Δωρεάν αναβάθμιση ταχυτήτων adsl

(Κώστας Κ.) #1

Για διαβάστε εδώ!
Πολύ καλό για να είναι αληθινό…
Εγώ πήρα τηλέφωνο στη HOL, που είναι ο παροχέας μου, για περισσότερες διευκρινίσεις και δήλωσαν άγνοια προς το παρόν (η γραμμή μου περνάει από DSLAM του ΟΤΕ)…:080:

(Ελένη) #2

Γεια σας.

Είχαμε παραπονεθεί τον Αύγουστο στον ΟΤΕ ότι “σέρνονταν” οι υπολογιστές και μας είχαν διαβεβαιώσει ότι από το Σεπτέμβρη θα ξεκινούσε σ΄όλη τη χώρα η αναβάθμιση ταχυτήτων, δωρεάν.
Πάντως, εμείς εδώ δεν έχουμε διαπιστώσει καμμιά μεταβολή…

(Ελένη) #3

Αλλά και με το διπλασιασμό στις ταχύτητες, που λέει η ιστοσελίδα, σε ώρες αιχμής πέφτει στο μισό η ταχύτητα.
Άρα, θα πάμε π.χ. στα 2048, αλλά θα είναι σαν να είμαστε στα 1024, σε ώρες αιχμής, ή στα 1024 και θα τρέχουμε σαν να είμαστε στα 384, πάλι τις ίδιες ώρες…
Και δεν θα μπορούμε να πούμε και τίποτε στον ΟΤΕ…
Απορία: θα αντέξει τέτοιον όγκο, όταν διπλασιαστούμε όλοι, το ελληνικό backbone;

(Κώστας Κ.) #4

Υποτιθεται οτι αναβαθμιζουν τα κεντρα τους ακριβως γι’ αυτο το λογο, δεν αυξανουν bandwidth απλα… Θεωρητικα, μολις ολοκληρωθει η αναβαθμιση οι ταχυτητες θα ειναι σταθερες. Βεβαια, απ’ οτι διαβασα, για επαρχια θα τους παρει κανα τριμηνο…

(Ισαάκ) #5

Κώστα,
για βοήθα λίγο ρε φίλε.

Πληρώνω ΟΤΕonDSLkit 512, αλλά ψιλοσέρνομαι.

Έκανα ένα τέστ στο: http://www.adslguide.org.uk/tools/speedtest.asp

και έδειξε:
Downstream: 419.4kbps
Upstream: 105

Τί παίζει;:082:

Π.Φ.Α.Α.Τ.Δ.Τ.Μ
(Παγκοσμίου Φήμης Ανίδεος Από Του Διόλου Τα Μηχανήματα):112:

(Κώστας Κ.) #6

Και ουτε υπηρχε ποτε περιπτωση να δεις τις ταχυτητες τις οποιες αγορασες.
Ειναι γνωστο οτι οι providers (με πρωτο και καλυτερο τον πΟΤΕ) πουλαν οσο πιο πολλες συνδεσεις μπορουν, χωρις βεβαια να εχουν την αναλογη υποδομη. Ετσι, οι κομβοι τους πηζουν με αποτελεσμα να ριχνουν το bandwidth προκειμενου να εξυπηρετουνται ολοι οι συνδρομητες.
Ολα αυτα συμβαινουν γιατι το φασιστικου τυπου μονοπωλιο του πΟΤΕ χρεωνει υπερογκα ποσα τους providers για το leasing των γραμμων, κοστη τα οποια βεβαια αυτοι πασαρουν στον τελικο καταναλωτη (εμας), χωρις να παρεχουν ποιοτικες υπηρεσιες. Περυσι, η ανακοινωση του πΟΤΕ για 35% αυξηση της απλης dial-up συνδεσης ειχε αυτο το στοχο: να στρεψει τους παντες στην ADSL.

Ειναι απλο: εχεις δυο προϊοντα, ενα φτηνο και ενα ακριβο. Θελοντας να πουλησεις το ακριβο τι κανεις; Στην ελευθερη αγορα το φτηναινεις. Στο μονοπωλιο ακριβαινεις το πρωτο, κανεις δηλαδη οτι γουσταρεις.

