Για τον Άκη Πάνου

sobara re Michael !! Edo o an8ropos 8a sou afierosei
olokliro tefxos apo to periodiko
kai oxi opoi opoi to proto malista kai esei akoma
kanis ksiniles
prepei na exei poli sinefia ekei pano stin
Austria kai esei pola asxima kefia

kita ki re kyrios pramata
OXI KITA

Oso gia tin ORGI malon den kseris ti simenei orgi
giati exei poli sinefia ekei pano
kseris merika pragmata 8eloun ilio gia na fitrosoun
pou esis den exete opos i ORGI
am 8es mporo na sou eksigiso ti einai ORGI
(enoo na sou eksigiso oxi na sou dikso, den tin spatalao toso efkola kseris einai politimi)

eniote

Και ο Σώτος ξαφνικά τόσο ήρεμος (τουλάχιστον σε σύγκριση με τα προηγούμενα posting του). Κουράζονται λιγάκι οι μαριονέττες μου;

Επί της ουσίας (αν και βαριέμαι να εξηγήσω πράγματα ολοφάνερα):

  1. Δε χρησιμοποίησηα “επιλεκτικά ενα τμήμα κειμένου” αλλά αντέγραψα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το άρθρο, χωρίς να παραλείπω ούτε μία λέξη. Προφανώς δεν ξέρεις πως οι “Ματιές” είναι η τακτική στήλη του Λευτέρη Παπαδόπουλου στα “Νέα” και το εκάστοτε άρθρο σ΄αυτήν τη στήλη δεν είναι μεγαλύτερο από εκείνο που παρουσίασα εγώ.

  2. Δεν έκανα κάτι “για να δημιουργήσω συγκεκριμένες εντυπώσεις”. Τόνισα πως δεν ξέρω τη γνώμη του Λευτέρη Παπαδόπουλου για την υπόθεση Πάνου και πως το άρθρο αφορά άλλα περιστατικά. Ξεκάθαρο διαχωρισμό έκανα ανάμεσα στο άρθρο του Παπαδόπουλου και στα δικά μου συμπεράσματα (έβαλα εισαγωγικά, ανέφερα τα στοιχεία του βιβλίου που βρήκα το κείμενο κλπ.κλπ.). Δικό μου συμπέρασμα ήταν πως ό,τι διάβασα στο άρθρο παρουσιάζει σημαντικές ομοιότητες με τη νοοτροπία και τις πράξεις του Πάνου (που τον εκτιμάτε τόσο πολύ). Αν τα δικά σας συμπεράσματα είναι διαφορετικά, θα είχατε την ευκαιρία να τα πείτε. Μέχρι στιγμής, όμως, κανένας σας δεν διέψευσε την δική μου αντίληψη με επιχειρήματα. Αντί γι’ αυτό χορέψατε - όπως συνήθως - το γνωστό “χορό της οργής”.

  3. Βέβαια σκοπός μου δεν ήταν να αποφύγω “έντεχνα την επερχόμενη μομφή”. Την ξέρω τη μομφή σας και κανονικά εσείς θα έπρερε να γνωρίσετε πως δεν τη φοβάμαι. Αυτό που ήθελα να αποφύγω ήταν να ακούσω άλλη μια φορά την αιώνια παρατήρησή σας πως εγώ ως ξένος (με πιστεύεις, Αρη;) δεν νιώθω την “ελληνική ψυχή” και την “ελληνική κουλτούρα” (με συνέπεια πως δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω κάποια πράγματα). Γι’ αυτό το λόγο σκόπιμα σας παρουσίασα τις απόψεις ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑ, και μάλιστα “καταξιωμένου καλλιτέχνη”, όπως παραδέχτηκε προς μεγάλη μου έκπληξη ακόμα και ο Σώτος. (Μόνο που αναρωτιέμαι τώρα ποιοι είναι επιτέλους οι “δυτικοευρωπαίοι ρατσιστές ούνοι”, για τους οποίους μίλησες στην πρώτη αντίδρασή σου στο άρθρο του Λευτέρη Παπαδόπουλου.)

Είστε ενήλικοι ή μωρά που σας χρειάζεται εξήγηση ακόμα και για τα πιο αυτονόητα πράγματα;

Michael

…Re paidia,…eleos. Ftanei…
Tha parakaleso para poli, epi tou Prosopikou, na min ginetai kouventa. Opoios exei kati na pei, as to pei gia to sigkekrimeno thema.
To Forum sas exei anagki olous…kai ton Kosta kai ton Ari kai ton Svto kai to Michael kai ton Frank kai ton Kyano kai ton Nikola kai ton Gianni kai ton Stelio kai tin Ioanna kai to Giorgo kai olous…H diafora apopseon na meinei diafora apopseon. Afto einai amesa sevasto. Ta parapano, as ginontai meso prosopikon email…alloste giafto to logo kapoios grafei to email tou otan kanei kapoios post

