Δημοτικά τραγούδια

Εμ, αυτό ακριβώς δε λέω κι εγώ;

Το δημοτικό τραγούδι δεν είναι ρεπερτόριο και ύφος. Αυτό είναι το εξωτερικό του περίβλημα. Το δημοτικό τραγούδι είναι διαδικασία. Αντίθετα από ένα λαϊκό (ή άλλο) τραγούδι, που μπορεί να έχει πιάσει τόσο εύστοχα τον καημό του λαού ώστε αυτός που το έγραψε και αυτός που το λέει να εκφράζει τον λαό, στο δημοτικό ο λαός εκφράζεται αυτοπροσώπως και όχι δι’ αντιπροσώπων.

Άμα λείψει αυτό (που όπως συμφωνούμε έχει λείψει, πλην ειδικών εξαιρέσεων), δεν υπάρχει δημοτικό τραγούδι. Υπάρχει απλώς ένα ρεπερτόριο προερχόμενο από το δημοτικό τραγούδι.

Πως κάποιοι έχουν μεγαλώσει ακούγοντας αυτό το τρεπερτόριο κι έχει γίνει η φυσική τους «γλώσσα»; Ε, κι άλλοι έχουν μεγαλώσει ακούγοντας άλλα, που τους είναι πλέον απολύτως οικεία και τους εκφράζουν μέχρι τα μύχια της ψυχής τους, χωρίς να είναι δημοτικά.

Το παράδειγμα του βοσκού και του «μπήκαν τα γίδια στο μαντρί» δε μου λέει τίποτα. Ο παππούς αυτού του βοσκού μπορεί να τραγούδαγε τραγούδια για πολεμιστές με σπαθιά και κοντάρια, τελείως άσχετους και διαφορετικούς από τον εαυτό του, ή και για εντελώς υπερφυσικές ιστορίες (όπως του Νεκρού Αδερφού, του Άη Γιώργη με τον δράκο, του ακρίτα που ήταν ψηλός σαν βουνό κλπ.) και να έβρισκε σ’ αυτά κάτι που, παρά τη φαινομενική απόσταση, τον εκφράζει. Να θυμηθούμε ότι οι παλιοί ρεμπέτες τραγουδούσαν ιστορίες για χασίσια, φυλακές, παραβατικότητες και διάφορα άλλα, που κάτι έχουν και συγκινούν σημερινούς ανθρώπους που δεν είναι ούτε χασικλήδες ούτε παράνομοι. Το να ακουστεί ένα τραγούδι με ταμπέλα «ποιμενικό» για να συγκινήσει τους βοσκούς, ή ξερωγώ με ταμπέλα «χωρισμός» για να συγκινήσει τους χωρισμένους, αυτό είναι ευκολάκι.

5 «Μου αρέσει»

για να καταλαβεις κατι… για μας που δεν πηγαμε σχολεια αλλα και για τον δικο μας κοσμο που ακουγε απο παντα δημοτικα δεν υπηρχε καν η λεξη παραδοση - παραδοσιακο. λεγαμε τι παιζεις? κλαρινο απλα η βιολι η κιθαρα… τι τραγουδια παιζεις? δημοτικα… τι τραγουδια ακους? κλαρινα η δημοτικα απλα. την ταμπελα της παραδοσης μας την φεραν τα χορευτικα και τα σχολεια σε συνδιασμο με την τηλεοραση και οι οποιοι κανουν χοντρες δουλειες πουλωντας παραδοση παρακαλω αλλα δεν μιλαει κανεις απο μας γιατι βολευονται για να παρουν το μεροκαματο. εχουν δει τα ματια μας…

2 «Μου αρέσει»