Εδω και αρκετα χρονια ο ΟΤΕ τρωει απο την Ε.Ε. συνεχη προστιμα για αυτη την “πολιτικη” του. Ειναι ομως ψιχουλα μπροστα στα απιστευτα κερδη των υπερ-χρεωσεων που επιβαλλει. Και για να κλεισω τη λογοδιαρροια μου, σε αλλα Ευρωπαϊκα Κρατη οπου η αγορα ειναι ελευθερη (π.χ. Ιταλια), κανοντας αιτηση για απλη τηλεφωνικη συνδεση εχεις μεσα στην τιμη μια ADSL 512αρα. Τα 2ΜΒ εκει κοστιζουν οσο τα 512 εδω.
Ετσι, για να εχεις καποια μετρα συγκρισης…:108::082::mad:

Υπαρχει η πιθανοτητα με εναν καλο (και… ακριβουτσικο) router να δεις διαφορά στις ταχυτητες σου. Ποιον χρησιμοποιεις; Αυτον που σου εδωσε ο ΟΤΕ στο πακετο που αγορασες;
Απ’ τους καλυτερους στην αγορα ειναι οι US Robotics, οι οποιοι προσθετουν καποια παραπανω Kbs στις πραγματικες τιμες της συνδεσης σου. Καλα θα ηταν ομως να δοκιμαζες εναν με καποιο τροπο πριν αγορασεις.

(Παναγιώτης Καγιάφας) #7

Καταλαβαίνω ότι ο ΟΤΕ μερικές φορές αποδεικνύεται κατώτερος των περιστάσεων και άρα κάποιοι δικαιολογημένα του τα σούρνουν σε κάθε ευκαιρία, αλλά για να σχηματίσουμε κάποια τεκμηριωμένη άποψη για το θέμα της ταχύτητας του ADSL, θα πρέπει να έχουμε τουλάχιστον υπόψη μας και τα εξής:

1. Η ταχύτητα πρόσβασης (δηλαδή η ταχύτητα που αγοράζει ο καθένας από μας) είναι ένα πολύ μικρό κομμάτι της συνολικής υπηρεσίας. Ο ΟΤΕ δίνει μόνο την γραμμή πρόσβασης μέχρι το δίκτυο ADSL και για την συνολική ταχύτητα παίζουν ρόλο και αρκετοί άλλοι παράγοντες που κάποιοι αναφέρονται παρακάτω.
  2. Η ταχύτητα που συνδέεται ο ίδιος ο ISP πάνω στο δίκτυο ADSL του ΟΤΕ είναι ένας πολύ σημαντικός παράγοντας.
  3. Ένας άλλος παράγοντας είναι η ταχύτητα διασύνδεσης στο κέντρο διασύνδεσης των δικτύων (στην Ελλάδα το λένε AIX-Athens Internet Exchange). Έτσι αν είσαι συνδρομητής σε ένα ISP (π.χ. Forthnet) και το site που σε ενδιαφέρει είναι στην Ελλάδα σε ένα άλλο ISP π.χ. αν το Φορουμ κρέμεται στην Altec, τότε έχει επίσης μεγάλη σημασία η ταχύτητα με την οποία διασυνδέεται τόσο η Forthnet, όσο και η Altec πάνω στο AIX. Αν η διασύνδεση κάποιας από τις δύο είναι μικρής χωρητικότητας, τότε η ταχύτητα πρόσβασης παίζει πολύ μικρό ή καθόλου ρόλο αφού το μποτιλιάρισμα γίνεται σε άλλο σημείο (οι εταιρείες στο παράδειγμα είναι υποθετικές μιας και δεν γνωρίζω σε ποιόν ISP κρέμεται το Φορουμ, ούτε με τι ταχύτητα διασυνδέονται οι δύο εταιρείες).
  4. Η ταχύτητα της διεθνούς γραμμής πρόσβασης στο διεθνές Internet που χρησιμοποιεί ο κάθε ISP, παίζει επίσης καθοριστική σημασία για την επίσκεψη σε site του εξωτερικού.
  5. Τέλος η διεκπεραιωτική ικανότητα του συγκεκριμένου server που επισκεπτόμαστε καθώς και ο αριθμός των επισκεπτών που κάθε φορά βρίσκονται μέσα σε αυτόν είναι επίσης πολύ σημαντικοί παράγοντες και μπορούν να επηρρεάσουν δραματικά την τελική ταχύτητα.