Efxaristo kai elpizo na eisakousto
Giorgos
admin

Κοίτα να δείς Μιχάλη
Δέν συνηθίζω να πουλάω λεκτικό τσαμπουκά , ειδικά κρυμένος πίσω απο ένα πληκτρολόγιο, γι αυτο ασε τις προκλήσεις γιατι μονάχα αστείες φαίνονται.
Αν ήθελα να σε βρίσω θα ανακάλυπτες ένα καινούργιο τμήμα της ελληνικής
Γλώσας που δεν γνωρίζεις εώς τώρα.
Ας πάρουμε λοιπόν τα επιχειρήματα σου να τα εξετάσουμε
: By Michael on Wednesday, March 22, 2000 - 06:56 pm:
«Αναρωτιέμαι πώς γίνεται και εξυμνείτε τόσο πολύ έναν καλλιτέχνη που σκότωσε εκ προμελέτης έναν άνθρωπο. Για μένα το κάθε καλλιτεχνικό έργο είναι άρρηκτα δεμένο με την προσωπικότητα του δημιουργού του, δηλαδή το ήθος και τον χαρακτήρα του. Μου είναι δύσκολο να φανταστώ ότι ο ʼκης Πάνου έχει ήθος και χαρακτήρα με την έννοια την οποία προσδίδω εγώ σε αυτούς τους όρους. Και αυτό αναπόφευκτα με κάνει να είμαι άκρως επιφυλακτικός ως προς την αξιολόγηση του έργου του. Αφήστε που ανέκαθεν (δηλαδή ήδη πριν από το έγκλημα που διέπραξε ο Πάνου) τα περισσότερα τραγούδια του δε μου έκαναν ιδιαίτερη εντύπωση - τουλάχιστον σε σύγκριση με το έργο κάποιων άλλων συνθετών και στιχουργών. (Τι ιεροσυλία αυτή η άποψή μου, ε;)»
Στην παραπάνω παραγράφο το μόνο που φαίνεται ειναι μια ειρώνικη διάθεση απέναντι
Στην άποψη που διατυπώνεται οτι σ αυτο το δικαστήριο δεν δικάστηκε μόνο ο Ακης Πανου
Αλλά και το έργο του.
Εδώ επιχείρημα δεν παρουσιάζεις, μονάχα την άποψη σου για το έργο του συνθέτη
Παράλληλα με την άποψη οτι για να κριθει κάποιο καλλιτεχνικό έργο χρησιμοποιούνται
Ώς συντελεστές το ήθος και ο χαρακτήρας του δημιουργού του .
Αυτό μοιάζει με επιχείρημα αλλά εισάγονται δυο υποκειμενικές έννοιες που προσδιορίζονται
Απο τον εκαστοτε κριτή αν λοιπόν με τα δικά μου κριτήρια ο φόνος υπο τις παρούσες συνθήκες θεωρηθεί δικαιολογημένος η αναποφεύκτος δεν στιγματίζει ούτε τον καλλιτέχνη
Ούτε το έργο του
Για αυτη μου την αποψη είχες το ατράνταχτο επιχείρημα οτι μιλάς με άνθρωπο
Της ζούγκλας.
«Ως νομικός (αν και χωρίς ειδίκευση στο ποινικό δίκαιο και χωρίς γνώση των ελληνικών νόμων) είμαι της γνώμης ότι η αξιολόγηση του έργου ενός καλλιτέχνη μάλλον δε χωράει σε μια δίκη που θέμα του είναι η δολοφονία ενός ανθρώπου. Από αυτή την άποψη, ενδεχομένως η διαπίστωση περί “(μη) σημαντικής πολιτιστικής προσφοράς” στην δικαστική απόφαση μπορεί να χαρακτηριστεί περιττή ή άτοπη. Ας είναι. Αλλά το να μιλάμε για “χτύπημα προσβλητικό για όλους τους καλλιτέχνες”, να λέμε ότι ήταν “πέρα από τις δυνάμεις τους [= των δικαστών]” να αξιολογήσουν σωστά το έργο του ʼκη Πάνου (βλ. το - πολύ ενδιαφέρον κατά τα άλλα - άρθρο του Στέλιου Ελληνιάδη) ή να βρίζουμε τους δικαστές (και μάλιστα όλους τους) ως
“(κ)αλάκες” που εκφράζουν “τις αντιδραστικότερες και πλέον ανώμαλες απόψεις” (ΚΚ(ΤΜ)) είναι υπερβολικό (Ελληνιάδης) μέχρι ηλίθιο, γελοίο και προσβλητικό (ΚΚ(ΤΜ)). Για διαφορετικά μουσικά (και στιχουργικά) γούστα πρόκειται στην ουσία. Τίποτε άλλο. Ας μην το κάνετε ιδεολογικό ζήτημα μετατρέποντας έναν δολοφόνο που έτυχε να είναι συνθέτης και στιχουργός σε μάρτυρα.»
Εδω πέφτεις σε αντιφάσεις γιατί ενώ εσυ για να κρίνεις το καλλιτεχνικο έργο χρειάζεται
Πρώτα να κρίνεις το ήθος και τον χαρακτήρα δεν αναγνώριζεις στην δικαιοσύνη την υποχρέωση να κρίνει το άτομο ολιστικά με βάση τα πεπραγμένα του και το έργο
Του καλλιτεχνικό η άλλο σε συνάρτηση με την πράξη του.
Παράλληλα αρχίζεις τον κύκλο των υβρέων έναντι των συνομιλητών σου ,
Στην τελευταία φράση σου δε προτρέπεις στο να μην οριστεί το ζητήμα ως ιδεολογικό
Και να μην γίνει μάρτυρας ο Πάνου.
Η λειτουργία της δικαιοσύνης είναι ιδεολογικό ζήτημα γιατι εκπροσωπεί την κυρίαρχη ιδεολογία και τις υπάρχουσες δομές.
Οσον αφορά το να μην γίνει μάρτυρας ο Πάνου σου θυμίζω οτι κανείς δεν ζήτησε την
Αθώωση του.
Σου γνωστοποιώ οτι δεν του έπετρεψαν καν να έχει ένα μπουζούκι για μισή ώρα
Την ημέρα στην φυλακή.
By Michael on Wednesday, March 22, 2000 - 11:57 pm:
«Σχετικά με το τελευταίο μήνυμα του Σώτου προς το παρόν θα κάνω μόνο δύο παρατηρήσεις:

