Δυναμικά Μικρόφωνα

Γεια σας και χρόνια πολλά.
Δεν γνωρίζω αν καποιος φίλος χρησιμοποιεί δυναμικά μικρόφωνα,εγώ έχω το μικρόφωνο RODE Procaster Δυναμικό.
Είναι πολύ καλό και αποδίδει καθαρή και μεταλλική φωνή αλλά σε αναλογική κονσόλα D&R επειδη μαλλον έχει χαμηλή έξοδο,ανοίγουμε σχεδόν στο τερμα το gain και φυσικα το ποτενσιομετρο και μας βγάζει φύσιγμα.
Σε αλλη ψηφιακή κονσόλα το φύσιγμα εινα πολύ χαμηλό.
Ομως η επαγγελματικη μας κονσόλα ειναι η D&R και παρακαλω καποιο φίλο που έχει γνώσεις μικροφώνων να μου πει αν υπάρχει τρόπος να κοπεί το φύσιγμα και πως;
Ευχαριστώ για την στήριξη σας.

Ποια DR έχεις? Δες αν η “φέτα” έχει κουμπάκι PAD και αν είναι πατημένο. Αν ναι απενεργοποίησε το.
γράψε PM

1 «Μου αρέσει»

Την AILAB αλλά δεν έχει κουμπακι pad…

Το Mic έχει καλή έξοδο, δηλαδή είναι δυνατό - 57db ευεσθησια. Την κονσόλα δεν βρησκω. Δώσε λινκ να δω

1 «Μου αρέσει»

Θα πρέπει μάλλον να έχεις την DR AIRLAB.
Καθαρά ραδιοφωνικός μίκτης. Δεν πειράζει αυτό.
Σιγουρέψου ότι έβαλες το XLR (CANON) στη σωστή θέση πισω. Πρέπει να είναι το πάνω πανω. Γράφει MIC.
Και εμπρός, επιλέγεις(πατάς) MIC, να ανάψει το πράσινο λεντάκι.

Δεν είμαι σίγουρος, ότι πρέπει να απαντάω εδώ, γι’αυτο καλύτερα στείλε μου ΠΜ

1 «Μου αρέσει»

Ολα ειναι ετσι ακριβώς,την κοσολα την έχω 10 χρόνια απλά δουλευα με πυκνωτικα,τώρα αυτο το μικροφωνο εχει καλύτερο ήχο .πιο μεταλλικό,δεν παίρνει εύκολα ήχο απο διπλανό συνομιλητή και γιαυτο σκοπευα να παρω αλλα δυο-τρια ίδια αλλα με χαλαει ο θόρυβος δηλαδή το φύσημα γιατί δεν εχει δυνατη εξοδο και θέλει πολύ gain και φυσικα τερμα το volume.