Βάζετε όλους του παράγοντες στη σειρά και έτσι μπορεί να εξηγηθεί γιατί η η τελική συνολική ταχύτητα μπορεί να διαφέρει από αυτή που πληρώνουμε για την πρόσβαση. Και βέβαια, βάλτε στους υπολογισμούς σας και την ώρα της ημέρας που μπαίνεται σε ένα site. Τα τηλεπικοινωνιακά δίκτυα σχεδιάζονται έτσι ώστε να εξυπηρετούν ταυτόχρονα ένα μέρος των συνδρομητών τους, και όχι όλους τους συνδρομητές τους (συνήθως μπορούν να εξυπηρετούν το 10%-20%). Στην ώρα τη μέγιστης κίνησης του δικτύου οι συνδεδεμένοι συνδρομητές, μπορεί να είναι πολύ περισσότεροι από το βέλτιστο ποσοστό και έτσι η ταχύτητα που αντιστοιχεί στον κάθε ένα ξεχωριστά είναι μικρότερη από την αναμενόμενη υπό κανονικές συνθήκες.

Γιατί να γίνει κατανοητό, σκεφθήτε το αντίστοιχο με την κυκλοφορία στους δρόμους: Για παράδειγμα ένας φίλος πήγε τον Αύγουστο στην Κέρκυρα. Έφτασε πολύ γρήγορα (120 km/h) μέχρι τη γέφυρα Ρίου-Αντιρίου (δηλαδή είχε γρήγορη ταχύτητα πρόσβασης) αλλά τι να το κάνει; Μετά τη γέφυρα υπήρχε μια ουρά χιλιομέτρων μέχρι την Αμφιλοχία αφού εκεί γινόταν μποτιλιάρισμα γιατί ο δρόμος περνά μέσα από τους στενούς δρόμους της πόλης (το αντίστοιχο της ταχύτητας που συνδέεται ο ISP). Έτσι το τελικό αποτέλεσμα ήταν το ίδιο σαν η συνολική του μέση ταχύτητα μέχρι την Ηγουμενίτσα να ήταν 70 km/h.ν Εκεί αντιμετώπισε άλλο μποτιλιάρισμα στα ferry boat. Γιατί τα αυτοκίνητα ήταν πολλά και οι θέσεις των αυτοκινήτων σε αυτά λίγες και πέρασε απέναντι με καθυστέρηση άλλης μιας ώρας. Συνολικά αν διαιρέσουμε τα χιλιόμετρα με τις ώρες που έκανε για να φτάσει στην Κέρκυρα, θα βρούμε ότι η τελική του ταχύτητα ήταν μεταξύ 30 και 50 km/h.

Και μια δική μου εμπειρία: μου έχει τύχει πολλές φορές να προσπαθώ να κατεβάσω ένα αρχείο από κάποιο site στην Eυρώπη και η ταχύτητα μεταφοράς του αρχείου να σέρνεται στο 1/10 της ταχύτητας πρόσβασης. Την ίδια στιγμή αν αλλάξω και πάω σε άλλο site που έχει το ίδιο αρχείο, μερικές φορές η ταχύτητα πετάει και πιάνει πολύ συχνά την μέγιστη ταχύτητα πρόσβασης.

Έτσι αν πρόκειτα να ρίξουμε τον λίθο του αναθέματος, ας τον ρίχνουμε κάθε φορά εκεί που πρέπει, γιατί μπορεί ο ΟΤΕ να είναι ο συνήθης ύποπτος αλλά στην συγκεκριμένη περίπτωση να μη φταίει ή να φταίει το λιγότερο από τους υπόλοιπους κρίκους της αλυσσίδας της επικοινωνίας μας.
:080::080:…:087:

Μ’ άλλα λόγια, εγώ που το ίδιο τεστ μού δείχνει 961 και 282 αντίστοιχα, πρέπει να είμαι υπερευχαριστημένος…

(Παναγιώτης Καγιάφας) #9

Ξέχασα βέβαια τον σπουδαιότερο παράγοντα που μπορεί να μην είναι τεχνολογικός αλλά είναι εντελώς καθοριστικός. Δηλαδή το γεγονός ότι και στην περίπτωση της “απελευθέρωσης” της τηλεπικοινωνιακής αγοράς και της ανάπτυξης της ευρυζωνικότητας, τα γεγονότα εξελίσσονται “the greek way” δηλαδή γιαλαντζί, οπότε και απέχουμε πολύ από το να γίνουμε " Εβρώπ’ … ρέεεε"!!!.

