Ελληνική Ιστορία (συνέχεια)

σωστος ο admin
υπαρχουν δεκαδες site με τετοια θεματα
μην χαλαμε θερμιδες τσαμπα

Γιώργο,

Συγγνώμη που έγινα αφορμή (μιά κι εγώ έβαλα τα λίνκ) για νέες φαγωμάρες εκτός θέματος. Έχεις δίκιο.

Αν θέλετε μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε στα παρακάτω εμαιλ (ή και σε όποιο άλλο νομίζετε βέβαια):

info@rwf.gr (Ρεπορτάζ χωρίς σύνορα)

generalenquiries@noc.culture.gr (Υπουργείο Πολιτισμού)

http://www.mfa.gr/www.mfa.gr/MailForm.aspx?UICulture=el-GR (Σελίδα επικοινωνίας Υπουργείου Εξωτερικών -κι αποφεύγεις να δείς και τη Νορίτσα στην πρώτη σελίδα που όσο πάει μοιάζει του δρακουμέλ…)

(Το μήνυμα τροποποιήθηκε από τον/ην isaac 12 Ιούλιος, 2006)

Ο Alex έβαλε τέρμα στη συζήτηση. Άλλο Εβραίος, και άλλο Σιωνιστής.

(Πρέπει όμως να ομολογίσουμε πως ο έξαλλος “αντιρατσισμός” είναι και λίγο υποκριτικός. Όλοι μας κρύβουμε μέσα μας κάποιο ρατσισμό. Μήπως είναι φυσικό;)

ΚΑΛΟΜΕΛΕΤΑ ΚΙ ΕΡΧΕΤΑΙ !! …

“Τη Χάιφα φέρεται να έπληξε με πύραυλο η Χεζμπολάχ, κίνηση που από το Ισραήλ χαρακτηρίζεται ως επικίνδυνη κλιμάκωση. Οι κάτοικοι της ισραηλινής πόλης κλήθηκαν να σπεύσουν στα καταφύγια. Ωστόσο, η οργάνωση αρνείται το περιστατικό.
«Ο πύραυλος που έπληξε το λιμάνι της Χάιφα είναι μια σοβαρότατη επιδείνωση της κατάστασης» ήταν το πρώτο σχόλιο του πρεσβευτής του Ισραήλ στα Ηνωμένα Έθνη, Ντάνιελ Αγιαλόν.
Ο ίδιος κατηγόρησε το Ιράν και τη Συρία ότι «παίζουν με τη φωτιά» και θα αντιμετωπίσουν τις ανάλογες συνέπειες.
«Η Τεχεράνη και η Δαμασκός είναι οι ‘εγκέφαλοι’ πίσω από την κλιμάκωση της κατάστασης με την υποστήριξη που παρέχουν στην Χεζμπολάχ και την Χαμάς» τόνισε.”

απο το www.in.gr πριν απο λιγο …
Το Ισλαμ εχει αγριεψει, το κρατιδιο του Ισραηλ μικρο σε μεγεθος αλλα
μεγαλο σε κονέ, θα τα δωσει ολα για ολα …
Θε μου βαλ’το χερι σου, που ελεγε και ο Μπινης …

Τώρα μόνο (με καθυστέρηση) διάβασα το μήνυμά σου, Πάνο, και… στεναχωρέθηκα. Όχι, δεν αναφερόμουνα σε σένα, είναι ένα ελάττωμα των φόρουμ αυτό, συμβαίνει συχά να μην καταλαβαίνεις ποιός απαντάει σε ποιόν…

Μιλούσα πολύ συγκεκριμένα γιά τους δεκάδες νεοτάξ που ξεφύτρωσαν στα μπλογκς τώρα τελευταία, και βρίζουν ασύστολα όποιον δε δέχεται τη λεγόμενή “παγκοσμιοποίησή” τους… Είμαι βέβαιος πως συμφωνείς μαζί μου.