  1. Διαβάζοντάς το έχω την εντύπωση ότι με άνθρωπο της ζούγκλας επικοινωνώ.

  2. Δεν είμαι από το Βέλγιο αλλά από την Αυστρία.

Ας περιμένουμε τι θα μου πουν οι άλλοι “μάγκες” (φαντάζομαι ότι ο Σώτος δε θα είναι ο τελευταίος που θα μου εξηγήσει πώς νιώθει και σκέφτεται ο γνήσιος Έλληνας) και ίσως να απαντήσω μετά πιο αναλυτικά.»

Εδώ δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα μονο στείρα ειρωνία.
By Michael on Thursday, March 23, 2000 - 04:21 pm:
«Mono sta grigora mia afthormiti paratirisi sxetika me to YG tou teleftaiou posting tou Ari:

To oti o Akis Panou paraviase tous kanones tou Poinikou Kodika peri anthropoktonias itan
loipon “vasikos kinitirios moxlos ekseliksis tis anthropotitas”???

Kai o “magkas” den einai ypoxreomenos na tirei “tous nomous kata gramma”? Exei to dikaioma na tous erminevei opos tou aresei kai opos to zitaei i periergi filosofia tou?�
Εδώ επισης δεν έχεις κανένα επιχείρημα απλώς δύο ερωτήματα
Στο πρώτο ερώτημα σου απάντω οτι το έγκλημα του Πάνου πρέπει να κριθει
Με βάση δύο κώδικες πρώτα το ισχύοντα ποινικο αλλα και τον ήθικο που καθορίζεται
Απο τίς αξίες και τα πιστεύω των περισσοτέρων Ελλήνων πού αναγνωρίζουν την
Δυνατότητα της αυτοδικίας σε περιπτώσεις που θιγούν η προσβληθούν.
Μήν ξεχνάς οτι εδώ ακόμα υπάρχει η «βεντέτα»
Δηλαδή έχουμε δυο μερικά συγκρουόμενες απόψεις ,αυτήν της ποινικης δικονομίας
Και αυτην του ηθικού θεσμού της αυτοδικίας δηλ διαλεκτική σχέση και συνεπώς εξέλιξη.
By Michael on Thursday, March 23, 2000 - 08:05 pm:
«Καμία λέξη μέχρι στιγμής δεν είπατε εσείς, οι υποστηρικτές του “μάγκα” ʼκη Πάνου, για τον ρόλο που παίζει η γυναίκα στα πλαίσια της φιλοσοφίας και της νοοτροπίας σας. (Και χαρακτηριστικό μού φαίνεται αυτό - δηλαδή η σιωπή σας.)
Λοιπόν πού είναι πάλι το επιχείρημα?
Να πούμε τώρα για το ρόλο της γυναίκας στην υπόθεση Πάνου και την φιλοσοφία μας
Στην ύποθεση Πάνου ο ρόλος της γυναίκας φαίνεται να ναι ο παραδοσιακός για την
Προηγούμενη γενιά στην Ελλάδα δηλαδή στο πλαίσιο του Πατέρα προστάτη της οικογένειας
Αντιμετώπιζεται αυστήρα η έφηβος κόρη στο ατόπημα της,ακόμα και βίαια οχι και τοσο
Για την προστασία της τιμής της οικογένειας αλλα όσο για την προστασία της ιδίας
Απο κάποιον που ο πατέρας της θεωρούσε επικίνδυνο.
Αν εσύ αυτο το βλέπεις ως κακοποίηση και υποβιβασμό της γυναίκας σου λέω οτι
Δεν είναι καθόλου έτσι τα πράγματα γιατι η συμπεριφορά του Πάνου πηγάζει απο την
Υπερπροστασία που δείχνει στην κόρη του και όχι απο την υποτιμηση της ώς γυναίκα.
Οσον αφορά για την θέση της γυναίκας στην φιλοσοφία μας σου δηλώνω οτι είναι πολύ
Ψηλα χαίρει σεβασμού και εκτιμήσεως ως φίλη μητέρα εργαζόμενη και σε κάθε ρόλο
Που αυτή μπορεί να έχει.
«Ας κάνω κι εγώ μια “παράβαση των επίσημων νόμων” (δηλαδή εκείνων για την αναδημοσίευση κειμένων χωρίς την άδεια του εκδότη). Το κάνω επειδή αισθάνομαι τη μεγάλη ανάγκη να σας παρουσιάσω τις απόψεις ενός πάρα πολύ αγαπημένου μου Έλληνα - του μεγάλου Λευτέρη Παπαδόπουλου. Δεν ξέρω την γνώμη του για την υπόθεση Πάνου, ούτε παραγνωρίζω ότι στο συγκεκριμένο άρθρο περιγράφει διαφορετικά περιστατικά. Παρ� όλα αυτά όσοι διαβάζουν το εξής κείμενο θα καταλάβουν γιατί το αντέγραψα (από το βιβλίο: Λευτέρης Παπαδόπουλος: Ματιές, εκδόσεις Κάκτος, 2η έκδοση, 1983, σ. 183):

