Για τον Άκη Πάνου

ΘΑ ΚΑΝΩ ΔΙΚΑΣΤΗΡΙΟ
ΜΕ ΠΡΟΕΔΡΟ ΤΟ ΜΑΡΚΟ
ΝΑ ΚΑΤΕΒΑΣΩ ΚΑΝΑ ΔΥΟ
ΧΑΜΟΥΡΕΣ ΑΠ ΤΟ ΠΑΛΚΟ

ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΙΣΑΓΓΕΛΕΑΣ
ΜΑΣ Ο ΠΑΠΠΑΙΩΑΝΟΥ
ΚΑΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ ΚΑΤΗΓΟΡΟΣ
ΘΑΝΑΙ Ο ΑΚΗΣ ΠΑΝΟΥ

ΤΟ ΚΑΤΗΓΟΡΗΤΗΡΙΟ
ΘΑ ΠΟΥΜΕ ΠΡΙΜΑ ΒΙΣΤΑ
ΚΑΙ ΘΑ ΜΑΣ ΚΑΝΕΙ ΔΕΥΤΕΡΕΣ
ΜΙΑ ΞΑΝΘΙΑ ΑΡΤΙΣΤΑ

ΘΑ ΝΑΙ ΓΙΑ ΦΟΝΟ ΒΙΑΣΜΟ
ΣΤΟ ΛΑΙΚΟ ΤΡΑΓΟΥΔΙ
ΠΟΥ ΗΤΑΝΕ ΤΟ ΔΡΟΣΕΡΟ
ΤΟΥ ΚΗΠΟΥ ΜΑΣ ΛΟΥΛΟΥΔΙ

ΕΤΣΙ ΘΑ ΜΠΟΥΖΟΥΡΙΑΣΟΥΜΕ
ΤΟΥΣ ΧΑΜΟΥΡΟΣΥΝΘΕΤΕΣ
ΠΟΥ ΜΑΣ ΠΟΥΛΑΝΕ ΤΟ ΧΑΛΒΑ
ΓΙΑ ΦΡΕΣΚΙΕΣ ΚΟΤΟΛΈΤΕΣ

Καμία λέξη μέχρι στιγμής δεν είπατε εσείς, οι υποστηρικτές του “μάγκα” ʼκη Πάνου, για τον ρόλο που παίζει η γυναίκα στα πλαίσια της φιλοσοφίας και της νοοτροπίας σας. (Και χαρακτηριστικό μού φαίνεται αυτό - δηλαδή η σιωπή σας.) Ας κάνω κι εγώ μια “παράβαση των επίσημων νόμων” (δηλαδή εκείνων για την αναδημοσίευση κειμένων χωρίς την άδεια του εκδότη). Το κάνω επειδή αισθάνομαι τη μεγάλη ανάγκη να σας παρουσιάσω τις απόψεις ενός πάρα πολύ αγαπημένου μου Έλληνα - του μεγάλου Λευτέρη Παπαδόπουλου. Δεν ξέρω την γνώμη του για την υπόθεση Πάνου, ούτε παραγνωρίζω ότι στο συγκεκριμένο άρθρο περιγράφει διαφορετικά περιστατικά. Παρ’ όλα αυτά όσοι διαβάζουν το εξής κείμενο θα καταλάβουν γιατί το αντέγραψα (από το βιβλίο: Λευτέρης Παπαδόπουλος: Ματιές, εκδόσεις Κάκτος, 2η έκδοση, 1983, σ. 183):

"Βαθιά Ανατολή

Μιλάμε, γράφουμε, φωνάζουμε, για την ισότητα των δύο φύλων, αλλά φαίνεται ότι δεν ξέρουμε σε ποια χώρα ζούμε, με τι σκουριασμένες ιδέες έχουμε να παλαίψουμε, τι αντρικά φιλότιμα και νταηλίκια θα αντιμετωπίσουμε …

Παίρνω πολλά γράμματα από Ελληνίδες. Ελληνίδες που ζουν στην περιοχή της πρωτεύουσας. Και οι εφτά στις δέκα, ξέρετε τι μου εκμυστερεύονται; Ότι τρώνε ξύλο, σχεδόν καθημερίνα από τους άντρες τους, για ψύλλου πήδημα! ‘Τι είπες; Αντιμίλησες; ʼρπα την, για να το βουλώσεις!’

