Βοήθεια - Εκμάθηση μπουζουκιού (2011)

Εαν το πηρες αποφαση να μαθεις ειτε 32 ειτε 52 ειτε 72 εισαι θα μαθεις… αναλογα με το χρονο που θα αφιερωσεις αντιστοιχη θα ειναι και η εξελιξη σου πανω στο οργανο…

Στο ερωτημα δασκαλος ή ωδείο ειναι καλυτερα να πας σε καποιον δασκαλο απο το να τραβιεσαι με τα 20λεπτα μαθηματα των ωδειων, θα προχωρησεις πολυ καλυτερα με καποιο δασκαλο…

Τριχορδο ή τετραχορδο??? Εισαι μεσα στη φωλια των τριχορδων οποτε καταλαβαινεις τι θα σου πουν οι περισσοτεροι…

Τελος σχετικα με το καλο ή ενα φθηνο όργανο των 200 ευρω??? Το δευτερο δεν θα σε καλυψει ουτε για ενα μηνα, υπο την εννοια οτι εχεις παρει και εσυ το θεμα σοβαρα…

Καλη αρχη και καλες πενιες

Α ρε Μάρκο… Καραντίνης και ξερό ψωμί…

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 21:22 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:48 —

αφού λοιπόν σου αρέσει το 6χορδο (και όχι τρίχορδο) άκου λοιπόν πως μπορεί να κελαηδήσει αυτό το όργανο στα χέρια του Καραντίνη που ανέφερα παραπάνω…

//youtu.be/T0R-aVwqjXs

4χορδη φιλοσοφία σε τρίχορδο μπουζούκι. Όχι και τόσο εντυπωσιακό.

Να διαγραφει αμεσως απο τον ηχο των τριχορδων!

Εντυπωσιακότατο θα έλεγα Νίκο…

εξαρτάται από τι ακούσματα έχει κάποιος και τι θέλει να ακούσει… και θα πρέπει να γνωρίζει τι να παίξει και σε τι…

Άλλο ταξίμι θα κάνει π.χ. στο Μινόρε της αυγής και άλλο στο περασμένες μου αγάπες κλπ.

Απλώς για να κάνω τον συνήγορο του έξω απ’ εδώ, ο καραντίνης δείχνει εδώ ότι κάποιοι θα πρέπει να ξεπεράσουν τα κόμπλεξ περί 6χορδου και 8χορδου… εάν είσαι καλός μπορείς να κάνεις παπάδες και στο 6χορδο…

και επειδή έχω βαρεθεί να το λέω ξανά και ξανά, ελπίζω να εμπεδωθεί και να προφέρεται σωστά… δεν υπάρχει τρίχορδο… είναι εξάχορδο = 2 φωνές και οκτάχορδο = 4 φωνές…

To βλέπεις απο λάθος οπτική…σωστά διατυπωμένο είναι " δεν υπάρχει τετράχορδο… είναι τρίχορδο μπουζούκι…και τετράχορδη κιθάρα με σκάφος μαντολίνου"

Εξαφανίζομαι και πάλι :slight_smile:

Ν.

Γνώμη μου, ότι με τρίχορδο (ή εξάχορδο όπως θέλετε πείτε το, 3 διπλές χορδές έχει) καλύτερα να ξεκινήσεις. Ίσως το 4χορδο είναι πιο διαδεδομένο, αλλά το τρίχορδο είναι άλλος ήχος. Θα το καταλάβεις στα ρεμπέτικα. Επίσης, αν βαρέσεις όλες τις χορδές μαζί, χωρίς να πατάς κάπου, στο τρίχορδο και στο τετράχορδο θα δεις τη διαφορά. Χώρια που είναι θέμα ιστορίας. Το 4χορδο είναι μια σχετικά πρόσφατη εξέλιξη. Βασικά, ότι προτιμάς ανάλογα και με τα ακούσματα. Το σίγουρο είναι ότι αφού υπάρχει η σκέψη, μπορεί να υλοποιηθεί και δε θα το μετανιώσεις. Είτε μόνος είτε στην παρέα, το παίξιμο του μπουζουκιού προσφέρει ευχάριστες στιγμές και εκφραστικότητα.

άπαιχτος

:019:

Απ’ ότι διαβάζω συμπεραίνω ότι το “μπουζούκι” είναι το εξάχορδο…και το οκτάχορδο είναι το πιο μοντέρνο μπουζούκι για περισσότερη ευκολία όπως παλιά φτιάχναν τον ελληνικό στο μπρίκι στα καφενεία και τώρα υπάρχει η μηχανή…αλλά ο καφές δεν είναι ο ίδιος…( Μην με βρίσεται αν κάνω λάθος…απ’ ότι διαβάζω και βλέπω είναι το συμπέρασμα ) έχω δίκιο;

Lester δεν υπάρχει απάντηση στο ερώτημα που έθεσες…

ο καθένας θα σου απαντήσει αναλόγως με το τι παίζει ή καλύτερα με τι του αρέσει…

π.χ. εγώ θα σου πω ότι το εξάχορδο είναι ως όργανο ημιτελές σύμφωνα με την διεθνή πρακτική… άλλος θα μου απαντήσει ρε δεν πας να κουρευτείς;;;;

