Δημητρης Στεργίου - Μπέμπης

Ηξερα μονο οτι ο Χιώτης θαύμαζε τον Μπέμπη και έλεγε οτι 1) ο καλύτερος μπουζουξής είναι ο Μπέμπης και 2) “εμεις παίζουμε όσο γρήγορα μας επιτρέπουν τα δάχτυλα μας ενώ ο Μπέμπης όσο γρήγορα θέλει”
Δεν γνώριζα ομως οτι ταυτόχρονα τα ίδια πίστευε και ο Ζαμπέτας. Σε εκπομπή αφιέρωμα προς τον Ζαμπέτα η Ελένη Ροδά αναφέρει σε κάποια φάση πως ο Ζαμπέτας της ειχε πει (οταν αυτη του ελεγε καλα λογια για το παιξιμο του) πως ο καλύτερος μπουζουξής που πέρασε ποτέ από την Ελλάδα είναι ο Μπέμπης.
Δυστυχώς στο διαδύκτιο δεν υπάρχει υλικο για αυτόν τον άνθρωπο. Μονο καποια κομματια στο youtube.

ο,τι γνωρίζει ο καθενας ας πει. Ευχαριστώ

Για να μην μπούμε σε λογική αναδημοσιεύσεων, μιας και είσαι λάτρης των μεμονωμένων περιστατικών, διάβασε αυτό επίσης μέσα στο ίδιο μας το φόρουμ μπορείς να βρεις αρκετές πληροφορίες π.χ. εδώ και φυσικά με τη χρήση ερευνητικών μηχανών στο διαδίκτυο (κάπως έτσι). Εάν παρόλα αυτά συνεχίζουν να υπάρχουν απορίες, όλο και κάποιος θα βρεθεί να έχει ένα βίωμα παραπάνω.

Εκτός από τις πηγές που αναφέρθηκαν ήδη, για το Στεργίου αναζήτησε και το βιβλίο του Γ. Αλτή “Οκτώ Λαϊκά Πορτραίτα”, όπου αναφέρεται συνολικά η πορεία του στο λαϊκό τραγούδι και απόψεις πολύ σημαντικών ανθρώπων για την προσφορά του.


Βέβαια, καλό είναι να αποφύγουμε τις κατατάξεις του τύπου “ποιος είναι ο καλύτερος μπουζουξής”.

Δεν ειπα εγω οτι ειναι ο καλύτερος. Ο Ζαμπετας το ειπε. Εγω δεν εχω γνωμη ακομα

Υπάρχει δηλαδή περίπτωση να έχεις κάποια στιγμή γνώμη για το ποιος από τους μεγάλους αυτούς (Χιώτης, Σπόρος, Μπέμπης, Ζαμπετας, Μακρυδακης, Αναστασίου κλπ) είναι ο καλύτερος? Με τι κριτήρια?

Με τα ιδια που εσυ γραφεις Χιώτης στο “συνθετης”

Σωκράτη, άλλο πράγμα όταν απαντώ στο “ο αγαπημένος μου” και άλλο στο “ο καλύτερος”.

αρχικα στο συνθετης δεν γραφει ουτε καλυτερος ούτε αγαπημενος (εφοσον βλεπετε μεμονωμενες λέξεις)
δεύτερον, δεν ξερω τι εννοειτε εσεις αλλα εγω λεγοντας αγαπημενος ή καλυτερος εννοω σχεδόν το ιδιο πραμα (προσωπικη γνωμη)
ειναι καλύτερος για τα προσωπικά μου γούστα.

Φιλαράκο μία απλή ερώτηση έκανα χωρίς ειρωνεία. Αν θες το συζητάμε.

Άλλο να λές “ο για μένα καλύτερος” και άλλο, τελείως άλλο, να λές “Ο καλύτερος”. Το πρώτο είναι όχι μόνο θεμιτό, είναι και επιθυμητό. Το δεύτερο εκφράζει απόλυτη νοοτροπία, κάτι όχι επιθυμητό σε μία δημοκρατικά προσανατολισμένη σκέψη.

Η κάθε (μεμονωμένη!) λέξη έχει τη δική της αξία.

Kύριοι,διάβασα όλο το θέμα από την εισαγωγή ως την τελευταία απάντηση.
Λυπάμαι πραγματικά και θα σας πω γιατι…
Ο smxz8 θέτει ένα θέμα χωρίς να εκφράζει προσωπική άποψη και στην συνέχεια
με ένα τρόπο (που σε βάζει σε σκέψεις), γίνεται παρέμβαση από 4(!!!) συντονιστές
που κατευθύνουν την συζήτηση σε ένα πεδίο που δεν έχει καμία σχέση με το θέμα!!
Και μόνο το γεγονός ότι δεν μιλάμε για κάποιο σοβαρό θέμα (αν κατάλαβα καλά το
resume είναι ποιος μπουζουκτσης μας αρέσει από τους παλιους)-καταλήγουμε να έχουμε
συζήτηση με 4 συντονιστές και 1 μέλος!!! όπου στο τέλος και ο πιο αδαής καταλα-
λαβαίνει ότι γίνεται παιχνίδι …μόνος μου και όλοι σας…λίγο τάκτ κυριοι δεν θα έβλαπτε-καλό θα ήταν
να μιλά 1 συντονιστής για λόγους δημοκρατίας (όπως ακούγεται και παραπάνω) και να
παρεμβαίνει για σοβαρους μόνο λόγους.
Το βήμα εδώ ανήκει στα μέλη-μπορείτε να μας εξηγήσετε προς τι η μαζική παρέμβαση
4 συντονιστών;Aλήθεια τι και πόσους ομιλητές θέλατε να συντονίσετε και για ποια ενδιαφέρουσα
και σημαντική διαφορά;
(Μήπως θα έπρεπε να γραφτεί στους όρους δεοντολογιας η αναλογία συντονιστών -ομιλητών?)
Δυστυχώς αυτή η κατάσταση τον τελευταίο καιρό επαναλαμβάνεται πολλακις εδώ και
δεν είναι ευχάριστη…ίσως είναι και δείγμα ενός γενικότερου “καθίσματος” της ποιότητας
του φόρουμ…
Π.Α.

Εγώ προσωπικά δεν βλέπω καμία συντονιστική παρέμβαση. Εγώ ρώτησα τα κριτήρια που έχει στο μυαλό του ο φίλος έτσι ώστε να υποτεθεί ότι υπάρχει από αυτούς τους μεγάλους καλύτερος μπουζουξής έτσι ώστε να γίνει συζήτηση. Σαν απλό μέλος ρώτησα και όχι σαν συντονιστής.

Ακριβώς γι αυτό το λόγο ήταν απαραίτητη εδώ μια παρέμβαση: ο τίτλος του θέματος είναι:

“Δημήτρης Στεργίου - Μπέμπης”
αλλά στη συνέχεια ξεστράτισε στο:

άρα στο “Ποιος είναι ο καλύτερος μπουζουξής”, φίλε μου.

Για το Στεργίου, ναι, μπορεί να ακολουθήσει μια πολύ σημαντική συζήτηση και δυστυχώς δεν ακολούθησε.

Όχι όμως και για το “Ποιος θεωρώ/ θεωρείτε ότι είναι ο καλύτερος μπουζουξής”.
Αυτή η έκβαση της συζήτησης οδηγεί σε αδιέξοδο, όπως γνωρίζει από την πείρα του εδώ μέσα ο οποιοσδήποτε, είτε είναι συντονιστής είτε όχι.

Ένας που πραγματικά , λοιπόν, επιθυμεί να αποφευχθεί το κάθισμα της ποιότητας του φόρουμ, είτε είναι συντονιστής είτε όχι, καλό είναι να παρεμβαίνει, για να διατηρείται ακριβώς αυτή η ποιότητα που έχει κάνει το ρεμπέτικο φόρουμ να ξεχωρίζει τόσα χρόνια και να διατηρεί αυτή την ποιότητα που επικαλείσαι και εσύ, φίλε μου.