Μια κυρία, προ δεκαημέρου, τι μου έγραψε; Πως ο άντρας της την κλειδώνει στο σπίτι και δεν της επιτρέπει να έχει τηλεφωνική επικοινωνία με τον … έξω κόσμο, πέραν του ενός δεκαλέπτου τη μέρα! Και κάποια άλλη: ‘Ο άντρας μου, μορφωμένος άνθρωπος, με σπουδές στο εξωτερικό, δε μ’ αφήνει να βγω από το σπίτι, παρά μόνο για να ψωνίσω απ’ το μανάβη, τον μπακάλη και το χασάπη. Αν, γι’ αυτές τις δουλειές, ξοδέψω παραπάνω από 25 λεπτά - τόσα έχει υπολογίσει πως μου χρειάζονται - κάηκα!’

Αυτός ο οικογενειακός φασισμός, με τον άντρα, που έχει τα λεφτά στην τσέπη του και τα σκορπίζει κατά βούληση, τον άντρα, που αποφασίζει, διατάζει και δέρνει, τον άντρα, που βρίζει, φυλακίζει, απαγορεύει, τον άντρα, που είναι η κολώνα και το μαστίγιο του σπιτιού, φαίνεται πως είναι καθεστώς στην Ελλάδα.

Γι’ αυτό, λέω, πως όσοι πιστεύουμε, ότι οι άνθρωποι είναι ίσοι, έχουμε πολλή δουλειά, και δύσκολη, να κάνουμε. Εδώ, ας μη το ξεχνάμε, σε πάμπολλες περιπτώσεις είναι βαθιά Ανατολή, δεν είναι παίξε γέλασε …"

Όσοι αμφιβάλλουν ακόμα για τις ομοιότητες με την υπόθεση Πάνου, ας διαβάζουν τι είπε η κόρη του μετά το φόνο (λ.χ. στα “Νεα”, 4 Αυγούστου 1997, στο άρθρο “Το ‘κατηγορώ’ της κόρης”).

Michael

Mr Michael μιν πας να μας πλανεψης. Μην τα ΙΣΟΠΕΔΩΝΗΣ ολα .Δεν καταλαβενω τι συμπεραζμα θελεις να βγαλω εγω απο αυτο ??

1=))Οτι ΟΛΟΙ οι Ελληνες ειναι καθηκια,ψευτομαγκακια και οτι αυτο που τους αξιζει ειναι ενας πιο δυνατος αντρας να τον γαμισει στο ξηλο και οχι μονο στο ξηλο

2=))Οτι ΟΛΟΙ ο Ακης Πανου ειναι καθηκι,ψευτομαγκακι και οτι αυτο που του αξιζει ειναι ενας πιο δυνατος αντρας να τον γαμισει στο ξηλο και οχι μονο στο ξηλο

3=))Οτι δεν ειναι ολοι μαγκες

4=))Οτι ο κοζμος δεν ειναι τελειος και ηπαχουν και καθικια που αμα εχουν το πανω χερι σε γαμανε ητε αφτος ειναι Αντρας ητε Γυναικα ητε το Αφεντικο σου

5=))Οτι δεν ειχες τι να γραψης

Γραψε μου τον αρηθμο που αντιστιχει στην σωστη απαντηση π.χ. (4)
ή δωσ’μου δικη σου


Οταν η ηθικη σου παει
κοντρα στον νομο τις πολιτιας
Αμα εισαι μαγκας εχεις γραμενει
την πολιτια και τους νομους της
κανις αυτο που θεορεις πρεπον
και μετα αφινης τιν πολιτια
να σε δικασει οπως αφτη θεορει πρεπον
χορις κλαματα και παρακαλια

ανατρεχω Πλατονα


Ο ρολος ενος κριτι ειναι δυσκολος
πρεπει να μπεις στον αλον μεσα του
να δεις γιατι το εκανε
ουτε οι δικαστες ειναι αξιοι για αφτο
ουτε και εμεις
το μονο που κανουμε ειναι να δηλωνουμε
συμπαθιες οι αντιπαθιες