"Βαθιά Ανατολή

Μιλάμε, γράφουμε, φωνάζουμε, για την ισότητα των δύο φύλων, αλλά φαίνεται ότι δεν ξέρουμε σε ποια χώρα ζούμε, με τι σκουριασμένες ιδέες έχουμε να παλαίψουμε, τι αντρικά φιλότιμα και νταηλίκια θα αντιμετωπίσουμε …

Παίρνω πολλά γράμματα από Ελληνίδες. Ελληνίδες που ζουν στην περιοχή της πρωτεύουσας. Και οι εφτά στις δέκα, ξέρετε τι μου εκμυστερεύονται; Ότι τρώνε ξύλο, σχεδόν καθημερίνα από τους άντρες τους, για ψύλλου πήδημα! ‘Τι είπες; Αντιμίλησες; ʼρπα την, για να το βουλώσεις!’

Μια κυρία, προ δεκαημέρου, τι μου έγραψε; Πως ο άντρας της την κλειδώνει στο σπίτι και δεν της επιτρέπει να έχει τηλεφωνική επικοινωνία με τον … έξω κόσμο, πέραν του ενός δεκαλέπτου τη μέρα! Και κάποια άλλη: ‘Ο άντρας μου, μορφωμένος άνθρωπος, με σπουδές στο εξωτερικό, δε μ� αφήνει να βγω από το σπίτι, παρά μόνο για να ψωνίσω απ� το μανάβη, τον μπακάλη και το χασάπη. Αν, γι� αυτές τις δουλειές, ξοδέψω παραπάνω από 25 λεπτά - τόσα έχει υπολογίσει πως μου χρειάζονται - κάηκα!’

Αυτός ο οικογενειακός φασισμός, με τον άντρα, που έχει τα λεφτά στην τσέπη του και τα σκορπίζει κατά βούληση, τον άντρα, που αποφασίζει, διατάζει και δέρνει, τον άντρα, που βρίζει, φυλακίζει, απαγορεύει, τον άντρα, που είναι η κολώνα και το μαστίγιο του σπιτιού, φαίνεται πως είναι καθεστώς στην Ελλάδα.

Γι� αυτό, λέω, πως όσοι πιστεύουμε, ότι οι άνθρωποι είναι ίσοι, έχουμε πολλή δουλειά, και δύσκολη, να κάνουμε. Εδώ, ας μη το ξεχνάμε, σε πάμπολλες περιπτώσεις είναι βαθιά Ανατολή, δεν είναι παίξε γέλασε …"

Όσοι αμφιβάλλουν ακόμα για τις ομοιότητες με την υπόθεση Πάνου, ας διαβάζουν τι είπε η κόρη του μετά το φόνο (λ.χ. στα “Νεα”, 4 Αυγούστου 1997, στο άρθρο “Το ‘κατηγορώ’ της κόρης”).»
Επίσης εδω δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα απλως διάλεξες ένα χρονογράφημα του
Μετριότατου ως δημοσιογράφου Λ.Π που δεν αντιπροσωπεύει καθόλου την θέση
Της γυναίκας στην Ελληνική κοινωνία.
Δέν μπορώ να βρώ την συνέντευξη της κόρης του Πάνου στα «Νέα» αλλα μπορεί να είπε
Οτιδήποτε υπο το βάρος των συνθηκών εξαλου στο δεύτερο δικαστήριο κατέθεσε υπερ του
Πατέρα της και συγκρούστηκε με την οικογένεια του θύματος.
By Michael on Friday, March 24, 2000 - 01:32 pm:

«SOTO!

Toso megalo to misos sou kai toso terastia i vlakeia sou pou oute kan katalaves pos to periexomeno tou proigoumenou posting mou den proerxetai apo “dytikoeuvropaious ratsistes ounous” alla itan antigrafi enos arthrou tou sympatrioti sou Lefteri Papadopoulou!!

Ena einai sigouro gia mena: Me elaxistes eksaireseis ta mynimata sas mou parousiazoun mia pera ws pera apaisia plevra tou Ellina kai kat’ epektasi dystyxws kai tou politismou tis Elladas. Mia plevra pou xaraktirizetai apo epithetikotita, eparsi, kynismo, xlevasmo kai synexi ypotimisi tou allou.

Tha diatiriso omos tin “apegnosmeni afeleia” pos eseis den ekprosopeite tin “elliniki psyxi” (gia tin opoia toso syxna milate) kai pos i Ellada exei kai alles plevres, pio timies kai aksiagapites. Plevres, diladi, pou dikaiologoun tin enasxolisi me tin xora, ton politismo, tin glossa kai pano ap’ ola me tous anthropous tis Elladas»

Εδώ πια ξεχειλίζουν τα επιχειρήματα και τα φιλλεληνικά σου συναισθηματα.
Κατάλαβα πολυ καλα οτι διάλεξες με μεγάλη προσοχή το αρθρο του Λ.Π για
Να δείξεις οτι είναι πολύ συνηθισμένο πράγμα στην Ελλάδα η κακοποίηση
Η εκμετάλευση και ο υποβιβασμός της γυναίκας.
Δείχνει λιγουλάκι ρατσισμο αυτο ε?
«Ma synexiste. Tora pia diaskedazo afantasta otan vlepo poso evkola to kataferno na prokaleso tin asygkratiti kai protogoni orgi sas. San marionettes xorevete opote to diatazo. Mou prosferete katapliktiko yliko gia mia meleti pano sti vlakeia merikwn Ellinwn.

