Δούγιες και ήχος μπουζουκιού

φιλε Αρη, οταν λες πραγματικες 20,ενοεις χωρις χαραγμενες,ετσι δεν ειναι? Δηλαδη το σκαφος του να ειναι σαν κι αυτα με τις χοντρες γραμμες(π.χ οπως το ριγε των καρπουζιων) και οχι με τις 100αδες ριγουλες. Σορρυ αλλα στα θεματα κατασκευης δεν ειμαι τοσο ψεγμενος,και φοβαμαι μην πεσω θυμα,και μην παρω μαπα μπουζουκι. Αν μπορεις,δωσε καποιο link απο φωτογραφιες εδω μεσα,να παρω μια ιδεα,για το πως ειναι το σκαφος με τις λιγες πραγματικες δουγιες.Ευχαριστω

η αλληθεια ειναι , οτι δε θα βρεις φθηνο μπουζουκι με 60αρι σκαφος ασχετα αν κοστιζει απο σκαφά περιπου 100 ευρώ, επισεις υπαρχουν αξιολογα μπουζουκια με 20+ δουγιες αν και τα περισσοτερα 60αρια + ειναι στο ποσοστο τους καλα μπουζουκια πχ λεω εγω ενα 70 - 80 % , δηλ μπουζουκι με λιγες δουγιες εχεις πολλες πιθανοτητες να σου βγει μάπα ενω ενα μπουζουκι 60αρι εχεις σαφως λιγοτερες , εγώ θα σου προτεινα να βρεις ενα κατασκευαστει που φτιαχνει μονος του τα σκαφάκια του και να παραγγίλεις ενα με λιγες δουγιες εχωντας κανει μαζι του μια συμφωνια και το τι υλικα θες εσύ. προσφατα ειδα εναν κατασκευαστει εδω μέσα με κατι απιστευτα τριχορδακια με πρωσοπικο στυλ και πολυ καλές τιμες, για θυμιστε τον ρε παιδιά…

μήπως εννοείς τον ισίδωρο παπαδάμου ? www.trixordo.com

Ωραια πραγματα ο Ισιδωρος, αλλα…στην θεσσαλονικη!
Μου φενεται τα οικονομικα μου θα με στειλουν…Ματσικα.
(παντως δοκιμαζοντας πολλα μπουζουκια του στο καταστημα,δεν μπορω να πω οτι εμεινα δυσαρεστημενος,αντιθετως. Στην σχεση αποδοση/τιμη ειναι ΚΟΡΥΦΑΙΟΣ πιστευω)

εμενα παντως ο οργανοποιος μου μου ειχε πει οτι δεν παιζουν ρολο.παιζουν ομως ρολο στην τελικη τιμη του οργανου

http://www.sxoinas.gr/default.php?pid=d4&lang=gr

Εδω ο μαστορας λεει οτι φτιαχνει 60 πραγματικες δουγιες και τις δειχνει και απο μεσα.
Εβγαλε τα ματια του να το φτιαξει, η τις χαραξε και απο μεσα?:082: Παντως η τιμη για ολο το κιτ μπουζουκιου ειναι οικονομικη ενω ενα σκαφος τετοιο θελει μεροκαματα…!
Πολυ περιεργο μου φενεται. Δεν πιστευω να φταιει οτι προσφατα εκλεισα τα 22 και μεγαλωνοντας αρχισα να γινομαι μυστηριος, περιεργος και παραξενος…:112:

Φαινονται για πραγματικες παντως… Τα νερα απο μεσα δειχνουν οτι ειναι διαφορετικες και οχι χαραγμενες.

Πολυς ντορος ρε παιδια για αυτες τις δουγιες.Το οτι παιζουν ρολο στο τελικο αισθητικο-ηχητικο αποτελεσμα ειναι σιγουρο.Αυτο ομως που μου κανει εντυπωση ειναι οτι σε πολλους δεξιοτεχνες μουσικους που γνωριζα απο το ωδειο,αποτελουσε το βασικο τους κριτηριο για να εκθειασουν η να θαψουν ενα οργανο.Και ενω στην αρχη ψαρωμενος τους ακουγα να λενε τα δικα τους,μετα …τους πηρε ο διαολος.Δεν γινεται,δεν το χωρουσε το μυαλο μου,οτι ενας ανθρωπος που επαιζε ετσι μπουζουκι,ηταν τοσο στενομυαλος.Για να μην πω τι παιζανε…τι μακροπουλοι, τι ζαζοπουλοι,…και εγω να λεω μεσα μου.ρε γαμωτο τοσα τραγουδια εχουμε αυτα τους αρεσουν?Το ποτηρι ξεχιλεισε οταν μικρος μαθητης ζητησε απο τον δασκαλο να του δειξει το μινορε της αυγης,κι αυτος απαντησε …τι αυτη τη μαλακια θες?Μετα τα δυο χρονια δεν αντεξα αλλο…και την εκανα