προσοπικα πιστεβω οτι δεν το σκοτωσε επιδι
δεν του εβγενε ο στοιχος κατι τουχε κανει
και σεβομε την επιλογη του και την αποφαση του
οπως σεβομε και την αποφαση του νομου
που ποτε κατα την γνωμη μου δεν ειναι δικαιος

Νεκτάριος Συλλιγαρδάκης ο κυανός

Λοιπόν, μά τη παναγιά, τέτοια κεφάτη απάντηση δε τη περίμενα. Ο Νεκτάριος ο Συλλιγραδάκης (ο κυανός) έχει το ορθογραφικά πιό δύσκολο όνομα του κόσμου και επιμένει να μας βομβαρδίζει με τις πιό απίστευτα “ανορθόγραφες” προτάσεις του.

Πρόκειται περί νέου μπόστ, και το λέω με τη σημασία που αρμόζει σε τέτοια κουβέντα.

Δίνω την αριστερή μου φαβορίτα να μάθω κι άλλα για σένανε.

ΚΚ

PS. Με τους Μιχάληδες, τους ΚΚ, τους Σώτους και τους Αρηδες δε θα βρείς άκρη. Τράβα το δρόμο σου καί γάμα τους όλους. Εχεις το στίγμα σου. Το διέκρινα καθαρά.

Ωρε Μιχάλη μου
Το οτι προβληματίζεσαι πανω στην υπόθεση ¨ΠΑΝΟΥ"
είναι πολύ θετικό.
Σου συνιστώ να διαβάσεις όλο τον τύπο της περιόδου
εκείνης καθώς και την δικογραφία παράλληλα με ακρόαση του δισκογραφημένου έργου του Ακη και αν και όταν καταλάβεις τότε μπορούμε να συζητήσουμε.
Το άρθρο σου για την θέση της γυναίκας στην εγγύς
ανατολή μπορούμε να το συζητήσουμε σε άλλη φάση δηλαδή οταν ασχολήθεί το forum με το γυναικείο κίνημα , μέχρι τότε μπορούμε να τις δέρνουμε ανενόχλητοι.
Πάντώς έθιξες ένα σημαντικό ζήτημα χωρίς να το καταλάβεις , το πώς βλέπουν οι δυτικοευρωπαίοι
ρατσιστες ούνοι την ¨βαθιά ανατολή"
Κρίμα γιατι σε περίμενα ζωόφιλο όπως τον παππού σου τον Μέτερνιχ.
Χαιρετίσματα στον Φον ΧʼΝΤΕΡ
ζιγκλ χαιλ

Πολλές φορές δεν μπορώ να καταλάβω αν οι συμμετέχοντες εννοούν πλήρως αυτά που γράφουν
ή ως ένα βαθμό χαριτολογούν. Όμως το ύφος
αυτό έναντι του Michael, στον οποίο διακρίνω
μια “απεγνωσμένη” αφέλεια και ειλικρινή φλόγα
για ό,τι το ελληνικό, το θεωρώ απαράδεκτο κύριε
Σώτε. (η αναφορά μου δεν αφορά στα επί της ουσίας)

Oτι λέω νικόλαε το εννοώ.
Επι της ουσίας
Τώρα για την παιδική μου αφέλεια συγχώρεσε με
και αναγνώρισε μου την ειλικρινή φλόγα.
Εχεις να πείς κάτι επι της ουσίας ?

Ωρε σωτήρη μου

κάτι δεν παέι καλά. “Ρατσιστής ούνος” ο Λευτέρης Παπαδόπουλος; Και παππούς του Michael ο Μέττερνιχ; Έλληνας είν’ ο άνθρωπος…

Ξανά ζιγκλ χαιλ

FRANK

Επί της ουσίας, δηλαδή επί του θέματος.
Πολλά δεν μπορώ να πω εδώ, ο λόγος είναι ότι βαριέμαι να πληκτρολογώ,
δε βαριέμαι όμως να σκέφτομαι.

Όταν διαβάζω να λες ότι “μέχρι τότε μπορούμε
να τις δέρνουμε ανενόχλητοι” νομίζω ότι χαριτολογείς. Αν ό,τι λες όμως το εννοείς τότε
κύριε Σώτε να μην πεις τίποτα για ρατσιστές
Ούνους και ζωόφιλους. Είναι αντιφατικό. Με ενοχλεί
πάντως η ειρωνική από μέρους σου αντιμετώπιση του Michael και γι’ αυτό επενέβην.

