Γενική Ερώτηση

Γεια σας παιδια.
Μια ερωτιση για καλλους καταστευαστες: Τι αξιζουν οργανα πρωτης τιμης;
Πολλα μελοι στο φορουμ λενε οτη δοκιμασαν εξεραιτικα οργανα απο ΧΧΧ. Ωραια… Αλλα πoσo κανουν τετοια οργανα; Τετοια ποιοτητα βρισκεται και σε « φθηνα » οργανα (ας πουμε 1000 για τζουρα, 1500 για μπουζουκακι);

Γεια σου φιλε μου, τα ποσα που αναφερεις ειναι για ΤΟΠ οργανα! Ειδικα τα 1000? για τζουρα, ειναι υπερβολικα θεωρω! Τωρα, για τιμες και ποιοτητα, ψαξε σε παλιοτερες συζητησεις και σε σαϊτ οργανοποιων.

Γεια σου guvs.
Πραγματι, ειναι λιγο αστειο να λεμε οτη 1000 ευρο ειναι « φθηνο ». Αλλα π.χ. η πρωτη τιμη για τζουρα στου Γιαννη Καρβουνη ειναι 1000 ευρο.
Και δεν λεω για τον Βαρλα!

εαν θεωρησουμε τα 1500 ε τιμη για τοπ οργανο… τοτε αυτα που τιμολογουνται 2…3…και 5 ακομα χιλιαδες τι παραπανω εχουν? καλυτερα (ποσο) υλικα? εγω πιστευω οτι ο καλος μαστορας σε οποιο τομεα και αν ειναι μαστορας οχι μονο στα οργανα ξερει και κανει μια δουλεια. ειτε με καλα υλικα ειτε με μαπα…

Τα 1500 – 2000 ε για κορυφαίο χειροποίητο όργανο (όχι μπαγλαμά ή μικρό τζουρά) είναι πράγματι η σημερινή πραγματικότητα. Η διαφορά μέχρι τις 5000 (και παραπάνω για όποιον θέλει…), βρίσκεται στα επιπλέον στολίδια και κυρίως, στον αέρα της φήμης που ο κάθε οργανοποιός κοστολογεί με δικό του κοστολόγιο.

Αν υπαρχει κάποιος καλος μαστορας του οποιου πρωτη τιμη για τζουρα δεν ειναι 1000 ευρω, ενδιαφερομαι;

Μην περιμένεις να σου απαντήσει ο μάστορας, ή οποιοσδήποτε άλλος. Αυτά τα θέματα τα χειριζόμαστε μόνοι μας. Λίστα οργανοποιών υπάρχει.

Επειδή παρατήρησα πώς ο φίλος youakidi έχει ως πόλη το Παρίσι, αν ισχύει κάτι τέτοιο, θα συμβούλευα να κάνει μια έρευνα αγοράς από το Διαδίκτυο σε όσους μάστορες έχουν “ιστοσελίδα” και να επικοινωνήσει με όσους δεν έχουν. Δοκίμασε να επικοινωνήσεις με πμ με μέλη που ζούν στο εξωτερικό όπως ο Αλέξανδρος (alk) και έχουν κάνει αγορές εκ του μακρώθεν αλλά και να κάνεις μια αναζήτηση στο Φόρουμ για αγορά τζουρά προσφάτως. Θα σε βοηθήσει αρκετά νομίζω.

Φίλε Στέφανε, σ’ ευχαριστώ για τις συμβουλές σου. Βεβαίως υπάρχουν και τις Μικρές Αγγελίες του Φόρουμ, πάντως, αφού μένω στο Παρίσι, δεν μου είναι εύκολο να πάρω όργανο από αγγελία. Καλά, θα τακαταφέρω!

Κοίτα, από όσο γνωρίζω, οι παρακάτω κατασκευαστές έχουν ιστοσελίδα και μπορείς να πάρεις μια οπτική γεύση από την δουλειά τους καθώς και για την τιμή τους.

Τάσος Θεοδωράκης
Γιάννης Καρβούνης
Γιώργος Καρελλάς
Μπάμπης Κλεφτογιάννης
Διονύσης Μάτσικας
Θεόφιλος Μπράς
Ισίδωρος Παπαδάμου
Δημήτρης Ραπακούσιος
Χρήστος Σπουρδαλάκης
Παναγιώτης Στάμκος
Γιάννης Τσουλόγιαννης
Νίκος Φρονιμόπουλος

Σίγουρα μου διαφεύγουν κάποιοι. Σε αυτούς, θα προσέθετα τον Παναγιώτη Καφετζόπουλο (λόγω προσωπικής προτιμήσεως) αλλά δεν έχει ιστοσελίδα και μπορείς να επικοινωνήσεις μόνο τηλεφωνικά στο 210 33 04 185.

Οι περισσότεροι από τους προαναφερθέντες είναι εκ των κορυφαίων οργανοποιών εξ όσων γνωρίζω. Και οι τιμές νομίζω πως κυμαίνονται στα όρια που ανέφερες. Επικοινώνησε με μέλη που έχουν όργανα τους, επικοινώνησε και με τους ίδιους και αναζήτησε βίντεο ή ηχητικά δείγματα από τζουράδες τους.

Σε κάθε περίπτωση, εξάντλησε την υπομονή σου στην αναζήτηση του τζουρά που θα σε ξεσηκώνει ηχητικά και οπτικά να τον πιάνεις και να παίζεις.

Καλή τύχη λοιπόν στην αναζήτησή σου…

Δεν κάνω διαφήμιση, θέλω απλώς να βοηθήσω. Πέρασα πριν δέκα ημέρες απο τον Π. Στάμκο (niavent) και είχε 2-3 τζουράδες πάρα πολύ καλούς και σε τιμές εξαιρετικές (καμία σχέση με τα 1000? που αναφέρθηκαν).

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας για την βοήθεια σας. Δεν υπάρχουν τζουράδες στο σαίτ του Στάμκου. Δεν μπειράζει, θα τον επικινονίσω για πληροφορίες.

Ο Σταμκος δεν παιζει να εχει ανανεωσει ποτε το σαϊτ του! μην περιμενεις και πολλα απο εκει, καλυτερα μια βολτα (αλλα εισαι και στα ξενα…), ενα τηλ. ή ενα π.μ. μιας και ειναι και μελος.

Γεια σας Φίλοι.
βρήκα κατά τύχη στο φόρουμ μια απάντηση της πρώτης ερώτησής μου (Τι αξίζουν όργανα πρώτης τιμής γνωστών μαστόρων) με εντιαφέρον πληροφορίες. Το εξής :
http://www.rembetiko.gr/forums/archive/index.php/t-19051.html

Το εχει ανανεωσει και πολυ προσφατα μαλιστα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 19:30 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 19:29 —

Αυτη ειναι η πραγματικοτητα της Αθηνας, για βγειτε λιγο παραεξω!!!