Βοήθεια για ρεπερτόριο μπουζουκιού (40 Τραγ.)

Κατι σαν και αυτο που βρηκα τυχαια ψαχνοντας, δεν θα ακουγοταν ασχημα νομιζω σε ενα προγραμμα (αν και ειναι απολειστικα τραγουδια του Τσιτσανη): http://www.youtube.com/watch?v=QTDC-ll1S5E

Δεν διάβασα το ποστ(εννοω από όλους τους φίλους). Αν πρόκειται να παίξεις ρεμπέτικα ΚΑΙ λαικα μπορείς να βάλεις και περισσότερα αμα θες. Ορισμένα κάνεις την πουτανιά που σμίγουνε μεταξύ τους(κάνει ποτ πουρι)! ΓΙα παράδειγμα: σε Φα Ματζόρε Ζειμπέκικα μπορείς να βάλεις 1) Αλήτη με είπες μια βραδιά 2)Συννεφιές (Μητσάκης) 3)Ντερμπεντέρισσα 4)Οταν συμβεί στα πέριξ 5) Συννεφιασμένη κυριακή 6) Σεισμογράφος(αυτό δεν είναι ρεμπετικο αλλα αμα θες μπαινει)
Mετά αμα θες μπαίνει σε σολ μινόρε ζειμπέκικα πάλι (που επισης πάνε ποτ πουρι) 1)Ειπα να σβησω τα παλιά 2) οποια και να 'σαι 3)Δε θα ξαναγαπήσω 4) Βαδίζω και παραμιλώ Μετά αμα θες κανεις ξέχωρο ή τα σμιγεις παλι με το Μη μου ξαναφύγεις πια, Ενα σφάλμα έκανα, Φτωχό κομπολογάκι μου, στον πειραιά συννέφιασε. (οι δρόμοι που λέω πιο πάνω μπορεί να μην είναι καθαροί ματζόρε μινόρε, αλλά το γενικό τους θέμα είναι ματζόρε μινόρε και μπορούν να σμίξουν)
Το 1)οταν θα λάβεις αυτό το γράμμα σμίγει με το 2) Το ξεκρέμμασα κι απόψε και με το 3) Με γυναίκες μην τραβιέσαι
Χασάπικο μινορε του Ζαμπέτα πάει με Σάκαινα και μετά το σόλο του Ζαφειρίου.
Σε ποτι πουρι φάση σου ποστάρω κι αυτό εδώ https://www.youtube.com/watch?v=HpxUrAqXRCk όπου είμαι εγώ με ένα μπαγλαμά (μην σχολιασεις τη φωνή- το προγραμμα θελω να δεις) πανω στα τραγουδια που παίζω σμίγει και το Χατζυκυριακειο και το Θεσσαλονικη του Ζαμπέτα (δεν τα έβαλα)
Μετά αμα θες παίζεις τα ρεμπέτικα του Χιώτη: Πασατέμπος , Το τσαρδάκι,ΒΟυνό με βουνο (αυτα δεν σμιγουν)
Από Μάρκο η Φραγκοσυριανή, Μαύρα μάτια, μικρός αρραββωνιάστηκα, τα ματόκλαδα σου λάμπουν, χαράματα η ώρα τρεις,αντιλαλούν οι φυλακές
Από Ζαμπέτα: Βοριάς είναι η αγάπη σου, τα δειλινά, τα ξημερώματα, δεν έχει δρόμο να διαβώ, σταλιά σταλιά ,μάτια μου μεγάλα
Το Μαγκαλάκι του Χατζηχρήστου. Σαν μαγεμενο το μυαλό μου (του Μπαγιαντέρα)
Του Τσιτσάνη: ομορφη θεσσαλονίκη, αντιλαλούνε τα βουνά, κάνε λιγάκι υπομονή, κάποια μάνα αναστενάζει

Σου κανα αχταρμά με ρεμπέτικα και λαικά. ΑΝ μπορεις να παίξεις μονο τα ρεμπετικα εγω θα το προτίμαγα. Γενικά όμως παίξε κομμάτια που τα ξέρει ο κόσμος, ή κομματια που τα ξερει ο ελαφρά ψαγμενος κοσμος. Δεν θα παίξεις κομμάτια που τα ξέρουν μονο οι ΚΑΡΑ-ρεμπέτες. Ελπίζω να βοήθησα

— Νέο μήνυμα προστέθηκε στις 20:14 ::: Το προηγούμενο μήνυμα δημοσιεύθηκε στις 20:08 —

Διαβάζω και τα υπόλοιπα σχόλια. Βλέπω ότι όλοι τείνουμε σε ποτ-πουρί καταστάσεις! :slight_smile: