Γνωρίζει κανείς;

(system) #1

Μπορεί να μου δώσει κάποιος πληροφορίες για ένα τραγούδι;(μάλλον του Τσιτσάνη - χασάπικο):

Χτύπα το ντέφι σου τσιγγάνα να πονέσεις
κι εσύ τσιγγάνε σπάσε το βιολί
απόψε θέλω η καρδιά μου να πιστέψει
πως η γυναίκα το πουλάει το φιλί

Επίσης,στο τραγούδι του Τσιτσάνη “Αθηναίισα” ποιος τραγουδάει μαζί με τον Τσιτσάνη;(Στελλάκης!!!???)

(system) #2

Το πρώτο είναι μεταπολεμικό χασάπικο του Τσιτσάνη με την Ρένα Στάμου. Τιτλοφορείται ΤΣΙΓΓΑΝΕ, ΣΠΑΣΕ ΤΟ ΒΙΟΛΙ και έχει ανατυπωθεί κάμποσες φορές. Από μνήμης σου λέω ότι υπάρχει στο 2πλό LP-CD της Columbia “Βασίλης Τσιτσάνης για πάντα Νο2”.

Όσο για την Αθηναίησα, ο Τσιτσάνης τραγουδάει μαζί με τον Στελλάκη στην πρώτη έκδοση του 46. Αν εννοείς μεταγενέστερες εκδόσεις που τραγουδάει ο Τσ. υπάρχει μια με τον Βαγγέλη Περπινιάδη και η γνωστή από το ποτ-πουρί

φραγκίσκος

(system) #3

Ευχαριστώ.Έχω την πρώτη εκτέλεση,απλά δεν μπορούσα να διακρίνω αν ήταν ή όχι ο Στελλάκης.

(system) #4

Τώρα που το Audiogalaxy (από το οποίο ΔΕΝ κατεβάζαμε τραγούδια) έχει κλείσει, μπορεί να μου πει κανείς από πού να ΜΗΝ κατεβάζουμε τα ρεμπέτικα μας πλέον;

(system) #5

Από τα CD των φίλων σου

(system) #6

Έχει γεμίσει Κώστα μου ο κόσμος με ροκάδες
και για να βρεις ρεμπέτικα ρίχνεις και τεμενάδες.

Μα η τάλαινα η ομήγυρις, η εκλεκτή δεν λέω,
με κάνει πλέον μουσικώς ενδόμυχα να κλαίω!

(system) #7

Νομίζω πως η διαδικασία απόκτησης ενός άσματος είναι μέρος της αγάπης σου για δαύτο.
Δεν έχω κάποιο ενδοιασμό να αντιγράψω CD όπως παλιότερα δεν είχα πρόβλημα να γράψω κασέτα απ’ το πλαστικό.
Ομως το να ανακαλύψω το διασκάδικο, τη δισκοθήκη φίλου κλπ. είναι μέρος της όλης αγαπησιάρικης ιστορίας, άσε που κάνεις και γνωριμίες (κατά το γνωστό λογοπαίγνιο).
Εκεί θα ακούσω το τραγουδάκι, θα το ανακαλύψω νότα νότα και στο τέλος θα πέσει και η αντιγραφή. Θα “χρωστάω” κι εγώ την ανακάλυψη κάποιου αξιοσημείωτου άσματος για να βγάλω την υποχρέωση και… ούτω καθ’ εξής.

Αυτή η ιστορία με τα Ναψτεροειδή ρε αδελφέ με άφησε πολύ αδιάφορο.

Ετσι στη μουγκαμάρα και στη μοναξιά μου με την οθόνη στα 10 εκατοστά απ’ τη μύτη μου, δεν ενθουσιάζομαι μουσικώς.
Επιπλέον δεν χωνεύω τα τραγούδια χωρίς ετικέτα. Θέλω να διαβάσω τις μαλακίες του παραγωγού και του “επιμελητή”, το όνομα του στιχουργού, του συνθέτη κλπ. Ακόμη και το εξώφυλλο μου αρέσει. Μιλάμε για διαστροφή δηλαδή.

Να φανταστείς οτι ένας κολητός μου έδωσε μερικά CD με ΜΡ3 (πολύ καλά) που ένα 5 με 10% δεν τα είχα πουθενά, ίσως γιατί είμαι πολύ άτσαλος με τις συλλογές.
Ε, αν θές το πιστέυεις: Είναι τα μόνα που δεν έχω αγαπήσει όσο εκείνα που αγόρασα, αντέγραψα ή 'κονόμησα με κάποιον περισσότερο άμεσο τρόπο.

(system) #8

<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>Re magkeV s ena</FONT></FONT> cd <FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>epilogh (etairiaV) me tragoudia tou Gabala pou ecw, grafei oti to Siganoyicalisma einai tou idiou (tou Gabala) se sticouV C.Basileiadh(lege me Tsanta) kai S.Peristerh. Kapoio lakko prepei na ecei h faba giati emena mou akougetai gia TitsanhV apo ciliometra. Qa maV dwsei ta fwta tou kapoioV;
StaqhV</FONT></FONT>

Κανένα λάκκο Στάθη. Ο Γαβαλάς έχει γράψει αρκετά τραγούδια. Μερικά (όπως αυτό που αναφέρεις) είναι πολύ καλά. Να σας θυμίσω ότι η πρώτη εμφάνιση του Πάνου Γαβαλά στο λαϊκό μας τραγούδι είναι το 1949 σε δίσκο του Β. Τσιτσάνη όπου …απλώς παίζει μπουζούκι δίπλα στο Βλάχο!!!
ΑΝ

(system) #10

<FONT SIZE="+2"><FONT FACE=“SYMBOL”>Pw pw sobara; Idea den eica oti o GabalaV htan kai organopaicthV. BlepeiV paraeinai megaloV kai kaqierwmenoV ermhneuthV sto laiko gia na upoyiasteiV oti uphrxe kai organopaicthV kai malista epaggelmatiaV.(EktoV an eisai yagmenoV.)
Analogh periptwsh einai kai auth tou Mpiqikotsh, opou o perissoteroV kosmoV agnoei oti o megaloV kai klassikoV ermhneuthV thV <<PoliteiaV>> kai tou <<Epitafiou>> alla kai ekatontadwn allwn akousmatwn apo to laiko fasma, uphrxe eppagelmatiaV mpouzouxhV kai zouse apo auth th douleia, polla cronia prin piasei to mikrofwno.
Sunhqizetai oi megaloi ermhneuteV-tou laikou toulaciston-na mhn paizoun organa(merikoi gratsounagane) kai kat epektash na mh sunqetoun.
Den me yhnoun kaqolou(eimh elacistwn exairesewn) oi gnwsteV istorieV peri …mourmouristwn sunqesewn upo twn tragoudistwn, oi opoioi mourmourizan th melwdia pou eican fantastei, sto auti tou organopaicth kai autoV thn kategrafe.Trantacto paradeigma o kata ta alla polu agaphtoV kai apoluta sebastoV StelioV. BebaiwV oloi gnwrizoume pwV ecei h sugkekrimenh istoria(o FerrhV kapou eice grayei kai ena polu kalo arqro panw s auto).
Arh mhpwV mporeiV na maV dwseiV alleV plhroforieV h kai kapoio biografiko tou Panou Gabala giati m endiaferei;(An epishV uparcei selida kai gnwrizeiV dieuqunsh dwsthn kai auth.)
Ta leme, geia cara.
StaqhV</FONT></FONT>