Όμως παράτα επιτέλους (κάνω πλάκα φυσικά, μην παρεξηγηθείς) τον ρατσισμό σου κατά του τετράχορδου! Ένας καλός μου φίλος (Εβραίος κατά σύμπτωση) μούλεγε πάντα: Il faut du tout pour faire un monde… Όπερ σημαίνει “χρειάζονται απ’ όλα γιά να φτιάξεις έναν κόσμο”…

Και για να επιστρέψουμε μουσικά στο θέμα “Ελληνική ιστορία” παραθέτω μερικά δημοτικά τραγούδια, όπως τα κατέγραψε ο Ludwig Ross, ακολουθώντας τον όΘωνα σε περιοδεία του, τον Σεπτέμβρη (20/23) του 1834.

Από Δαυλίδα για Αράχωβα - ποταμό Πλείστο - Σχιστή οδός (Τρίοδος) - Ανάβαση Παρνασσού - Δελφοί - ʼμφισσα (Σάλονα).

Τα τραγούδια (αυτοσχέδια αναφέρει ο Ross) τραγουδούσαν και χόρευαν κοριτσόπουλα.

[i]Κάτω ΄ς τον κάμπον τον πολύν,

Τον έμορφον τον τόπον,

Εκεί βουλιώντ΄ η εύμορφες,

Να στήσουν μοναστήρι.

Έχτισαν κ΄ αποκτίσανε,

Γιάννουμ χορόν χορεύουν,

Μέρια χορεύουν χωριαναίς

Μέρια χωριατοπούλαις,

Καυτού ΄ς την δίπλην του χορού

χορεύ΄ η ζερβοπούλα,

΄Που λάμπουν τα μανίκια της

Κ΄αστράφ΄η φορεσιά της.

Ο βασιλιάς εξέβγαινε

να πάει να κεσερήση,

Να κεσερήσει τα βουνά,

Να κεσερήσ΄ τους κάμπους.

Χιλιάδες φέρνει στη στεριά,

Χιλιάδες ΄ς στο πελάγο,

Και χίλιους εις τα δυό πλευρά,

Γινήκαν τρεις χιλιάδες.

Τ΄ασκέρι τον κοντοκρατεί

Και τον χορό κυττάζει.[/i]

[i]Ω βασιλέα άξιε, ω βασιλιά ανδρείε,

΄Που μάζωξες τους αρχηγούς και τους καπεταναίους,

Και στον γουλέ τους έρριξες, μέσα εις το μπουδρούμι,

Δεν φθαίν΄αυτοί οι αρχηγοί μήθ΄οι καπεταναίοι,

Μον΄φθαίν΄ της Μάνης τα σκυλιά, οι Σκυλομωραίταις,

Διότι και συνείθισαν και επί της Τουρκίας

το όμοιον εκάμανε και εις τον κυβερνήτην.[/i]

[i]Ώρα καλή σου βασιλιά, ώρα καλή σου αυθέντη!

Αυτού που βούλεσαι να πας, στη Λιάκουρα ν΄ανέβης,

Να πας να ιδής τον Παρνασσόν, τον εύμορφον τον τόπον,

Νοπώχει το ΄ψηλό βουνό, ΄ψηλότερον απ΄όλα.

Περικαλώ σε βασιλιά, περικαλώ σ΄αυθέντη,

Αγάλλι, αγάλλια νάρχεσαι, αγάλλια να διαβαίνης.

Μην αποστάσης βασιλιά, μην αποστάσεις ρήγα,

γιατί ΄ν ο τόπος ζαβωτός, καβάλλα δεν διαβαίνεις.

Μπροστά πηγαίνουν οι οπλοφόρ΄πίσω καπεταναίοι,

Στη μέση πάει ο βασιλιάς, παρατηρεί τον τόπον.[/i]

[i]Καλό΄ στον βασιλέα μας,

Πώρχεται ΄π το λιβάδι,

Πώρχεται απ΄τον Παρνασσόν,

Μέσ΄απ΄το Σαρανταύλι.

Και πως εκαλοπέρασες

Σήμερα στο λιβάδι;

Μάζου του Μάϊου την δροσιά

και φθιάσ΄τηνε μενδέρι,

΄Τι θα διαβεί ο βασιλιάς,

Να κάμη μεσημέρι.

Μάτια μυγδαλοσχισμένα

Κι απ΄τον τόπον ΄ντραλωμένα.