Έτσι όλοι είναι βολεμένοι και ευχαριστημένοι. Για τον ΟΤΕ φταίνε οι άλλοι και για τους άλλους φταίει ο ΟΤΕ. Τελικά μάλλον ούτε ο ΟΤΕ φταίει ούτε οι ISP. Μάλλον φταίει ο κακός μας ο καιρός και άρα… υγεία άμα υπάρχει … όλα θα γίνουν!!!

(Κώστας Κ.) #10

Οταν ομως αυτο συμβαινει συνεχεια, σε ολα τα sites δε φταινε οι servers. Δε ριχνουμε αναθεμα σε κανεναν. Πληρωνουμε μια απλη και δεδομενη υπηρεσια πανακριβα και εχουμε τη βασικη απαιτηση να δουλευει σωστα.
Γνωστος μου που δουλευει στον ΟΤΕ μου περιεγραψε την ηττα που εχουν αρχισει και τρωνε με τη διαδοση της χρησης υπηρεσιων τυπου Skype και οτι επιτηδες “κατεβαζουν” το bandwidth στις φτηνες ADSL συνδεσεις. Πολυ σωστη αντιμετωπιση απο μια τεραστια εταιρια, που σεβεται τον τελικο καταναλωτη…
Μην κοροϊδευομαστε και μεταξυ μας. Ειπαμε, στο μονοπωλιο ο καθενας κανει ανεξελεγκτα οτι γουσταρει.:080:
Για να μη θιξουμε το πονεμενο θεμα της τιμολογησης…

Δεν καταλαβα δηλαδη αφου πληρωνω 35 ευρω στην … το μηνα για τη συνδεση μου που ειναι ακομα 512 το μηνα … παγιο στον ΟΤΕ 42 ευρω για isdn το διμηνο συν κανενα 15-20αρι αναλογα με τα τηλεφωνα σε αλλη εταιρεια για το σταθερο δηλαδη καπου 75-80 ευρω το μηνα, γιατι να μη μιλησω στο skype ενα διωρο -αν δεν πιαστει ο κ… μου και βγαλει σπυρακια το αυτι μου ;;
Και ποσοι τελος παντων εχουν skype ;;

Πιστευω η χρηστικοτητα του σταθερου τηλ. ποτε δεν θα κινδυνεψει απο το skype εκτος αν η τεχνολογια “συμμαζεψει” ολα αυτα σε μινι υπολογιστες …

(Παναγιώτης Καγιάφας) #12

Βρε συ Webμάστορα

Δεν ζητάς από το γνωστό σου στον ΟΤΕ να μας εξηγήσει γιατί “καταβάζουν” επίτηδες τις ταχύτητες και την ίδια στιγμή αναβαθμίζουν τις ταχύτητες στο διπλάσιο με την ίδια τιμή? :112:

Επίσης, πως καταφέρνουν και κάνουν κάτι τέτοιο και δεν τους παίρνουν χαμπάρι οι ανταγωνίστριες εταιρείες (με τους ρουφιάνους τους που ενώ είναι εν ενεργεία υπάλληλοι του ΟΤΕ δουλεύουν ταυτόχρονα και για αυτές), τους συνδικάλες της αντιπολίτευσης και διάφορους άλλους τέτοιους τύπους που ενδημούν στον ΟΤΕ και που ψάχνουν τέτοιες ευκαιρίες για να κάνουν ντόρο ? :082:

Γιατί πως να το κάνουμε; Όλο και κάποιο γνωστό έχουμε όλοι στον ΟΤΕ !!

