεμα της γνώσης μας για το σοσιαλισμό, την ελπίδα των λαών όλου του κόσμου!

Πλασσάρει τη λογική της “ενότητας στο πρόβλημα” και βάζει βούτυρο στο ψωμί της κυρίαρχης ιδεολογίας αφού χωρίς την ουσιαστική αντιπαράθεση με την πολιτική των δύο κομμάτων ΝΔ και ΠΑΣΟΚ οδηγεί εναν κόσμο στην απογοήτευση και την ενσωμάτωση.

ξεχνάς ότι οι δυνάμεις της “αριστερής ενότητας” έβαζαν σαν κύριο αίτημα όλο αυτό τον καιρό “να παραιτηθεί η Μαριέττα” όταν έχουμε μπροστά μας μια πολιτική που ξεκινά από την ΕΕ και είναι κομβικής σημασίας για την επίτευξη των στόχων της Λισσαβόνας για ανάδειξη της ΕΕ στην πιο ανταγωνιστιική οικονομία του κόσμου ως το 2010. Μιλάμε για αίτημα που ξεπουλάει όλο το περιεχόμενο του αγώνα που κάναναμε και κάνοντας τη Μαριέττα αποδιπομπαίο τράγο, αθωώνει ΝΔ ΠΑΣΟΚ και ΕΕ! Να μην αρχισω για τα “καμία ειδίκευση στο πτυχίο” , κι άλλα τέτοια τραγικά αντεπιστημονικά…

τελος πάντων επειδή στο παρελθόν έχω ξαναφλυαρήσει για πολιτικά ζητήματα νομίζω ότι αυτό δεν είναι κι ότι καλύτερο στο ρεμπέτικο φόρουμ. έγραψα κάμποσα κορακίστικα τελος παντων οποιος καταλαβε καταλαβε…

(dagreek) #10

Πιστεύω το να βλέπεις ka να χωρίζεις το λαό σε 'Αριστερά και 'Δεξιά είναι από τους πιο expinous και καταστροφικούς τρόπους να εφαρμόσεις την τακτική του Divide and Conquer. Εδώ Έλληνες, όλη μας με το ικανότητα να είμαστε ‘καλή άνθρωποι’ και να θέλουμε το καλο τις κοινωνίας, θα φαγωθούμε μεταξύ μας με δεξιά και αριστερά, ενώ σιγά σιγά εφαρμόζεται το σχέδιο… Πιο σχέδιο? Αυτό είναι aλi ιστορία.

Εγώ δεν έχω κάμει απόλυτος εμβιστονισινι σε κανένα πολιτικο κόμμα στην ευρώπη. Όλη πουλημένοι, όλα τα κόμματα. θέατρο και μονο. Για τα ματια μας ξετυλίγεται κάθε τέσσερα χρονια μια τραγιδοκομοδια που λέγεται δημοκρατία (σε όνομα) με μια γερι δόση καπιταλισμού.

Kuzuryuu, δεν καταλβα όλα τα οποια έγραψες, αλλα από αυτά που κατάλαβα, μου φαίνεται ότι σύμφωνο μαζί σου, καλά τα λες!

Να σας Είχα μπροστά μου τώρα θα σας έπρηζα με τις γνώμες μου πάνω στο θέμα… αλλα έχε χari που τάχο παίξει με το website που μου κάνει μετάφραση τα greeklish, μονο κομμάτι κομμάτι τα βγάζει…

Μονο ένα θέλω να πω ακόμα… Έχει δει κανεις σας αυτά στον Ουρανό;

http://vojamusic.com/photos/groningen12-03-07.jpg - afto ine pano apo tin poli pou zo.

http://images.google.nl/images?hl=nl&q=chemtrails&ie=UTF-8&oe=UTF-8&um=1&sa=N&tab=wi

Den ine con-trails (condense trails), που αφήνει normal ένα αεροπλάνο υπό norma συνθήκες, είναι ένα aerosol spray, και τα λένε chemtrails.

Σας το λέω γιατί άμα αρχίσουνε στην ελλάδα να σας φλομώσουνε με αυτά, να το πάρετε τουλαxιστον χαμπάρι… Ξέρω και είναι άσχετο με το θέμα τις Αριστεράς στην Ελλάδα…