Το τι τραγούδι να σου πω,

Βασιλιά, να σ΄αρέση;

΄Πώχεις αγγελικό κορμί

Και δακτυλίδι μέση.

Τα δυό σου μαύρα μάτια

Μ΄εκάμανε κομμάτια

Το μπόγι σου το τέριασμα

Σαν μιά μηλιά ΄στην πόλη,

Νοπού την έχιο βασιλιάς

Μέσα ΄στο περιβόλι.

Βέργα μου ασημόβεργα,

Κυπαρισσιού φουντάνι,

Να ζήσ΄ο βασιλέας μας

Κι εμείς ας πάμ΄κορμπάνι.

Το κυπαρισσοκλόναρο,

το μυρισμένο ξύλο,

Νάνε κι ο βασιλέας μας

Στο κάδρο και στο ΄ψήλο.

Το κυπαρίσσι τ΄αψηλό,

Που ν΄στην Αγία Μαύρα,

Έτζι κι η μέση σου λιανή

Και τα μαλλιά σου μαύρα.[/i]

Εντάξει Κώστα Φ., δεν υπάρχει θέμα - η “παρεξήγηση χωρίς εξήγηση” ελύθει. Όπως τα λες είναι, δυστυχώς αυξάνονται και πληθύνονται οι υπάκοοι είλωτες της “μεγάλης αυτοκρατορίας” (Geia sou Papachelas!). Συμφωνώ απολύτως…

ΥΓ - Όχι και ρατσιστής κατά των τετράχορδων! Απλά, έκαστος στο είδος του… Καλλίτερα να σου βγει το μάτι παρά το όνομα εδώ χάμω!

Ήμουνα στην Ελλάδα και με διαφωτίσε ένας άντρας με ενδιαφέρον για ιστορία ότι ποτέ ένας Έλληνας μιλάει επήσημα για το “ελληνικό μερίδιο” στα ιστορικα θέματα, είναι αδυνατόν. Αυτό είναι και η πείρα μου, και δεν ήθελα να συνεχίσω το θέμα, αλλά όταν είδα τα τραγούδια παραπάνω άλλαξα τη γνώμη μου. Τα τραγούδια δείχνουν καλά το κλίμα του λαό τότε (οι άνθρωποι ήταν εντελώς εξαθλιωμένοι από τον αγώνα για την ελευθερία, αλλά ακόμα περισσότερο από τους εμφύλιους πολέμους) και είχαν μεγάλη ελπίδα όπως και οι αγωνιστές (και γι’ αυτό δεν είναι καθόλου ντροπή που ο Μακρυγιάννης βάφτησε το παιδί του στο όνομα Όθωνα).
Και αν δεν συμφωνούμε εμείς εδώ, παρολ’ αυτά για μένα το θέμα ήταν εμπνευσή και μια προετοιμασία, γιατί όταν ήμουνα καλεσμένη στο μοναστήρη Αγ. Γιώργος ήξερα πολύ για τον Καραισκάκη και για το θέμα ολόκληρο. Αυτά τα μοναστήρια έχουν καλόγριες απ’ όλο το κόσμο και αγαπάνε επισκέπτες απ’ όλο τον κόσμο.

Στις 28.10.06 και στα πλαίσια του “Rempetiko Session” 27, η ιστορικός Ινα Ε. Μιννερ και ειδική στο θέμα Lundwig Ross, θα μας παρουσιάσει και θα αναλύσει σημαντικές πληροφορίες από το έργο του και τη ζωή του στην Ελλάδα την περίοδο 1806-1859.

Για όσους ενδιαφέρονται, κυκλοφόρησε και το βιβλίο της με τίτλο:

"Ewig ein Fremder im fremden Land

Ludwig Ross (1806-1859) und Griechenland"

(Για πάντα ξένος σε μιά ξένη χώρα

Ludwig Ross και Ελλάδα 1806-1859)

www.bibliopolis.de

Τι ήταν ο Ross, ρε παιδες;

Διαφωτίστε και μας.

Γιάννης.

Ο Ludwig Ross είναι ένα σημαντικό πρόσωπο ανάμεσα σ΄αυτούς που “ταξίδεψαν” στην Ελλάδα τον 19 αιώνα.