Μια χαρα ειναι η ποιοτητα του φορουμ και δεν κινδυνευει απο τετοια θεματα.
Ισως υπαρχει μια ανωριμοτητα σε τετοιου ειδους συζητησεις περι καλυτερων κτλ αλλα ενταξει,ο φανατισμος και ο οπαδισμος τα εχει αυτα.
Τωρα για τον Στεργιου,δεν εχουμε ακουσει και πολλα.
Προσωπικα τον βλεπω σαν εναν πολυ γρηγορο παικτη με καθαρη πενια και τιποτα παραπανω.
Δεν τον εχω ακουσει σε τραγουδια ομως ,σε καποιο ταξιμι ας πουμε ή καπου αλλου ,να δω τι ηχο βγαζει ,τι συναισθηματα.

Το περιοδικό λαϊκό τραγούδι είχε κυκλοφορήσει ένα cd με τα δισκογραφημένα τραγούδια που συμμετέχει ο μπέμπης .
Επίσης κυκλοφόρησε κάποια στιγμή ένα cd με τίτλο " ο μύθος του μπουζουκιού Δ. Στεργίου " με ηχογραφήσεις της Αμερικής.
Πραγματικά είναι τόσο λίγες οι ηχογραφήσεις που μύθος θα παραμείνει!!?

To θεμα μου δεν ειναι ποιος ειναι ο καλύτερος. Το θεμα μου ειναι καθαρά ο Μπέμπης παιδιά. Ρωτησα απλα οποιος γνωρίζει κάτι παραπανω να το αναρτησει μεσα. Αυτοι που με ρωτουσαν για κριτηρια και τα ρεστα, ειχαν πιαστει απο μια λεξη ή μια φραση. ΤΟ θεμα μου ειναι ποιος ηταν ο Στεργιου στο χώρο. Ειναι σαφές

Εντάξει, Σωκράτη. Έγινες σαφής (τώρα, όχι στο #1 σου) και αυτό που ζητάς είναι πολύ ενδιαφέρον. Νομίζω μάλιστα, σε αντίθεση με τον Ρελαρέ που βλέπει σκοτεινές συνομωσίες, ότι μετά από 16 μηνύματα είσαι (και εσύ και όλοι μας) σε πολύ καλύτερη θέση σχετικά με το πόσες πληροφορίες υπάρχουν για τον Μπέμπη και πού μπορούν να βρεθούν, τόσο γενικότερα όσο και ειδικά στο φόρουμ μας.

Για το Στεργίου, εγώ τουλάχιστον ξεκινώ

  1. από τη δική του σύνθεση:
    [b]“Για να βρω κλεισμένες πόρτες” ,[/b] σε στίχους Ταμβάκη με τη Σούλα Πασαλάρη και τον Τατασόπουλο στο τραγούδι, που παίζει και μπουζούκι μαζί με τον ίδιο το συνθέτη (1947)

  2. [b]Το βουνό με το βουνό[/b], όπου παίζει κιθάρα μαζί με το Χιώτη
    (Εξάλλου, ο Μπέμπης ήταν φοβερός και στην κιθάρα, εκτός από το μπουζούκι)

  3. [b]Πενιές Μπέμπη[/b]
    Με τη μουσική αυτή ξεκινούσε ο Π. Γεραμάνης την εκπομπή του “Λαϊκοί βάρδοι”, 16 τόσα χρόνια…

  4. [b]Bebi’s Lament (το παράπονο του Μπέμπη),[/b] 1960
    όπου δεύτερο μπουζούκι παίζει ο Τάσος Σοφόπουλος.

  5. [b]“Έλα, κάνε μου παρέα”[/b] σε σύνθεση του Περιστέρη, 1960, όπου παίζει μπουζούκι μαζί με τον Τσομίδη.

υπάρχει σε ένα cd με ηχογραφήσεις στην Αμερική (κάπου το έχω αλλά δεν θυμάμαι που) και η εξής καταπληκτική (κατά τη γνώμη μου) εκτέλεση

//youtu.be/JaOy-ndjMbY

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:20 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:05 —

//youtu.be/OIOM8SLRcxk

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 15:33 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 15:20 —

//youtu.be/qShqv2T69VA