Παλιότερα αγωνιούσα κι εγώ για το κατά πόσο
ένας “πνευματικός” άνθρωπος στην τέχνη του είναι
το ίδιο “πνευματικός” και στη ζωή του. Καιρό τώρα
δε με απασχολεί. Ο ʼκης Πάνου έχει γράψει
σημειώματα που φανερώνουν κοφτερή σκέψη. Ωραία.
Τον τύπο εκείνο τον σκότωσε όμως και αυτό δεν
το φιλτράρω ούτε μέσα από πολιτισμικές προσφορές
ούτε ηθικούς κώδικες. Δεν τον έδειρε ούτε πιαστήκαν στα χέρια και τον σκότωσε επειδή ήταν
πολύ δυνατός και παλικάρι. Τον πυροβόλησε. Και
πάλι όμως δε με νοιάζει, τον σκότωσε είπαμε.
Δεν τον έστειλε στο νοσοκομείο από όπου αύριο
μεθαύριο βγαίνει. Τον σκότωσε.

Στη ζούγκλα λέει τα ζώα επιτίθενται και σκοτώνουν
άλλα ζώα μόνο για να προστατευτούν ή για να
βρουν φαγητό. Βέβαια τα ζώα (και μήπως και οι
ζωόφιλοι εγγονοί του Μέτερνιχ) δεν έχουνε “τιμή”
για να κάνουν και εγκλήματα τιμής, ο κόσμος
όμως δεν παύει να είναι ζούγκλα.

υ.γ: εγώ καμιά φορά δεν εννοώ ό,τι λέω, επιπλέον
βαριέμαι να εξηγήσω τι από τα παραπάνω δεν εννοώ,
γενικώς αυτή τη στιγμή βαριέμαι και εύχομαι σε όλους καλό Σαββατοκύριακο…α και αύριο είναι
η επέτειος της επανάστασης. Μη δείτε την παρέλαση
από την τηλεόραση!

SOTO!

Toso megalo to misos sou kai toso terastia i vlakeia sou pou oute kan katalaves pos to periexomeno tou proigoumenou posting mou den proerxetai apo “dytikoeuvropaious ratsistes ounous” alla itan antigrafi enos arthrou tou sympatrioti sou Lefteri Papadopoulou!!

Ena einai sigouro gia mena: Me elaxistes eksaireseis ta mynimata sas mou parousiazoun mia pera ws pera apaisia plevra tou Ellina kai kat’ epektasi dystyxws kai tou politismou tis Elladas. Mia plevra pou xaraktirizetai apo epithetikotita, eparsi, kynismo, xlevasmo kai synexi ypotimisi tou allou.

Tha diatiriso omos tin “apegnosmeni afeleia” pos eseis den ekprosopeite tin “elliniki psyxi” (gia tin opoia toso syxna milate) kai pos i Ellada exei kai alles plevres, pio timies kai aksiagapites. Plevres, diladi, pou dikaiologoun tin enasxolisi me tin xora, ton politismo, tin glossa kai pano ap’ ola me tous anthropous tis Elladas.

Michael

Καλά! Μιχάλη, Fρανκ, Γαλάνη: Σφούριζέ μας να χορεύουμε.
Μιλάμε για ακραία λογικά άλματα και λογοκοπίες του καφενείου.
Στην αγγιτάτσια σας έφαγε ο Σώτος.
Στη μαλακία τον κατατροπώσατε.
Είσαστε 1-1 και ο αγώνας καλά κρατεί.

Ο Σώτος δεν μπορούσε (φαντάζομαι) να ερμηνεύσει
με άλλο τρόπο κάτι που θεωρεί αδιανόητο για το
δικό του ύψος: Οτι το φιλότιμο, το ακαίρεο της
τιμής του καθένα, το “είμαι καθαρός, θέλω και
καθαρές εξηγήσεις” είναι στάσεις που κάποιοι,
στο όνομα μιάς βαθύτατης παρερμηνίας της προόδου,
τα έχουν απεμπολήσει.

