Βρε Γερμανε γιατρε

(4xordos) #1

Παιδια ακουσα σε ενα κουτουκακι ενα ωραιο και μερακλιδικο παλιο πιθανοτατα ρεμπετικο που ξεκιναγε με τον στιχο: ''Αχ βρε Γερμανε γιατρε θα μας τρελανεις…" …Ημουνα αρκετα σουρωμενος τοτε και δεν θυμαμαι παρακατω!

Μηπως καποιος ξερει το συγκεκριμενο κοματι? Συνθετης/ερμηνευτης? μπορειτε να βοηθησετε που να το βρω?

Ευχαριστω προκαταβολικα
4χορδος

Ειναι του Πανου Αρβανιτη και θα το βρεις στο CD Βοτανα και Καναβουριες

Εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=muuC80kWsVs&feature=related :089:

Στον 3ο στίχο που λέει απ’ την μαστούρα πέσαμε στο … τι λέει?

Απ τη μαστούρα πέσαμε στο δηλητήριο…

(4xordos) #6

Παιδιά ευχαριστώ για την απάντηση και για το link!

Μιλαγα με τον Πανο Αρβανιτη και δεν φανταστηκα οτι ηταν απο δικό του CD…Ηταν εντελως παρακμιακό το σκυλαδικο που τραγουδουσε και βρεθηκαμε…Εξαλου, την ωρα που τα λεγαμε ειμασταν και οι 2 μαστουρωμενοι!

:241:

Απο τι μπαφιασατε ???!!!

(4xordos) #8

ο καθενας εχει τις αποψεις του και σεβαστες…επετρεψε μου απλα να διαφωνησω… ουτε ημουν ουτε και θα ηθελα να ειμαι πολιτικα ορθος…ουτε το το ρεμπετικο ουτε οι ρεμπετες πιστευω οτι ηταν ποτε…προσωπικα γουσταρω το ρεμπετικο στην αυθεντικη του μορφη και οχι μεσα απο την προσεγγιση του μορφωμενου καλου παιδιου/φλωρου που παιζει ή ακουει χασικλιδικα αλλα κλανει μεντες αμα υποψιαστει οτι θα φαει καμια καρπαζια…

Αλλα όπως ειπα αποψη μου και μονο

Ευχαριστω ξανα το φορουμ για την ανταποκριση

Υ.Γ: Θα μου πειτε μιλας για ρεμπετικο και παιζεις 4χορδο?..Σωστο…απλα ενα κουσουρι που μου εμεινε απο παλια οταν ξεκινησα και ας το αγαπησα μετα