Βάση ή Θήκη (αποθήκευση οργάνου)

Έτσι συνδυάζω μπουφάν με μπουζούκια και μπουρνούζια με κιθάρες, οικονομία χώρου!

1 «Μου αρέσει»

Με συγχωρείς πάρα πολύ! Δεν μίλησα για βίδες, που θα χρειάζονταν και τρύπες για να περαστούν σ’ αυτές τα ούπα, για καρφιά μίλησα! Ως γνωστόν, το τρύπημα του τοίχου κατά το κάρφωμα ενός καρφιού, δεν κοστίζει έξτρα χρόνο: με το κάρφωμα, αυτόματα τρυπιέται και ο τοίχος: δύο σ’ ένα!

Ναι, αλλά άμα θες να φορέσεις το μπουρνούζι τί θα κάνεις; θα πάς βρεγμένος να το ξεκρεμάσεις, με κίνδυνο βρεξίματος της κιθάρας σου; Όχι βέβαια, πρίν μπεις στο μπάνιο θα το ξεκρεμάσεις. Αλλά ξανακρεμώντας την κιθάρα χωρίς μπουρνούζι, θα τη γδάρεις!

1 «Μου αρέσει»

Προφανώς κάνει μπάνιο με την κιθάρα.

3 «Μου αρέσει»

Δηλαδή εσείς πώς τραγουδάτε στο μπάνιο, α καπέλα;;;

4 «Μου αρέσει»

Σχετικά με τα όργανα θα ήθελα να πω κι εγώ τη γνώμη μου, έχω δύο μετρητές υγρασίας στο σπίτι κι όταν οι τιμές της υγρασίας ξεφεύγουν από το όριο των 40-65% τότε τα όργανα τα βάζω στις θήκες, για τις δύσκολες μέρες που είναι πάνω από 80% τα βάζω όλα σε ένα δωμάτιο και με τον αφυγραντήρα βγάζω την περιττή υγρασία. Αυτό που είπε ένας φίλος παραπάνω να ακουμπάμε το όργανο ώστε να είναι αντίθετο προς το σκευρωμα που έχει πάρει είναι πολύ καλή ιδέα. Μία άλλη ιδέα είναι ένα όργανο που δεν παίζεται(για καιρό) καλό είναι να ξεκουρδίζεται δυο τρεις τόνους χαμηλότερα. Αυτό που αναφέρει ένας φίλος παραπάνω ότι το όργανο που το βλέπουμε το παίζουμε και συχνότερα είναι φαινόμενο! Σε γενικές γραμμές εάν μπορούμε να μετρήσουμε την υγρασία, να δούμε εάν αρχίζει να παίρνει το μπράτσο και να φροντίζουμε τις δυνάμεις που ασκούνται σε αυτό νομίζω ότι το όργανο θα είναι πολύ ευτυχισμένο δίπλα μας.

3 «Μου αρέσει»

Τον ειχα σκεφτεί και εγω το αφυγραντηρα αλλα δεν σου κρύβω ότι θεώρησα πως είναι το αλλο άκρο της υγρασίας. Δηλαδή μηπως το “ξερανει” τόσο που του κάνει κακο.
Εγώ στα πολυ κρυα κάθομαι και παίζω στο 1 μετρο απο το καλοριφέρ για καμια ωρα.
Εχεις παρατηρήσει κάποιο θετικό η αρνητικό με την χρήση του αφυγραντηρα ?

Οι αφυγραντήρες πάνω έχουν ένδειξη πόσο θέλεις να σου κατεβάσει την υγρασία. ο δικός μου οταν φτάσει στην επιθυμητή υγρασία σταματάει να λειτουργεί οπότε τα όργανα είναι σε επιθυμητά επίπεδα. θυμάμαι μια καλοκαιρινή βραδιά που παίζαμε δίπλα στην ακρογιαλιά και υγρασία ήταν κοντά στο 100% μου χαν σπάσει τρεις χορδές από την κιθάρα. όταν την έφερα σπίτι μου φαινόταν πολύ πιο βαριά! αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι με την υγρασία δεν ακουγόντουσαν τα όργανα, ή σταματάνε τα όργανα να έχουν τόσο δυνατό ήχο ή ο ήχος δεν ταξιδεύει τόσο εύκολα, δεν μπορώ να καταλάβω. Την έβαλα στο δωμάτιο με τον αφυγραντήρα ανοιχτό για δύο ώρες. Την επομένη όλα ήταν κανονικά.
Υπάρχουν κάποιοι μετρητές υγρασίας πολύ μικροι, θα σας πρότεινα να το βάλετε μέσα στο ηχείο του οργάνου και να το κλείσετε στη θήκη για μια βραδιά να δείτε πόσο ακριβώς υγρασία έχει το όργανο μέσα και αναλόγως να πράξετε.

