Αrtport και η τετράς του Πειραιώς

μπουζούκι
τρίχορδο

Το έργο της Τετράς του Πειραιώς είναι καλλιτεχνικό δημιούργημα της Φρανσίν Κοτσιρά.
Περισσότερα για εκείνη μπορείτε να δείτε στη προσωπική της σελίδα

5 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #8

Πέρασα από εκεί το μεσημεράκι,το Σάββατο θα ξαναπάω με ένα φίλο που ξέρει να παίζει για να τσεκάρω ένα ωραίο ποιοτικό τρίχορδο σε πολύ καλή τιμή !!!

0 Likes

(Νίκος Πολίτης) #9

Ευχαριστούμε Αλέξανδρε! Η υπογραφή στο σκίτσο, κάπως δυσανάγνωστη…

2 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #10

Τώρα γύρισα από την Καραολή και Δημητρίου 76 στον Πειραιά, ένας μικρός χώρος με ζωγραφιστά κάδρα του Μάρκου και του Τσιτσάνη. Είδα το μπουζούκι που με ενδιέφερε πολύ όμορφο και καλή τιμή. 850 ευρώ! ίσως γιατί είναι καινούργιο το μαγαζί, το παλικάρι που δουλεύει εκεί ήθελε να με κεράσει τσίπουρο εγώ αρνήθηκα γιατί δεν πίνω και τελικά με κέρασε καφέ από τον δίπλα φούρνο!!
Μιλήσαμε για μουσική και γνωριστήκαμε αλλά το όργανο δεν το πείρα γιατί με έστησε ο φίλος μου που θα το δοκίμαζε. Αξίζει η ταλαιπωρία να κατεβείς Πειραιά κάθε καινούρια προσπάθεια δίνει φρέσκο αέρα στην αγορά .

2 Likes

Αν κερνάει φρέντο να πάω και εγώ . Έχει ωραία σελίδα πάντως!

0 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #12

Μετά από μήνες έρευνας αγοράς κατάληξα σ ένα μπουζούκι δίχως στολίδια με δυνατά μπάσα, και ηχητικό άπλωμα στην καλύτερη τιμή. 850 ευρώ ότι καλύτερο.

https://artport.gr/product-category/category_9/

Θα ανεβάσω φωτογραφίες .

0 Likes

(Νίκος Σαρηγιάννης) #13

καλοτάξιμο! να το χαίρεσαι!
και να το φέρεις στην επόμενη μάζωξη, ε;

1 Like

(Γιώργος Αθανασίου) #14

Ευχαριστώ! θα το φέρω να το δείτε αλλά δεν ξέρω να παίζω.
Να ένα βίντεο

1 Like

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) #15

Καλοτάξιδο φίλε! Καλές πενιές με το νέο σου όργανο! :grin::grin::grin:

1 Like

(Γιώργος Αθανασίου) #16

Ευχαριστώ Χρήστο, να διαφημίσω και το μαγαζί αξίζει.

0 Likes

Να πάτε να δείτε ένα τζουρά του Ζαράνη. Ότι καλύτερο έχω ακούσει από τζουρά

0 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #18
0 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #19

Κάτι έγινε με τον σύνδεσμο και δεν ανοίγει για δες και αυτό.

https://www.youtube.com/watch?v=3hz6Ikb3DEk

0 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #20

Ακούστε τον πιτσιρικά εμένα μου αρέσει πολύ.

1 Like

(Νίκος Πολίτης) #21

Μπράβο! Χαίρομαι που η «αφαιρετική» σχολή αποκτάει και νέα, φερέλπιδα μέλη!

1 Like

(Νίκος Πολίτης) #22

Ωπ! Τώρα βλέπω ότι «τίτλος» της καταχώρησης με τον πιτσιρικά είναι «Πειραιώτικο Ντουζένι!». Ο τελευταίος που θα μπορούσε να φταίει για τον προσδιορισμό αυτόν είναι βέβαια ο ίδιος, αυτά του έμαθαν, αυτά λέει. Θα μπορούσε κάποιος να μας προσδιορίσει, τί ακριβώς είναι αυτό το ντουζένι, που (εγώ, τουλάχιστον) δεν έχω ποτέ ακούσει για την ύπαρξή του;

(με μίαν εξαίρεση, που ήδη είχα σχολιάσει χρόνια πριν, σε αυτό το φόρουμ: «Πειραιώτικο Ντουζένι» ως προσδιορισμός δρόμου μάλλον (γιατί όλα τα τρίχορδα ήταν τονισμένα ρε λα ρε) σε τηλεοπτική παραγωγή γνωστού παραγωγού ταινιών και αναλυτού του ρεμπέτικου)

0 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #23

Αυτός που ανέβασε το βίντεο θα ξέρει σε κάθε περίπτωση τα παιδιά που δουλεύουν εκεί αγαπάνε το ρεμπέτικο το έχω επισκεφθεί αρκετές φορές το μαγαζί και πάντα φεύγω με τις καλύτερες εντυπώσεις.

0 Likes

(Χρήστος Παναγιωτακόπουλος) διαχώρισε αυτό το νήμα #24

A post was split to a new topic: Ελαφρώς μεταχειρισμένα ακριβά όργανα

0 Likes

(Γιώργος Αθανασίου) #25

Πέρασα σήμερα από το μαγαζί και έμεινα εντυπωσιασμένος έχει φέρει και κιθαρόνι και μισομπούζουκο και οι τιμές χαμηλές. Ο Πειραιάς αρχίζει και παίρνει ξανά τα πάνω του.

0 Likes

Από την ιστοσελίδα τους, είδα όμορφα οργανάκια και στα βίντεο που έχουν ανεβάσει ο ήχος για την τιμή που τα έχουν είναι πολύ καλός. Μάλιστα από ότι πρόσεξα πρέπει σε κάποια όργανα να συνεργάζονται με τον οργανοποιό Ζαράνη.

0 Likes