Siga siga arxizo na sas lypamai. Alla ti na kanoume, sadistis eimai. (Oxi mazoxistis. Min mperdeveis tous orous, Ari).»
Εδώ πια πανε τα επιχειρήματα πάνε όλα
Έχασες πολυ εύκολα το ευρωπαικο σου προφίλ και έβρισες ως λιμενεργάτης
«Nikola, geia sou!

Molis tora diavasa to posting sou. Xairomai pou vevaioneis ta peri tis ethnikotitas mou. Alla siga na tous dosoume “ta pragmatika mou stoixeia”. Den exo tin paramikri ypoxreosi i aformi NA APODEIKSO H NA DIKAIOLOGISO OTIDIPOTE apenanti se aftin tin klika. Tin epomeni fora tha mou zitisoun mexri kai tin ypoboli pistopoiitikou gennisis wste na mporeso na ekfero ti gnvmi mou.

“As tous trellous stin trella tous”. (Aftin ti fora ego epikaloumai ton Aki Panou.) As nomisoun o,ti theloun. Diko tous provlima einai.»
Δεν χρειάζονται τα προσωπικά σου στοιχεία το αληθινό σου πρόσωπο το έδειξες με την συμπεριφορα σου.
Ποτέ δεν πιστεψα οτι είσαι Ελλήνας , δεν θα θελα να σαι Ελλήνας θα με ενοχλούσε.
«Γιατί ξαφνικά τόσο ήπιος,ΚΚ(ΤΜ); Μαριονέττες σάς έλεγα, και το εννοώ.

Μήπως δεν έθιξα την τιμή και το φιλότιμό σας με αυτόν τον χαρακτηρισμό; Κάνε μου τη χάρη και θύμωσε λιγάκι ξανά. Μου αρέσει τόσο πολύ όταν σας βλέπω να χορεύετε το χαριτωμένο χορό της οργής σας.»
Εδώ πια τι να πω σαν μικρό πληγώμενο παιδι που το κοροιδευουν οι φίλοι του
ΠΟΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ???
«Και ο Σώτος ξαφνικά τόσο ήρεμος (τουλάχιστον σε σύγκριση με τα προηγούμενα posting του). Κουράζονται λιγάκι οι μαριονέττες μου;

Επί της ουσίας (αν και βαριέμαι να εξηγήσω πράγματα ολοφάνερα):

  1. Δε χρησιμοποίησηα “επιλεκτικά ενα τμήμα κειμένου” αλλά αντέγραψα ΟΛΟΚΛΗΡΟ το άρθρο, χωρίς να παραλείπω ούτε μία λέξη. Προφανώς δεν ξέρεις πως οι “Ματιές” είναι η τακτική στήλη του Λευτέρη Παπαδόπουλου στα “Νέα” και το εκάστοτε άρθρο σ΄αυτήν τη στήλη δεν είναι μεγαλύτερο από εκείνο που παρουσίασα εγώ.

  2. Δεν έκανα κάτι “για να δημιουργήσω συγκεκριμένες εντυπώσεις”. Τόνισα πως δεν ξέρω τη γνώμη του Λευτέρη Παπαδόπουλου για την υπόθεση Πάνου και πως το άρθρο αφορά άλλα περιστατικά. Ξεκάθαρο διαχωρισμό έκανα ανάμεσα στο άρθρο του Παπαδόπουλου και στα δικά μου συμπεράσματα (έβαλα εισαγωγικά, ανέφερα τα στοιχεία του βιβλίου που βρήκα το κείμενο κλπ.κλπ.). Δικό μου συμπέρασμα ήταν πως ό,τι διάβασα στο άρθρο παρουσιάζει σημαντικές ομοιότητες με τη νοοτροπία και τις πράξεις του Πάνου (που τον εκτιμάτε τόσο πολύ). Αν τα δικά σας συμπεράσματα είναι διαφορετικά, θα είχατε την ευκαιρία να τα πείτε. Μέχρι στιγμής, όμως, κανένας σας δεν διέψευσε την δική μου αντίληψη με επιχειρήματα. Αντί γι� αυτό χορέψατε - όπως συνήθως - το γνωστό “χορό της οργής”.