Εχω μια απορια, τον ηχο του μπουζουκιου,τον δινει το σκαφος;το καπακι;η τα λιτρα του αερα που βρισκονται αναμεσα στο καπακι και το σκαφος;Και αν ειναι το καπακι. Γιατι εχουμε μεγαλη γκαμα στα ξυλα του σκαφους. Και δινουμε πιο πολυ σημασια απο τι ξυλο θα ειναι π.χ (καρυδια,παλισανδρος.κελεμπεκι)και οχι τι ξυλο θα ειναι το καπακι;

Το σκάφος δεν παράγει τον ήχο όπως τον παράγει το καπάκι,αλλά συμμετέχει στην όποια χροιά του ήχου.Άρα μπορείς ν χρησιμοποιήσεις μεγαλύτερη ποικιλία ξύλων.Μην νομίζεις όμως,και στο καπάκι έχουμε αρκετές επιλογές,με πρώτη επιλογή το έλατο,αλλά πολυ καλά αποτελέσματα,έχουν δώσει και ο κέδρος και η σίτκα.Αν σε αυτές τις επιλογές βάλεις και τις κατηγορίες των ποιοτήτων,π.χ Α καπάκι,β καπάκι κ.λ.π. έχουμε αρκετές επιλογές,με σχετική ασφάλεια.

Αυτό που ξέρω (οι κατασκευαστές μπορούν να το εξηγήσουν καλύτερα) είναι οτι ο ήχος μέσω καβαλάρη βγαίνει απο το καπάκι. Στη συνέχεια περνά στις δούγες(σκάφος- αντηχείο) και μετά απελευθερώνεται.
Άρα να γιατί παίζει ρόλο το καπάκι.

Νομιζω οτι και καπακι και σκαφος παιζουν ρολο…
Εχω την εντυπωση οτι παιζει μεγαλο ρολο ο ογκος του αερα μεσα στο σκαφος…
Εφτιαξα περσι το καλοκαιρι εναν μπαγλαμα απο κελεμπεκι. Μηκος χορδησ 36cm αλλα με μεγαλυτερο σκαφος. Σε σχεση με αλλους μπαγλαμαδες. Ο ηχος του ηταν πιο δυνατος, λιγο ξερος και σιγουρα θα ηταν πολυ καλος ηχος αν ηταν τζουρας…
Με βαση οτι εχω δει και ακουσει (απο οργανα) μου δημιουργειται η εντυπωση οτι ο ογκος του αερας ειναι παραπολυ σημαντικος (ισως ισαξιος :wink: με το καπακι και το σκαφος…

Σε μια σηζητηση που ειχα τον περασμενο χρονο με τον Αλεξανδρη στη Θεσσαλονικη ,ο αερινος ογκος του ηχειου ,το σχημα του και η ξυλεια του σκαφους παιζουν κυριο ρολο στην χροια του ηχου,οπως και το καπακι.Το καπακι εχει εναν ακομη ρολο σημαντικοτατο , την παραγωγη αυτου.Οπως και στον ανθρωπο ,ο καθενας εχει διαφορετικη χροια φωνης λογω του οτι τα βιολογικα του ηχεια,ρινικη,στοματικη κοιλοτητα,γναθιαιος κολπος,παραρρινιοι κολποι εχουν διαφορετικο σχημα και ογκο.Να ρωτησω κατι αλλο τωρα.Το ουτι λενε οσο πιο ελαφρυ ειναι τοσο καλυτερη αποδοση εχει,λογικα διοτι δονηται καλυτερα.Ισχυει το ιδιο και στο μπουζουκι? το σκαφος με τις ντουγες εχει ρολο ταλανωσης για να ειναι οσο λεπτο του περνει η μονο αντανακλασης του ηχου?

Νομιζω πως ναι φιλε Τακι. Ακριβως ο ογκος του αερα μεσα στο καπακι , δινει ενταση. Τα ξυλα δινουν χροιά… Ωραιο το παραδειγμα του Αλεξανδρη (ο οποιος -παρεπιμπτοντως- ειναι απο τους λιγους που κανουν μπαγλαμαδες γονατα)

Αν μπορειτε να μου απαντησετε.Γιατι εχουν διαφορα στην τιμη τα ξυλα για το σκαφος ενος μπουζουκιου. π.χ (καρυδια,κελεμπεκι,παλισανδρος κ.α)επειδη βγαζουν διαφορετικη χροια στον ηχο,γιατι το ενα απο το αλλο ειναι πιο δυσκολο στο να το επεξεργαστεις, η επειδη το καθε ξυλο ειναι πιο σπανιο απο το αλλο.Και στο τελος τελικα πρεπει να δινεις σημασια τι ξυλο ειναι το σκαφος η οχι.Και αν πραγματικα το ενα ξυλο απο το αλλο εχει σημαντικη διαφορα στον ηχο που ειναι και αυτο που μας ενδιαφερει.