(Κώστας Κ.) #13

Ειπα οτι το κανουν στις φτηνες συνδεσεις ADSL.
Και ποιος σου λεει οτι μετα την ολοκληρωση της αναβαθμισης οι τιμες θα παραμεινουν ιδιες; Στο εγγυηθηκε κανεις;

Και ποιοι ειναι οι “ανταγωνιστες”; Υπαρχουν επι της ουσιας; Ολοι μεσω ΟΤΕ βγαινουν και ακολουθουν την τιμολογιακη του πολιτικη γιατι δεν μπορουν να κανουν αλλιως. Οι συνδικαλες απ’ την αλλη ασχολουνται με την ιδιωτικοποιηση / ξεπουλημα που επικειται και οχι με ενα μικρο μερος των υπηρεσιων του που ειναι το ευρυζωνικο internet…

Γιατι διακρινω ελαφρα ειρωνια και ενοχληση; Εκει δουλευεις;

(Παναγιώτης Καγιάφας) #14

Αυτή τη στιγμή γίνεται ένας φοβερός πόλεμος τιμών από όλους τους ISPs (συμπεριλαμβανομένης της OTEnet). Για να πάρουν μερίδιο της αγοράς, όλοι πουλάνε στη μισή τιμή από την χονδρική τιμή που αγοράζουν από τον ΟΤΕ. Επίσης η διεθνής τάση είναι να πέφτουν δραματικά οι τιμές. Θυμίσου ποιές ήταν οι τιμές πέρισυ τέτοια εποχή. Εξ άλλου όσο ο όγκος των συνδρομητών θα αυξάνει θα μειώνονται και οι τιμές (το penetration είναι αυτή τη στιγμή στο 2,6% και μέχρι το τέλος του 2007 υπολογίζουν το 7%, από κοντά 0% που ήταν πέρισυ) .

Τώρα είναι που μπερδεύτηκα. Είμαστε με τον χωροφύλαξ ή με τον αστυφύλαξ? Καταγγέλουμε “το μονοπώλιο” και το στέλνουμε στο πύρ το εξώτερον ή παλεύουμε ενάντια στην “ιδιωτικοποίηση/ξεπούλημα” ?

Η ευρυζωνικότητα αποτελεί την Νο1 προτεραιότητα, όχι μόνο του ΟΤΕ αλλά της κυβέρνησης και της Ευρωπαϊκής Ένωσης που νοιώθει να χάνει το τρένο από την Αμερική. Μόνος σου είπες σε προηγούμενο μήνυμα ότι η σταθερή τηλεφωνία είναι σε ελεύθερη πτώση. Είναι σίγουρο ότι σε λίγο καιρό θα μας δίνουν την τηλεφωνία ως δώρο μαζί με την υπηρεσία που θα αγοράζουμε (ήδη έχουν αρχίσει και στην χώρα μας αν θυμάμαι καλά η HOL, η ALTEC και σε λίγο θα ακολουθήσουν και άλλοι αν δεν το έχουν κάνει ήδη).

Το μόνο πρόβλημα που έχω είναι ότι δεν καταλαβαίνω για ποιό πράγμα συζητάμε τελικά. Εγώ με το αρχικό μου μήνυμα προσπάθησα να δώσω την καθαρά τεχνολογική διάσταση του θέματος της μειωμένης ταχύτητας (εξάλλου το topic είναι “περι τεχνολογίας”). Ξαφνικά μπήκαν στη συζήτηση οι γνωστοί μας στον ΟΤΕ, το μονοπώλιο, το ξεπούλημα και διάφορα τέτοια παραφερνάλια και μάλιστα με κάπως απόλυτο τρόπο και είπα να το ελαφρύνω λίγο.

Αυτά και νομίζω ότι πρέπει να το κλείσουμε γιατί και ως θέμα είναι άχαρο και μάλλον δεν ταιριάζει με το περιβάλλον του φορουμ, αλλά και προσωπικά δεν μου ταιριάζει η αντιπαράθεση σε προσωπικό επίπεδο.

Υ.Γ. Με την ευκαιρία δεν μου λές και πως γίνεται η παράθεση αποσπασμάτων με εύκολο τρόπο (multi-quote?) γιατί όσο και αν το έψαξα δεν τα κατάφερα και έκανα πατέντες.

(Κώστας Κ.) #15

Δεν σου ταιριάζει αλλά το έκανες το “χιουμοράκι”…
Σταματώ εδώ.

Το multi-quote αφορά σε περισσότερα από ένα μηνύματα. Πατώντας το κάτω από κάθε μήνυμα στην ουσία επιλέγεις τα μηνύματα που θες να παραθέσεις.

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) #16