  3. Βέβαια σκοπός μου δεν ήταν να αποφύγω “έντεχνα την επερχόμενη μομφή”. Την ξέρω τη μομφή σας και κανονικά εσείς θα έπρερε να γνωρίσετε πως δεν τη φοβάμαι. Αυτό που ήθελα να αποφύγω ήταν να ακούσω άλλη μια φορά την αιώνια παρατήρησή σας πως εγώ ως ξένος (με πιστεύεις, Αρη;) δεν νιώθω την “ελληνική ψυχή” και την “ελληνική κουλτούρα” (με συνέπεια πως δεν είμαι αρμόδιος να κρίνω κάποια πράγματα). Γι� αυτό το λόγο σκόπιμα σας παρουσίασα τις απόψεις ΕΝΟΣ ΕΛΛΗΝΑ, και μάλιστα “καταξιωμένου καλλιτέχνη”, όπως παραδέχτηκε προς μεγάλη μου έκπληξη ακόμα και ο Σώτος. (Μόνο που αναρωτιέμαι τώρα ποιοι είναι επιτέλους οι “δυτικοευρωπαίοι ρατσιστές ούνοι”, για τους οποίους μίλησες στην πρώτη αντίδρασή σου στο άρθρο του Λευτέρη Παπαδόπουλου.)

Είστε ενήλικοι ή μωρά που σας χρειάζεται εξήγηση ακόμα και για τα πιο αυτονόητα πράγματα»
Στο αρχικό σχολιο δεν απαντώ γιατι ειναι για γέλια
Στο 1 λες οτι δεν χρησιμοποιήσες επιλεκτικα τμημά κειμένου , ναι χρησιμοποίησες επιλεκτικά ενα ολόκληρο κείμενο μεσα απο τον Ελληνικό τύπο γραμμένο πριν απο 17 χρόνια απο εναν καταξιωμένο στιχουργό και μετριότατο δημοσιγράφο για να μας πείς τι?
Να μας μεταφέρεις ένα λεκτικό relality show με τις αποψεις καποιας νοικοκυράς που ο βαρβαρος συζυγος της την κακοποιήσε , μήπως αυτο δεν συμβαίνει στην Αυστρία η στον υπόλοιπο πλανήτη , μόνο εδώ συμβαίνει.?
Η ταύτιση των λεγομένων του Λ.Π με την συμπεριφόρα του Πανου δημιουργήθηκε απο σενα
Και είναι αναπόδεικτη.
Φυσικά και το έκανες για να δημιουργήσεις εντυπώσεις και να προσβάλεις ώς Φαλλοκράτη έναν ολόκληρο λαο.
Στο τελευταίο ουτε λίγο ούτε πολύ μας λες οτι ένας απο μας Ελλην Βαρβαρος μας κρίνει
Ως φαλλοκράτες ,βαναυσους και δεν ξέρω εγώ τι άλλο και όχι ενας «προκατειλημένος ξένος»
Απλώς ψάχνοντας βρήκες ενα ασήμαντο κείμενο που δεν πιστοποιεί τίποτα με στοιχεία , απλα μια υποκειμενική μαρτυρία που σε βόλευε γιατί ελεγε αυτό ακριβώς που πιστεύεις.
Δυτικοευρωπαίοι ρατσιστές ούνοι είναι οσοι δυτικοευρωπαίοι εχουν την εντύπωση
Οτι στην Ελλάδα δέρνουμε τις γυναίκες μας ειμαστε βάρβαροι ,δεν εχουμε παιδεία
Μυρίζουμε παράξενα κ.λ.π
Επίσης στο τελευταίο σου σχόλιο δεν απαντώ γιατι είναι για γέλια.
Συμπερασματικά
Οι απόψεις σου είναι αστήρικτες
Τα επιχειρηματα σου ανύπαρκτα
Η εμπάθεια σου τεράστια
Δέν πρόκειται να συνεχίσω οποιοδήποτε διάλογο μαζι σου γιατι με αφήνεις αδιάφορο ως συνομιλητής.
Επισης σου συνιστώ να μην πολυβρίζεις γιατι μπορεί να ξεχάσω την ευγενική καταγωγή μου
Αν και δεν νομίζω γιατι μαλλον δεν αξίζει να χαλάω τζαμπα σάλιο.

Πρώτα απ’ όλα τονίζω ότι συμφωνώ απόλυτα με την παραίνεση του Γιώργου Παναγιωτακόπουλου και θα προσπαθήσω να την ακολουθήσω. (Με μόνη εξαίρεση που ΔΕΝ είμαι διατεθειμένος να συνεχίσω την κουβέντα με κάποιους πέρα για πέρα αντιπαθητικούς ανθρώπους ούτε μέσω προσωπικών e-mail.)

Επομένως η απάντηση στο τελευταίο posting του Σώτου θα είναι σύντομη:

  1. Ας αρχίσω με κάτι το θετικό: Λίγο πολύ για πρώτη φορά διέκρινα μια κάποια προσπάθεια για ουσιαστική (αν και εσφαλμένη) επιχειρηματολογία σε posting της κλίκας των Σώτου, ΚΚ, ʼρη κλπ. Πολύ αργά όμως. Αρκετές μέρες θα είχατε ευκαιρία να γράψετε κάτι το εποικοδομητικό. ΤΩΡΑ (ύστερα από τόσα postings) αρχίζεις να μιλάς για το πρώτο μου μήνυμα! Δε θα ασχοληθώ πια με τις πολυάριθμες λεπτομέρειες που αναφέρεις στο μεγάλο σου posting (αν και βέβαια δε συμφωνώ καθόλου με το περιεχόμενό του).