Το τί εκμυστηριεύτηκαν (μέσω MRB έγινε άραγε;)
στο Παπαδόπουλο κάποιες γυναίκες,
είναι επιχειρήματα ΤΟΥ ΚΩΛΟΥ! Ποιός μετατόπισε
ΕΝΤΕΛΩΣ άκομψα και άγαρμπα τη κουβέντα στο
“νταηλίκι”; Ο Μιχάλης! Γιατί τόκανε; Γιατί ΔΕΝ
ΤΟΝ ΕΠΑΙΡΝΕ να συνεχίσει στο προηγούμενο θέμα.
Υπάρχει και η περίπτωση να νομίζει οτι είναι
ΣΧΕΤΙΚΑ αυτά τα δυό μεταξύ τους. Τς τς. Τείνω
να το πιστέψω κι αυτό.

Και… πούσαι Γαλάνη, να γράφεις μόνο άμα ΔΕΝ
βαρυέσαι - καθότι στα παπάρια μας το πόσο βαρεμένος είσαι. Εντάξει;

ΚΚ

Λοιπόν.
Η κουβέντα ξεκίνησε για την κατάντια μας (ως Ελληνες) να κρίνεται η πολιτιστική προσφορά του καθενός στα δικαστήρια. Αυτή ήταν η ουσία της κουβέντας και νομίζω μ’ αυτό το σκεπτικό την άνοιξε ο Σώτος.
Από κει και πέρα, η κουβέντα άρχισε να “ανοίγει” σε διάφορες κατευθύνσεις, με αποκορύφωμα το απόσπασμα του Λ. Παπαδόπουλου που πέταξε ο Μιχάλης. Ας πούμε κάτι και για τον Λ.Παπαδόπουλο. Μήπως έτυχε να διαβάσεις μεταξύ των βιβλίων του και το “Οι παλιοί συμμαθητές”; Αυτό που μιλάει για τους φίλους του τους κωλομπαράδες, για τη συμπεριφορά της παρέας (με τον ίδιο πάντα μέσα) απέναντι στους πούστηδες και στα γκομενάκια. Είναι ο ίδιος Λ.Παπαδόπουλος που αναφέρεις και συ. Δεν κατάλαβα τελικά, τι ήθελες να μας πεις μ΄αυτό. Οτι οι Ελληνες -και πιο προσωπικά- εγώ, ο Σώτος, ο ΚΚ και ίσως κάποιοι άλλοι ακόμα είμαστε ανατολίτες υπάνθρωποι (ή μισάνθρωποι) που διατηρούμε φασιστικές φαλλοκρατικές σχέσεις με τις γυναίκες; Μας δίνεις κάποιο “μάθημα” ευγενικής συμπεριφοράς προς τους συνανθρώπους μας; Αστο ρε μεγάλε. Τέτοια μαθήματα πήραμε (όσα πήραμε) απ’ τους δικούς μας ανθρώπους, αυτούς που εκτιμούμε και που γουστάρουμε. Δε θα πάρουμε από ένα Ψώνιο, που για κάποιο (ανεξήγητο για μένα) λόγο μας το παίζει Αυστριακός. Γιατί κανέναν δεν έχεις πείσει αγαπητέ Μιχάλη ότι δεν είσαι Ελληνας. Η γ…μένη η ελληνική γλώσσα σε προδίνει συνεχώς. Είσαι Αυστριακός όσο εγώ είμαι Παλαιστίνιος. Πάμε γι’ άλλα…
Αλλάζεις διαρκώς την κουβέντα. Μόλις κολώσεις κάπου, αντί να πεις “Ναι ρε παιδιά, ίσως και να 'χετε δίκιο”, αρχίζεις και μας χώνεις κάτι άσχετα “ψευτοφιλοσοφήματα” ενός μόνιμου γλύφτη της εξουσίας. Επειτα μας πλακώνεις στους χαρακτηρισμούς: Είμαστε η κακή πλευρά του Ελληνα, χλευάζουμε, είμαστε κυνικοί… Μ’ άλλα λογια, κάποιοι από εμάς που συμμετέχουμε αρκετό καιρό στο Forum, μετά από τόσες κουβέντες και τόσες διαφωνίες, δε θα ‘πρεπε να …μιλιόμαστε. Θα σε πληροφορήσω ότι μια ομάδα αγνώστων μέχρι πρότινος, έγινε -διαμέσου αυτής της “κυνικής”, “χλευαστικής”, “κακοήθους” συζήτησης- μια καλή παρέα, που τουλάχιστον μια φορά τη βδομάδα μαζεύεται και τα λέει και από κοντά, πίνοντας κανα ποτήρι και ρίχνοντας και καμιά …γρατζουνιά. Και μάλιστα πολύ συχνά έρχονται μαζί μας και οι "λιωμένες απ’ το πολύ ξύλο" γυναίκες μας και φίλες μας. Μη νομίσεις βέβαια ότι μας γουστάρουν. Απλά τις κοπανάμε πρώτα με το ρόπαλο κι έπειτα τις σέρνουμε απ’ τα μαλλιά μέχρι την ταβέρνα (μάρτυρές μας ο Μάκης, ο Μύγας, ο Οδυσσέας και άλλοι εξέχοντες δικηγόροι).
Ασε μας ρε φίλε. Τράβα να πιεις κανα ποτηράκι αλκοόλ γιατί σε βλέπω επιεικώς …κενό.
Χαίρετε