κατάλαβες… πάρε ότι σου αρέσει στο αυτί και τελείωσε… 1000 άτομα να απαντήσουν 1000 διαφορετικές γνώμες θα πάρεις…

εγώ προσωπικά δεν το αλλάζω με τίποτα το 8χορδο… ίσως με ένα 10χορδο που σκέφτομαι να φτιάξω…

Φίλε μου δεν κάνουν οι χορδές το όργανο. Πάρε ένα μπουζούκι να κάνεις την δουλειά σου είτε 3χορδο είτε 4χορδο. Μπορεί κάποιοι να προτιμούμε το 3χορδο αλλά και το 4χορδο μια χαρά είναι.

Άσωτε όταν λέμε 3χορδο/4χορδο δεν αναφερόμαστε στον αριθμό των χορδών αλλά στα ζεύγη που είναι 3 και 4 αντίστοιχα.

Και το άλλο που έχω συμπεράνει είναι ότι για να ξεκινήσεις…πρεπει να έχεις τύχη βουνό…γιατί στην τύχη θα επιλέξεις τι θα ακολουθήσεις ( πιο όργανο ), στην τύχη θα αγοράσεις το όργανο και στην τύχη θα διδαχθείς…οι γνώμες σας είναι τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές…που χάνεσαι και δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Μάλιστα Δημήτρη κατανοητό… 3χορδο x 2 και 4χορδο x 2…

κατάλαβα τι εννοείτε… δεν είμαι βλάκας… απλώς αναφέρω ποια είναι η σωστή ονομασία… και καλό είναι να μένουμε σε αυτή.

Επίσης δεν είναι ακριβώς ζεύγη (με την ηχητική έννοια)… διότι στις μουργκάνες υπάρχει διάστημα οκτάβας… αλλά δεν βάζουμε και το μαχαίρι στον λαιμό… όπως θέλει το προφέρει ο καθένας… δεν θα χαλάσουμε τις καρδιές γι’ αυτό :089:

Lester, το είπα παραπάνω… εφόσον δεν έχεις κάποιο γνωστό που να γνωρίζει και να πάτε μαζί… πάρε ένα φθηνό να ξεκινήσεις ώστε ακόμη και να σου σπάσει να μη βαράς το κεφάλι σου στον τοίχο… και όταν μπορείς να καταλάβεις πλέον την διαφορά στον ήχο του κάθε οργάνου (που σημαίνει πρώτα ότι μπορείς να βγάλεις από μόνος σου τραγούδι και μάλιστα άψογα)… τότε και μόνος σου θα καταλάβεις ότι είσαι για ένα ανώτερο όργανο…

αν θέλεις με ακούς… αλλιώς εγώ πάλι εδώ θα είμαι για να πεις τον πόνο σου…

Ασωτε η σωστή ονομασία είναι κάτι πολύ σχετικό. Αυτή τη στιγμή όλος ο κόσμος συννενοείται με τρίχορδα και τετράχορδα. Δε συννενοείται ούτε με εξάχορδα ούτε με οχτάχορδα. Ετσι επικράτησε, έτσι λέγεται, και έχει και τη λογική του, παρόλο που τεχνικά έχεις δίκιο.

Επομένως, κατ’ αυτή την έννοια δεν είναι σωστή η ονομασία που λές, παρόλο που επαναλαμβάνω ότι τεχνικά έχεις δίκιο…

Η σωστή ονομασία είναι τρίχορδο και τετράχορδο, αντίστοιχα. Η ιστορία της λέξης πάει κάπως μακρυά: Τρίχορδον ονομάστηκε από τους Έλληνες ένα λαουτοειδές όργανο που ήρθε από την Ασσυρία, γιατί είχε τρείς χορδές. Η ονομασία όμως που επικράτησε, τελικά, είναι η ασσυριακή: πανδουρίς (από το παν – τούρ), που κράτησε μέχρι και σήμερα, με τη λέξη ταμπουράς και τη βυζαντινή πανδούρα. Όλες αυτές οι λέξεις, καθώς φυσικά και η λέξη μπουζούκι, έχουν καθιερωθεί και δεν γίνεται να τις αλλάξουμε.

Τους τελευταίους αιώνες, τα λαουτοειδή όργανα άρχισαν να αποκτούν περισσότερες χορδές, χωρίς να αλλάξουν για το λόγο αυτόν και μόνο τα κουρδίσματά τους. Ειδικά στα μακρυμάνικα και κατά τους τελευταίους δύο αιώνες, μερικές χορδές έγιναν ακόμα και τριπλές χωρίς και πάλι να αλλάξει το κούρδισμα. Στις περιπτώσεις αυτές, βέβαια, μία από τις τρεις ήταν κουρδισμένη σε διάστημα οκτάβας, κάτι που δεν αλλάζει τον ήχο ή την τεχνική. Ο Μάρκος μίλαγε, και αυτό κατεγράφη, για “τετράχορδους” μπουζουξήδες που όμως είχαν οκτώ ή περισσότερες χορδές στα όργανά τους. Ο Χιώτης, κατά γενική μαρτυρία, “πρόσθεσε τέταρτη χορδή”, όχι δύο χορδές ακόμα.

