Γιαϋλί ταμπούρ (yaylı tambur)

χθες το βραδυ στην πριγκιπεσσα ακουσα για πρωτη φορα γιαλι ταμπουρ(τι σημαινει αληθεια;)μπορει καποιος να μας δωσει καποια στοιχεια για αυτο το οργανο ,απο που ερχεται κτλ.
προσωπικα βρηκα τον ηχο του φοβερο!!βεβαια ηταν φοβερος και ο παικτης

Συνονόματε, κατά λέξιν σημαίνει «τοξωτός ταμπουράς» δηλαδή ένας ταμπουράς που παίζεται με δοξάρι. Yaylı tambur όπου tambur (και tanbur) ο ταμπουράς βεβαίως, yay το τόξο, άρα yaylı ο τοξωτός. Πρέπει να προέρχεται από την λόγια Κων/λίτικη παράδοση του σαραγιού (ince saz), αφού δεν υπάρχει αναφορά χρήσης του σε λαϊκή μουσική. Δεν έχω συναντήσει σχετική οργανολογική μελέτη.

Χαρακτηριστικό είναι το πολύ μακρύ μάνικό του που του δίνει το μπάσο ήχο αλλά και τη δυνατότητα, για τον μεμυημένο, να ευχαριστιέται τις μικροδιαφορές μεταξύ διέσεων, μικροδιέσεων, εναρμόνιων διέσεων κλπ.

Το Γιαϋλί Ταμπούρ λέγεται ότι είναι επινόηση του μεγάλου μουσικού της Οθωμανικής μουσικής Ταμπουρί Τζεμίλ Μπέη (1871-1916), ο οποίος έπαιζε πολίτικη λύρα και ταμπούρ, γεγονός που τον οδήγησε να παίξει ταμπούρ με δοξάρι.
Μετά από προσπάθειες αρκετών χρόνων και συνεχείς τροποποιήσεις για να ακουστεί το ταμπούρ καλύτερα, έφτασε να αντικατασταθεί το κάτω μέρος του οργάνου με ένα μεταλλικό ηχείο, καλυμμένο με δέρμα που τα τελευταία χρόνια αντικαταστάθηκε από πλαστικό.
Χρησιμοποιείται σαν όργανο της κλασικής Οθωμανικής μουσικής, και είναι το μεγαλύτερο τοξωτό όργανο.
Το Σατάρ είναι παρόμοιο όργανο με το Γιαϋλί ταμπούρ και το συναντάμε στο κινέζικο Τουρκεστάν, να χρησιμοποιείται από τους Τούρκους Ουϊγκούρ της επαρχίας Σινκιάγκ

Έχω ακούσει κι εγώ έναν πολύ καλό παίκτη αυτού του οργάνου, κι ενδιαφέρθηκα να μάθω περισσότερα για το συγκεκριμμένο όργανο.
Έχει υπέροχο βαθύ ήχο και σε ταξιδεύει γλυκά και μεθυστικό

Γιασεμή, την ίδια υποψία έχω και εγώ, γενικά, αλλά καθόλου στοιχεία. Τη σύνδεση με τον Τζεμίλ Μπέη την έχεις διαβάσει κάπου; Πολύ λογικό πάντως φαίνεται και χρονικά, αφού δεν υπάρχουν προγενέστερες αναφορές για το γιαϋλή ταμπούρ.

Πριν δύο χρόνια, που άρχισα να ενδιαφέρομαι για τέτοια όργανα κι ενώ άκουσα στη Θεσσαλονίκη τον τύπο που σας ανέφερα να παίζει το Γϋαιλί Ταμπούρ, σε ένα μαγαζί στην Αγίου Δημητρίου, έψαξα από φίλους μουσικούς να μάθω περισσότερα και μου βρήκανε κάτι φωτοτυπίες μιας εργασίας, που είχε μέσα τις πληροφορίες που σας αντέγραψα.
Θεωρώ ότι είναι σοβαρές και έγκυρες οι πληροφορίες. Αν ξέρετε κάτι άλλο, παρακαλώ ενημερώστε με.

Ενδιαφέρον θα ήταν να ξέραμε το όνομα του συντάκτη της εργασίας και κάποιο στοιχείο επικοινωνίας μαζί του.