  2. Φυσικά και στο καινούργιο posting δε λείπουν οι προσβολές και αγένειες. Στην ουσία ίσως ακόμα πιο έντονες από τις προηγούμενες (“δεν θα θελα να σαι Ελλήνας θα με ενοχλούσε” - λίγο ρατσιστική και σωβινιστική μού φαίνεται μια τέτοια στάση), αλλά στον τόνο είναι πιο ήρεμες, χωρίς τον τρελλό χορό της μαριονέττας, και με μια δόση πίκρας, μού φαίνεται. Νομίζω ότι βρήκα τον τρόπο να σας δαμάσω: Από τη στιγμή που “έβρισα ως λιμενεργάτης” (όπως λες εσύ) είστε ήρεμοι σαν άτακτα παιδιά στο σχολείο που τους κάλεσε στην τάξη ο δάσκαλος. Χρειάζεστε την γλώσσα “του λιμενεργάτη”. Μιαν άλλη, πιο πολιτισμένη δεν την καταλαβαίνετε.

Όσον αφορά σ’ εμένα σκοπεύω να τελειώσω με αυτό το posting αυτήν την άκαρπη συζήτηση με την κλίκα. (Και την παρακαλώ να σταματήσει κι εκείνη αυτόν τον διάλογο.) Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η επικοιωνία με ΑΛΛΟΥΣ επισκέπτες του Φόρουμ για ΑΛΛΑ (μουσικά) θέματα.

Michael

Προς όλες τις κατευθύνσεις:
Αγαπητοί φίλοι, είμαι εντελώς καινούργιος στο Φόρουμ, αλλά έστω και η ελάχιστη αυτή παρακολούθηση των συζητήσεών σας με ωθεί να ενώσω τη φωνή μου με αυτήν του Κ. Παναγιωτακόπουλου. Έχω την αίσθηση ότι εδώ δεν είναι χώρος ανταλλαγής ύβρεων,λεκτικών γρονθοκοπημάτων και ανέξοδων παλληκαρισμών. Εάν έτσι μάλιστα εξακολουθήσει να συμβαίνει, σε ποιά περίπτωση δεν θα έχει αποδειχθεί ότι οι αλληλο-υβριζόμενοι παρασάγγας απέχουν από το ρεμπέτικο ήθος;Δεν συμφωνείτε ότι είναι προτιμότερο, αντί να ηχεί η λαχαναγορά, να ηχεί η Αγορά;Αντί να ηχούν τα φληναφήματα, να ηχούν τα επιχειρήματα;
Το ρεμπέτικο και το λαϊκό τραγούδι είπαν κάποια πράγματα, εκατέρωθεν της μουσικοποιητικής των όψης,προς την κατεύθυνση της ιδρύσεως ενός sui generis νεοελληνικού τύπου ανθρώπου, προς τον οποίο πάντως επ’ ουδενί δεν συνάδουν τα τοιαύτα…
Δεν νομίζετε;

Λοιπόν, συμφωνώ με τον Γιώργη τον Παναγιωτακόπουλο αλλά δηλώνω τα μέγιστα ευτυχής. Δάκρυσα σε λεω!
Θα το πω απλά: Οι όροι συμμετοχής στην ΚΛΙΚΑ! έχουν ικανοποιηθεί ένας προς έναν: Δηκτικότα, οξύτητα, εμπάθεια, ειρωνεία, σφοδρότητα, πάθος για ξεμπρόστιασμα. Ακόμα και στην αρκετά δύσκολη δοκιμασία του λυσσαλέου λεξιλογίου (που ο υπογράφων δεν κατόρθωσε να αριστεύσει) τα κατάφερε με ΑΡΙΣΤΑ!

Michael καλωσήλθες στην ΚΛΙΚΑ!

Σε αγαπάμε κι ας τσακωνόμαστε καμιά φορά! Ετσι είναι οι φυσιολογικές οικογένειες… πως να το κάνουμε;

ΚΚ
Προς τα υπόλοιπα μέλη της κλικός: Κόφτε το ρε: δικός μας είναι!

Ρε σαν να χεις δίκιο
αδερφάκι μου να του φτιάξουμε μια καλύβα δίπλα στις δικές μας.
Υ.Γ
ΠΟΛΥ ΣΥΜΒΙΒΑΣΤΙΚΟΣ ΜΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙΣ
ΚΡΥΦΟΠΑΣΟΚΙΖΟΥΜΕ??

<FONT SIZE="-2">Σσσστ. Μη το πείς πουθενά, αλλά καταλαβαίνω πότε έχω πέσει σε αδιαπέραστο τ ο ί χ ο!

Εντάξει… Κι εσύ το καταλαβαίνεις, αλλά είσαι ρομαντικός - πως να το κάνουμε φίλε μου.
Εσύ νομίζεις οτι μπορείς να τον διαπέράσεις!
Αχα χου χα χα χα χα χα!