Επειδή είμαι ακόμα σοκαρισμένος…θα σας πω τι έγινε…Αυτή την στιγμή δουλεύω και ταυτόχρονα διαβαζω το site…αυτό γίνεται 3 μέρες τώρα και έχω πελαγώσει γιατί δεν βγάζω άκρη…! Μόλις σκάει πελάτισα (5 χρόνια πελάτισα) και μου ακουμπάει το όργανο στην άκρη…την ρωτάω τί είναι αυτό μπουζούκι; Ναι, μου λέει…τρίχορδο της λέω…ναι, μου λέει…απίστευτο! Σώσε με της λέω και της εξηγώ την ιστορία…θα παμε στο μοναστηράκι ( τριγύρο ) κ θα πάρουμε ένα όργανο 150 ευρώ, θα σου μάθω εγώ καποια βασικά που πρέπει να ξέρεις και μετά μόνος σου…και θα καταλάβεις μόνος σου πότε θα πάρεις ακριβότερο όργανο. Μου έδωσε τλφ και θα κανονίσουμε τα υπόλοιπα…ένα έχω να σας πώ…6 χρόνια έχω το μαγαζί δεν έχει μπει ποτέ όργανο μέσα…παιδιά δεν ήταν σύμπτωση ΣΥΝΩΜΟΤΗΣΕ ΤΟ ΣΥΜΠΑΝ!!!

οι γνώμες σας είναι τόσες πολλές και τόσο διαφορετικές…που χάνεσαι και δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Μπα φίλε lester οι γνωμες μας είναι δυο. Του ασωτου και των υπολοιπων… :019:

Οπως καταλαβαίνεις τριχορδο δαγκωτο…
Ο Δημήτρης εχει δικιο. Οτι και να παρεις το ιδιο είναι για να μάθεις…
Απλα κριμα είναι σε κανα χρόνο να το βαλεις αγγελία…

Ετσι εκανα και εγω και πολλοί άλλοι…

Ευτυχώς που υπάρχουν και οι τετράχορδοι για να διορθώνονται τα λάθη μας… :112:

Νίκο μπορεί να έχεις και δίκαιο… πάντως εγώ όσα χρόνια δούλευα στα μπουζούκια, δεν άκουσα ποτέ μου για 3χορδα και 4χορδα… όλοι μιλάγαμε για 6χορδα και 8χορδα…

εφόσον λοιπόν είμαι άσχετος αύριο θα αφαιρέσω τέσσερις χορδές για να είμαι εντάξει…

θα θέσω όμως και μια άλλη παράμετρο… μήπως, λέω τώρα εγώ, μήπως εννοείτε 3ηχο (αν και αυτό είναι λάθος… 2ηχο είναι) και 4ηχο;;;;;; και μπερδεύετε τις έννοιες;;;;; εγώ πάντως ακούω 4 ήχους και μετράω 8 χορδές… μάλλον δεν ακούω καλά και δεν βλέπω και καλά…

Το ότι κάποιος (ακόμη και ο μεγάλος Μάρκος) το λέει 3χορδο και 4χορδο δεν σημαίνει ότι είναι και σωστό…

Ούτε επίσης η “καταγωγή του” έχει καμιά σημασία…

μπράβο ρε lester… είδες;;;; εάν θέλει ο Θεός όλα γίνονται…

Ρε georgalasg άσωτος είμαι… ότι θέλω κάνω και ότι θέλω λέω… :019:

Υ.Γ. ααααα!!! αύριο θα πάω να διαμαρτυρηθώ στο μαγαζί που προμηθεύομαι τις χορδές διότι με κλέβει… μου πουλάει 8 χορδές αντί για 4. Τον απατεώνα… θα δεις τι έχει να ακούσει…

Lester με 150 ευρά απο το Μοναστηράκι μάλλον θα θες τανάλια για να το κουρδίσεις. Σου το έγραψα και πιο πάνω κάνε μια βόλτα στα Εξάρχεια. Και στο Μοναστηράκι να κάνεις, προσπάθησε να βρεις κάτι με 300 και πάνω.
Είμαι επιφυλακτικός, εκτός αν η κυρία ξέρει κάτι προσωπικά καλό.

Σε αυτό που λέει ο Νίκος δεν έχει και άδικο… το μοναστηράκι το φοβάμαι… και 150 ευρώ καλό μπουζούκι;;;;;; με 200 βρίσκεις και σε μαγαζί ένα πολύ απλό, που τουλάχιστο ξέρεις πως ότι πληρώνεις παίρνεις…

με τα 300 ευρώ που λέει ο Νίκος παίρνεις ένα ικανοποιητικό όργανο για αρχάριο.