Φίλε Νίκο
όπως ανέφερα ήδη οι πληροφορίες μου δόθηκαν σε φωτοτυπίες, και ήταν, αν δεν κάνω λάθος από μια διπλωματική εργασία βυζαντινής μουσικής. Οι σελίδες που έχω σπίτι μου τώρα, γράφουν για το Γυαϊλί ταμπούρ, για το ταμπούρ, τον ταμπουρά,το λαούτο, το πολίτικο λαούτο, το ούτι και το τσουμπούς και ο συμφοιτητής μου και μουσικός που μου τις έδωσε σπούδαζε παράλληλα κι αυτός Βυζαντινή μουσική. Έχω χάσει κάπως τις επαφές μου μ’ αυτά τα παιδιά, αλλά θα επικοινωνήσω και θα δω τι μπορεί να γίνει…
Ως τότε να είστε καλά και χαίρομαι που ανακάλυψα φίλους με κοινά ενδιαφέροντα…

http://music-village.gr/ στο προγραμμα του μουσικου χωριου υπαρχει ο Ευγενιος Βουλγαρης ο οποιος ειναι ο εισηγητης για το Yayli Tanbur για φετος κ νομιζω ηταν κ περσυ… υπαρχουν κ καποια βιντεακια στο www.youtube.com . στην ελλαδα νομιζω θεωρειται κορυφαιος…!
φανταζομαι δυσκολο το ενδεχομενο να βρει κανεις πληροφοριες εντος Ελλαδας για το οργανο… στην Τουρκία ειναι πολυ διαδεδομενο και ειναι και αυτο ενα απο τα κλασικα τους οργανα…

και εγω τον ευγενιο βουλγαρη ειδα στην πριγκιπεσσα και μ αρεσε πολυ.και απο οτι μου ειπε φιλος μουσικος ειναι απο τους καλυτερους και στο ουτι και στο γιαλι ταμπουρ,αλλα αυτο δεν χρειαζεται να στο πουν οτι εχει αυτια ακουει, και οποιος νταλκα σκαμπαζει.

Προσφάτως έπεσε στα χερια μου ένα dvd από την βραδιά του Ε. Βούλγαρη στην Πριγκηπέσσα, συγκεκριμένα από τον Σεπτέμβριο του 2007 όπου έπαιζε ένα πανέμορφο τρίχορδο μπουζουκάκι παλαιού τύπου (ίσως να ταν κ ταμπουράς, δεν τα ξέρω καλά αυτά περι μπουζουκιού), ούτι, Yayli Tanbur, κ πολίτικη λύρα η οποία παρεπιπτόντως είχε πανέμορρφο ήχο σε σχέση με τα στάνταρ που έχω ακούσει εγώ στο συγκεκριμμένο όργανο, πρεπει να είναι Resat Uca…
:110:

Αν δε σου κάνει κόπο,μπορείς να το δώσεις και σε μένα;

Μήπως να το “ανέβαζες”, καλύτερα, να το δούμε κι εμείς? :slight_smile:

Βεβαιως κανενα προβλημα… μπορω να περασω απο το μαγαζι να το αφησω… πες μου αν θελεις μερα κ ωρα…
:088:

Νομίζω ότι κάτι ταμπούρ στον Βούλγαρη τα έχει φτιάξει ο Κοτζαμπόπουλος.

http://www.youtube.com/watch?v=l_Ta-n6YQ4E
πάρτε μια γεύση…
:088::):246:

Έχω και εγώ ένα γιαλί από την πόλη, από αυτόν που φτιάχνει τα τζουμπούς, zeynel abidin
.Τό έχω βάλει και σε ένα τραγούδι μου,

τραγουδάω εγώ και παίζω γιαλί

Άκουσα πρόσφατα το Μυστακίδη και το Βούλγαρη στο 1002 νύχτες στου Ψυρρή και πραγματικά έπαθα
πλάκα! Το όργανο το έψαξα μετά το Live στο οποίο πραγματικά με μάγεψε!
Ειδικά στον “κατάδικο” του γιοβάν τσαούς που οι άνθρωποι το διασκεύασαν τρομερά!

Πραγμάτικά θα θυμάμαι για καιρό αυτή τη συναυλία!

Αυτό πού δεν κατάλαβα από την απόσταση και ντράπηκα να παω στο τέλος να ρωτήσω, είναι το
αν το όργανο είχε μπερντέδες ή ήταν άταστο?

Πάντως ολόκληρο το Live τα’σπασε!!!

Αν έχει, λέει…!!!

Το αναφέρει ο Ρος Ντέιλι, στο περίφημο εκείνο φυλλάδιο (νομίζω ότι το έχουμε αναφέρει και σε άλλες συζητήσεις) από την έκθεση οργάνων στο πολιτιστικό κέντρο Χαλαρδρίου το 1996.