ΚΚ</FONT>

pros Michael
ma eisai fainomeno re michael
telika me olous diafwneis

m’ arese poli auto . Για μένα το κάθε καλλιτεχνικό έργο είναι άρρηκτα δεμένο με την προσωπικότητα του δημιουργού του, δηλαδή το ήθος και τον χαρακτήρα του

diladi o ntalaras (enas agapimenos sou ‘rempetis’ opws exeis pei) exei megali prwsopikotita otan minei kapoion pou ton satirizei???

i vandi pou proteines sti germanida exei megalo ithos kai semnotita ipothetw

mallon den xereis apo mages me arxidia

telika prepei na sou afierwsoume eidiko xwro sto forum

a ksexasa o triantafillos ebgale kainourgio cd

ta leme
Panos

ΥΓ. Για το Μιχάλη.
Κουίζ:Πόσες σελίδες χρειάζονται για να μεταφραστεί στα Αυστριακά η λέξη “Μάγκας”;

στο επιχείρημα του Ηλιόπουλου, ότι άμα σκαλώσει η κόρη σου στα δίχτυα ενός διαβόλου πρέπει να το σκίσεις στα δύο το κάθαρμα, εσύ (και κάτι άλλοι οσφυοκάμπτες που γενικά συμφωνάνε) ΔΕΝ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ! Θα περιμένεις δηλαδή την απόφαση της δικαιοσύνης!

Ε! Αυτό λέγεται καραμπινάτη δειλία, υποκρισία και σου στερεί το δυνατότητα να καταλάβεις, όχι μόνο το Ακη τον Πάνου, αλλά και τον Μάρκο τον Βαμβακάρη, τον Στελάρα τον Κηρομύτη, τον Μιχάλη τον Γενίτσαρη και όλους αυτούς τους «πρωτόγονους» που ποτέ δε δέχτηκαν μύγα στο σπαθί τους και σκατά στο κούτελό τους.

signwmi pou kanw antigrafes alla apo oli tin sizitisi autin auta prepei na meinoun kai fisika gia mia akomi fora to geniko simperasma tis parastasis (parastasi= simmetoxi mixali i michael)einai: MA POSO OPISPHO DROMIKOI MPOROUN NAEINAI KAPOIOI POSO APOSTEIRWMENOI KAI SIGXRONWS NA TO PAIZOUN REMPETES
akoma xeirotera na einai dikigoroi (ante na xeis tetoio dikigoro… isovia tha pas)
akoma xeorotera na eisai metanastis kai na gelane oi eurwpaioi me to 'elliniko pneuma ’ sou pou mono elliniko den einai, mallon austtriako

den xerw giati apo ton Aki paei o mixael (pws na to pw auto to onoma???) ston L. Papadopoulo
kai ti sigriseis kanei
prokeitai gia atixes arthro afou emeis pou zoume stin ellada den exoume antiliftthei kati tetoio na simvainei (7 stous 10 antres einai anatolites)

mia xari thelw apo sena: pes mou se ena simeio tou forum pou den exeis grapsei na to diavasw kai na min sigxistw re adelfe

a kai kati allo
kala sou lene oloi oti eisai austriakos
opoios gnwrisei kapoion me onoma michael ti tha pei???
oti einai eggonos tou mparmpa mixali apo ellada meria i eggonos tou michael jackson apo eeeeexw meria

ante ta leme paidia
(Ari kai Kourouni mi spatalate xrono se sizitiseis me to mixali den vgazoun pouthena)

Filika Panos i mallon an imoun gnisios austrikos Pan i an imoun Italos Mario k.o.k.
signwmi gia tous agglikous xaraxtires

Ποιο αθλιο ποστ για συζητηση δεν εχω δει απο αυτο εδω τι ειστε εσεις ρε?:mad: καπως αργοπορημενα παντως αλλα…

ότι θυμάται χαίρεται ο καθένας κι εγώ μαζί που απαντάω:245:

:106::106:

:106:

:106::106:

Μαρίνα, αν μου επιτρέπεις, μείνε στην ουσία της συζήτησης για τον Άκη Πάνου, την οποία θα βρεις πολύ ενδιαφέρουσα, πιστεύω.
Αν και τα posts αυτά που παραθέτεις - με τον τρόπο που γράφτηκαν - είναι και πνευματώδη.

Υ.Γ. Πω, πω!
Τι γλωσσοπλάστης τέλος πάντων που είναι αυτός ο Άρης !!!

Τι σε πείραξε ρε Μαρίνα;
Αν αποκόβεις μηνύματα από το σύνολο μιας συζήτησης σίγουρα θα μοιάζουν χαζά. Μέσα στη συζήτηση όμως έπαιξαν το ρόλο τους. Είτε αυτός είναι ουσιαστικός είτε …ψυχαγωγικός. Στην προκείμενη έπαιξαν ρόλο …μικτό.

Συν τοις άλλοις, το 2000, δηλαδή πριν 9 χρόνια (στο παλιό forum) κάναμε σχεδόν όλοι παρέα μεταξύ μας, βγαίναμε μια - δυο φορές τη βδομάδα για κρασί, μεζέδες, πενιές και τα λοιπά.

Επί της ουσίας, δεν πήραμε το μέρος του δικαστηρίου, στο σκεπτικό της απόφασης του οποίου γράφηκε ότι ο Ακης Πάνου δεν έχει προσφέρει τίποτα ιδιαίτερο στον Λαϊκό Πολιτισμό προκειμένου να μην έχει ελαφρυντικά. Αυτό σε πείραξε;

Μετά εγώ παντρεύτηκα, ο άλλος ξαναπαντρεύτηκε, ο άλλος αγάπησε και πάει για παντρειά, ενώ όσοι ήταν ήδη παντρεμένοι έρχονταν έτσι κι αλλιώς …σουρτοί. Τελικά ο γάμος κάνει κακό στη μουσική. Εγγυημένο. Τζάμπα τα κάνουμε τα δημοψηφίσματα.