γεια σας παιδια…μου αρεσουν οι οργανοποιοι που ξερουν και κανουν αληθινα σκαφη… και τι εννοω?? εννοω οτι μου αρεσει να βλεπω αληθινα σκαφη με αληθινες ντουγιες…στεναχωριεμαι οταν βλεπω οργανοποιους που δεν βγαζουν αληθινα σκαφη…μας λεει ο οργανοποιοιος αυτο το μπουζουκι εχει 60 ντουγιες απο εξω, εμεις πρεπει να τον λεμε ποσες ντουγιες απο μεσα??? που αμα βγαλεις το αλουμινοχαρτο απο το σκαφος δεν εχει ουτε δεκα ντουγιες…το σκαφος πιστευω θελει υπομονη οι περισσοτεροι θελουν να βγαλουν αριθμο που αυτο συνεπαγεται και με γρηγορα μπουζουκια…επισης εχω ακουσει να μου λενε οτι οι ντουγιες δεν παιζουν ρολο, τοτε γιατι γινονται???σιγουρα υπαρχει λογος για τις ντουγιες…απλα λεει ο οργανοποιος απο μεσα του, εγω θελω να βγαλω 40 μπουζουκια το μηνα τις ντουγιες θα κοιταω γιατι βαζω ενα αλουμινοχαρτο απο μεσα και ολα καλα:088:παντως παιδια να προτιματε μπουζουκια που μεσα θα φαινονται οι ντουγιες δεν θα εχει αλουμινοχαρτο η αν βαλει να δειτε το σκαφος πριν γινει το μπουζουκι…τα νυχτοκαματα βγαινουν δυσκολα μαγκες μου γι αυτο να εχετε τα ματια σας ανοιχτα οταν θα πατε να παρετε ενα οργανο…αυτα ηθελα να πω ελπιζω να μην παρεξηγηθηκε καποιος ητν απλα η αποψη μου…επισης το ρεμπετικο φορουμ μου επιτρεπει να βγαλω απο μεσα αυτα που κρατουσα τοσα χρονια…θα τα πω ολα… γεια χαρα…

Πες τα ολα ρε φιλε…βγαλ’τα απο μεσα σου…Μιχαλη εισαι Μεγας:)

Γεια σου Μιχάλη

Μου φαίνεται πως οι πολλές ντούγιες δεν κάνουν το καλό όργανο.
Σα να λέμε, τα ράσα δεν κάνουν τον παπά.
Παρ’ όλ’ αυτά υπάρχει η “απάτη” με τις ψεύτικες ντούγιες.
Αλλά μάλλον υπάρχει η “απάτη” αυτή, γιατί το ζητά ο πελάτης.
Δλδ κάποιοι οργανοποιοί είδαν ότι η αγορά αυτό θέλει και το σερβίρουν έτσι. Ή μπορεί να το ζητάνε και οι μαγαζάτορες.
Κακώς βέβαια, κανονικά θα έπρεπε να πουν ότι έχει τόσες πραγματικές ντούγιες που είναι χαραγμένες για διακόσμηση και όχι να λένε ότι έχει 60 ενώ έχει 15.
Βέβαια υπάρχουν πολύ καλά όργανα με πολλές πραγματικές ντούγιες, αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι αν είχαν λιγότερες θα ήταν χειρότερα.

Όπως και να 'χει είναι κρίμα να κρύβει ο επαγγελματίας την αλήθεια από τον πελάτη.
Από την άλλη καλό είναι και ο πελάτης να ξέρει να αξιολογεί ένα όργανο και τον ήχο του και όχι να ξεγελιέται από ψευτοντούγιες.

Εγω νομιζω οτι δεν ειναι απατη και αν ερωτηθει ο οργανοποιος θα απαντησει ειλικρινα γιατι ειναι πολυ ευκολο να καταλαβεις αν ειναι χαραγμενες η αληθινες οι ντουγιες απο τα νερα και τα χρωματα(στα περισσοτερα ξυλα τουλαχιστον).
Τωρα ποσο διαφορα εχει ο ηχος δεν ειμαι αρμοδιος να απαντησω αλλα ειμαι σιγουρος οτι ολο αυτο γινεται για αισθητικους λογους!

Δυστυχώς υπάρχουν sites καταστημάτων που αναφέρουν το “δήθεν” αριθμό από τις ντούγιες και όχι τον αληθινό.
Και είναι εξακριβωμένο, γιατί όπως είπες, αν δεις το όργανο από κοντά φαίνονται οι πραγματικές ντούγιες από τις αποχρώσεις και τα νερά του ξύλου.