Το 1836 είναι “υπεύθυνος” για τις αρχαιότητες στην Αθήνα (υπεύθυνος για την αναστήλωση του ναού της Νίκης) - Διετέλεσε έφορος αρχαιοτήτων Πελοποννήσου - συνόδεψε τον Όθωνα στις περιοδείες του καταγράφοντας τις τοπικές νεοελληνικές διαλέκτους - 1837 τον βρίσκουμε καθηγητή αρχαίων και νέων Ελληνικών στο νεοϊδρυθέν πανεπιστήμιο Αθηνών - το 1859 …αυτοκτονεί στην Γερμνανία όπου έχει εν τω μεταξύ επιστρέψει από το 1845.

Μέσα από τις επίσημες αναφορές που έχει γράψει αλλά και από επίσημες και κυρίως ανεπίσημες επιστολές, θα προσπαθήσει η ιστορικός Ινα Ε. Μιννερ στα πλαίσια του “Rempetiko Session” 27 (28.10.06), να σκιαγραφίσει τους χαρακτήρες εκείνης της σημαντικής εποχής.

Πιό πολλά, μετά την εκδήλωση τον Οκτώβρη.

Τώρα, έχω βγει κι εγώ στο πηγαιμό για την Ελλάδα.

Όπως είχα υποσχεθεί, εδώ
www.paradoxon-klangorchester.de/das_program/galerie/video/ross.session.27.wmv
ένα βίντεο 94.3 ΜΒ από την εκδήλωση στα πλαίσια του Rempetiko Session 27 και την ομιλία της Dr. Ina Minner.
Δυστυχώς (για την πλειοψηφία) μόνο στα γερμανικά.
Ολόκληρo το κείμενο της ομιλία καθώς και σπάνιες εικόνες (+ μερικές μουσικού ενδιαφέροντος) θα ανεβάσω την επόμενη εβδομάδα.

Γειά σου Κωνσταντίνε, με τα ωραία σου !
Περιμένουμε εναγωνίως και τα υπόλοιπα !!!
Καλή δύναμη !

Γειά σου Ιωάννα να ΄σαι πάντα καλά!

Είχα γράψει για την «επόμενη εβδομάδα» αλλά δεν θα προλάβω.

Τα τελευταία μερόνυχτα αυτοσυγκεντρώνομαι με τσίπουρο κυρίως.
Είχα φέρει από Ελλάδα 5 λίτρα και το παλεύω. Είμαι βέβαια σε καλό
δρόμο μιά και έχουν μείνει δυό λίτρα.
Άντε γειά μας!

[ Χα χα, πλάκα έχει:

Μου θύμισε κάτι παρεμφερές, που κυκλοφορούσε στο Παν/μιο Θεσ/κης τότε που σπούδαζε εκεί ο αδερφός μου: Σοβαρός καθηγητής του Παν/μίου (της Αθήνας, δεν είχαμε άλλο τότε) έδινε τον 19ο αιώνα ένα παράδειγμα για το πώς η Αρχαία Ελλάς φώτισε όλον τον κόσμο, εκείνους δηλαδή τους ψηλομύτες Ευρωπαίους που σήμερα (τον 19ο αιώνα) μας θεωρούν Τουρκαλβανούς, κατσαπλιάδες και αμόρφωτους. Η γερμανική λέξη Fuchs (φουξ) που σημαίνει αλεπού, δεν είναι λοιπόν γνήσια γερμανική, κατά τον κύριο καθηγητή, δάνειο από τα Ελληνικά είναι. Η αρχαία ελληνική αλώπηξ μεταφυτεύτηκε αυτούσια στην γερμανική γλώσσα, όπου και πέρασε από από τις παρακάτω (γλωσσολογικά αποδεκτές βέβαια!) μεταλλαγές:

Αλώπηξ > λώπηξ > ώπηξ > πηξ > πουξ > φουξ.

Η ακολουθία αλώπηξ-λώπηξ-ώπηξ-πηξ- πουξ-φουξ κυκλοφορούσε από φοιτητή σε φοιτητή, περίπου ως ανέκδοτο.