2 «Μου αρέσει»

Καλησπέρα.
Θα λείψω από το σπίτι και το μπουζουκακι μου θα κάθεται για καιρό από ότι φαίνεται.
Ποιος είναι ο σωστός τρόπος αποθήκευσης του οργάνου σε ένα κλειστό σπίτι;
Μέσα στην θήκη η στην βάση ;
Να το σκεπάσω με κάτι για να μην το φάει η σκόνη;
Να το κουρδισω η να χαλαρώσω της χορδές;
Έχω διαβάσει πολλά και μόνο να μπερδευτω κατάφερα.

Ευχαριστώ…

Γεια σου Ανδριανε, θα ήθελα να σε ρωτήσω :

  1. Ξέρεις τις θερμοκρασίες και υγρασίες που πιάνει το σπίτι που θα αφήσεις το όργανο.
  2. Επίσης έχεις θήκη και αν ναι τι τύπου θήκη?
  3. Για τι χρονικό διάστημα μιλάς ?

Καλησπέρα Πάνο.

Το σπίτι μου δεν έχει ιδιαίτερο πρόβλημα με υγρασία αλλά θα μείνει κλειστό για δύο μήνες περίπου ( δεν θα αερίζεται σωστά ο χώρος)
Έχω βάση δαπέδου που ακουμπάω το όργανο αλλά έχω και σκληρή θήκη μεταφοράς (βαλίτσα).

Ευχαριστώ εκ τον προτέρων για την απάντηση.

Πρόβλημα με υγρασία = χαμηλή υγρασία.
Άρα το καλοκαίρι δεν έχεις τα προβλήματα ξηρασίας ιδιαίτερα εσύ.
Τότε έχεις και λιγότερο άγχος.
Εγώ θα το έβαζα στην θήκη του και θα άφηνα και ένα μπολ με νερό εκεί δίπλα να υπάρχει για κάθε ενδεχόμενο.
Φυσικά 1 τονο κούρδισμα κάτω οι χορδές.

Σε κλειστή θήκη δεν κινδυνεύει από υγρασία; Έχω ακούσει ότι δεν κάνει να μένει πολύ καιρό το όργανο μέσα στην θήκη.
Είναι καλύτερα στην θήκη παρα στην βάση δηλαδή;

Καλοκαίρι στην Ελλάδα και κίνδυνος οργάνου από υγρασία μου φαντάζει ακατόρθωτο έως απίθανο.
Γενικά νομίζω πως κανένα μπουζούκι δεν μπορεί να πάθει κάτι από την υγρασία… (Δεν μιλάμε να το αφήσεις σε κάνα υπόγειο με νερα και εκτεθειμένο, μιλάμε για υγρασία σπιτιού).
Άλλωστε όπως είπε και ο Μαστροπαναγιώτης (Καφετζόπουλος), “το μπουζούκι θα πρέπει να μπορεί να ζει όπου ζει ο ιδιοκτήτης του” …
Το πρόβλημα των οργάνων είναι η ξηρασία… Με 40 βαθμούς έξω δεν φοβάσαι μην “θολώσει” η Λα σου αλλά μην σκάσει το καπάκι σου.
Η έχεις μπερδευτεί περί υγρασίας η υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα στον χώρο που θα το αφήσεις και δεν το έχεις αναφέρει.

Ελπίζω να συμπληρώσουν απόψεις και τα υπόλοιπα μέλη που θα ξέρουν κάτι παραπάνω η καλύτερα από εμένα.

Επίσης επειδή η klika.gr ,είναι ακόμη πεσμένη, θα σου πρότεινα να διαβάσεις κάποια άρθρα του Σπουρδαλακη που σε ενδιαφέρουν από την ιστοσελίδα του Οργανοποιείο Neorion - Χειροποίητα μουσικά όργανα - Χρ. Σπουρδαλάκης