ΑΝ
Δ.Φ.Α.Ε. (Διεθνούς Φήμης Αξιαγάπητος Ελληνας)

ΥΓ. Αντε να ρίξω κι ένα υστερόγραφο, μια και το συνήθισα τελευταία. “Μήπως είσαι λιγάκι μαζοχιστής ρε φίλε. Γιατί πώς αλλιώς εξηγείται η (αρκετά πυκνή) συμμετοχή σου σε κάτι που δε γουστάρεις”; Εκτός κι αν σε πληρώνει ο Παναγιωτακόπουλος για να μας “ερεθίζεις” και να έχει πολύ κίνηση το site.
ΥΓ1. Κι άλλο υστερόγραφο. Κι εμένα με εντυπωσίασε ο Κυανός. Τελικά αυτό το παιδί έχει χιούμορ.

A! Kαι κάτι ακόμα, που ίσως λύσει τις ερμηνεύσει τις παρεξηγήσεις που δημιουργούνται. Το www είναι κάτι σαν τον στρατό που (κάποιοι από μας) κάναμε τη θητεία μας: Συναντάς υποχρεωτικά και κάποιους ανθρώπους που άμα μπορούσες να επιλέξεις, στην καλύτερη περίπτωση απλά θα τους πέταξες σκατά στη μούρη.

Εδώ στο φόρουμ ΔΕΝ έχουμε την ψηφιακή σκατούλα, προσπαθούμε όμως να τη δημιουργήσουμε φραστικά.
Σιγά τώρα μη νοιάστηκε ο Μιχάλης για τον Ακη τον Πάνου. Τι έχει να πει γι αυτόν πέραν του τελευταίου επεισοδίου της ζωής του; ΤΙ-ΠΟ-ΤΑ. Γιατί άραγε πετάχτηκε ως πορδή και μας είπε ότι δεν γούσταρε τα τραγούδια του Πάνου; Γιατί ασχολήθηκε με πάνω από 1000 λέξεις, με κάτι που ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ όπως ομολογεί και ο ίδιος; Ασε που μας προτρέπει να μην το κάνουμε και ιδεολογικό το ζήτημα.

Α παράτα μας ρε Μιχαλάκο. Βρες κάνα μαλάκα τα λες αυτά γιατί από εδώ οι πιό πολλοί την έχουν κάνει. Εχουνε ξωμείνει μερικοί ακόμα, αλλά τους δίνω λίγα μηνάκια και θα τη πουλέψουν κι αυτοί όπως τόσοι και τόσοι στα τόσα χρόνια που λειτουργεί το φόρουμ.

ΚΚ

Πάντως εγώ μπορώ να βεβαιώσω ότι ο Michael είναι
Αυστριακός και επίσης να δώσω και τα πραγματικά
του στοιχεία, αν ο ίδιος επιτρέπει.

Ma synexiste. Tora pia diaskedazo afantasta otan vlepo poso evkola to kataferno na prokaleso tin asygkratiti kai protogoni orgi sas. San marionettes xorevete opote to diatazo. Mou prosferete katapliktiko yliko gia mia meleti pano sti vlakeia merikwn Ellinwn.

Siga siga arxizo na sas lypamai. Alla ti na kanoume, sadistis eimai. (Oxi mazoxistis. Min mperdeveis tous orous, Ari).

Michael

Nikola, geia sou!

Molis tora diavasa to posting sou. Xairomai pou vevaioneis ta peri tis ethnikotitas mou. Alla siga na tous dosoume “ta pragmatika mou stoixeia”. Den exo tin paramikri ypoxreosi i aformi NA APODEIKSO H NA DIKAIOLOGISO OTIDIPOTE apenanti se aftin tin klika. Tin epomeni fora tha mou zitisoun mexri kai tin ypoboli pistopoiitikou gennisis wste na mporeso na ekfero ti gnvmi mou.

“As tous trellous stin trella tous”. (Aftin ti fora ego epikaloumai ton Aki Panou.) As nomisoun o,ti theloun. Diko tous provlima einai.

Michael

ΠΑΙΔΕΣ!
Το βρήκα το όνομα του e-magazine: <FONT SIZE="+2">KLIKA!</FONT>
Δεν είναι φο-βε-ρο;
Θα μνημονεύσω τον Michael οπωςκαιδήποτε!

Μερσώ πολύ

ΚΚ

Επί της ουσίας:

Οχι ρε Μιχάλη, μη τρελαίνεσαι.

Μη τα παίρνεις και κατάκαρδα.

Κουβέντα με τσαμπουκά κάνουμε εδώ. Απλά είμαστε λιγουλάκι παραπάνω βάρβαροι απ’ όσο αντέχεις ώρες – ώρες. Εγώ το παραδέχομαι ότι στην έπεσα άσκημα. Αλλά θα το ξανακάνω άμα αρχίσεις τις προσβόλες. Με είπες ηλίθιο επειδή έβρισα τους τηβεννοφόρους με τα καλτσόν, το θυμάσαι; Και δεν απευθυνόμουν ΚΑΝ σε σένα!

Ειλικρινά σου λεω – τον ξέρω τον εαυτό μου - αν σε είχα φάτσα μπροστά μου θα σου άστραφτα φάπα μεγάλη. Τώρα είσαι μακριά και στην έριξα με τα λόγια.
Κι εσύ αντί να χαίρεσαι τσαντίζεσαι;

Για δε ρε αχαριστία οι Αφστριακοί!

ΚΚ

Λοιπον να τα παρουμε ενα με την σειρά
Για τον Φραγκίσκο
Οταν κάποιος χρησιμοποιεί επιλεκτικά ενα τμήμα κειμένου ενος καταξιωμένου καλλιτέχνη για να δημιουργήσει συγκεκριμένες εντυπώσεις τοτε εγω θεωρω οτι είναι σαν δίνει δική του αποψη αποφεύγοντας έντεχνα την επερχόμενη μομφή.
Δικηγορίστικα τερτίπια.
Για τον Μιχάλη
Επιτέλους έβγαλες το σινιέ δικηγορίστικο υφάκι σου και τσαμπουκαλεύτηκες.
Κρίμα που δεν σε παίρνει .
Οπώς είπε κι ο ΜΑΡΚΟΣ «σε γελάσανε μην χάνεις τον καιρό σου»
Πούλευε σιγά σιγά.
Για το Νικόλα
Καταλαβαίνω την οργή σου για το φόνο.
Αυτο που που θες να πείς δεν καταλαβαίνω στο φινάλε.
Μάλλον βαριέσαι υπερβολικά .
Για τον ΚΚ
Τί σημαίνει αγκιτάτσια ρε ακαταλαβίστικε παλαιοκομμουνιστή
Για τον Αρη
Θέλω τα πτυχία σου ρε
Πότε δηλώνεις Δ.Φ.Μ
Πότε Δ.Φ.Α.Ε

Για μένα
Παρ τ αυγό και κούρευτο

Γιατί ξαφνικά τόσο ήπιος, Κώστα Κουρούνη; Μαριονέττες σάς έλεγα, και το εννοώ.

Μήπως δεν έθιξα την τιμή και το φιλότιμό σας με αυτόν τον χαρακτηρισμό; Κάνε μου τη χάρη και θύμωσε λιγάκι ξανά. Μου αρέσει τόσο πολύ όταν σας βλέπω να χορεύετε το χαριτωμένο χορό της οργής σας.

Michael